Sıcak Su İçmenin Faydaları, Sıcak Su İçmek Zayıflatırmı

sıcak su içmenin faydaları, sıcak su içmek zayıflatırmı
sıcak su içmenin faydaları, sıcak su içmek zayıflatırmı

Sıcak Su İçmek

Hemen hemen her gün televizyonlarda, gazetelerde, sağlık etkinliklerinde su içmenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğundan, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için su içmeyi ihmal etmememiz gerektiğinden bahsedilmekte. Su içmenin sağlık için çok önemli olduğunu artık herkes öğrendi. Ancak içilen su ılık ya da sıcak olduğunda çok daha sağlıklı oluyor. Pek de bilinmeyen sıcak su içmenin faydaları:

Sıcak Su İçmek Zayıflatırmı

Sıcak su içmek zayıflatırmı? Birkaç kilo fazlalığınız olduğunu düşünüyorsanız, hem metabolizmanızı sağlıklı bir şekilde muhafaza etmenize hem de kilolarınızdan daha kolay kurtulmanıza sıcak suyun inanılmaz yardımı dokunacaktır. Sıcak su içerek zayıflamak için güne bir bardak sıcak suyun içine sıktığınız az limon suyunu içerek başlayın. Bu karışım metabolizmanızı korumanın yanında, hızlanmasına sebep olacaktır. Ayrıca sıcak su, vücudunuzda bulunan yağ dokularının parçalanmasına da yardım edecektir. Sıcak su içmenin faydaları sadece bununla sınırlı değil. Yazımızın devamında çok da bilinmeyen sıcak su içmenin faydaları yer almakta.

Sıcak Su İçmenin Faydaları

Burun ve Boğaz Temizliği: Soğuk algınlığı yaşadığınız dönemlerde, şiddetli öksürük ve boğaz ağrısına maruz kalabilirsiniz. Bunu hafifletecek en doğal çözüm, sıcak su içmektir. İçeceğiniz su balgamı çözerek, vücuttan atmanızı kolaylaştırır. Bu sayede boğazınız rahatlayacaktır. Burun tıkanıklıklarının yok edilmesinde de sıcak suyun etkisi büyüktür.

Adet Sancılarını Azaltır: Adet sancıları kişiye göre hafif ya da çok şiddetli olabilir. Yaşanan karın ağrısını gidermede kullanacağınız şeylerden biri de sıcak sudur. Bir sıcak su torbası hazırlayarak, tişörtünüzün üzerinden karnınıza sıcak kompres yapabilirsiniz. Bu işlem karın kaslarınızı yatıştırır ve dinlendirir. Böylelikle karın bölgenizde oluşan kasılma ve spazmlar azalacak, ağrınız hafifleyecektir. Sıcak su içmek adet sancısına ne iyi gelir noktasında iyi bir çözümdür.

Detoks Özelliği Vardır: Detoks konusunda en büyük yardımcılardan biri de sıcak sudur. Sıcak su içmek, vücudunuzun ısısı yükselteceği için, terlemenize sebep olacaktır. Bu, detoksta olması istenilen bir olaydır ve terlendiğinde toksinler vücuttan atılır. En iyi sonucu almak için, içeceğiniz sıcak suyun içine bir miktar limon sıkmakta fayda var.

Yaşlanmayı Geciktirir: Vücudunuzda bulunan toksinler, sizi daha hızlı yaşlandırır. Bu nedenle toksinleri belli dönemlerde vücuttan atmak faydalıdır. Bunun için sıcak su içerek, elastikliği azalmış deri hücrelerinin kendisini yenilemesine yardımcı olursunuz. Bu durum cildinizin daha genç ve yumuşak görünmesini sağlar.

Sivilce ve Siyah Nokta Oluşumunu Engeller: Vücudumuzda oluşan yağ tabakası, gün içerisinde kiri ve tozu toplayarak, bir süre sonra siyah noktalara dönüşür. Bunun yanı sıra, yağlı vücut sivilcelerin oluşmasının en büyük nedenidir. Sıcak su ile derinlemesine yapacağınız bir temizlik, derinizde bulunan yağ ile birlikte kirden kurtulmanızı sağlayarak, sivilce ile siyah nokta oluşumunun önüne geçer.

Sağlıklı ve Canlı Saçlar: Sıcak su içerek, saçlarınızın daha yumuşak ve parlak görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Saç köklerinde bulunan sinir uçları, içtiğiniz sıcak su sayesinde, enerji alarak aktif hale gelecektir. Bu da saçlarınızın doğal bir hal almasına, canlanmasına ve sağlıklı görünmesine katkı sağlayacaktır.

Saçları Gürleştirir: Saçları gürleştirmek sıcak su içmenin faydaları arasında yer alır. Sıcak su içerek yapabileceğiniz bir diğer şey, saç köklerinizi uyararak saçlarınızın çoğalmasına ve daha sağlıklı uzamasına yardım etmek olacaktır.

Kepek Oluşumunu Engeller: Sıcak su saç derinizi nemlendirir. Nemlenen saç derisi ise, kepek oluşumunun önüne geçecektir.

sıcak su içmek
sıcak su içmek

Kan Dolaşımı ve Sağlıklı Sinir Sistemi İçin Sıcak Su: Sıcak su içmenin bir diğer faydası, kasların ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayacak olan, kan dolaşımını arttırmaktır. Bununla birlikte vücutta bulunan yağ birikintilerini parçalayarak, sinir sisteminin sağlıklı işlemesine katkı sağlayacaktır.

Sindirim Sistemi İçin Oldukça Faydalı: Sindirim için en faydalı içeceklerden biri de sıcak sudur. Yemek yerken ya da yemekten sonra içilen soğuk su, gıdalarda bulunan yağı sertleştirmektedir. Bu durum, bağırsakta biriken yağların bağırsak kanserine sebep olmasıyla sonuçlanabilir. Bunun yerine içeceğiniz sıcak su ile bu durumu engeller, ayrıca hazımsızlık sorununu gidermiş olursunuz.

Bağırsak Sağlığını Korur: Sıcak su içmek bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Su içmemek kronik kabızlığa neden olabilir. Bu durumda bağırsakta birikecek olan dışkı, bağırsağın hareketini yavaşlatır. Bu durumun önüne geçmek için, her sabah aç karınla bir bardak ılık ya da sıcak su içilmesi önerilmektedir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir