Vajinismus İlk Gece Korkusu

vajinismus ilk gece korkusu
vajinismus ilk gece korkusu

Cinsel olgunluğa ulaşmış, evlilik hazırlığında olan kadınların hemen hepsinin aklına istemeseler de gelen ilk gece korkusunu ve çok bilinen vajinismus hastalığını ele alacağız bu yazımızda.

Vajinismus nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki anında ortaya çıkan, ilişkiyi engelleyen bedensel kasılmalara tıp dilinde verilen isimdir. Kadınların eşlerini elleriyle itmesi, geri kaçınma, bacakların kasılıp kapanması ve korku ve panik halinden dolayı da penisin vajene girmemesi durumu olarak tarif edilebilir. Zorlamayla çözülebilecek bir durum değildir. Öyle ki bu hastalık nedeniyle aylarca hatta yıllarca ilişkiye giremeyen pek çok çift bulunmaktadır.

Vajinismus neden kaynaklanır

Vajinismus kadınların çocukluk yıllarından itibaren yetişme biçimleri ile alakalı, kadınların bilinç dışına yerleşen olumsuz bir sürecin yansımasıdır. Vajinismus bilimsel tanımında vajen bölgede alt ve pelvik taban kaslarının kasılmasıdır. Ancak ülkemizde rastlanan vajinismus sorunlarında aslında vajen serbesttir. Yani vajene ulaşmak içeriye girmek kolaydır. Ancak ilişki sırasında bacak kaslarının, kalçanın kontrolsüz kasılması problemi vardır. Bu kontrolsüzlük ilişkiye girmeyi engellemektedir. Her iki durumda da tedavisi kolay bir rahatsızlıktır.

Vajinismus tedavi edilebilir mi

Vajinismus zihinsel ve duygusal bir hastalıktır. Vajinismusun bir hastalık olduğunu genellikle erkekler pek anlamadığı için ilk olarak erkeklerin rahatsızlığı kabullenmesi tedavinin en önemli basamağıdır. Vajinismus tedavi edilebilen bir hastalıktır. Vajinismus tedavisi; bilişsel, davranışçı, hipnoterapi de içeren bütüncül bir tedavi anlayışı ile tedavi edilebilir.

Vajinismus kadını neler hisseder

  • Bu hastalığın kendilerinin yol açtığı bir sorun, yalnızca kendilerinde olduğunu zannettikleri bir hastalık olduğunu düşünürler
  • Asla iyileşip mutlu bir cinsel hayatları olamayacağını düşünürler
  • En ileri derecede vajinismus hastasının kendileri olduğunu düşünürler
  • İlk ilişki korkusunun yarattığı gerilimle; kasılma ile birlikte, nefes alışverişlerinde, kalp atışlarında artış, ağlama nöbetleri gibi tepkiler oluşur.

Bu nedenlerle vajinismus hastası kadınların sorunun çözümü için inançlı olmaları, vajinismus terapisti seçiminde doktorun cinsiyet tercihi, deneyimi vs. daha da önem kazanmaktadır.  Kişiye uygun tedavi, uygun bir hekim ve tedaviye istekli bir çift ile vajinismus hastalığı kolaylıkla tedavi edilebilir.

Vajinismus tedavisinde ilk adım eğitimin verilmesini içerir. Peşinden zihnin ve duyguların oluşturduğu vücutta ki bedensel kasılmaların hipnoterapi ile ortadan kaldırılması aşaması gelir. Bu tedavilere ek olarak, vajene uygulanacak kısa süreli çalışmalarla da iki günlük gibi kısa sürelerde tedavi olabilme şansı da vardır.

Vajinismus tedavisinde önemli olan bir noktada, nasılsa geçer yaklaşımı ile, ilişkinin hasar alması, cinsel mutluluğu yakalayamamak dan doğan ilişki sorunlarıdır. Vajinismus tedavisinde zaman kaybedilmemesi önerilmekte, uzman bir hekimin yardımıyla bu sorunun kolayca atlatılabileceği unutulmamalıdır. Bu hastalık hakkında bilgili olan pek çok sağlık çalışanı kadın da vajinismus problemi yaşayabilmektedir.

Vajinismus nedeniyle korkan kadınlar; ilk gece hakkında yalan yanlış olaylar dinleyen, medyadan abartılı haberlere tanık olan, çocuk yaşta cinselliği tabu olarak gören-yetiştirilen ailelerin mensubu kadınlardır. Ülkemizde vajinismus, ilk gece korkusu aslında sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Tedavisi de oldukça kolay olmasına rağmen; Türk kadınları, evli çiftlerin hastaneye, uzmana başvurmada ki isteksizlikleri nedeniyle bu sorun gereksiz yere insanların hayatında yer almaktadır.

vajinismus ilk gece korkusu
vajinismus ilk gece korkusu

 

Last Updated on 25 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir