Kimyasal Peeling Nedir, Evde Peeling Nasıl Yapılır

kimyasal peeling nedir, evde peeling nasıl yapılır
kimyasal peeling nedir, evde peeling nasıl yapılır

Peeling Nedir

Peeling nedir? Ölü hücrelerden ve deriden cildin temizlenip kendini yenilemesi için taban hazırlamaya peeling adı verilir. Cilt ölü hücrelerden arınıp sağlıklı bir görüntüye kavuşurken zamanla daha genç bir ten ile buluşulur.

Günümüz hava kirliliği, şehirleşmenin yaşattığı karmaşalık, stres ile birlikte zaman içinde esnekliğini ve diriliğini kaybeden cildimiz ayrıca renk yönünden de matlaşıp canlılığını yitirir. Özellikle sigara kullananlar ya da sigara dumanına sürekli maruz kalanlarda cilt sarımtırak bir renk alır. Ayrıca sivilce nasıl geçer yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Peelingin Faydaları Nelerdir

Cildi ölü hücrelerden arındırmasının yanında hücrelerin düzelmesine de katkı sağlar. Cilt daha sağlıklı bir görüntüye kavuşur. Düzenli uygulama ile oluşmuş olan renk değişikliği giderilir. Daha genç bir cildin oluşumuna alan yaratır. Cildin sürekli yenilenmesi ile yıpranma azalıp kırışıklıklarında oluşumu geciktirilir. Gözeneklerde genişleme, cildin esnekliğini kaybetmesi, cilt lekelerinin oluşumu ve elastik yapısının bozulmasının önüne geçerek olası çatlakların oluşmasını engeller. Daha parlak bir cilde kavuşulup matlığı gidermesi peelingin faydaları arasındadır.

Peeling Çeşitleri

Peeling uygulama sebebine ve uygulama yapılacak derinliğe göre çeşitlere ayrılır.

Hafif uygulamalar genellikle evde yapılabilirken daha derine uygulanacak olan peeling mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Peeling uygulamasında ne kadar derine inilirse risk o kadar artar. Bu sebep ile derinlemesine yapılan uygulamalar profesyonellerce gerçekleştirilmelidir.

Hafif peeling uygulaması soyulma ile yapılan bir yöntemdir. Haftada bir kez uygulanabilir. Yaklaşık 6 hafta sonra cilde değişim daha net fark edilir.

Orta düzeydeki uygulamalar üst derinin bir kat daha alta inilerek yapılan soyulma işlemidir. Genellikle kırışıkların veya sivilceler sebebi ile yapılan bu uygulama sonrasında iki gün içinde yavaş yavaş ciltte dökülmeler yaşanıp ölü deri atılır. Bu uygulamanın süresi yaklaşık 5 dakika olup 1 hafta içinde cilt normalleşir. Tekrar uygulanması için yaklaşık iki ay beklenmesi gerekir.

peeling nedir
peeling nedir

Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir

Evde uygulanan peeling sonrasında bir süre güneşe çıkmamak ve makyaj yapmamak gerekir. Fakat kimyasal etkiye sahip olan özel peeling uygulamalarında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur.

Kimyasal peeling ya da derinlemesine peeling uygulamaları öncesinde perma ya da saç boyama yapılmamalıdır. Güneşten tamamen korunulmalı, solaryuma girilmemelidir. Eğer güneşe çıkılması zaruri ise yüksek faktörlü güneş kremi uygulayın, şapka ve buna benzer ürünler ile teması engellemeye çalışın.

Uygulama sonrasında sadece nemlendirici kullanılabilir. Makyaj yapmak, sabun ve buna benzer ürünleri ile yıkamak, kolonya gibi ürünleri kullanmak sakıncalıdır. Yüz ılık su ile yıkanabilir. Ekstra bir uygulama yapılmaz.

Grip ya da benzeri bir durumunuz varsa uygulamayı erteleyin.

Kimyasal peeling uygulamaları yaptıracaksanız kullanmış olduğunuz doğum kontrol hapı, sivilce için kullanılan ilaçlar ya da düzenli olarak kullandığınız bazı ilaçları kesmeniz gerekebilir. Bu sebep ile kullandığınız ilaçlar ile ilgili uzman doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.

Uygulama ertesi yaşanabilecek olan kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar için önerilecek olan kremler haricinde ürün kullanmamaya özen gösterin.

kimyasal peeling
kimyasal peeling

Kimyasal Peeling

Kırışıklıkların giderilmesinde, sivilce tedavilerinde, ciltte her hangi bir sebep ile oluşan lekelerin tedavisi için, gözeneklerin genişlemesi durumlarında, daha genç ve daha parlak bir cilde kavuşmak için kimyasal peeling uygulanabiliyor. Bu uygulamanın mutlaka deneyimli bir profesyonel tarafından yapılması gerekir. Uygulama öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenlere kesin olarak uymalısınız. Siyah nokta problemi olanlar için siyah nokta nasıl temizlenir yazımız için tıklayın.

Peeling Hangi Mevsimde Yapılır

Peeling uygulamalarının ardından güneş ve sert rüzgâra maruz kalmamanız gerektiğinden kış ayları ve yaz ayları bu uygulama için yanlış zamanlamalardır. Genellikle bahar aylarında rüzgâr daha yumuşak olup güneşin açısı daha düşüktür. Bu sebep ile bahar ayları uygulama için uygun mevsimdir.

Evde Peeling Nasıl Yapılır

Evinizde olabilen ya da kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile evde peeling uygulamanızı daha masrafsız yapabilirsiniz. Ayrıca pahalı kozmetik ürünlerinin kimyasal etkilerinde de korunmuş olursunuz.

Peeling uygulamanızı yapmadan önce ne için uygulama yapmak istediğinize göre peeling çeşidini seçin. Uygulamalarda cilt tipinizde oldukça önemlidir. Hangi cilt tipine sahipseniz ona göre uygulama yapmanız faydalı olacaktır.

Doğal Peeling Çeşitleri

Kuru Cilt İçin Doğal Peeling

Kuru ciltler için uygulanacak oldukça basit ve doğal peeling uygulamaları vardır. Bunların içinde hem en az malzemeye sahip hem de en doğal olanı ise yoğurt ve mısır unu ile yapılanıdır.

Bir yemek kaşığı mısır unu ile aynı ölçüde yoğurt iyice karıştırılır. Kıvamın oluşması ile temiz cilde nazikçe ovma işlemi yapılarak uygulama yapılır. Kıvamı yoğun olan bu tarifin kuruması için tende bir süre bekletilip sonrasında ılık su ile durulama işlemi yapılır. Uygulama sonrasında havlu ve benzeri bir bezle sertçe silme işlemi yapmayın, fazla suyu hafifçe alıp doğal kurumasını sağlayın. Ardından nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Peeling

Siyah noktalardan kurtulmayı sağlayan ve uygulama sıklığı cildinizin elverdiğince günlük ya da haftalık olarak yapılabilecek olan etkili bir maske uygulaması olan killi maske, hem siyah noktaların hem de ölü hücrenin giderilmesini sağlayıp, cilde parlaklık ve tazelik kazandırır.

Bu peeling uygulaması için kil, mısır unu ve kullandığınız herhangi bir kremi eşit ölçüde karıştırıp temiz tene ovarak uygulayın. Kuruma için bir süre bekletilen ve peeling sonrasında ise gene ovarak ılık su ile cildinizden temizleyin. Nemlendirici sürerek cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Yağlı Cilt İçin Peeling

Yağlı olan cildin derinlemesine temizlenmesi ve ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olacak oldukça pratik bir peeling uygulaması var. Bu uygulamanın bir diğer özelliği ise hepsi evinizde bulunan malzemeler olmasıdır.

Uygulama için birer tatlı kaşığı tuz ve şeker karışımına yarım limon sıkılıp bir süre harmanlanır. Ardından temiz cilde uygulama yapılır. Uygulama gene ovarak yapılıp sonrasında yaklaşık 10 dakika bekletilir. Ilık su ile durulanarak temizlenen bu peeling sonrası nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Kırışık Önleyici Peeling

Kırışıkların oluşumunu engelleyen bu peeling uygulaması gene kolaylıkla bulunabilecek malzemelerden yapılıyor.

Uygulama için gerekli olan malzemeler yarım limonun suyu, bir yumurta sarısı ve bir salatalıktır. Bu malzemeler bir robottan geçirilerek kıvam elde edilip uygulama yapılır. Karışımın cilde uygulanmasının ardından kuruması için bir süre bekletin. Kuruma sonrası yüzünüzden soyarak çıkarıp, soğuk su ile yüzünüze şok etkisi yapın.

peeling nasıl yapılır
peeling nasıl yapılır

Evde Peeling Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmedir

Evde peeling nasıl yapılır hususunda bir başka önemli nokta da uygulama yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerdir. Peeling uygulaması öncesi cildinizi temizleyin. Cildinizde açık yara sivilce ya da tahriş varsa uygulamayı yapmayın. Güneşte yanmış olan tene uygulama yapmak yanık durumuna göre zarar verebilir. Enfeksiyonla da karşılaşılabileceğinden cilt yüzeyinde her hangi bir problemin olmadığından emin olun. Göz ve göz çevresine peeling uygulaması asla yapılmaz. Buradaki deri oldukça ince ve hassastır. Peeling uygulaması tekrar ister. Bu sebep ile uygulama yaptığınız reçetenizi bir ya da iki haftada bir yeniden yapın. Doğal peeling uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise alerjik durumlardır. Bu uygulama öncesi teninizin küçük bir alanına uygulama yaparak alerjik bir durum olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir