Çocuğum kilolu mu obez mi

çocuğum obez mi
çocuğum obez mi

Bu yazımızda, çocuklarla ilgili tüm anne babaların kabusu olan; çocuklarda fazla kilo problemi, çocuklarda obezite sorunu, kilolu çocuk-obez çocuk, obezite nasıl anlaşılır, obezite tedavisi gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Obezite nedir?

Obezite; vücutta yağ dokusunun normalden çok fazla olması yahut vücuttaki yağ miktarının vücut kütlesine göre aşırı artması olarak tanımlanmaktadır.

Çocuklarda obezite nasıl anlaşılır?

Günümüzde obezite yani aşırı kilolu olmak çocuklarda görülen önemli sağlık sorunlarındandır. Çocuklara obez teşhisi konulması için boy kilo eğrisi sonuçlarına bakılmalıdır. Büyüme eğrileri kullanılarak çocukların yaşlarına göre kilosuna bakılmalı, ayrıca boyuna göre kilo miktarının da göz önünde bulundurulması gerekir.

Ülkemizde aşırı kilolu çocuk oranının 5 yaş altında % 18 dir. Altı yaş üstünde de % 14.5 tir. Erkek çocuklarda obezite sıklığı kız çocuklarından daha fazla görülmektedir. Eğer çocuğunuz yaşına ve boyuna göre olması gereken ideal kilonun üzerinde ise obeziteden söz edebilirsiniz.

Çocuğum kilolu mu obez mi ? Nasıl anlaşılır…

 • Çocuğunuzun kilosu boyunun % 110 un üzerinde ise kilolu kabul ediliyor.
 • Eğer çocuğunuzun kilosu boyunun  % 120 sinin üzerinde ise obez kabul ediliyor.

Çocuklarda obezite’nin nedenleri nelerdir 

Kötü beslenme alışkanlıkları: En temel sebebidir. Obez diye nitelendirilin çocuklar genellikle gün içinde tüketemeyeceği kadar enerji alırlar ve çok daha az enerji harcarlar. Bu da vücutta yağa dönüşür. Bu nedenle çocuklarda doğru beslenme alışkanlığı yetişkinlerden daha önemlidir.

Genetik: Eğer anne ve babaların her ikisi de obez ya da aşırı kilolu iseler, çocuklarında obezite görülme ihtimali yükselmektedir.

Hormon bozuklukları: Özellikle ergenlerde gözlenen polikistik over sendromu gibi hormonsal rahatsızlıklar, trioid bezi veya böbrek üstü bezi rahatsızlıkları gibi sorunlar nedeniyle de obezite riski söz konusu olabilir.

Hareketsizlik: Fiziksel aktivite yetersizliği, tv ve bilgisayar bağımlılığı, her şeye hazır ulaşma gibi faktörler de obezite sorunlarına yol açmaktadır.

Obezite tedavisinde nelere dikkat edilmeli

 • Obez bir çocuğun tedavisi için anne ve babanın bilinçlendirilmesi ilk basamaktır. Anne ve babalar çocuğunun kilolarını, obez olmasını kabullenmeli ve doktorla işbirliğine gitmelidirler.
 • Yemek, pasta, tatlı, atıştırmalık hiç bir zaman ödül veya ceza yöntemi olarak kullanılmamalıdır.
 • Çocuğun yaşına göre ihtiyaçları konusunda uzmanlaşmış bir uzman diyetisyene başvurulmalıdır.
 • Gün içinde yenen tüm öğünlerin içeriği, kalorisi, yenme zamanı düzenlenmeli. Tv, bilgisayar karşısında yemek yenme alışkanlığından vazgeçilmeli. Tüm ailenin beslenme ihtiyaçları obezite tedavisi uygulanan bireye uygun hale getirilmeli.
 • Akşam 7-8 den sonra kesinlikle yemek yenmemeli. Atıştırmalık da olsa, yatılacak saatten en az 2 saat önce yeme faaliyetine bir son verilmelidir.
 • Fast food tipi beslenme alışkanlığından kesinlikle vazgeçilmeli, sebze meyve ağırlıklı yemek alışkanlığı tercih edilmelidir. Unlu ve şekerli gıdalardan, mısır şurubu içeren hazır gıdalardan uzak durulmalı, mümkünse çocuklar küçük yaştan itibaren bunların tadına alıştırılmamalıdır.
 • Spor alışkanlığı, yürüme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Mümkünse tüm ailenin katıldığı yürüme, eğlenceli spor aktiviteleri yapılmalıdır.
  çocuğum obez mi
  çocuğum obez mi

Last Updated on 25 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir