Varis Nasıl Tedavi Edilir

varis nasıl tedavi edilir
varis nasıl tedavi edilir

Varis belki de kadınların başlarına gelmesinden en çok korktukları rahatsızlıkların başında gelmektedir. Çünkü bacaklarda estetik olmayan bir görüntüye sebep olduğundan kadınlar için büyük sorun teşkil etmektedir. Kadınlar varis nedeniyle etek giyememekte, denize girememektedir. Varis hastalığı estetik sorun olduğu kadar sağlık açısından da önemli bir sorundur.

Varis nedir

Varis özellikle bacakların toplar damar sisteminin düzgün çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Bacaklarımızdan geçen toplar damarlar, bacak bölgemizin hem yüzeyinden hem de derininden geçerler. Yüzeye yakın geçen toplar damarlar görünür hale gelir, bunun sonucunda mora çalar varis damarları oluşur. Her toplar damar sisteminde kanımızın kalbimize doğru akmasını sağlayan kapakçıklar bulunur. Örneğin ayağa kalktığımızda  bu kapakçıklar hemen kapanıp kanın geriye kaçmasına otomatikman engel olur. Eğer bu sistemde kapakçıklarda bir arıza olursa işte, ayağa kalkıldığı zaman kan, bacaklara geri döner bu toplar damarlarda basıncın artması anlamına gelir. Böylece de basıncı artan damar genişler dışardan mavi mor bir görünümle görünür hale gelir.

Varis neden oluşur

Genellikle vücudun en fazla basınca maruz kalan bacak bölgesinde gözüken varisler genetik yatkınlık, çevresel nedenler ve kullanılan hormon ilaçları neden oluyor diyebiliriz. Hareketsiz bir yaşam tarzı da varis olma ihtimalini artıran faktörlerden birisidir. Örneğin sürekli oturarak veya sürekli ayakta yapılan işlerde bacak kaslarımız çalışmadığından varis oluşumu artıyor diyebiliriz. Bu nedenle varis hastalığına kuaför, öğretmen hastalığı denilmektedir.

Varis belirtileri nelerdir

En büyük belirtiler, bacak görüntüsünün bozulması, bacaklarda estetik olmayan bir görünüme sahip olmakla ilk belirtiler ortaya çıkar. Bu estetik olmayan görüntülere, akşamlara doğru ağrı hissetme, bacaklarda kaşıntı, gece krampları, şişlikler gibi şikayetler eşlik eder. Çok nadiren de görülse, varisin oluşumunun belirtilerinden birisi de kanın pıhtılaşmasıdır.

Varis tedavi edilebilir mi

Varis nasıl iyileşir? Artık varis hastalığının tedavisi oldukça gelişmiştir diyebiliriz. Varisten kurtulmak için cerrahi yöntemlerden, lazer seçeneklerine kadar pek çok tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca yeni bir tedavi yöntemi olan foam-köpük tedavisi ile de varisler tedavi edilebilmektedir. Varis ameliyatları artık 10 dk. kadar olan müdahalelerle yapılmaktadır. Hasta çok kısa süren bir uygulamadan sonra yürüyerek hayatına devam etmektedir.

Varis rahatsızlığı olanlar nelere dikkat etmeli

  • Ayakta fazla durmamaları gerekiyor.
  • Haftada en az üç kez yarım saat kadar yürümeleri gerekiyor
  • Bacaklarına soğuk suyla masaj yapmaları önerilir.
  • Güneş ve denizden korkmasınlar.
  • Lifli gıdalarla beslenip, kafeini hayatlarından çıkarmalıdırlar. Bol su içmeleri önerilir
  • E vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmeleri gerekiyor.
  • Varis ve gebelik. Varis hastalığı olan bayanlar hamile kalırlarsa dr. gözetiminde varis çorabını mutlaka kullanmalıdırlar. Yürüyüş yapmaya özen göstermeliler, kilo almamaya dikkat etmelidirler.

Varis çorabı işe yarar mı

Varis çorapları faydalıdır. Ancak tedavi edici özelliği yoktur. Varis hastalığını tedavi etmezler. Çorap giyildiğinde toplar damarlara baskı olacağından, damarların kapaklarının kanı kaçırması engellenir. Çorap çıkarıldığında ağrı şikayetleri devam edecektir.

Varis kremleri işe yarar mı

Hayır yukarıda bilgi verdiğimiz hususlar ışığında varis kremlerinin bu hastalıkta tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır. Çünkü bu hastalık toplar damarlarda meydana gelen bir sorundur. Kremle düzeltilmesi mümkün değildir.

Varis olduğundan şüphelendiğiniz bir şikayetiniz var ise en kısa zamanda bir uzman hekime gözükmenizde fayda vardır. Erken teşhisle kadınların kabusu olan bu hastalıktan çok kolay bir şekilde kurtulup hayatınıza devam edebilirsiniz. Unutmayın tedavi edilmeyen varis hastalığı diğer yan hastalıklara da yol açabilecektir.

Last Updated on 25 Eylül 2021 by Saglikloji

Tags from the story
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir