Hamilelikte Saç Kesilir mi, Hamileyken Saç Boyanır mı

hamileyken saç boyanır mı hamilelikte saç kesilir mi
hamileyken saç boyanır mı hamilelikte saç kesilir mi

Hamileyken Saç Boyanır mı?

Hamilelik döneminde anne adayların saç bakımları dikkat gerektiren konuların başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde hamileliğin ilk üç ayında yapılan saç boyama işlemlerinin tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Hamilelikte saç boyanır mı diye merak edenlere hemen kısaca bir bilgi verelim.

Son zamanlarda saç boyalarında çeşitliliğin artması ve organik saç boyalarının daha fazla tercih edilmesi ve saç boyalarının daha kaliteli olarak üretilmesine rağmen saç boyalarının içerisinde bulunan etken maddelerin gelişmekte olan bebek için tehlikeli olduğu belirtiliyor. Bu nedenle içerisinde formaldehit madde içeren ürünlerden kaçınılmalı ve hamileler saç bakımlarını yapabilmek için doğal yöntemler tercih etmeleri konusunda uyarılmaktadır.

Hamilelik belirtileri nin başladığı ilk üç aylık döneminde saç boyamanın bebeğin sağlığı açısından tehlikeli olduğu belirtilmektedir.

Saç Bakımı Yapılırken Hangi Aşamalar Uygulanmaktadır?

hamileyken saç boyanır mı
hamileyken saç boyanır mı

Hamilelik döneminde saç bakımı konusu her anne adayının merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Saç bakımı işlemleri arasında boyama, geçici veya kalıcı boyalar, perma, röfle, düzleştirme gibi işlemler yer almaktadır. Saç renginin açılması için hidrojen peroksit, düzleştirme için çeşitli kimyasal maddeler, perma için kimyasal solüsyonlar kullanılmaktadır. Kalıcı boyaların içerisinde ise yoğun bir amonyak madde bulunmaktadır. Hamilelik döneminde saçlara bakım yapmak amacıyla uygulanan bu kimyasal ürünlerin hamileler üzerine etkileri incelenmeden piyasaya sürülmektedir. Ayrıca ürün içerisinde bulunan etken maddeler sürekli değiştirildiğinden dolayı gerekli incelemeler yapılmamaktadır. Saç derisinin emilimi sonucunda vücuda karışarak bebeği olumsuz yönde etkileyebilen kimyasal ürünlerin kullanımının doğumdan sonraki sürece bırakılması daha uygundur.

Saç Boyalarının İçerisindeki Maddeler Plesantayı Geçerek Bebeğe Ulaşabilir mi?

Saç boyalarının içerisinde bulunan maddeler deri yoluyla emilerek annenin dolaşımına girmektedir. Saç boyası ile anne vücuduna karışan kimyasal maddeler anne karnında plesantayı geçerek gelişmekte olan bebeğin kan dolaşımına ulaşabilmektedir. Bu nedenle hamileliğin ilk üç ayında saç boyama işlemleri oldukça tehlikeli bir hal almaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde hamileliğin ilk üç ayında saç boyayan anne adayların bebeklerinde konjenital katarakt ve nöroblastom hastalığı görülme olasılığı bir hayli fazladır.

Sayfamıza katkısından dolayı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Salim Şehirali’ye teşekkür ederiz.

Saç Boyaları Bebeklerin Sinir Sistemini de Etkiliyor

Uzmanlar anne adaylarına saç boyaları konusunda önemli uyarılarda bulunmaktadır. Saç boyası kullanımı neticesinde ortaya çıkan konjenital katarakt ve nöroblastom gibi rahatsızlıklar ilerde daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Konjenital katarakt, göz merceğinin doğumdan sonra tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi neticesinde oluşan bir hastalıktır. Nöroblastom ise sinir hücrelerinde ortaya çıkan bir tümör olarak adlandırılmaktadır. Bebeklik çağında en çok görülen kanser türlerinden biri olan nöroblastom sinir sisteminde meydana gelen bir kanser türüdür. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda hamilelikte saç boyatma nedeniyle nöroblastom hastalığında üç kat artış yaşandığı görülmektedir.

Saç Boyalarının İçerisinde Bulunan Amonyak Zararlı mı?

Kalıcı saç boyalarının içerisinde yoğun bir amonyak bulunmaktadır. İçerisinde amonyak madde bulunan saç boyalarının kokusu da oldukça ağırdır. Bu nedenle saç boyalarının deri emilimleri dışında saç boyası kokusunun gelişmekte olan bebeğe vermiş olduğu zarar da çok büyüktür. Eğer anne adaylarını saçlarını boyatmaya ısrar ederse içerisinde amonyak bulunmayan saç boyalarının tercih edilme önerilmektedir.

Hamilelik Döneminde Perma Yaptırılabilir Mi?

Perma yapılırken saçları dalgalı bir şekle sokmak amaçlanmaktadır. Saçları dalgalandırabilmek için iki ayrı solüsyon uygulanmaktadır. Saça uygulanan ilk solüsyon saçı dalgalı hale getirirken ikinci solüsyon sayesinde de saçtaki dalgalı görünüm sabitlenmektedir. Ancak saçlara perma yapmak için uygulanan solüsyon işleminde kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kokusu ve kimyasal içeriği nedeniyle bebek için bir hayli zararlı olan solüsyonlar kullanılmamalı ve perma işlemleri doğumdan sonraki sürece bırakılmalıdır.

Düzleştiriciler Bebeğe Zarar Verir Mi?

Saçları düzleştirmek için uygulanan düzleştiricilerin içerisinde bulunan sodyum hidroksit ve bisülfit gibi maddeler oldukça zararlı olduğundan dolayı anne adaylarını kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca düzleştiricinin içerisinde bulunan kimyasal maddelerin kokusu da anne adayı ile bebeğini etkilemektedir. Bu nedenle anne adaylarının kimyasal düzleştiriciler yerine doğumdan sonraki sürece kadar fön ve maşa gibi aletleri tercih etmesi önerilmektedir.

Anne Adaylarının Röfle Yaptırması Doğru Mu?

Anne adaylarının saç bakımları esnasında uygulanacak olan yöntemlerden biri röfledir. Röfle diğer saç bakım ürünlerine göre daha masumdur. Çünkü röfle işlemleri yürütülürken boya alüminyum folyo ile sarıldığından dolayı cilt ile temas etmesinin önüne geçilmektedir. Ancak boyanın yaymış olduğu koku ihmal edilmemelidir.

Renk Değişikliklerini Hamilelik Sonrası Döneme Erteleyin

Hamilelik döneminde kullanılacak olan saç boyalarının içeriği net olarak bilinmediği için içerisinde hangi kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmemektedir. Bu nedenle anne adaylarının saç renklerini değiştirme isteklerini doğum sonrası döneme bırakmaları çok önemlidir. Hamilelik sonrasında saç rengini değiştirmek bebeğinin için daha sağlıklı bir yöntemdir. Saçlarında beyazları olanlar ve dip boya yaptırmak isteyenler hamileliğin ilk üç aylık döneminden sonra bitkisel boya kullanabilirler.

Hamilelikte Saç Kesilir mi

Hamilelikte saç kesimi konusunda halk arasındaki bir inanışa göre bebeğin ömürünün kısalması ile ilgili bir görüş vardır. Hamilelikte saç kesilir ise bebeğin ömrü de kısalır derler ancak bu tamamen batıl inançtır, gerçeklik payı yoktur. Yine de hamile olanlar saç kestirmekten çekinirler. Doğru olmadığını bilmelerine rağmen ufakta olsa bir tereddüt yaşarlar ve işini garantiye almak isterler.

Hamilelikte saç kesilir mi sorusuna cevap olarak, evet hamilelikte saç kesilebilir diyebiliriz fakat hamileyken saç boyanır mı sorusuna ise hayır hamilelikte saç boyanmaz diyebiliriz.

hamilelikte saç kesilir mi
hamilelikte saç kesilir mi

Hamilelikte Saç Dökülmelerinin Önüne Nasıl Geçilir?

Hamilelikte saç dökülmesi çok sık rastlanan problemlerden biridir. Bu nedenle hamilelik dönemlerinde bol bol sıvı tüketilmeli ve kalsiyum anlamında zengin olan süt ürünleri ve sebzeler tüketilmesi gerekir. Anne adaylarının doğru bir şekilde beslenmemesi halinde anne adaylarında saç dökülme problemi ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde saçlar kırılmaya başlar. Cansızlaşan saçlarınızı dolgun göstermek için kısa kestirmeniz önerilmektedir. Ayrıca hamilelik dönemlerinde kullanılması uygun görülen şampuanlarla saçlarınıza masaj yapabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Saç Dökülmesinin Önüne Geçen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Hamilelik döneminde genellikle yaşanan sorunların başında saç dökülme problemleri gelmektedir. Anne adaylarında yaşanan fizyolojik değişimler anne adaylarının moralini bozar ve saçlarının cansızlaşarak dökülmesi onları daha da mutsuz eder. Saç dökülmesi nedeniyle saçlarına şekil veremeyen anne adayları için doğal yöntemlerle saçları güçlendirebilirler. Bir tutam ısırgan otu ve 500 gram zeytinyağını cam bir kavanoza koyduktan sonra ocakta benmari usulü kaynatın. 20 dakika kaynayan karışımı gece boyunca dinlendirin ve elde edilen karışımı haftada bir saçınıza sürerek yarım saat bekletin. Ardında şampuan yardımıyla saçlarınızı yıkayın. İşlemin tekrarlanması halinde anne adaylarının saçlarında oluşan cansız ve sağlıksız görünüm ortadan kalkacak ve pırıl prıl parlayan, canlı saçlara kısa bir sürede kavuşmuş olacaklardır.

Saç Spreyleri Bebeğe Zarar Verir Mi?

Saç spreyleri içerisinde methylen chloride etken maddesi bulunmaktadır. Saçları şekillendirmek ve hacimli görünmesi sağlamak için iyi bir sabitleyici olan saç spreylerinin bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Hamilelik Döneminde Saç Bakımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adaylarında ortaya çıkan fizyolojik değişimler nedeniyle kendilerinde değişiklikler yapmak istemektedir. Ancak yapılacak değişikliklerin anne adayı kadar bebeğin gelişimini de etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hamilelik döneminin ilk üç ayında perma, boya, düzleştirici veya saç rengini açma gibi işlemler uygulanmamalıdır. Daha sonraki dönemlerde uygulanan beyaz kapama ve dip boya bitkisel boyalar yardımıyla gerçekleştirilmeli ve bol su ile saçlar durulanmalıdır. Boyama işlemleri kuaförde gerçekleşiyorsa havalandırması iyi olan kuaförler tercih edilmeli ve işlemden sonra gereksiz yere kuaförde beklenmemeye özen gösterilmelidir. Anne adayları saçlarını evde kendisi boyayacak ise ellerine mutlaka eldiven giymeli ve saç boyasının deri emilimi yoluyla vücuda geçmesi engellenmelidir.

Last Updated on 20 Ocak 2017 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.