Kırmızı Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar, Kırmızı Ginseng Faydaları

kırmızı ginseng nedir, ne işe yarar, kırmızı ginseng faydaları
kırmızı ginseng nedir, ne işe yarar, kırmızı ginseng faydaları

Kırmızı Kore Ginsengi

Ginseng insan şekline benzeyen anlamında kullanılan Çince bir kelimedir. Ginseng dünya üzerinde 3 farklı şekilde oluşur.

Birincisi Amerika’da yetişen Amerika Ginsengidir. İkincisi ise Asya kıtasında Kore, Çin gibi ülkelerde yetiştirilen ginsengtir. Asya ginsengi aynı zamanda kırmızı ginseng olarak da bilinmektedir. Üçüncü tür ginseng ise Sibirya’da yetişmektedir. Ancak köklerde ‘’ginsenoit’’ bulunmayan Sibirya ginsengi diğer ginsengler gibi etkilere sahip olsa da ginseng ailesinden sayılmamaktadır. Asya ginsengi dediğimiz ürün sağlığa pek çok faydası olan ve bununla birlikte 6 yıl gibi uzun bir zamanda yetişme özelliğine sahiptir. 6 yıllık süreçten sonra hasat edilen ginsengler yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Kırmızı Ginseng Nedir

Kırmızı ginseng Kore’de devlet kontrolünde yetiştirilen bir ürün olup ginseng adı verilen bitkinin köklerini oluşturur. 6 yıl boyunca toprak altında bulunması gereken ginseng köklerinin toplanması sırasında da büyük bir titizlik gösterilmelidir. Kırmızı renkte olan bu ürün Kore hükümetinin izin verdiği alanlarda yetiştirilir ve sadece hükümetin verdiği karar ile belirli kişiler tarafından toplanır. Daha sonrasında ise üretim için işlenmesi gereken bu ürün yine hükümetin seçtiği fabrikalara getirilir. Fabrikalarda öncelikle yıkanan ve daha sonra ise farklı işlemlerden geçerek kurutulan bu ürün koyu kırmızı bir hal alır.

Adaptojen etkisi ile bilinen Kırmızı Kore Ginsengi kısa sürede vücuda olan etkilerini gösterebilen bir ürün değildir. Bu ürünün etkilerinin görülmesi için uzun bir süre kullanılması gerekir.

kırmızı ginseng nedir
kırmızı ginseng nedir

Ginseng doğal bir takviye olması ile birlikte enerji düzeyini artıran bir etkisi de bulunmaktadır. Araliaceaea familyasından olan kırmızı ginseng, yüksek dağ eteklerinde yetişen bir üründür. Toplanması ve yetiştirilmesi oldukça zahmetli olan bu ürün için 6 yıl beklenecek olması ise bu ürünü daha değerli kılmaktadır.

Kırmızı ginseng koyu kırmızı renkte meyve salkımları vermektedir. Kırmızı ginsengin meyvelerinden ziyade adam şeklinde büyüyen kökü daha önemlidir. Çünkü sağlığa faydaları olan kısmı kökleri oluşturmaktadır. Uzakdoğu’ da en fazla kullanılan bitkilerden biri olması ve gündelik hayatta kişilere hem zihinsel hem de bedensel olarak güç veren bir özellikte olması daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır. Kımızı ginseng doğa üzerinde 400 yıldır var olan kökler şeklinde de bulunmaktadır. Ayrıca Kırmızı Kore Ginsengi herhangi bir gübreyle ya da kimyasalla büyütülememektedir. Çünkü çok çabuk bir şekilde çürümektedir. 6 yıllık süre içerisinde Kırmızı Kore Ginsengi topraktan elde ettiği bütün mineral, vitamin, organik ve inorganik değerleri bünyesinde hapsetmektedir.

Diğer Yazı  Afrodizyak Yiyecekler ve Besinler Nedir
ginseng nedir
ginseng nedir

Kırmızı Ginseng Faydaları

Sinir sistemi, kalp damar sistemi ve endokrin sistem gibi vücudun temel yapıları üzerinde meydana gelen rahatsızlıklarda oldukça etkili olan Kırmızı Kore Ginseng genellikle stresi alan ve rahatlatıcı etkisi ile bilinmektedir. Kırmızı ginseng milattan önceye dayanan bir geçmişse sahiptir ve eskiden beri kralların, yüksek tabaka ailelerin kullandığı bir bitki olarak bilinir.

Modern dünyadaki yorucu havayı dağıtan ve her gün zinde bir vücuda kavuşmayı sağlayan etkileri nedeniyle tüm dünyada ve ülkemizde tercih edilen kırmızı Kore ginsengi sadece Kore’de üretilmektedir. Kore yönetimi uzun süre bekletilmeden hasat edilen ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilecek özellikte olan kırmızı ginsengi daha kaliteli şartlarda üretmek amacıyla bu ürünün başka bir yerde üretilmesine izin vermemektedir. Doğal antioksidan özelliğe sahip olması kırmızı ginseng faydaları arasında yer alır. Ayrıca bağışıklık sistemini iyileştirici özelliğe sahip olan kırmızı Kore ginsengi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kırmızı Kore ginseng faydaları ile ilgili olarak çeşitli araştırmalar ve testler yapılıyor olsa da bu bitkinin bütün etkileri kanıtlanamamış ve sadece kullanıcı yorumları olarak var olmuştur.

Kırmızı Ginseng Nasıl Kullanılır

Kırmızı Kore ginsengi adı altında çok fazla ürün piyasaya sürülmektedir. Bu ürünlerden doğru olanını seçerek sahte olan ürünlerden uzak durmak gerekir. Çünkü sahte ürünler kırmızı ginseng faydaları bir yana genellikle kullanım dozlarına dikkat edilse bile çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle de kişilerin mümkün olduğunca dikkatli davranması ve devlet bandrollü ürünlerden alarak kullanması gerekmektedir.

Diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi kırmızı ginseng de aşırıya kaçmadan ve dikkatli bir şekilde kullanılması gereken ürünlerdendir. Kırmızı ginseng tablet olarak üretildiği gibi çay şeklinde tüketilebilen ya da macun şeklinde de tüketilebilen çeşitlere sahiptir. Bu nedenle de kullanırken farklı oranlarda almak gerekecektir. Ayrıca Kırmızı Kore Ginseng’inin tabletlerinin birçoğu birbirinden farklı gramlarda üretilmektedir. Bu durumda kullanımda dikkat edilmesini ve doktora danışarak kullanılmasını gerekli kılmaktadır.

ginseng faydaları
ginseng faydaları
  • Kırmızı Kore Ginsengi 300 mg olan büyüklüklerde bulunuyorsa kişiler rahatsızlıklarının ağır olması durumunda sabah, öğle ve akşam olarak üç öğün boyunca aç karnına bu üründen 3 adet tüketebilirler. Yani toplamda günlük 9 tablet olan bu ürün eğer rahatsızlıklar çok ağır değilse her öğün için 2’ye düşürülebilir.
  • Kırmızı ginseng 60 gr olan tabletlerden ise bu üründe 300 mg olanlar gibi tüketilebilir. Ancak gram fazla olduğu için hafif rahatsızlıklarda her öğünde bir tane tüketilmesi daha iyi olacaktır.
  • Kore ginsengi çay olarak bulunuyorsa poşetler içerisindeki çay bir fincan sıcak suya ilave edilerek biraz bekletilip içilebilir. Tadı hafif acı olan bu çayı tatlandırmak için şeker yerine bal tercih edilebilir.
  • Kırmızı ginseng kullanacak olan kişilerin kapsülleri alırken bol su içmeleri gerekir. Vücudun fiziksel açıdan güçlenmesini sağlayan bu ürün su ile birlikte alındığında etkisini daha başarılı bir şekilde gösterebilmektedir.
Diğer Yazı  Kızılcık Faydaları, Şerbeti ve Marmelatı Nasıl Yapılır

Kırmızı Ginseng Yan Etkileri

Kırmızı Kore Ginsengi diğer bütün bitkisel ürünlerde olduğu gibi yüksek dozajlarda kullanılmadığında sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Aşırıya kaçıldığında vücutta çeşitli ginseng yan etkileri meydana getirdiği yönünde açıklamaların yapıldığı bu ürün doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

İnsanların bünyelerinin farklı özelliklerde olmasından dolayı bu ürünün her insan üzerindeki etkileri aynı değildir. Bu nedenle de kişilerin kullanmadan önce kırmızı ginsengin etkilerini incelemeleri faydalı olacaktır. Eğer ağır bir rahatsızlığınız varsa bu ürünü kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz ve ürün hakkında detaylı bilgiler almanız gerekir. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçlarla birlikte kırmızı Kore ginsengi kullanmanız zararlı etkilere yol açabilir.

kırmızı ginseng faydaları
kırmızı ginseng faydaları

Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı ilaç kullanıyorsanız ya da bu ürünü kullanacağınız zaman ilaç almak zorunda kalmışsanız Kırmızı Kore Ginsengini kullanacağınız ilaçtan 1 saat önce ya da ilacınızı içtikten 1 saat sonra almanız gerekir. Aksi halde ilaçların etkisi ile karışabilecek olan etkileri olan kırmızı Kore ginsengi nedeniyle baş ağrıları, mide bulantıları, baş dönmeleri yaşayabilirsiniz.

Özellikle gebelik döneminde ve lohusalık döneminde bayanların bu ürünü kullanmaması daha iyi olacaktır. Ancak kişiler yine de kullanmayı düşünüyorlarsa doktorlarına danışmaları gerekir. Çocuklarda kullanıldığında hangi tür etkiler gösterdiği konusunda yeteri kadar bilgi olmayan bu ürün yetişkin bireyler tarafından kullanılmalıdır.

Hormon tedavisi gören ya da farklı tedaviler görenler için bu ürünün kullanılması vücutta başlatılan tedaviyi olumsuz yönde etkileyebilir. Kimyasal olarak içerisinde herhangi bir ürün bulunmayan bu ürünün bilindik bir yan etkisi yoktur ancak kişiden kişiye değişen etkilerinin de olduğu açıktır. Bu nedenle kişilerin temkinli bir şekilde kullanılmasında fayda vardır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Tags from the story
, ,
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir