Cilt Lekeleri İçin Maske Krem

cilt lekeleri için maske krem
cilt lekeleri için maske krem

Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri havaların ısınmasıyla birlikte zararlı güneş ışınlarının neden olduğu kahverengi lekeler veya güneş lekeleridir. Güneşten yayılan UVA ve UVB ışınları cilt için son derece zararlıdır. UVA ve UVB ışınları cilde doğrudan temas ettiğinde ciltteki melanin maddesinin artışına sebep olur. Artan melanin benler, siyah nokta yada çil olarak cilt lekeleri oluşmasına sebep olur. Cilt lekeleri daha çok hassas tenli, açık renkli kişilerde ve dekolte, yüz ile omuz bölgesinde görülür. Güneş lekeleri genellikle güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşlenmekten, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktan ve güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmaktan olur. Bununla birlikte yaşlılık, genetik faktörler, hormonal dengesizlik, hamilelik, doğum kontrol hapı, menopoz, akne, stres ve kimyasal maddelere maruz kalma gibi sebeplerden de cilt lekeleri oluşabilir.

Cilt Hastalıkları

Vücudumuzu çevreleyen derinin vücudu dış etkenlerden korumak, terleyerek boşaltıma yardımcı olmak ve gaz alışverişi ile solunuma yardımcı olmak gibi görevleri vardır. Vücudumuzun darbelere, zararlı güneş ışınlarına, tahriş edici maddelere ve zararlı çevresel etkenlere en çok maruz kalan bölümü deridir. Bu nedenle en fazla yaralanma, hastalık ve deformasyon cildimizde görülür. En çok görülen cilt hastalıkları atopik egzama, ergenlik sivilcesi,  kellik, kurdeşen, liken, mantar hastalığı, pitriazis rosea, uçuk, vitiligo, behçet hastalığı ve cüzzam’dır.

Cilt Lekeleri İçin

Cilt lekeleri dendiği zaman hemen yüz bölgemiz aklımıza gelmesine karşılık cilt lekeleri cildimizin her bölgesinde oluşabilmektedir. Özellikle güneş ışınlarının fazla temas ettiği ciltlerde koyu kahverengi lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler  çok fazla ultraviyole ışınlara maruz kalındığında oluşur. Ultraviyole ışınlar cilde direkt temas ettiğinde cilde zarar verir ve lekelerin oluşmasına sebep olur.

Bu lekeler oluştuktan sonra pek çok uzman tarafından cilt lekeleri için limon öneriliyor. Akşam uyumadan önce cilde sürülen limon, özellikle yaz aylarında kadınların çok dert yandığı cilt lekelerine iyi geliyor. Dermatoloji doktoru Şerafettin Saraçoğlu da C vitamini açısından oldukça zengin olduğu bilinen limonun önemli bir antioksidan olduğunu ve  bazı karışımlarla cilde sürülmesi lekeleri azalttığı belirtiyor.

Cilt Lekeleri İçin Limon Suyu Maskesi

Cilt lekeleri için elma sirkesi ile limon suyu karıştırılarak bir fırça veya pamuk yardımıyla lekelerin olduğu bölgeye uygulanır. Bu karışımın bütün gece ciltte kalması ideal olandır. Bununla birlikte hassas cilde sahip bazı kişilerde yarım saat bekletildikten sonra yıkanması daha doğrudur. Yine hassas cildi olanlar için karışımda sirke yerine bal veya yoğurt kullanılabilir. Bu maske uygulanırken dikkat edilmesi gereken husus, limonun cildi güneşe karşı daha duyarlı hale getireceğidir. Bundan dolayı maske akşam yatmadan önce yapılmalı ve bir sonraki gün güneşe çıkmadan önce çok iyi temizlenmeli, koruyucu kremler kullanılmalı.

Cilt Lekeleri İçin Maske

Cilt lekeleri için maske olarak yukarıda belirttiğimiz karışımın yanı sıra yine limonla veya farklı doğal yöntemlerle hazırlanan farklı maskeler de mevcuttur. Bu konuda önemli çalışmaları olan Suna Dumankaya cilt lekeleri için maske önerilerinde bulunmaktadır.

Suna Dumankaya Cilt Lekeleri

Suna Dumankaya tarafından önerilen cilt lekeleri için maske ler:

  • Cilt lekeleri için limon maskesi: Bu karışım için limon ve maydanoza ihtiyacınız var. Doğranan maydanoz kaynatılan suya atılır. Maydanoz atıldıktan sonra 15 dakika daha kaynatılır ve soğuduktan sonra süzülür. Süzülen suya 5 yemek kaşığı taze limon suyu ilave edilir. Karışım cilde her gün uygulandığında cilt lekelerinde hafifleme görülecektir.
  • Cilt lekeleri için limon maskesi: 2 yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz, 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan, 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, 1 çorba kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı kafur yağı iyice karıştırılarak sadece lekelerin olduğu yerlere ya da yüzün tamamına sürülür. 20 dakika beklenir ve ılık suyla yıkanır. 2  hafta düzenli olarak uygulandığında maske güzel sonuçlar verecektir.
  • Cilt lekeleri için karbonatlı maske: 1 yemek kaşığı yoğurda 1 çay kaşığı karbonat eklenir. Karışım lekelerin üzerine 1 hafta düzenli olarak uygulandığında olumlu etkisi görülecektir. Bu maskeyle birlikte bol su tüketilmesini ve güneşten koruyucu kremlerin kullanılmasını öneriyoruz.
  • Cilt lekeleri için yoğurt maskesi: 1 yumurta akı köpürtülene kadar karıştırılır. Daha sonra 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt eklenir ver tekrar karıştırılır. Son olarak da 3 damla limon suyu ilave edilir ve lekelerin üzerine uygulanarak maske kuruyana kadar beklenir. Kuruyan maske nemli bir pamukla temizlenerek ılık suyla yıkanır. Bu maske her 4 günde bir uygulanabilir ve her 4. uygulamadan sonra 2 hafta ara verilmelidir.
  • Cilt lekeleri için maydanoz maskesi: Blendırdan  geçirilen yarım demet maydanoza 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limonun suyu eklenir. Bu karışım cilde ovarak sürülür ve 45 dakika beklenir. 3 günde bir bu maske uygulandığında çok iyi sonuçlar alınacaktır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Aslında sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmeyen cilt lekeleri kötü görünüm nedeniyle estetik açıdan birçok kişiyi cilt lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap aramaya itiyor. Bu soruna yukarıda önerdiğimiz maske uygulamalarının yanı sıra değişik tedavi yöntemleri de mevcut.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekeleri oluştuktan sonra birçok kişi cilt lekeleri için çözüm aramaya başlar. Ciltte oluşan lekeler için en iyi çözüm lekeler oluşmadan önce alınacak tedbirlerdir. Bu tedbirler başlıca güneş koruyucuların kullanılması, kapalı kıyafet seçimi, şapka veya şemsiye kullanımı olarak sıralanabilir. Cilt lekeleri oluştuktan sonra ise evde uygulanan cilt lekeleri için maske uygulamalarının yanı sıra lazer tedavileri, mezoterapi, krioterapi, enzimatik peeling, jet peeling, kimyasal peeling ve ilaçlardır. Bu uygulamalardan birkaç tanesini açıklamalarıyla birlikte şu şekilde ele alabiliriz:

cilt lekeleri için maske
cilt lekeleri için maske
  • Asit içeren kimyasal ürünlerle yapılan tedavi: Asitli ürünlerle cildin soyulması sağlanıyor. Bu ürünlerin bazıları kanserojendir ve bu nedenle seçilen ürüne dikkat edilmeli. Lekelerin giderilmesinde kullanılan meyve asitleri aynı zamanda sivilce izlerinin giderilmesinde de etkilidir. Meyveli asitler geçici kızarıklıklara sebep olurlar.
  • Kimyasal peelingler: Bu yöntemlerde cildin üst tabakası soyularak lekelerin giderilmesi hedeflenir. Deride hassasiyet, kabuklanma, kızarıklık ve yanma gibi yan etkiler nedeniyle bu yöntemi tercih edecekler dikkatli olmalıdır.
  • Lazer uygulaması: Lekelerin giderilmesinde kullanılan bir başka yöntem de lazer uygulamasıdır. Lazer uygulamasında da kimyasal peelingler gibi cildin soyulması söz konusudur. Oldukça basit olan bu uygulama evden çok çıkmak zorunda kalınmayacağı, çalışanlar için yıllık izinlerinin olduğu dönemlerde yapılması daha doğru olur. Bunun nedeni ise kaşıntı, ağrı, yanma ve morarma gibi geçici yan etkilerdir.
  • Mezoterapi: Mezoterapide cildin altına enjekte edilen vitaminlerle cildin kendini yenilemesi hedeflenir. Derinin altına enjekte edilen leke giderici ve cilt yenileyici maddelerle lekeler temizlenir.

Cilt Lekeleri İçin Krem

Eczanelerden satın alınacak dermo-kozmetik kremler de cilt lekeleri için krem tedavisinde kullanılabilir. Bu kremler güneşten koruyucu ürünlerle kullanıldıklarında daha faydalı olurlar.

 Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt lekeleri için elma sirkesi de oldukça etkilidir.  Elma sirkesiyle maske hazırlanışı ve uygulanması şu şekilde olur. Orta boy bir soğan rendelenerek suyu çıkartılır. Daha sonra soğanın suyu yarım çay bardağı elma sirkesine katılır. Karışım pamuk veya fırçayla lekelerin üzerine uygulanır ve 30 dakika beklenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir