Balgam Neden Olur, Nasıl Atılır, Balgam Söktürücü

balgam neden olur, nasıl geçer, balgam söktürücü
balgam neden olur, nasıl geçer, balgam söktürücü

Balgam solunum organları tarafından salgılanan ve ağızdan atılan sümüksü bir yapıdır. Balgamın görevi bakteri ve toz gibi akciğerler için hastalık oluşturabilecek dış tehditleri akciğerlerden uzak tutmaktır. Yani bu salgının görevi akciğerleri korumaktır.  Zaman zaman kalın, yeşil, pembe, sarı ya da köpüklü yapıda görülebilir. Her insanda bulunur ve normal bir durum olarak kabul edilir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Ancak bazen yoğun ve şiddetli bir hal alan balgam bazı hastalıkların habercisi olabilir. Balgam neden olur, nasıl geçer ve balgam söktürücü olarak hangi bitki ve çaylardan faydalanabiliriz:

Balgam Neden Olur

Balgam neden olur sorusunun cevabı balgamın türüne rengine ve yapısına göre farklı olur. Renklerine ve yapısına gör balgam neden olur:

 • Sümüksü balgam: Üzeri köpüklü ve berrak yapıdadır. Bronşit kaynaklı iltihap söz konusu olduğunda görülür.
 • İrinli balgam: Balgamın tamamına yakını irindir. Mikrobun çeşidine göre yeşil ya da sarı renkte olur. Verem, astım, zatürre ve bronşit bu tür balgama sebep olur. Bronşit ile görülen bu balgam türü yumuşak ve köpüklü, zatürrede ise koyur renkli ve kanlıdır.
 • Sümüksü ve irinli balgam: En çok görülen balgam çeşididir. Bulanık renkte olur. Bronşit mikrop aldığında ve bronşitin tedavisinin gerektiği durumlarda görülür.
 • Gri veya siyah balgam: Kirli havaya maruz kalan insanlarda görülen balgamdır.
 • Kanlı balgam: Bronşitte, veremde, boğmaca ve akciğer kanserinde görülür. Sulu, pembe ve köpüklü yapıdaki bu balgama nefes zorluğu eşlik ediyorsa kalp hastalıkları, akciğerin su toplaması, bronş genişlemesi ya da verem belirtisi olabilir.
 • Yalancı balgam: Burun, boğaz, mide ya da sinüslerden gelen irin, kan ve sümük zaman zaman balgamla karıştırılabilir. Balgam sadece öksürük ile bronşlardan ve akciğerlerden gelir.

Balgam Nasıl Geçer

Balgamın atılması bazen oldukça zordur. Atılamayan balgamla beraber boğaz hırıltısı, öksürük, ses değişikliği, seste çatallaşma, boğazda yumru oluşması, yorgunluk, hapşırma, kas ağrıları, iştahsızlık, bulantı, göz sulanması ve burun tıkanıklığı gibi birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Başlı başına rahatsız edici bir durum olan balgama bir de bütün bu rahatsız edici durumlar eklendiğinde hastaların en çabuk balgam nasıl geçer arayışı içinde olmaları doğal bir sonuçtur. Yazımızın devamında bu arayış içinde olanlara balgama iyi gelen yiyecekler ve balgamın atılmasında etkili bitkisel kürleri sizler için derledik.

Diğer Yazı  Eritrosit (RBC) Nedir, İdrarda Eritrosit Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri
balgam söktürücü
balgam söktürücü

Balgam Söktürücü

Balgamın atılması oldukça zordur ve çok rahatsız edici bir durumdur. Balgamın dışarı atılmasında kullanılan balgam söktürücü ilaçlar mutlaka doktor reçetesi ile alınmalıdır. Doktor kontrolü dışında balgam söktürücü ya da diğer ilaçların kullanımı sağlık sorununuzu ortadan kaldırmayacağı gibi daha ciddi sağlık problemleri de meydana getirebilir. Doktor reçetesi ile kullanılan balgam söktürücü ilaçlar dışında evde balgama ne iyi gelir diyenler aşağıdaki kürlerden faydalanabilirler:

 • Karanfil, zencefil, tarçın ve elma kabuklarını kaynatarak 10 dakika dinlendirin. Daha sonra süzerek için.
 • Enginar ve havuç balgam söktürücü yiyeceklerdir.
 • Akşamdan siyah turpu oyarak oyuğa bal koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah turpun oyuğundaki ballı sıvı içilir.
 • Balgama çözüm için 1 çorba kaçığı çörek otu 1 bardak kaynar suya katılır. Su ılıyınca içilir.
 • Günde 2 defa ıhlamur suyu içilebilir. Ihlamur iyi bir balgam söktürücü bitkidir.
 • Toz halindeki 1 çay kaşığı meyan kökü 1 bardak kaynar suya atılır. Demlenince içilir.
 • Bal ile antep fıstığı macun kıvamına getirilerek yenebilir.
 • Bir miktar limon ile bir tatlı kaşığı balı sulandırın ve için. Balgam nasıl geçer diyenler için iyi bir çözümdür.
 • Adaçayı da balgam söktürücü çaylar arasında yer alır. Günde 1-2 defa içilebilir.

Bebeklerde Balgam Söktürücü

Bebeklerde balgamın atılması yetişkinlerden çok daha zordur. Bebekler balgamı yetişkinler gibi kendi kendilerine atamazlar ve yardıma ihtiyaç duyarlar. Aşağıdaki besinler ve çaylar bebeklerde balgam söktürücü olarak evde başvurulabilecek çözümlerdir:

 • Azar azar adaçayı verilebilir.
 • Ihlamur verilebilir.
 • Havuç suyu içirmek bebeklerde balgam için iyi gelir.
 • Bir bardak suda biraz çörekotu kaynatılarak ılıyınca bebeklere azar azar verilebilir.

Balgama Ne İyi Gelir

Balgama ne iyi gelir dendiğinde balgama iyi gelen başlıca yiyecekler ve çaylar; ıhlamur, zencefil, adaçayı, bal, meyan kökü, havuç ve enginar balgama iyi gelir. Bu çaylar ve yiyeceklerle yapılan kürleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Balgam Nasıl Atılır

Balgam nasıl atılır sorusuna bitkisel çözüm arayanlar için; ıhlamur, meyan kökü, zencefil ve ısırgan otu tavsiye edilebilir. Bu bitkilerin balgam söktürücü özellikleri vardır.  Balgam nasıl atılır bitkisel çözüm olarak:

Balgam söktürücü olarak üzümle beraber suda kaynatılan ısırgan otu tohumları her gün bir çorba kaşığı içildiğinde balgamın atılmasını kolaylaştırır.

balgama ne iyi gelir
balgama ne iyi gelir

Balgam Çıkarma

Balgamın atılması zaman zaman çok zor olur ve rahatsız edici bir hal alabilir. Balgam çıkarma konusunda balgam söktürücü doğal çözümler olarak aşağıdaki karışımlar oldukça etkilidir.

 • İki çorba kaşığı hatmin kökünü doğrayın ve bir bardak soğuk suya atın ve karıştırın. Daha sonra süzerek suyu için.  Bu kürü her gün iki defa tekrarlayın.
 • İki yemek kaşığı ıhlamura bir bardak kaynar su ekleyin ve 20 dakika bekletin. Daha sonra süzün ve elde ettiğiniz ıhlamur suyuna limon ve bal ilave ederek karışımı için. Bu karışımı her gün iki defa içerseniz çok etkili olduğunu göreceksiniz.
 • Birer çorba kaşığı kurutulmuş adaçayı, keten tohumu ve hatmin kökünü karıştırın. Karışıma 100 gram kahverengi şeker ilave edin. Bu karışıma 2,5 bardak suda şeker eriyene kadar karıştırarak ısıtın. Daha sonra kaışıma birkaç dilim limon atın ve kısık ateşte 15 dakika pişirin. Daha sonra karışımı ocaktan alarak süzün. Bu karışımı her gün 4 çorba kaşığı yiyebilirsiniz.
 • 250 gram kahverengi şekeri eriterek üç tane defne yaprağı, üç çay kaşığı adaçayı ve su ile karıştırın. Bu karışımı ocakta 3 dakika ısıtın. Daha sonra karışımı ocaktan alın ve süzerek soğumaya bırakın. Bu karışımı her gün 3 defa içebilirsiniz.
 • Bir tane soyulmuş limonu blenderdan geçirin. Daha sonra bu limon suyuna bir baş ezilmiş sarımsak, bir tane doğranmış siyah turp ve bir adet doğranmış soğanı ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir cam kavanoza aktarın ve buzdolabında saklayın. Her gün bu karışımdan 3 kaşık tüketin. Balgam nasıl atılır noktasında oldukça etkili bir kürdür.
 • Üç yemek kaşığı keten tohumunu biraz su ile karıştırın ve bir tavada 10 dakika pişirin. Karışıma bir çorba kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin ve 20 dakika dinlenmeye bırakın. Bu karışımı her gün birkaç defa içebilirsiniz.
Diğer Yazı  Hıçkırık Nasıl Geçer ve Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur
balgam nasıl geçer
balgam nasıl geçer

Yazımızda siz değerli okurlarımız için etkinliği bilinen bir çok bitkisel kür paylaştık. Bunlardan birçoğu hemen hemen herkesin evinde var olan ya da bütün aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz bitkisel ürünlerden yapılan kürler. en kısa zamanda balgam probleminizden kurtulmanız ve sağlıklı günler geçirmeniz dileği ile…

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Tags from the story
, ,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir