Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Kuru Öksürüğe Çözüm

kuru öksürük nasıl geçer, kuru öksürüğe çözüm
kuru öksürük nasıl geçer, kuru öksürüğe çözüm

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kış ayları yaklaştığında boğazımızdaki rahatsızlıklar sıklaşmaya başlar. Grip, nezle gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıkan öksürük, rahatsızlığımız geçse de uzun süre peşimizi bırakmamaktadır. Kuru öksürük nasıl geçer listesi hazırlayarak, öksürük sorununu doğanın gücüyle çözmenin ipuçlarını verdik. Bitkisel tarifler belirtilen şekilde ve belirtilen süreyle kullanıldığında öksürükten kurtulmayı başarabilirsiniz.

Geçmeyen öksürükler için öksürüğe ne iyi gelir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kuru öksürükte balgam yoktur ve boğazda bir kaşıntı hissi oluşur. Sigara kullanımı, boğaz tahrişi, bakteriyel durumlar ve grip gibi hastalıkların virüsleri boğazda öksürüğe neden olur. Kuru öksürüğün sebebi akciğerden kaynaklı değil genellikle boğaz bölgesindeki sorunlarla ilgilidir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisinde de öksürük oluşabildiği belirtilmiştir. Astım gibi alerjik rahatsızlığınız varsa öksürükle boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Kuru öksürüğü kontrol altına almazsanız bir süre sonra balgamlı öksürüğe dönüşebilir.

Kuru Öksürüğe Çözüm

Zencefil çayı: Ülkemizde birkaç yıldır kullanılmaya başlayan zencefil, zayıflamadan kanser tedavisine kadar birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır. Zerdeçalın toksinleri vücuttan atma, ödem söktürücü etkisi vardır ve kilo vermeyi hızlandırır. Zencefil bağışık sistemini güçlendirdiği için birçok rahatsızlığın geçmesini sağlar. Zencefil mikropları yok ettiği için öksürük tedavisinde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Özellikle boğazda tahriş nedeniyle oluşan öksürüklerde zencefil çayı iyi bir çözüm olabilir. Birkaç dilim teze zencefil kaynamış suyun içine katılır ve birkaç dakika demlenmesi beklenir. Ilık şekilde tüketeceğiniz zencefil çayını günde 3 bardak içmeniz tavsiye edilir. Özellikle yatmadan önce ve sabah kalktığınızda boğazınızın kuruduğunu hissederiz, zencefil çayınızı bu zaman diliminde içebilirsiniz.

kuru öksürük nasıl geçer
kuru öksürük nasıl geçer

Adaçayı ve gargarası: Öksürüğe çözüm bitkiler listemizde en etkili tariflerden biri adaçayıyla yapılır. Hem bakterilerin yok olması hem de boğazdaki kuruluk hissinin geçmesi için adaçayını günde 2 kere tüketmelisiniz. Özellikle gece yatmadan önce içilen adaçayı öksürüğün verdiği rahatsızlığı azaltır ve adaçayının kasları gevşetici etkisi gece rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Adaçayını ılık şekilde yudumlayarak içmelisiniz. Çay olarak tüketmenizin yanında gargara olarak kullanarak mikropları öldürebilirsiniz. Bir iki dal adaçayı otunu bir bardak sıcak suda 5 dakika kadar demleyin. Çayı öksürük başladığı zaman ağzınıza alın ve birkaç dakika gargara yapın, öksürüğünüz yatışacaktır.

Limon suyu, karabiber, bal: Tarihten günümüze kadar gelen ve etkili bir formül olan bal, limon suyu ve karbonat karışımı, öksürüğü çok kısa sürede yok etmektedir. Karabiberin kan dolaşımı hızlandırması ve dokunduğu bölgeye sıcaklık hissi vermesi, balın antibakteriyel özelliğinin bulunması ve mikroplarla savaşan bir güç olması, limon suyunun C vitamini deposu olması ve bağışıklığı güçlendirmesi sayesinde birkaç gün içinde öksürük geçecektir. Bir tatlı kaşığı balın içine bir çay kaşığı karabiber ve 10 damla kadar limon suyu sıkın. Günde 3 kere karışımı tüketmenizi öneririz. Karışımı yedikten sonra boğazınızda ısınma, yumuşama olur ve boğazınızdaki gıcıklanma hissi azalır.

Limon suyu ve bal: Karabibere alerjisi bulunanlar, sadece limon ve balı öksürükten kurtulmak için kullanabilirler. Bir su bardağı sıcak ya da ılık suyun içine istediğiniz miktarda limon suyu ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve karışımı yudum yudum için. Günde 2 kere, en fazla 3 kere kullanacağınız karışım, bir hafta aralıksız kullanıldığında öksürükten eser kalmaz.

Grip kaynaklı öksürüğünüz varsa grip nasıl geçer yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sarımsak ve soğan: Doğanın bize sunduğu bedava antibiyotikler olan soğan ve sarımsak, öksürüğün geçmesinde başarılı bir ikilidir. Soğan soğuk algınlığına karşı iyidir, sarımsak da mikrop öldüren maddeler içerir. Yemeklerinizde soğan tüketmeye dikkat edin. Sarımsağı yoğurdun içinde tüketebileceğiniz gibi çay şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Birkaç diş sarımsağı hafif ezin ve sıcak suyun içine bırakın. Birkaç dakika demledikten sonra içine kekik ve bal ekleyebilirsiniz. Günde bir ya da iki bardak sarımsak çayından tükettiğinizde kuru öksürük yok olur.

Soğan yediğinde midesinde rahatsızlık hissedenler soğanı nefes açıcı olarak kullanabilirler. Soğan buharı ile yine boğazdaki mikroplar yok edilecektir. Bir tencerenin içine göz kararı su koyun ve içine 2 tane küçük soğanı parçalara ayırarak ekleyin. 10-15 dakika kaynamaya bıraktıktan sonra ocaktan alın. Çıkan buharlar yüzüne gelecek şekilde eğilin ve soğan buharını içinize çekin. Burnunuz, boğazınızda bir rahatlama hissedersiniz ve öksürüğünüz yavaşça yok olur. Başka bir alternatif olarak soğan suyunu balla karıştırıp içebilirsiniz.

Nane limon: Atalarımızın soğuk algınlığı için vazgeçilmez tarifi nane limon, öksürüğün en büyük savaşçısıdır. Vücudu ısıtır ve bakterilerle savaşacak yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Sıcak suyun içine bir çay kaşığı kuru nane ya da bir tutam taze nane, bir çay kaşığı bal ve yarım limonun suyunu koyun. Boğazınızın en çok kuruduğu sabah ya da gece saatlerinde çayınızı için.

öksürüğe çözüm
öksürüğe çözüm

Badem ezmesi: Kuru öksürüğe çözüm bitkiler içinde çok bilinmeyen ama çok etkili bir kuruyemiştir badem. Badem içerdiği yağ içeriği sayesinde vücudun direncini arttırır, ayrıca öksürükten kurtulmak için olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. 6-7 tane bademi akşamdan bir bardak suyun içine bırakın. Bir gün beklettikten sonra yumuşayan bademleri ezin. İçine çok az tereyağı ekleyin ve günde birkaç kez yiyerek karışımı bitirin. Ertesi gün yeniden aynı işlemi uygulayarak karışımı taze tüketin.

Ekinezya çayı: Soğuk algınlığında sık tüketilen ekinezyanın boğaz ağrısına da iyi geldiği deneyenler tarafından iyi bilinir. Hoş kokusu ve etkili içeriği sayesinde üst solunum yollarındaki tüm iltihabı atmamızı sağlar. Boğaz yutkunmasında oluşan acıyı geçirir ve kuru öksürüğü azaltır. Öksürüğünüz geçene kadar ekinezya çayını günde 2 bardağı geçmemek şartıyla içebilirsiniz.

Karanfil yağı: Karanfil, sızıyı azaltan doğal ağrı kesicidir ve özellikle diş ağrılarında karanfil uygulaması etkilidir. Karanfilin en öne çıkan özelliği mikropları yok etmesi ve bakteri çoğalması engellemesidir. Günde birkaç kez bir karanfili ağzına alıp çiğnerseniz yutkunurken hissettiğiniz boğaz ağrınız geçecektir. Balın içine karıştıracağınız birkaç damla karanfil yağı öksürüğünüzün geçmesine yardım eder.

kuru öksürüğe çözüm
kuru öksürüğe çözüm

Ayva yaprağı: Bazı bitkilerin meyvesi kadar yaprakları da sağlık dağıtmaktadır. Ayvanın yaprağını çay şeklinde demleyip tüketirseniz 1 hafta içinde kuru öksürüğe çözüm olacaktır. Eğer taze ayva yaprağı kullanacaksanız bir bardak sıcak suya 3 tane yaprak eklemeniz yeterli olur. Kuru yaprak kullanmayı tercih edenler 8-9 tane kuru ayva yaprağını 1 bardak suda demleyebilirler. 4-5 dakika kadar demlenen çayı yudum yudum tüketin. Günde 3 defa bu çayı içtiğinizde boğazınızın batması geçecektir, öksürüğünüz azalacaktır.

Kuru öksürük nasıl geçer noktasında öksürüğe çözüm bitkileri kullanırken dikkat etmeniz gerekenler, bitki çaylarının oranlarını ve tüketme sayılarını arttırmamanızdır. Her bitkinin faydası vardır fakat fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilir. Öksürükten kurtulmak için içtiğiniz bitki çaylarında sizi rahatsız eden etkiler görürseniz hemen içmeyi bırakmalısınız çünkü her vücut bitkilere aynı tepkiyi göstermez. Sağlıklı bir yaşam dileriz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir