İsveç Diyeti ile Kilo Verme Yağ mı Şeker mi?

isveç diyeti listesi nasıl yapılır
isveç diyeti listesi nasıl yapılır

İsveç diyeti ile kilo verenler dünyaca ünlü isimler bulunmaktadır. Bu sebeple Hollywood diyeti olarak ta bilinir.

İsveç diyeti yorumları için arama yaptığınızda baktığınızda genelde 13 günlük bir isveç diyet listesi ile karşılaşacaksınız. Biz sizlere bu 13 günlük diyet listesi yerine isveç diyeti neden bu kadar etkili ve dünyaca meşhur kişiler tarafından kullanılıyor, İsveç diyeti sırrı nedir, kısa sürede nasıl zayıflanır ve kilo verilir göz atacağız.

İsveç Diyeti Nedir

İsveç diyeti dünyaca tanınmasının sebebi, 13 günde zayıflanılması ve verilen kiloların 1-2 yıl geri alınmamasıdır. İsveç diyeti bilinen diğer tüm diyet listesi ve zor diyet şekillerini red etmektedir. Uygulanması da bu yüzden kolaydır. İsveç diyeti karbonhidrat tüketimini en aza indirmeyi hedeflemektedir. Ancak yağ ve protein tüketimine izin vermektedir. İşte bu sebepler, yağ ve protein kullanımına izin vererek diğer diyetlerden ayrılmaktadır. Fakat bununda bilimsel bir açıklaması vardır.

İsveç bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre düşük karbonhidrat ve yüksek yağlı yiyeceklerin bu diyette tüketilebileceğini keşfetmişlerdir. Sebebi de şudur; iki tip kolesterol vardır HDL (iyi huylu kolesterol) ve LDL (kötü huylu kolesterol). İsveç diyetinde karbonhidrat yasak, yağ ve protein tüketimi serbesttir. Yağın sadece iyi huylu kolesterol olan HDL nin değerlerini yükselttiği belirlenmiş ve bununda sağlık açısından hiçbir zararı olmadığı tespit edilmiştir. LDL olan kötü huylu kolesterole hiçbir etkisi yoktur.

Uzmanlar yağ ve protein den değil karbonhidrat ve şeker den korkun diyor. Şeker ve karbonhidrat kullanımı LDL değerlerini yükseltir.

İsveç diyeti: yağ tüketebilir, şeker ve karbonhidrat yiyemezsiniz.

Diyette yağ tüketimi hem sindirim sistemine faydalı hemde tokluk hissi sağlar. Temel vitamin ve aminoasitlerin vücuda alınmasını sağlar.

Yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı isveç diyetinde yağ kullanmaktan korkmayın, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu durumun gerçek olamayacak kadar değişik geldiği tahmin edebiliyoruz ancak bilimsel araştırmalara göre sonuçlar bu şekilde.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır

Çok kolay olan İsveç diyeti için belirli bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyduğunuz taktirde ekstradan hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

İsveç Diyeti Listesi

 • Etin her çeşidi yenilebilir, özellikle deniz ürünleri.
 • Yumurta, istediğiniz şekilde pişirin, bol yağlı bile.
 • Bol bol sebze.
 • Yağ oranı fazla olan süt ürünleri.
 • Çerez ve kuruyemiş.
 • Meyve veya tatlı günde sabece bir defa, o da her gün değil. Aynı şekilde bitter çikolata.
 • Yeşil çayı bol tüketmeyi şiddetle tavsiye eder.

İsveç Diyetinde İzin Verilmeyen Yiyecekler

 • Şeker ve yapay tadlandırıcılar.
 • Meyve suyu (içerisinde koruyucu kimyasal madde bulunanlar).
 • Meyveli soda.
 • Kurabiye ve kekler.
 • Dondurma.
 • Alkol.

İsveç Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir

İsveç diyetinin özelliği, yüksek miktarda vücuda lif alımı ile sindirim sistemini sağlıklı işlemesini sağlayacak şekilde dengelemesidir. Lifli gıdalar istenildiği miktarda yensin kilo yapmaz. Ancak lifli gıdaları bol su ve yeşil çay ile tüketilmesi önerilmektedir.

Yüksek Protein Diyeti ile de, tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketmeliyiz ki vücudumuzda depolanmayan yağ, kalori ve protein miktarı alabilelim. Tam yağlı süt ürünleri karbonhidrattan daha fazla kalori kaynağıdır ancak karbonhidratın aksine yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

Diyette Şeker

İsveç diyetinin sırrı şeker ve karbonhidratta yatıyor. Şeker sizin düşmanınızdır. Bırakın diyeti normal kilodaki insanların bile şekeri hayatlarından çıkarması gerekmektedir. Şeker vücudumuzda pusuda bekleyen bir düşmandır. Her an harekete geçebilir ve vücudumuzda patlamaya hazır bir bomba gibidir.

İsveç diyeti yukarıdaki kurallara uyulduğu sürece çok basit bir diyettir. Ayrıca yağ tüketimine izin vererek diyette aç kalmak diye bir durum söz konusu değildir.

Şimdi kararınızı verin Yağ mı Şeker mi?

Last Updated on 15 Eylül 2016 by Saglikloji

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir