Diyet Yapmadan Kilo Vermek, Zayıflama Yöntemleri

diyet yapmadan zayıflamanın yolları
diyet yapmadan zayıflamanın yolları

Diyet Yapmadan Kilo Vermek

Diyet yapmak herkesin istediği, ancak çok az insanın yapabildiği bir süreç. Özellikle bir kaç kilo fazlası olanlar için, diyet yapmadan da fazla kilolarından kurtulmak mümkün.  Diyet yapmadan nasıl zayıflanır? sorusunun peşinde kafa yoranlar için bir yazı kaleme aldık. Diyet yapmadan kilo vermenin yolları, diyet yapmadan zayıflamanın yolları sizin için aşağıda.

Diyet Yapmadan Zayıflama Yöntemleri

Bir kaç kilo fazlası olan, çok az göbeği olan kişiler için diyet yapmadan da zayıflamak mümkün. Diyet yapmadan zayıflama yöntemleri arasında pek çok şey sayılabilir. Yaşam tarzında bir kaç küçük değişiklik, biraz hayatınıza özen göstererek diyet yapmadan kilo vermenizi sağlar. Diyet yapmadan nasıl zayıflanır? diyet yapmadan zayıflama yöntemleri nelerdir diyorsanız aşağıdaki kurallara uygun yaşamalısınız. (Ayrıca bknz. reformer pilates nedir)

Diyet Yapmadan Zayıflama Yolları

Sık sebze, yeşillik tüketmek

Herkesin bildiği sebze, meyve, yeşillik tüketmek formunuzu korumaya yardımcıdır. Herkes bilir ama çok az kişi uygular. Sebzelerin kalorileri düşüktür, posa açısından lif açısından sa zengindirler.

Sebze yerken her renkten, çeşit çeşit sebzeler tüketmeye önem vermelisiniz. Sebzeler içerdikleri sıvı açısından ve posa bakımından çok zengindirler. Bunun, düzgün çalışan bir metabolizma açısından sayısız yararı bulunmaktadır. Diyet yapmadan kilo vermek isteyenler, günde en az iki öğünde sebzeye ağırlık vermeli, her renkten sebzeyi sofralarından eksik etmemelidirler. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde kendiliğinizden kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

Zayıflamak için alkolden uzak durun

Hayatınızda alkolden uzak durmaya çalışın mümkün olduğunca. Hem kalorisi yüksektir hem de yemek yemenizi kolaylaştırır. Daha fazla yemek yersiniz. Diyet yapmadan nasıl zayıflanır? sorusunun yerine getirilmesi gereken ilk kurallarından biridir alkolün kesilmesi.

Kilo vermek için daha az şeker tüketmeye çalışın

Kesinlikle şekeri hayatınızdan çıkarın. Çıkaramıyorsanız da yavaş yavaş azaltın. İki şeker atıyorsanız, bir şeker, sonra yarım şeker kullanarak azaltın. Özellikle glikoz şurubu içeren asitli içeceklerden, hazır meyve sularından uzak durun. Kahveyi şekersiz için.

Diyet yapmadan kilo vermenin en önemli basamaklarından biri şekeri hayatınızdan uzaklaştırmaktır.

Tam tahıllı, ekşi mayalı ekmeklere yönelin

Eğer hamur işlerinden uzak duramıyorsanız, tam tahıla yönelin. Ekşi mayalı yapılmış ekmeklere yönelin. Başlangıçta zor gelecektir, ama yavaş yavaş iki dilim tam tahıllı ekmekle bir öğünü savuşturabileceksiniz. Ayrıca sadece ekmeğin kepeklisini değil, makarnanın, bulgurun da kepeklisini hayatınıza dahil etmeye çalışın. Diyet yapmadan kilo vermek için pirincin bile kahverengisini haftalık öğünlerinize dahil edin.

Zayıflamak için düzgün çiğneyin, yavaş yemek yiyin

Yavaş yemeniz sindirim açısından çok önemli. Öğünleri iyi çiğneyin, yavaş yiyin. Çünkü tokluk hissi sağlayan hormonlar yarım saat kadar sonra salgılanmaya başlıyor ortalama. Diyet yapmadan zayıflamanın yollarından biri mutlaka yavaş yemek, sindirimi kolaylaştırmaktır böylece.

Kilo vermek isteyenler küçük porsiyonlara alışın

Sadece tabağınıza çok koyduğunuz için hepsini tüketme huyunuzdan vazgeçin. Az porsiyonlara, küçük tabaklara alışın. Büyük tabakları, büyük porsiyonları mutfağınızdan çıkarın.

Yemeklerin kalorisini gelişigüzel arttırmayın

Çorba olsun, patates püresi olsun, kepekli makarna olsun, aşırı sos kullanımı, garnitürlerle yemeğin kalorisini gelişigüzel arttırmayın. Unutmayın, makarnadan daha çok, kullanacağınız soslar daha fazla yük getirebilir bünyenize. Çorbalara ağırlık verin. Çorbalara bir şey eklemek istiyorsanız, protein den zengin takviyeler ekleyin. Tavuk, kıyma gibi.

Zayıflamak isteyenler evde yemek yemeyi alışkanlık edinin

Dışarıda, çok da sağlıklı olmayan gıdalarla hazırlanan, içeriğinden, kalitesinden emin olmadığınız gıdaları tüketmek yerine, bildiğiniz ev yemeklerini tüketin. Evde yemek yeme alışkanlığı edinin. Diyet yapmadan zayıflamanın yollarından en önemlisidir bizce, bildiğiniz, kalitesinden emin olduğunuz gıdaları, ev yapımı yemekleri tüketmek.

Kilo vermek için masadan tam doymadan kalkın

Tokluk hissi ilk yarım saatin sonunda salgılanan hormonlarla duyulmaya başlanacaktır. Zaten ara verdiğiniz sofralarda, yemekten kesilirsiniz farkettiyseniz. Masadan doymadan, tam tıka basa yemeden kalkmayı alışkanlık edinin. Bünyeniz bir zaman sonra alışacaktır.

Kilo vermek isteyenler spor ve hareketi ihmal etmeyin

Dah çok hareket etmeye çalışın. Yürüyüşe önem verin. Özellikle yemek yedikten sonraki bir saat içinde yürüyüş yapmanız yararlı olacaktır. Akşam yemeklerini çok geç yemeyin, yürüyüşe harekete zaman kalmalı.

Öğün aralarında atıştırmayın

Öğün aralarında atıştırmalık,tatlı, şekerli abur cubur yemekten vazgeçin. Öğünlere bünyenizi alıştırın, vücut ritminiz bu düzene uyum sağlasın. Çok zor durumlarda, hafif kalorisi düşük, yağsız ya da az yağlı, şekersiz atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Ancak doymayın. Diyet yapmadan kilo vermenin yollarından biri abur cuburu kesmek, atıştırmalıklardan uzak durmaktır.

Kilo vermek için bol bol su için

Nasıl alırsanız alın, vücudunuza su girmeli mutlaka. Elinizden geldiğince çok su için. Sağlıklı olmanın en önemli kurallarından biridir zaten su içmek. Bünyenizi susuz bırakmayın.

Yukarıda saydığımız kurallar uygun bir yaşam sürmeyi seçerseniz; diyet yapmadan kilo vermeniz mümkün. Diyet yapmadan nasıl zayıflanır diyorsanız, bu kuralları alışkanlık haline getirin. Zamanla kendiliğinden alışacağınızı fark edeceksiniz. Vücutta sağlıklı bir düzen ister, unutmayın…

Last Updated on 23 Kasım 2016 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir