Erkeklerde Kanser Belirtileri

erkeklerde kanser belirtileri
erkeklerde kanser belirtileri

Erkeklerde Kanser Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı kanser hem kadınlar hem de erkekler için korku veren bir durumdur. Bu yazımızda erkeklerde sık görülen kanser belirtilerini ele aldık. Kanser erken teşhisin son derece önemli olduğu hastalıktır. Tedaviye olumlu sonuç veren ve ölümle sonuçlanmayan kanser vakalarının neredeyse tamamı çok erken evrede fark edilen kanserlerdir. Bu nedenle kanser belirtilerinin bilinmesi ve fark edildiğinde önemsenmesi gerekir. Sık görülen erkeklerde kanser belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

erkeklerde kanser belirtileri nelerdir
erkeklerde kanser belirtileri nelerdir
 • Sık idrara çıkma: Sık idrara çıkma özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Sık idrara çıkmaya idrar probleminin de eşlik ettiği durumlar prostat bezindeki büyümeye işaret ediyor olabilir. 50 yaş üzerindeki erkekler herhangi bir şikayeti olmasa da belirli aralıklarla prostat muayenesi yaptırmalıdır. Prostat kanseri erken teşhisle tedavi olunabilen ve hayatta kalma şansı artan bir kanser türüdür.
 • Kanlı dışkı: İdrar yolu enfeksiyonu veya hemoroid gibi daha basit hastalıklardan da kaynaklanan kanlı dışkı, aynı zamanda böbrek, kolon ya da mesane kanserinin ilk habercisi olabilmektedir. Dışkıda kan görüldüğünde nedeninin belirlenmesi için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
 • Lenf bölgelerinde şişlik: Solunum yolu enfeksiyonlarında da görülen lenf bölgelerinde şişlik, herhangi bir solunum yolu rahatsızlığı yokken görüldüğünde lenfoma belirtisi olabilir. Lenf nodlarında  şişlik görüldüğünde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.
 • Mide yanması: Birçok kişinin sık yaşadığı ve pek de önemsenmeyen bir durumdur. Buna karılık beslenme alışkanlığı değişikliği dışında ve stresin yaşanmadığı bir dönemde görülen mide yanması-ekşimesi mide veya boğaz kanserinden kaynaklanıyor olabilir. Sağlıklı dönemlerde bu rahatsızlığın yaşanmaya başlanması doktor muayenesi gerektiren durumlardandır.
 • Sebepsiz kilo kaybı: Egzersiz ve diyet programı değişikliği dışında önüne geçilemeyen, nedeni bilinmeyen kilo kaybı tiroid rahatsızlıklarından kaynaklanabileceği gibi akciğer, mide veya pankreas kanseri kaynaklı da olabilir. Nedensiz kilo kaybı mutlaka doktor muayenesi gerektiren erkeklerde kanser belirtileri arasında yer alır.
 • Memede değişiklik görülmesi: Meme kanserinin kadınlarda görülme ihtimali erkeklerden 100 kat daha fazladır. Bu nedenle halk arasında erkeklerde görülmediği şeklinde bir algı oluşmuştur. Bunun aksine kadınlara oranla çok daha az da olsa meme kanseri erkeklerde de görülebilmektedir. Bundan dolayı memede görülen şekil değişiklikleri ve memede ele gelen kitle oluşması erkeklerde kanser belirtisi olabilir. İhmal edilmemesi gereken ve hekim muayenesi gerektiren bir durumdur.
 • Geçmeyen inatçı öksürük: Hastalık çok basit hastalıklarda bile oluşabilen ve herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Ancak kişinin hasta olmadığı dönemlerde görülen ve 3 haftanın üzerinde seyreden inatçı bir öksürük akciğer kanserinin ilk belirtisi olabilir. Özellikle  öksürüğe nefes darlığı ve kan gelmesi eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden muayene olunmalı, gerekli tedbirler alınmalıdır.
 • Testislerde değişiklik: Testislerde ağrı ve şişlik erkeklerde kanser belirtileri arasında yer alır. Testis kanseri çok hızlı gelişen bir kanserdir. Bu nedenle testislerde ağrı ve şişlik görüldüğünde en kısa zamanda üroloji hekimine başvurulmalıdır.
 • Cilt değişiklikleri: En yaygın görülen kanser türü cilt kanseridir. Vücutta oluşan lekeler, benlerdeki değişikler ve büyümeler cilt kanseri habercisi olabilir. Bu tür değişiklikler ihmal edilmemelidir.
 • Yutkunurken zorlanma: Hiçbir rahatsızlığı yokken de yutkunma problemi yaşayan insanların olmasına karşılık, yutkunma zorluğuna eşlik eden kusma ve kilo kaybı mide ve boğaz kanserinin ilk belirtileri olabilir. Bu belirtiler önemsenmeli ve uzman yardımına başvurulmalıdır.
 • Ağızda değişiklik görülmesi: Tütün çiğneyenlerde ve sigara içenlerde ağız kanseri görülme olasılığı yüksektir. Dudaklarda ve/veya ağız içinde görülen kırmızı ve beyaz lekeler ağız kanseri belirtileridir. Bu şekilde oluşan lekeler diş hekimine başvurulması gereken durumlardandır.
 • Ateş: Vücutta görülen ateş enfeksiyonla mücadele anlamına gelir. Ancak hastalığın olmadığı durumlarda 3 günden uzun süren ateş lenfoma veya lösemi habercisi olabilir. Çok önemsenmeyen ateş zaman zaman erkeklerde kanser belirtileri arasında yer alır.
 • Nedensiz yorgunluk ve ağrı: Erkeklerde kanser belirtileri arasında yer alan sebepsiz yorgunluk ve ağrı birçok kanser belirtisi arasında yer alır. Hayatı olumsuz etkileyecek düzeye gelen ve sebebi bilinmeyen ağrı ve/veya yorgunluk görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir