Göz Doktoru Nasıl Olunur?

Göz doktoru olmak için önce doktor olmak gerekir yani en az 6 yıl okuyarak tıp fakültesinden mezun olunur. 6  yıl tıp fakültesinde okuyup doktor diploması alındıktan sonra TUS yani tıpta uzmanlık sınavına girilir ve burada Türkiye’deki puanınızın tuttuğu Tıp Fakültesi Hastanesi veya Eğitim Hastanesinde 5 yıl asistanlık yapıp, sınavı vererek göz doktoru olunur. Göz doktorluğu kıymetli bir meslek olduğundan ancak  Tıpta uzmanlık sınavında en yüksek puanı alanlar göz doktoru olabilirler. Tıp fakültesinden sonra iki yıl, göz doktoru olduktan sonra da iki yıl mecburi hizmet olduğunu unutmamak gerekir.

Kimler Göz Doktorluğu Yazmamalı?

Göz doktoru olmak için kişide belirli fizik şartlar aranmaz ancak bu mesleği seçenlerin gözlerinin iyi görmesi ve el becerilerinin iyi olmaları gerekir aksi takdirde göz doktoru olarak başarılı olmaları zordur.

Her göz doktoru katarakt ameliyatı yapabilir mi?

Göz doktoru olunduğunda verilen uzmanlık diplomasında göz doktoruna her türlü ameliyatı yapma yetkisi verilmektedir. Bu diploma ölene kadar geçerlidir ve arada  batı ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi  tekrar tasdiklenmesi gibi bir durum yoktur.  Yasal olarak her göz doktoru her türlü göz ameliyatını yapabilirse de pratikte böyle olmamakta, göz doktorları belli konularda uzmanlaşmaktadır. Yani bazı göz doktorları katarakt, bazıları şaşılık veya glokom ameliyatlarını daha başarıyla yapmaktadırlar. Hastalar ameliyat olacaklarında doktor tercihi yaparken bu konuyu dikkate almalı ve araştırıp iyi referans aldıkları göz doktorunu tercih etmelidirler. Ayrıca ameliyatı hastane değil göz doktoru yapmaktadır. Tercih yaparken hastaneyi değil doktoru araştırmakta fayda vardır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir