Adet Gecikmesi Kaç Gün, Adet Söktürücü Çaylar

adet gecikmesi adet söktürücüler

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir

Kadınlarda belli bir düzen içinde ilerleyen adet dönemi çeşitli sebeplerle gecikmeye uğrayabiliyor. Adet gecikmesi bayanlarda fiziksel olarak ve de psikolojik olarak sorun yaratabilir. Vücutta şişlik gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız mümkün olmasıyla beraber; sivilce , ruhsal sıkıntı , tahammülsüzlük veya gerginlik gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Bayanların sıkça yaşadığı adet dönemi gecikmesine çözüm olarak doğum kontrol hapı da önerilebilir. Ancak bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktor kontrolü dışında hiçbir ilaç kullanımı tavsiye edilmez. İlaçlar dışında bazı bitkisel çaylar ve besinlerin de adet söktürücü olarak kullanılabileceği söylenmektedir. Adet döneminin sancısız ve gecikmesiz geçmesini her bayan muhakkak istiyordur. Gecikmelerin önüne geçtiğiniz sürece daha rahat bir adet dönemi geçirmeniz mümkündür.

Adet Gecikmesi Neden Olur

Bayanların yaklaşık %75’i adet görmeye başladıkları dönemden menapoza kadar olan sürede en az bir kez adet gecikmesi yaşar. Bu nedenle adet gecikmesi neden olur ve adet gecikmesi kaç gün normal sorusu sıklıkla sorulur.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Kanser Uzmanı Op. Dr. Salim Şehirali adet gecikmesi neden olur ve adet gecikmesi kaç gün normal sorularını sayfamız için değerlendirdi. Op. Dr. Salim Şehirali adet gecikmesini 3 ayrı döneme ayırıyor ve bu dönemlerle ilgili:

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, jinekolojik kanser uzmanı ve tüp bebek uzmanı Op. Dr. Salim Şehirali’ye sayfamıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 1. Adet görülmeye başlandığından itibaren 18 yaşına kadar olan dönem: Bu dönemde düzensiz adet görülmesi normal. Bu dönemde 2 ayda, 3 ayda ya da 4 ayda adet görülmesi normal kabul edilir. Aşırı kanama olmadığı sürece gecikme hastalık olarak kabul edilmez. Sürecin 18 yaşına kadar takip edilmesi tercih edilir.
 2. 18 yaşından menapoz başlangıcına kadar olan dönem: Bu dönemde adet gecikmesinin altında birçok neden yatabilir. En çok karşılaşılan neden ise hamilelik belirtileri kaynaklıdır. Gebelik beklentisi söz konusuysa adet dönemindeki bir haftalık dönemden sonra hamilelik testi yapılmalıdır. Hamilelik beklentisi olmayan bayanlar 35 günlük bir adet gecikmesinden sonra doktora başvurarak muayene olmalıdır.
 3. Menapoz başlangıcı: Bu dönemde yumurtalıkların artık görevini tam yapamaması sonucunda adet görme azalır ve zamanla adet görme süreci sonlanır.
Diğer Yazı  El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir, Tedavisi

Adet Söktürücü Nedir

Adet gecikmeleri durumunda adet söktürücü yöntemlere de  başvurmanızda yarar vardır. Adet dönemindeki ağrılar gecikme nedeniyle daha şiddetli olabilir. Kanamaları düzene sokmak ve ağrıları azaltmak amacıyla alternatif bitki karışımları bulunmaktadır. Adet sancılarının ve geciken kanamalardan dolayı oluşabilen ruhsal ve de fiziksel durumlar günlük hayatı olumsuz etkiler. Bu durum bitkisel yöntemlerle de çözüme ulaştırılabilir. Zararsız ve doğal bitkisel çözümlerle sancıdan bir adım daha uzaklaşabileceksiniz.

Adet Kanamaları Ne Sıklıkla Olur?

Adet kanamaları bayanlarda ayda bir defa olur. 25 ile 30 gün arayla süren adet döneminin normal seyirde olduğu söylenebilir. Adet kanamaları 3 ile 7 gün arasında sürer.   Kanamalar ilk günler daha çok olmasıyla beraber ilerleyen günlerde azalmalar göstermektedir. Adet kanaması her ay aynı şiddetle olamayabilir. Bir ay daha çokken diğer ay daha az da olabilmektedir.

Düzensiz Adet Görme

Adet kanamaları hormonsal olmasıyla beraber diyet , heyecan , stres , vücut ağırlığı veya farklı rahatsızlıklardan etkilenerek düzensiz olabilmektedir. Adetin ilk yıllarında kanamaların düzensiz olabildiğini söyleyebiliriz. Menarş sonrasında hormonların ve üreme organlarının uyum içerisinde çalışmasının düzene girebilmesi de zaman alabilmektedir.

Adet Dönemi Çok Kısa Sürüyorsa

Bayanlar olduğundan hassas bir yapıya sahiptirler. Yaşam tarzı , etrafta oluşabilecek olumsuzluklar, egzersizler veya stres nedeniyle adet dönemi kısa sürebilmektedir.

Adet Döngüsü Çok Uzun Sürerse

Bazı kızlar yıl içinde sade 3 – 4 defa adet görebiliyorlar. Yapılan ağır egzersizler , stres , ani kilo kayıpları gibi nedenlerden dolayı adet döngülerinin uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. Bununla beraber hormonal bozukluklar yüzünden de sürenin uzayabileceğini söylememiz mümkündür.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir

Adet döneminde baş edemediğiniz sorunlardan bir tanesi de adet gecikmesidir. Bu durumu bitkiler yardımıyla daha rahat şekilde çözüme ulaşabiliyoruz. Bu süreçte bitkiler önemli rol oynamaktadır. Adet gecikmesiyle beraber sancılı bir dönem sizinle olacaktır. Ayrıca kanamalardaki gecikme de daha stresli olmanızda etken olacaktır. Bitkisel ve tamamen doğal çözümlerle bu durumu en az sancıyla atlatmanız mümkündür.

 • Dere Otu Bitkisi : salatalarımızdan eksik etmediğimiz dere otu aynı zamanda adet söktürücü özelliğiyle de bilinmektedir. Çiğ tüketilmesiyle birliktülkemizde isminine adet söktürücü etkisini gösterecektir. Fakat rahim kasılmasını arttırdığından dolayı ise hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
 • Siyah ve Mavi Koho : ülkemizde ismi yeni yeni yayılan bu bitki Amerikalılar tarafından yıllardır adet söktürücü olarak ve adet kanamasını düzene sokmak amacıyla kullanılmaktadır. Adet ağrılarını yok edip aynı zamanda hormon dengesini korumaya yardım etmektedir. Adet döneminde sancıyı yok eden bu bitki bayanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu bitkiler çay olarak veya salatalarda tüketilmektedir.
 • Havuç : yıllar boyunca adet sancısı için kullanılan havuç ise çiğ tüketimi ile adet kanamalarını kolaylaştırmaktadır. Sık sık tüketimi adet düzensizliği yaşayan bayanlara tavsiye edilmektedir. Adet söktürücü yiyeceklerden birisidir.
 • Zerdeçal :bir çok organımıza faydası bilindiği üzere son yıllarda tüketimi artmıştır. Aynı zamanda adet söktürücü özelliğiyle de oldukça etkilidir. Zerdeçal kurutulup toz haline getiriliyor. Bu durumda alıp bal ve yoğurtla karıştırıp tüketmenizde yarar vardır. Yemeklerde veya salatalarda da sıkça kullanılmasına önem göstermeliyiz. Zerdeçal iyi bir adet söktürücü olup bitkisel tedavi yöntemlerinin arasında yer almaktadır.
Diğer Yazı  Kilo Almanın Yolları, Nasıl Kilo Alınır
adet söktürücü çaylar
adet söktürücü çaylar

Adet Söktürücü Bitki Çayları

 • Papatya ve Biberiye Bitki Çayı : bu iki bitki adet söktürücü etkisi olan bitkilerdir . papatya ile biberiyeyi beraber kaynatıp içmenizde yarar vardır. Bu da bitkisel yöntemlerden biridir. 20 gram papatya ile 20 gram biberiyeyi 2 bardak su katarak kaynatıp tüketin. Kanamaların başlayacağını göreceksinizdir.
 • At Kuyruğu Otu ve Bal Kürü : adet söktürmede fazlasıyla etkili olan bu kürün tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Az miktarda at kuyruğu otunu bir bardak su ilave ederek kaynatın ve ardından içerisine bir kaşık kadar bal koyup için. Oldukça etkili bitkisel yöntemler arasındadır.
 • Kekik ve Civan Perçemi Çayı : 20 gram kekik ile 20 gram civan perçemi bitkisini beraberce kaynatın. Bitkileri süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca bir kaşık bal katmanızda da yarar vardır. Gün içinde birkaç defa tüketebilirsiniz. Ardından ise adet kanamalarının düzene gireceğini göreceksiniz.
 • Hatmi Çiçeği İle Civan Perçemi : adet söktürücü etkisinden dolayı en çok kullanılan karışımlar arasındadır. Adet dönemi yaklaştığında hala adet belirtisi olmayan bayanlar bu çayı kullanmasında yarar vardır. Adet kanamalarını düzene koyup sancıyı azaltma özelliğine sahiptir. Bitkilerden bir miktar alıp su ile birlikte kaynatılıp içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Alıç : adet gecikmesini yaşayan bayanlar adet döneminin yaklaştığı zamanlarda kaynar suya alıç atıp 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyip ardından günde üç bardak olarak tüketmesinde yarar vardır. Önemli adet söktürücülerin arasında yer almaktadır.
 • son olarak adet söktüren bitkiler olarak ; papatya , maydonoz , kimyon , nane , nergis, safran , havuç tohumu , kekik , misk , karabaş otu gibi bitkiler olarak sıralayabiliriz.

Adet dönemi boyunca gecikmelerin veya sancıların durdurulması artık gayet mümkün.

Last Updated on 23 Ocak 2017 by Saglikloji

Tags from the story
,
Join the Conversation

63 Comments

 1. says: Şerife

  Ben 14 yaşındayım 7-8 aydır adetim gelmiyor daha öncede düzensiz bir şekilde 5-6 defa adetim geldi ve adetim olmadığı için karnım çok şişiyor napa bilirim

  1. says: Rny

   Önce kaç kayisnda adete başladığını tam hesapla ilk bir iki sene bu şekilde durumlarla karşılaşmamak çok normal ama yinede bir uzman doktora gotunden iyi olur.

 2. says: Fatmanur

  Ben cumartesi akşam üstü adet oldum ertesi günün akşam üstününe kadar doğru düzgün kanamam olmadı.daha sonra üçüncü güne kadar adet oldum daha olmadı.evliyim iki çocuk annesiyim ve doğum kontrol hapı kullanıyorum

 3. says: Sıdıka

  Merhaba ben 1 ay önce adet olmuştm erkek arkadasmla ilişkiye girdik ama prezervatif vardı adet günüm hiç sekmeden olurdu ama bugün tam 1 ay oldu korkuyorum neden olmuyo

 4. says: İrem

  Ben 21 yaşındayım 15 gündür gecikti adet olamıyorum tüm belirtiler var ama olamıyorum kadıklsrım cok ağrıyo lütfen yardım edinn

 5. says: burcu

  Ben 26 haziranda adet oldum we bir aydir esimle bişey yasamadik 15 gun antipiyotik serum aldim we gecen hafta esimle biseyler oldu ama icime bosalmadgini soyledi bugün tam bir ay oldu we adet olmadim hamile olabilir miyim cewap werrsenz sewinirim

 6. says: toprak

  Adetim her ay düzenli bir şekilde geliyordu fakat ağrılarım olduğu için ağrı kesici içmiştim gelmesi gereken günü geçeli 3. Gün olacak ama ağrılarım oluyor ne yapmam lazım ne olur yardım edin..

 7. says: Lolo

  Erkek arkadasimla 3 ay once surtunme yoluyla bir seyler yasadik fakat bosalmadi ardindan 2 kez adet gordum bu ay gormedim 9 gun gecikti acaba havalardan ya da denize girdigim icin olabilir mi yardimci olursaniz sevinirim adet sokturucu kullanmali miyim? Tesekkurler

 8. says: Tugba

  Merhaba ben bu ayın 5ınde regl olmam gerekırken agrılarım nedenıyle agrı kesıcı kullandım ve ayın 12si oldu hala regl olamadım gebelık testı yabdım negatıf cıktı ne yapmam lazım yardım edermısınız..

 9. says: Lale

  Ben15 yasindayim son iki aya kadar cok duzenli adet gordum ama iki aydir kesik kesik ve az geliyo bilgisi olan biri yardim edebilir mi lutfen

 10. says: Şerife..

  İyi günler regl dönemim tatile denk geliyor 20 temmuz ve 16 ağustosta oldum 10 eylül gibi adet geciktirici içmeyi planlıyorum ama tatilde alkol alıcam sorun olur mu ? Yada gecikmeden adet söktürücü içsem hemen gelir ve biter mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. says: soso

   14 yaşındaysan gayet normal. Bu 18 yaşına kadar sürebilie bu şekilde. Stres yapmamaya çalış ve çok düşünme. Vücudunun alışması gerek. Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

 11. says: Zeynep

  Merhaba ben 19 yasindayim hep duzenli regl olurdum fakat regl olmadan once geciktirici ictim o sirada erkek arkadasimla birlikte olduk gibi oldu bende ella kullandim ilaci biraktigimda regl oldum. Sonrasinda birkere daha iliskiye girdik gibi oldu ve kanamam oldu korunmustukta fakat son regl donemimin ustunden 1 ay gecti ve hala bir belirti agri vs. Yok hamile olma ihtimalim umarim yoktur fakat yasayan bilen biri varsa bilmek isterim cok korkuyorum?

  1. says: ceren

   merhaba öncelikle nasıl bir beraberlik yüzeysel mi gerçek mi ? Ve ella ne gibi yan etki yaptı sizde ? bende kullandım daha adetime 2 hafta var korkuyorum acaba geç mi olacak diye

   1. says: ceren

    Merhaba.Adetimden 4 gün sonra Sevgilimle sürtünerek bir ilişki yaşadık bende iç çamaşırı onda hiçbir şey yoktu vajinamın en üst kısmına boşaldı ve hemen sildim korktugum için 23 saat içerisinde ella hapini kullandım bende sivilce ve akıntı yaptı onun dışında bir yan etki olmadi. Sizce hamile olma ihtimalim var mı ?? sence bende var mı o ihtimal ???

   2. says: Nazlı

    Merhaba bende Ella kullandım ve sizinle yaklaşık aynı korkuyu taşıyorum. Adetime 10 gün var henüz ama çok korkuyorum ella kullandığım halde. Çünkü ne yazık ki yumurtlama dönemimdi. Merak ediyorum regl oldunuz mu acaba

 12. says: Mine

  Benim de adetim iki gun gecikti adet sokturucu aldim ucuncu gunu iciyorum ama hala adet olmadim hamile olmamdan korkuyorum. Ama hamile olsam ilacin yan etkisi olur ama tehlikeli bi durumda yok suan strese bagli mi acaba bu gecikme kafamda deli sorular . Ikinci cocuga hazir degilim

  1. says: İlknur

   Sorması ayıptır doktora danışmadan kafanıza göre niye ilaç kullanıyorsunuz? Benim bildiğim bu tarz durumlarda önce doktor kontrolünden geçirilir. Doktor ultrasondan bakar hormon testi yaptırtır, ona göre ne kullanılması ne yapılması gerektiğine kara verir. Sadece siz değil buraya yorum yazan çoğu kişi bir doktora danışmadan kafasına göre iş yapıyor. Keşke herkes azıcık bilinçli hareket etse. Umarım bu bilinçsizlik size ve, eğer hamileyseniz, bebeğinize zarar vermemiştir.

 13. says: Bırsen

  Arkadaslar bakın adetın on gün gecıkmesı normaldır on günden sonrası hastalıktır gecıkenler ıcın söylüyorum sız kafanıza taktıkça daha uzun olur süreç Bır bırde doğal sokuculer var ılac yerıne onları deneyın daha ıyı sonuç verıyor

 14. says: Bırsen

  Tabıkı sağlık konturollerınızı aksatmayın hemen hemen altı ayda bırde duzenlı olarak kadın Doğum uzmanlarına görünün bunu hamıle olmayanlar muhakkak yapmalı bırseyım yok demeyın hamıle ıken zaten her ay doktora göründüğümüz ıcın onlar harıc dedım sımdıden herkese sağlıklı yaşamlar dılerım

 15. says: İlknur

  Sevgili hanımlar… Gecikme ile ilgili bir sıkıntınız varsa burada kulaktan dolma bilgilerle hareket edeceğinize kalkın bir zahmet kadın doğum doktoruna gidin, gerekli tetkikleri yaptırın. Ben de adet gecikmesi sorunu yaşayan, bu yüzden doktor kontrolünde hormon ilacı kullanan bir kadınım. Bu siteye de girme sebebim doktorun verdiği ilacın yanı sıra bitkisel kürlerden de faydalanmak. Lakin çoğunuzun yorumlarına bakıyorum da burada yok adetim niye gecikmiş olabilir, hamile olabilir miyim gibi tuhaf tuhaf sorular soruyor, kafanıza göre doktora danışmadan ilaç kullanıyorsunuz. Burada hiç kimse jinekolog değil, sizin sorununuza tam olarak cevap veremez. Ayrıca hamilelik şüphesi olanlar da gidip gebelik testi yaptırıp ona göre hareket etmesi gerekirken kafasına göre ilaç alıyor. Kusura bakmayın da böyle olmaz. Alanında uzman bir doktordan yardım almazsanız sorununuza çözüm bulamadığınız gibi daha ciddi sorunlarla karşı karşıya da kalırsınız. Benden demesi. Herkese bilinçli günler, hayırlı kandiller…

 16. says: Rosalina

  Meraba arkadaşlar 24 yaşındayım. Bekarım adetim düzenli bir biçimde gelirdi ağrısız bu ay çok stres vardı üzerimde adetim 2 gün gecikti ve şuan karnımın sağ alt tarafı ağrıyor ne yapabilirim sizce

 17. says: Berna

  adet gunum gecikti 28 30 gun arasinda olurken bugun 35.gun oldu arkadasimla iliskiye girdim fakat 10 saat sonra iliski sonrasi hap kullandim markasi ella yd sanirim ilacin yan etkilerinde gecikme yazıyordu fakat huzursuzum iliskiden 15 gun sonra gebelik testi yaptim negatif cikti sizce tekrar yapmalımiyim

 18. says: fatma

  mrblar adetim çok düzensiz ve de çok sancılı geçiyor stres basıyor ne yapacağımı bilmiyorum bunun için hangi ilaçı kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 19. says: Su

  Ben daha bu sene adet oldum ve sadece 2 ay adet gordum ondan sonra 3,5 aydir adet görmüyorum ve sol göğsüm acayip şişti ve agriyo ne yapabilirim lutfen fikri veya bilgisi olan yardim edebilir mi?

 20. says: Sinem

  Ben 20 yaşındayım bekarım şu 3 yıldır aşırı düzensiz adet görmeye başladım bazen 3 ay bazen 2 ay adet göremedim doktora gittim herşeyin normal diyip gönderdi ama hala düzensiz ben adetimi söktürmesi için bir tutam maydanozları saplarından ayıklayıp bardağa koyuyorum üstüne sıcak su ve az miktarda şeker koyup maydanozları ile birlikte içiyorum ertesi gün adet görmeye başlıyorum bende çok işe yarıyor tavsiye ederim..

 21. says: inci

  merhaba ben 3.5ay once sezeryanla bebegimi kucagima aldm ama birbucuk aydir adet olamiyorum paptya ve biberiye bitki cayini denemek istiyorm acaba faydasi olurmu

  1. says: Sado

   Doğumdan sonra 3.5 ay adet olmamanız normal bi durum. Bunu doktorunuzla danışın sizi daha detaylı bilgilendirecektir.herhangi bi bitkisel ürün kullanmadan da mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

 22. says: Sibel

  Senede 1 2 defa adet oluyorum doktor bana Doğum kontrol ilacı verdi ama o ilaçlar beni kilo aldırdığı için kullanma istemiyorum bana en faydalı gelicek şeyi öğrenmek istiyorum stres yapmıyorum ama olmadığım için kafama takıyorum 18 yaşıma da sene olarak girdim ve hala ortada bişey yok lütfen yardımcı olun

 23. says: Ceylan

  Selam bende adet düzensizliği var ne yapmalıyım gebe kalmiyorum bu yüzden çok üzülüyorum acaba çocuğum olurmu lütfen cvp verin bana

  1. says: Sado

   Bu sorunun cevabını doktorda aramanız daha doğru olur. İyi bir kadım doğum uzmanı bulmanızı tavsiye ederiz. İzmir’de iseniz de Op. Dr. Salim Şehirali’yi önerebiliriz. İyi günler.

 24. says: Canan

  Hiç ilişkiye girmedigim halde benden süt geliyor prolaktin hormonu salgılandığından dolayı normalde her ay düzenli olan adetim 7 gün gecikti sanırım hormonlardan dolayı nasıl düzene sokmam gerek bilmiyorum

 25. says: filiz

  iyi günler her12 gündebir adet oluyorum doktor bi sıkıntı yok dedi ama 2 yıldır bi düzelme olmadı ne yapmalıyım

 26. says: Serife

  Merhaba ben bir aylık evliyim eşimle çocuk istiyoruz ama adet duzensizligim var 21 gün doğum kontrol hapı kullandım ve sadece damla seklinde kan geldi ve galatasaray adet olamadim test yaptim negatif çıktı ne yapmalıyım

 27. says: Serife

  Merhaba ben bir aylık evliyim eşimle çocuk istiyoruz ama adet duzensizligim var 21 gün doğum kontrol hapı kullandım ve sadece damla seklinde kan geldi ve adet olamadim test yaptim negatif çıktı ne yapmalıyım doğum kontrol hapı mi evlenmeden bir buçuk hafta önce baslamistim

 28. says: SEMRA

  MERHABALAR BEN 19 AĞUSTOSTA ADET OLDUM VE BIDAHA OLMADIM Bİ 8 gün geçti evliyim eşimle ilişkiye girdik eşim korunduğunu soyluyo ama ben korkuyorum hamile olma ihtimali var mı acaba yardımcı olun lütfen

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir