Zencefilin Faydaları, Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

zencefilin faydaları, zencefil çayı nasıl yapılır
zencefilin faydaları, zencefil çayı nasıl yapılır

Zencefilin Faydaları

Geçmişten günümüze şifa kaynağı olarak bilinen zencefilin birçok faydası vardır. Güneydoğu asya kökenli bu bitki B3, B6, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum mineralleri yönünden oldukça zengindir. Zencefilin faydaları arasında yaygın olarak bilinenler:

 • Mideye rahatlatır.
 • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi kış hastalıklarına çok iyi gelir.
 • İltihabı ve ağrıyı azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bulantıyı giderir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Astıma iyi gelir.
 • Sperm kalitesini arttırır, erkeklerde kısırlığa çözüm olabilmektedir.
 • Kanserle savaşması zencefilin faydaları arasındadır.
 • Kasları rahatlatır.
 • Balgamı rahatlatır. Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Alzheimer riskini azaltır.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Sakinleştirici özelliği en çok bilinen zencefil faydaları arasındadır.

Zencefilin faydaları hakkında makalemizin devamında daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Zencefil Nasıl Kullanılır

Zencefil kökü hem taze olarak tüketilebilirken hem de kurutularak, toz haline getirilip tüketilebiliyor. Zencefil nasıl kullanılır diye soranlara; taze zencefil rendelenerek ya da dilimlenerek çorba,  sebze ve tavuk yemeklerin katılır. Ayrıca kaynar suya eklenerek zencefil çayı olarak da tüketilir. Toz halinde ise kurabiye, kek ve bisküvilere katılarak kullanılır. Zencefil hem aroması hem de zencefilin faydaları nedeniyle çok tercih edilen baharatlardandır.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı bitkinin en çok kullanılan şeklidir. Taze zencefil çayı hazırlamak için dilimlenmiş zencefili kaynar suya atmanız yeterli olur. Tatlandırmak için portakal dilimi, birkaç damla limon veya çubuk tarçın kullanılabilir. Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı zencefil limon çayı oldukça etkilidir. Ayrıca yemeklerden sonra midede şişkinliği azaltmak ve mideyi rahatlatmak için de taze zencefil çayı tercih edilebilir. Taze zencefil çayını sadece kaynar suda demlediğiniz zencefil şeklinde de içebileceğiniz gibi diğer şifalı bitkilerle de karıştırarak farklı tarifler yapabilirsiniz. Zencefil çayı nasıl yapılır:

zencefil çayı nasıl yapılır
zencefil çayı nasıl yapılır

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Gelincik, zencefil, maydanoz, ıhlamur ve nar suyu ile zencefil çayı tarifi: Birer tutam ıhlamur ve gelincik, üç tutam zencefil, bir fincan nar suyu ve yarım tutam maydanozu klorsuz suda on dakika kaynatın. Daha sonra ılımaya bırakılır ve ılıyan zencefil çayı içilir.

Zencefil çayı nasıl yapılır diyenlere bir başka öneri de; 1 litre klorsuz suya 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil katılarak kaynatılır. Daha sonra ılımaya bırakılır. Ilıyan taze zencefil çayı bal ile tatlandırılır ve birkaç damla limon ilave edilir. Zencefil limon çayı içmeye hazır.

Zencefil Çayı Zayıflatırmı

Birçok faydası olan taze zencefil çayı ile ilgili çok merak edilenlerden biri de zencefil çayı zayıflatırmı? Zencefil çayının yağ yakmayı kolaylaştırdığı ve iştahı kapattığı söylenmektedir. Bu anlamda yapılan diyete katkı sağladığına inanılmaktadır. Ancak bu konu ile ilgili yapılan çok fazla çalışma yoktur. “British Journal of Nutrition”’da 2006 yılında yayınlanan bir bir araştırmada hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda zencefil çayının kan şekerini düşürerek iştahı azalttığı gözlemlenmiştir. Ancak tek başına bir çayla zayıflamaktan söz etmek çok mümkün olmaz. Bir uzman yardımıyla yapacağınız program ve diyete destekleyici ürün olarak kullanılabilir.

Zencefilin Zararları

Zencefil güvenli olarak görülen gıdalardandır. Gıda şeklinde tüketildiğinde zencefilin zararları ndan pek bahsedilemez. Ancak zencefilin yan etkisi var mı dendiğinde:

Zencefilin fazla miktarda kapsül, zencefil özütü ya da tablet olarak tüketilmesi mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir, ters etki gösterebilir.

Ayrıca genel anestezi gerektiren operasyon geçirecek olanlar, herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullananlar, şeker hastaları, tansiyon hastaları, safra kesesi taşı olanlar veya herhangi başka bir sağlık sorunu olanlar zencefil kullanmak konusunda doktorlarına danışmalıdırlar. Zencefili hamileler kullanabilir mi sorusu da anne adayları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Hamileler de zencefil kullanımı konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Zencefil Nelere İyi Gelir

Öksürük: Zencefil çayı öksürüğe ne iyi gelir dendiğinde oldukça etkili bir bitkisel çözümdür. Yarım çay kaşığı toz zencefili, 2-3 tane karanfili ve çeyrek çay kaşığı bir bardak kaynar suya katın ve 5-6 dakika demlendirin. Ilıyınca süzüp, balla tatlandırarak içebilirsiniz. Göğüsünüzü yumuşatacak ve öksürüğünüzü hafifletecektir.

Astım: Yapılan bazı araştırmalarda zencefilin astım ilaçlarının etkisini arttırdığı görülmüştür. Ancak ilaçlarla birlikte zencefili kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bulantı: Doğal zencefilin özellikle hamilelik döneminde yaşanan bulantılara iyi geldiği bilinmektedir. Ancak kapsül ve tablet halinde alınacak zencefil mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

zencefilin faydaları nelerdir
zencefilin faydaları nelerdir

Hafıza: Hafızayı güçlendirmesi zencefilin salığa faydaları arasındadır. Zencefilin hafızayı güçlendirdiği, konsantrasyonu arttırdığı ve Alzheimer riskini azalttığı bilinmektedir.

Kalp: Zencefilin kalp damarlarındaki tıkanıklık oluşumunu engelleyerek kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir.

Kolon kanseri: Zencefil düzenli tüketildiğinde rektum ve bağırsakta kanserli hücrelerin yapısındaki değişimi engelleyerek tümörlerin büyümesini baskılar.

Yumurtalık kanseri: Yapılan bilimsel çalışmalarda zencefilin yumurtalıklardaki kanserli hücrelerin sayısını azalttığı, mevcut tümörleri küçülttüğü görülmüştür.

Bağışıklık sistemi: Zencefilin düzenli olarak tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı korur. Zencefilin faydaları nelerdir dendiğinde akla ilk gelen de grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı iyileştirici ve koruyucu etkisidir.

Boğaz ağrısı: Zencefil nelere iyi gelir dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de boğaz ağrısıdır. Taze zencefil çayı boğazı yumuşatarak boğaz ağrılarını hafifletir.

Diyabet: Yapılan bazı araştırmalarda zencefilin şeker hastalığının tedavisine olumlu katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Hastalara 30 gün boyunca 3 gram zencefil verilmiş ve hastalardaki trigliserid, LDL, toplam kolesterol ve kan şekeri seviyesinde önemli düşüş olduğu gözlenmiştir.

Kas ağrısı: Yoğun egzersiz ve fizik aktiviteleri sonrası ya da kas ağrısına sebep olacak ani ve zorlayıcı hareketlerden sonra oluşan kas ağrılarını hafifletmek için evde hazırlayacağınız zencefil merhemini kullanabilirsiniz.

Enerji: Zencefilin vücuda enerji veren bitkilerden olduğu söylenmektedir.

İltihap: Zencefildeki gingerol doğal bir iltihap önleyicidir. Zencefilin Romatoid artrit ve osteoartrit riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda görülen eklem ağrılarını önlemesi zencefilin sağlığa faydaları arasındadır.

5-6 çay kaşığı toz zencefili yoğun merhem kıvamına gelecek şekilde azar azar sıcak su ekleyerek karıştırın. ılık haldeyken ağrıyan bölgeye sürerek 15 dakika bekletin. Ağrılarınızdan kurtulana kadar günde iki defa uygulayabilirsiniz. Aynı merhem baş ağrılarına da iyi gelmektedir.

Adet sancısı: Yapılan çalışmalarda adetinden 3 gün önce zencefil kapsülü almaya başlayan kadınların %85’ine yakınında adet sancılarının hafiflediği görülmüştür. Adet dönemlerinde şiddetli sancı yaşayan kadınlar zencefil çayının faydaları ndan yararlanabilir.

Kan dolaşımı: Magnezyum, krom ve çinko içeren zencefil kan dolaşımına katkı sağlar.

Kilo: Zencefil çayı zayıflatırmı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Zencefilin fazlası bel çevresinde yağlanmalara sebep olan kortizon hormonu dengelediği bilinmektedir.

Karaciğer: Yapılan araştırmalarda zencefilin karaciğeri tahriş edici toksinlerden koruduğu gözlenmiştir.

Ağız salığı: Salya üretimini arttıran zencefil bakteri birikimini önleyerek diş ve diş eti hastalıklarını azaltır.

 

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir