Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yöntemler

çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler
çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yöntemler

Çocuklar sıklıkla bakteri, virüs, mantar ve parazitler gibi hastalık üreten organizmalara maruz kalmaktadır. Ancak bu çocukların her seferinde hastalanacağı anlamına gelmez. Güçlü bir bağışıklık sistemi bir çocuğa, hastalıkları savuşturabilmesi için doğal bir koruma sağlar.

Bununla birlikte, çocuğunuz genellikle sürekli soğuk algınlığı, tekrarlayan grip enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve diğer sağlık sorunları geçiriyorsa çocuğunuzun bağışıklık savunmasının güçlü olmadığı anlamına gelir.

Basit yaşam ve beslenme değişikliği ile çocuğunuzun bu yaygın sağlık sorunlarına karşı savunmasını artırabilir, iyileşmeyi hızlandırabilir ve çocuğunuzun sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin

Küçük dokunuşlarla çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler:

Bebeğinizi Emzirin

Anne sütü, çocuğunuzun bağışıklığını artırmak için mükemmel bir yoldur. Çocuğunuzun sağlıklı olması için gereken tüm protein, şeker ve yağı içerir. Ayrıca anne sütünde antikorlar ve beyaz kan hücreleri vardır. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve  çocukların hastalıklarla mücadelesine yardımcı olmaktadır.

Avustralya’da 2002 yılında yapılan bir araştırmada emzirmenin bebeğin bağışıklık sistemi gelişimi üzerinde pozitif bir etkisi olduğu bulundu. Sütteki faktörler gastrointestinal mukozal olgunlaşmayı ve bağışıklık sisteminin gelişimini etkileyen bağırsak mikroflorasını değiştirmeyi de etkiler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle, sonrasında ise 2 yaşına kadar bebeklerin emzirilmeye devam etmesini önermektedir. Emzirilen bebeklere kıyasla mama ile beslenen bebekler orta kulak enfeksiyonlarına, pnömoniye, mide gribine ve diğer sorunlara maruz kalma eğilimindedir.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için
çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için

Çocuğunuzu daha fazla meyve ve sebzeyle besleyin

Sağlıklı bir beslenme iyi bir bağışıklık sisteminin temelidir. Bu nedenle çocukların yedikleri oldukça önemlidir. Elma, havuç, patates, fasulye, brokoli, kivi, kavun, portakal ve çilek gibi bağışıklık sistemini güçlendiren meyve ve sebzeler çocuğun beslenmesine dahil edilmesi çok önemlidir.

Çocuğunuza çiğ, organik meyveleri ve sebzeleri verin. Meyve ve sebzelerle yapılan meyve suları ve posaları da beslenmeye dahil edebilirsiniz.

Yemekler, gün boyunca farklı çeşitler ve atıştırmalıklarla verilebilir. Porsiyon boyutu ise, çocuğunuzun yaşı kadar yaklaşık 1 çorba kaşığı meyve veya sebze olabilir. Örneğin, 2 yaşındaki bir çocuğu besliyorsanız, çocuğa 2 yemek kaşığı ile porsiyonunu hazırlayabilirsiniz.

A, B2, B6 ve C vitamini bakımından zengin fıstık, tohum, bakliyat, kepekli tahıl ve diğer gıdalar, çinko, selenyum ve esansiyel yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Rafine hububat yerine, çocuğunuza tahıl ürünlerini verin.

Çerezler, kutulu tahıllar ve gazlı içecekler gibi işlenmiş ve şekerle doldurulmuş olan gıdaları çocuğunuzun beslenmesinden uzak tutun.

Çocuğunuzun Yeteri Kadar Uyuduğundan Emin Olun

Yeterli dinlenme ve uyku, büyüyen çocuklar için şarttır. Yetersiz uyku bebeklerde daha sık hastalanmalara sebep olmaktadır.  2012 yılında yapılan bir çalışmada, uykunun bağışıklık üzerinde güçlü bir düzenleyici etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Yeni doğan bir bebeğin günde 18 saate kadar uykuya ihtiyacı vardır. Diğer çocukların yaşlarına bağlı olarak, günde 10 ila 14 saat arasında uykuya ihtiyaçları vardır. Süre ile birlikte, uyku kalitesi de önemlidir.

Çocuğunuzun yatak odasını gece karanlık ve iyi havalandırılmış tutarak iyi bir uyku için zemin hazırlayabilirsiniz. Karanlıkta uyku, aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan melatonin hormonu üretimini teşvik eder. Ayrıca, çocuğunuzun yatak odasından tüm elektronik cihazları uzaklaştırın.

Küçük yaştan itibaren egzersizi alışkanlığı edinin

Egzersiz, çocuğunuzu hastalıklardan uzak tutmanın harika bir yoludur. Günlük olarak yaklaşık 30 dakikalık düzenli egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çocuğunuzun gelişimine katkı sağlar.

Çocuğunuzun egzersizle ilgilenmesini sağlamak için bir rol modeli olması gerekir. Egzersiz yapmayı çocuğa sevdirmek için, onları dışarıya çıkmaya ve oynamaya teşvik etmek yerine, çocuklarınızla birlikte aktiviteler yapmak daha etkili olacaktır.

Günlük yaklaşık 30 dakika yürüme, koşma veya bisiklet sürme, bütün aile için en iyi fiziksel egzersizlerden bazılarıdır. Ayrıca çocuğunuzu yüzme derslerine, tenis sınıflarına ya da kendi tercih ettiği diğer sporlara da gönderebilirsiniz.

Haftada bir kez çocuğunuzla küçük bir beyzbol maçı yapmak için dışarı çıkabilir veya birlikte yürüyüş ve bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuğunuzla daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.

Her gün temiz hava ve güneş ışığı

Doğa mükemmel bir bağışıklık uyarıcısıdır. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirirken çocuğunuzu bedenen ve zihnen beslemek için doğaya maruz bırakın.

D vitamini eksikliği olan insanlar, daha sık hasta olma riski altındadır. D vitamini eksikliği olanlar astım, kanser, çeşitli otoimmün hastalıklar ve enfeksiyona karşı daha yatkındırlar.

Çocuğunuzun kollarını ve yüzünü günde 20 dakika güneş ışığına maruz bırakarak, gerekli miktarda D vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, sabahın erken güneşi oldukça etkili olacaktır.

Buna ek olarak, sabahın erken saatlerinde alınan temiz hava çocuğunuzun beden ve zihni için iyidir. Çocuğunuzu ormanda veya parkta yürüyüşe çıkarın. Çocuğunuzun koşmasını, atlamasını, dans etmesini ve tırmanmasını sağlayın. Çimlerin üzerinde yalınayak gezmelerine izin verin. Aynı zamanda bu aktiviteler çocukların güçlenmesi için de iyidir.

Çocuğunuzda sevgi

Sevgi, çocuğun bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere genel gelişiminde önemlidir. Bir çocuğun pahalı hediye ve oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Çocuğunuzun sevgiye, mutlu ve güvenli bir yaşam geçirme duygusuna ihtiyacı var. Pozitif ve mutlu duygular bağışıklık sisteminin hücrelerini uyardığı bilinmektedir.

Sevginizi çocuğunuza göstermekten çekinmeyin. Tutun, sarılın, masaj yapın, dokunun ve öpün. Çocuğunuzla vakit geçirin ve onunla oynamayı deneyin. Yemeklerinizi beraber yiyin ve onunla günlük faaliyetleri hakkında konuşun.

Aynı zamanda stres, bağışıklık sistemini bozar ve bir çocuğun hastalığa karşı direncini azaltabilir. Stresli durumları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Çocuğunuza, kaçınılamayacak kadar zor zamanlar geçirmemek için, sorunlarıyla başa çıkma mekanizmalarını öğretin.

Hijyen alışkanlığı kazandırın

Çocuğunuza ilk yaşlarından itibaren hijyen eğitimi verin. Böylece bu alışkanlıkları hayatı boyunca sürdürecektir. İyi hijyen bağışıklık sistemini güçlendirmez, ancak bağışıklık sistemindeki zorlamayı en aza indirgeyerek hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Çocuğunuza öğretmeniz gereken ilk şey elleri yıkama tekniğidir. Bu basit alışkanlık, soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürecektir. Çocuğunuza düzenli şekilde sabun ve ılık suyla ellerini en az 20 saniye yıkamasını öğretin.

Bir çocuğa dışarıda oynadıktan sonra, okuldan eve geldikten sonra, tuvaleti kullandıktan sonra, evcil hayvanlarla oynadıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerini yıkamaları gerektiği öğretilmelidir.

Diğer iyi hijyen alışkanlıkları dişleri günde iki kez fırçalama, temiz giysiler giyme ve günlük duş yapılmasıdır. Ayrıca çocuğunuza hapşırırken veya öksürürken bir mendil kullanmasını öğretin. Çocuğunuzun tırnaklarında kir olup olmadığını kontrol etmeniz ve gerektiğinde temizlemesine yardımcı olmanız gerekir.

çocuklarda bağışıklık sistemi
çocuklarda bağışıklık sistemi

Gereksiz antibiyotik kullanmaktan kaçının

Günümüz dünyasında antibiyotikler gerekli ve faydalı olsa da, onlara çok fazla güvenmek vücuda zararlı olabilir. Aşırı antibiyotik kullanımı, hem kötü hem de iyi bakterileri öldürür, bağışıklık sistemine zarar verir. Ayrıca, bakterilerin giderek antibiyotiğe dirençli hale gelmesine ve standart tedaviye cevap vermemesine neden olabilir. Doktor tavsiyesi dışında kesinlikle antibiyotik kullanmayın.

Probiyotikleri kullanın

Probiyotikler, bağırsaklardaki “kötü” bakterilerin tutulmasını önleyen “iyi” bakterilerin dostudur.

Araştırmacılar, “iyi” bakterilerin bağışıklık sistemi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğuna ve bağırsak mukozal bağışıklık sistemi yoluyla bağışıklık tepkilerini modüle edebildiğine inanıyorlar. Ancak bağırsak bakterilerinin bağışıklık sistemi bileşenleri ile nasıl etkileşime girdiğini tam olarak bilmiyoruz.

Düzenli olarak çocuğunuza yoğurt, ayran, kefir ve lahana turşusu gibi probiyotik bakımdan zengin yiyecekler verin.

Bitkileri Kullanın

Bazı bağışıklık artırıcı otlar ve bitkileri kullanarak çocuğunuzun bağışıklığını geliştirebilirsiniz.

  • Özellikle grip sezonu sırasında zerdeçal sütünü çocuğunuza düzenli olarak verebilirsiniz. Bu sütü hazırlamak için , ¼ veya ½ çay kaşığı zerdeçal tozu ve biraz karabiberi bir fincan süte ilave edip kaynatın. Biraz balla tatlandırın.
  • Birkaç fesleğen yaprağını iyice yıkayıp çocuğunuza günlük veya haftada birkaç kez çiğnemesini isteyebilirsiniz.

Diğer öneriler:

  • Çocuğunuza mümkün olduğunca sağlıklı, toksik olmayan bir ortamda bulundurun. Toksinler, kirleticiler ve alerjenler çocuğunuzun bağışıklık sistemi gelişimine olumsuz etki eder. Tüm çim ve bahçe haşere ilaçlarına karşı ekonomik, toksik olmayan alternatifleri tercih edin. Doğal ev temizleyicilerini ve kişisel bakım ürünlerini kullanın.
  • Dumanın sağlığınıza olduğu kadar çocuğunuza zararlı olabileceği için sigarayı bırakın. Sigara dumanı bir çocuklarda bronşit, kulak enfeksiyonları ve astım riskini arttırır.
  • Çocuğunuzun gün boyunca yeterince su içtiğinden emin olun.
  • Şeker alımını, beyaz kan hücre sayısını azalttığı için sınırlandırın.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir