En Etkili 6 Sivilce Maskesi, Sivilce İçin Maske

en etkili sivilce maskeleri, sivilce için maske
en etkili sivilce maskeleri, sivilce için maske

Sivilce Maskesi

Sivilce özellikle ergenlik döneminde başlayarak 40’lı yaşlara kadar devam eden hormonal bir durumdur. Sivilceler bazı ciltlerde daha sorunlu bir yapı oluşturur. Bu ciltler çok hassastır. Özellikle genç kızları psikolojik ve sosyolojik açıdan etkiler. Sivilce nasıl geçer sorusunu soranların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Sivilce sorunu olan kişiler tarih boyunca hem tıp hem de bitkisel yöntemlerle bu sorunlarına çareler aramışlardır. Bu yazımızda sivilce problemi olanlar için bazı etkili sivilce maskeleri paylaşılacaktır.

Sivilce Maskeleri

Aspirin Maskesi: Sivilceler için aspirin maskesi yaparken biraz dikkatli olmak gerekir. Aspirine alerjisi olan ve hassasiyeti olan ciltlerin bu maskeyi yapmamalıdır. Aspirin ile yapılan sivilce maskesi sadece sivilcelerinize çözüm olmaz, aynı zamanda cilt lekeleri geçirme özelliğine sahiptir. Haftada bir yapılabilir. Yapılışı:

3 adet aspirin, 1 çay kaşığı limon suyu, 1/2 çay kaşığı bal küçük bir kâseye katılarak karıştırılır. Bu karışım sivilce ve lekeli olan alanlara sürülür. Ciltte 20 dakika bekletildikten sonra ılık bir su ile yıkanır.

Karbonat Maskesi: Karbonat sadece cilde değil dişlere de faydası vardır. Hatta hijyen açısından ev temizliğinde de kullanılır. Gereğinden fazla kullanıldığı zaman cildi ve dişleri de tahriş eder. Yapılışı:

1 çay kaşığı yoğurda ½ çay kaşığı karbonat katılarak, bir iki damla limon sıkılır. Hepsi karıştırılır. Ciltte sorunlu olan bölgelere sürülür. Sivilceleri temizlediği gibi cilt lekelerini de giderir. Haftada bir yapılabilir.

sivilce maskesi
sivilce maskesi

Madecassol Krem: Madecassol maskesi hem bir sivilce maskesi  hem de cilt lekeleri için de etkili bir maskedir. Hatta kuru ciltlere de iyi gelen bir maskedir. Yapılışı:

1 çay kaşığı Madecassol krem

1 çay kaşığı bepanten

1 tane E vitamini ampul

Bütün malzeme biraraya getirilerek karıştırılır. Göz ve dudakların haricindeki tüm yüze sürülür. İsteyen sorunlu alanlara ya da sivilce izlerinin üzerine de sürebilir. Bu maske ciltte 60 dakika kadar bekletilir. Önce pamuk yardımı ile ardından ise ılık bir su ile cilt iyice temizlenir.

Elma Sirkesi: Sirke mucizevi bir oluşumdur. İnsan bedeninin her alanına faydalıdır. Bağırsaktan cilde sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri temizler. Her evde bulunması gereken doğal bir antibiyotiktir. Sirke ile yapılan sivilce için maske biraz sabır ister. Uzun süre kullanmak gerekir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi cilde parlaklık verir. Bu maskenin haftada bir ya da iki kere yapılması daha uygundur. Gereğinden fazla yapılan maske cildi tahriş eder. Yapılışı:

1 çay kaşığı sirke

1 ya da 2 damla limon suyu

1 ya da 2 damla maden suyu

Bütün malzeme küçük bir kapta biraraya getirilir. Pamuk ile cilde sürülür. Cilde sürüldükten sonra yenilemek gerekir. 25 ya da 30 dakika kadar bekletilir. Ilık bir su ile cilt yıkanır. Günlük yaşamda nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılması da gerekir.

Antibiyotik Maskesi: Antibiyotik özellikle iltihapları kurutmak için kullanılır.  Bu maskemizde ise antibiyotikler dış yüzeyde kullanılacaktır. Haftada bir uygulanması tavsiye edilir. Yapılışı:

1 çay kaşığı pudra

1 tane antibiyotik (kapsül veya ilaç fark etmez)

1 çay kaşığı ılık su

Bütün malzeme karıştırılır. Sivilcelerin üzerine sürülür. 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Ilık bir su ile cilt iyice temizlenir. Hassas ciltlere uygulanması zararlı olabilir. Bu maskeyi uygulamadan önce vücudunuzun görünmeyen küçük bir bölgesinde maskeyi test edebilirsiniz.

sivilce için maske
sivilce için maske

Bıldırcın Yumurtası Maskesi: Bıldırcın yumurtası oldukça faydalıdır. Hatta tavuk yumurtasının bile önüne geçmektedir. İçerisindeki mineraller ve vitaminler oldukça besleyicidir. Bıldırcın yumurtası ile etkili sivilce maskesi yapabilirsiniz. Yapılışı:

1 tane bıldırcın yumurtası

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı limon suyu

3 yemek kaşığı beyaz kil

Bütün malzemeler karıştırılır. Göz ve dudak çevresi hariç tüm yüze uygulanır. 20 dakika kadar bekletilip, ılık bir su ile yıkanmalıdır. Gün aşırı 3 hafta boyunca yapıldığı takdirde ciltte istenilen başarı elde edilebilir.

Diğer Yazı  Siyah Nokta Nasıl Temizlenir Kesin Çözüm

Sivilce İçin Maske

Söz konusu maskeler hassas cilde sahip olan kişilerde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Cildinizin yapısını iyice tanıyor iseniz bu maskeleri denemeniz daha isabetli olacaktır. Maskelerle ilgili bir cilt problemi yaşamamanız için hazırladığınız maskeyi önce vücudunuzda görünmeyen küçük bir bölümde test etmenizi tavsiyemizdir. Sağlıklı ve güzel günler dileriz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir