Sabahları Kahve İçmek Sağlığa Faydalı

sabahları aç karnına kahve içmek
sabahları aç karnına kahve içmek

Sabahları kahve içmek zayıflatır mı veya sabahları aç karnına kahve içmek zararlımı gibi soruların, kahve sevenlerin zihinlerini sürekli meşgul ettiği bir gerçektir.

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu yazıyı yazarken kahvemi daha keyifli yudumlar oldum 🙂 Özellikle sabahları aç karnına içilen kahvenin zararı var mıdır diye merak edenler veya içmek için bahane arayanlar bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim ki rahat rahat kahvenizi içebilin sabahları.

Birçok insan sabahaları gözünü açar açmaz hemen kahve içmek ister. Yanlış bilinen bir bilgi de aç karnına kahvenin zararlı olduğudur. Sabah aç karnına kahve içenlere iyi haber:

Kahve dünyadaki en iyi antioksidan kaynağıdır.

Kahvenin kafein içermesi genel olarak kahve zararlıdır algısını oluşturur ancak kahve antioksidan özelliği ile sağlığa çok faydalıdır. Ancak eğer ki doktorunuz size kahve içmenizi yasakladıysa muhtemelen sizin sağlığınızı olumsuz etkileyen bir sebebi vardır ve doktorunuzun dediklerine kulak asmalısınız. Bunun dışında kahvenin faydalarını araştırmanızı öneririz.

Yapılan araştırmalarda, kahveyi düzenli içmeyen kişilere göre kahve içenlerde yüksek miktarda antioksidan olduğu görülmüştür.

Söz konusu faydalar sadece sade veya az şekerli Türk Kahvesi veya Nescafe dir. 2 si bir arada, 3 ü bir arada olan kahveler bu saydıklarımız için geçerli değildir. Kahveye ek madde ilave ederseniz faydadan çok zarar almış olursunuz.

Antioksidan nedir ne işe yarar?

En temel tabir ile antioksidanlar vücudumuzdaki hücreleri korurlar. Bazı antioksidanlar vücudumuz tarafından üretilir ancak dışarıdan aldığımız gıdalar ile de takviye yapılabilmektedir. Yaş ilerledikçe vücudumuz antioksidan bakımından eksik hale gelir ve yediklerimiz, içtiklerimiz ile vücudumdaki zararlı maddeleri atmamıza yardımcı olan antioksidanları almalıyız.

Diğer Yazı  Kefir Nedir, Nasıl Yapılır, Kefirin Faydaları

Antioksidan özellikle kalp sağlığını korumak için ve kansere karşı önleyici özelliğe sahiptir. Sabahları uyanmak için kahve içenlerin birçoğu farkında olmadan sağlıkları için çok iyi bir şey yapmaktadırlar. Aslında uyanmak için kahve içmek dikkate alınmayacak kadar küçük bir detaydır diğer faydalarının yanında.

Birçok gıda da ve içecekte antioksidan mevcuttur ancak kahve günlük hayatımızda ulaşılması daha kolay olduğu için tercih sebebi olmaktadır.

Sabahları aç karnına kahve içmek zararlımı

Yıllardır yapılan araştırmalara göre kahvede kafein olduğu kanıtlanmıştır ve kafeinin vücuda zararlı olduğu görüşüne rağmen araştırmacılar bunun aksini söyleyen birçok kanıt bulmuşlardır.

Antioksidan kaynağı olması ve diğer özellikleri sebebiyle kahve kansere ve kalp sağlığına iyi geldiği gibi kahvenin şeker hastalığını önlemeye yardımcı oldu kanıtlanmıştır. Özellikle de kolon kanseri ve karaciğer kanseri ile savaşmanıza yardımcı olur. Eğer genlerinizde parkinson hastalığı varsa bu hastalığa yakalanmanızı geciktirmeye katkı sağlar.

Sabahları aç karnına kahve içmek zararlı değildir!

Kahvenin bu kadar faydası var diye fazla miktarda kahve içmek sağlık açısından iyi değildir. Kahvenin gün içerisinde çok fazla tüketilmesi; sinirli olmanızı sağlayabilir, mide ağrısı hissedebilirsiniz, kalp atışınızın hızlandığını ve panik yapmanıza sebep olabilir. Bu sebeple günde birkaç fincan kahve yeterlidir.

Kahvenin zararları var mıdır?

Kahvenin zararları muhakkak vardır ancak faydası zararından çok daha fazladır. Eğer sizde kahve içmeden güne başlayamıyorsanız ve size çevrenizden sürekli kahvenin zararlarından bahsedenler varsa onlara gülümseyin ve keyifle kahvenizi yudumlamaya devam edin. Çünkü siz biliyorsunuz ki vücudunuza küçük miktarda zararlı bir şeyler alarak çok daha faydalı ve sağlıklı maddelerde alıyorsunuz.

Hangi yiyecek veya içeceğin vücudumuz için  %100 sağlıklı olduğunu merak ediyor musunuz? Henüz bilmiyoruz…

Sabahları kahve içmek zayıflatır mı

Siyah kahvenin (türk kahvesi veya filtre kahve, ekspresso) metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla içerisine krema veya çok şeker atmadığınız sürece az da olsa zayıflatıcı etkisi vardır. Metabolizmayı, kalp atışlarını hızlandırdığı için yağ ve şeker yakımını sağlar ve kilo aldırmak yerine kilo vermeye yardımcı dır. Ancak kilo verdirir diye sürekli kahve içmek yanlıştır. Unutmayalım kahve içmek zayıflamaya çok az yardımcı olur.

Diğer Yazı  Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Yiyecekler İçecekler Nelerdir

Last Updated on 8 Kasım 2016 by Saglikloji

Tags from the story
,
Join the Conversation

24 Comments

   1. says: Tugba

    Bence doğru bir yanıt bu kahvenin içindeki minareler doğru bir organı temizlemeye bile yardımcı olurlar bu arada ben bir fen Bilimleri öğretmeniyim sormak istediğiniz birşey olursa seve seve yardımcı olurum ??

    1. says: Buse

     Günlük 2 litre bazen 3 litreye yakin su iciyorum fakat çok fazla lavabo ihtiyacı hissediyorum suyu fazlami yoksa azmi iciyorum ?

 1. says: Namik Kemal

  Sacmalik
  Kahve cekirdegi =antioksidan ok .
  kavrulma+haslama=antioksidan =0,
  Yasamsuresi (telomer)+mide=kalitesiz hayat
  Ok

 2. says: Fatih y.

  Yazınızı gerçekten çok beğendim ve içimi rahatlattı . Bundan sonra güne bir fincan kahveyle başkayacağım . Teşekkürler 🙂

 3. says: harun

  ben sade classic nescafe içiyorum içinede nescafe tozunu katıyorum yemin ederim cinsel gücümü arttırdı
  spermlerimde bi canlılık başladı bence kahve cinsel yöndende uyarıcı harika

 4. says: Kübra

  1 aydır bağımlılık yaptı hergün 2 bardak türk kahvesi içiyorum. İçmediğim zaman sıkıntılara giriyorum ☺☺☺

 5. says: MATKAP

  BEN HER SABAH BİR ÇAY BARDAĞI TÜRK KAHVESİNİ SİYAH ÇİKOLATAYLA İÇİYORUM BİR AY OLDU KENDİMİ ZAPTEDEMİYPRUM AKSİNE YAŞIMDA 50 ÜZERİ AMA BÖYLE GİDERSE İÇMİYCEM

 6. says: defne

  düzeltmek isterim; nescafe faydalı bir içecek değildir, kahvenin yapısına aykırı olarak suda erir, çünkü işlem görmüştür. gerçek kahve çekirdekleri erimez (türk kahvesi, fitre kahve..), telvesi vardır. burada söylenmek istenen sanırım “sade kahve” 🙂 nescafe bir markanın kahvemsi bir içeceği olup, tüketilmesi de oldukça da zararlıdır.

  1. says: Sado

   üçü bir aradalar tatlandırıcı ve yapay krema gibi katkı maddeleri içeriyor. O nedenle sadece nescafe golddan çok daha zararlı. Ama nescafe gold yerine zararı olmayan farklı kahveler tercih edebilirsiniz. Çekirdek kahve, türk kahvesi…

 7. says: Sidelya

  Normalde gün içinde 3 tane Nescafe içerdim ama bana verdiği zararı gördükten sonra bıraktım.kilo almama ve selülite sebep oldu. Bir haftadır her sabah aç karnına Türk Kahvesi içiyorum ve diyet yapmadan 1 kilo verdim. Zararını görmedim

 8. says: rıza

  ”Söz konusu faydalar sadece sade veya az şekerli Türk Kahvesi veya Nescafe dir” bu söz koca bir yalan ve aldatmacadır.

  NESCAFE: İçeriği 3 zehirden oluşur.
  1)Yakılmış kakao.
  2)Yakılmış fındık kabuğu.
  Öğütülerek kahve görüntüsü ve tadı verilmiş, koklandığında yanığı hemen fark edilir.
  İnsan vücudundaki görevi hormon değişikliği yapmaktır..
  Faydalı olan filtre kahvedir. kahve çekirdekleri kavrulur yakılmaz ve öğütülür filtre eder içersiniz . Nescafe gibi suya attığınızda erimez çünki ..

  sağlınızı düşünüyor iseniz asla nescafe içmeyin.

 9. says: Celalettin

  Sabah aç karnına bir fincan kahve şekersiz yanında 5 adet hurma ile çok güzel oluyor ben her gün yapıyorum ve çok faydalarını gördüm celalettin Sudan dan slm

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir