Yeşil Kahve Zayıflatırmı, Yeşil Kahvenin Faydaları

yeşil kahve zayıflatırmı, yeşil kahvenin faydaları
yeşil kahve zayıflatırmı, yeşil kahvenin faydaları

Yeşil Kahve Nedir

Yeşil kahve son zamanların popüler ürünlerinden oldu ve adını sık sık duymaktayız. Sık sık gündeme getirilen ürünle ilgili yeşil kahve nedir, yeşil kahve nasıl içilir ve ne işe yarar soruları sorulmaya başlandı.

Yeşil kahve bildiğiniz normal kahvenin henüz kavrulmamamış, yani ham halidir. Kahve,  Rubiaceae (Kökboyasıgiller) familyasının 5 metreye kadar büyüyebilen Coffea cinsinden bir ağacın meyve çekirdeklerinin kavrularak öğütülmesiyle elde edilen tozun süt veya suyla karıştırılarak elde edilen içecektir.

Kahvedeki kafein miktarı uzayan kavrulma süresiyle birlikte artar. Yeşil kahve diğer kahvegiller gibi kavrulmadığından kafein miktarı oldukça düşüktür. Ayrıca yeşil kahve çekirdeklerindeki antioksidan oranı kavrulmuş kahve çekirdeklerinden daha fazladır. Yüksek ısıda kavrulmadığı için de %50’ye yakın daha çok klorojenik asit içerir. Yapılan birçok çalışmada klorojenik asidin zayıflamaya yardımcı olacağı görülmüştür. Bu nokta da yeşil kahve zayıflatırmı sorusu gündeme gelmiş ve kahvenin ünü yayılmaya başlamıştır.

Yeşil Kahve Nasıl Kullanılır

Yeşil kahvenin faydaları sıkça dillendirildikten sonra üne kavuşmuş ve henüz hakkında fazla bilgi sahibi olunmayan bir üründür. Bu nedenle sorulan bir başka soru da yeşil kahve nasıl kullanılır?

Kavrulma işlemi görmeyen yeşil kahvenin kokusu ve tadı normal kahveden çok bitki çayına benzer. Yeşil kahve nasıl içilir diyenlere ilk önerimiz; 1 tatlı kaşığı öğütülmüş yeşil kahveye bir bardak kaynar su eklenir. Sıcak olarak içilmesi tavsiye edilir. Şeker eklenmediği müddetçe kalorisizdir.

yeşil kahve faydaları
yeşil kahve faydaları

Yeşil kahve nasıl içilir diye soranlara bir başka öneri; yeşil kahvenin türk kahvesi gibi pişirilerek içilmesidir. Alınan kahve öğütülerek bir cezvede aynı türk kahvesi gibi pişirilebilir. Türk kahvesinde olduğu gibi tercihe göre her fincan için bir ya da bir buçuk kahve kullanılabilir.

Diğer Yazı  Zayıflamak İçin Diyet Listesi, Diyet Yemekleri

Yeşil Kahvenin Faydaları

Yeşil kahvenin faydaları konusunda birçok hekim, diyetisyen ve zayıflama uzmanı görüşlerini belirtmişlerdir. Zayıflamak isteyenlere yardımcı olması, toksin ve ödemlerin vücuttan atılmasını desteklemesi, enerji vermesi, tansiyonu düzenlemesi tamamen doğal bir ürün olan yeşil kahvenin faydaları arasında yer alır. Bilinen yeşil kahve faydaları:

Yeşil Kahve Faydaları

 • Kafein içerdiği için metabolizmayı hızlandırdığı söylenen yeşil kahve aynı zamanda klorojenik asit içerdiği için hem fazla kalorinin depolanmasını engellediği hem de yağ yakımını hızlandırdığı söylemektedir. Kahve diyetlere tamamlayıcı bir ürün olarak kullanılabilir.
 • Yapılan araştırmalarda yeşil kahvenin karaciğerin glikozu saklamak için ihtiyaç duyduğu enzimlerin üretimine katkı sağladığı ve bu sayede kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu görülmüştür.
 • Yeşil kahve kullanan hastaların kan basıncının azaldığı gözlemlenmiştir. Yeşil kahvenin kan basıncını düşüren güvenli bir bitkisel çözüm olduğu söylenmektedir.
 • Kahvede bulunan kafeinin beyin ve ruh aktiviteleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirtilmekte. Yapılan incelemelerde yeşil kahvenin hafıza uyanıklığı, uyanıklık, tepki süresi, bilişsel performans, yorulmaya dayanıklılık ve odaklanma performansını arttırdığı görülmüştür.
 • Yeşil kahvedeki bileşik antioksidanların vücuda zararlı serbest radikallere karşı vücudu koruduğu belirtilmektedir. Kahve böylelikle hücreleri güvende tutarak kanser oluşumu riskini azalttığı söylenmektedir. Kahve çekirdekleri klorojenik asit antioksidanların kanser oluşumunu engellediği bilinmektedir. Birçok kanser türü riskini azaltması yeşil kahve faydaları arasında yer alır.
yeşil kahvenin faydaları
yeşil kahvenin faydaları
 • Yeşil kahvenin vücudun gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi arttırdığı söylenmektedir.
 • Yeşil kahvenin içindeki özellikli bileşenlerin alzheimer riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Yeşil kahvenin yaşlanmayı geciktirdiği belirtilmektedir.
 • Vücut için çok faydalı birçok minerali içeren yeşil kahve aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
 • Düzensiz bağırsak hareketlerinden şikayetçi olanlar akşamları yeşil kahve içerek bağırsak hareketlerini kontrol altına alabilir.
 • Daha sağlıklı ve daha güçlü bir kalp için yeşil kahve tavsiye edilmektedir. Kalp üzerindeki olumlu etkileri yeşil kahve faydaları arasında yer alır.
 • Yeşil kahvenin çekirdeklerinin kandaki kolesterol seviyesini düzenlediği bilinmektedir.
 • Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan yeşil kahve cilt lekeleri ve sivilce oluşumunu azaltır.
Diğer Yazı  Zayıflama Çayı Tarifi

Yeşil Kahve Zayıflatırmı

Yeşil kahvenin yaygınlaşmasının ve hayatımıza bu kadar girmesinin nedeni yeşil kahve ile zayıflama umudunun ortaya çıkmasıdır. Kahve ile ilgili en çok merak edilen de gerçekten yeşil kahve zayıflatırmı sorusudur. Kahvenin uygun bir egzersiz ve diyet programı ile desteklenerek kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Kavrulmadan tüketilen yeşil kahvenin içindeki bazı antioksidanlar muhafaza edilir. Metabolizmayı hızlandırmada etkili olan bu melanoidler, vücudun kalori yakmasını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca bu melanoidler fazla kalorilerin depolanmasını önler ve mevcut kilonun korunmasına katkı sağlar.

yeşil kahve zayıflatırmı
yeşil kahve zayıflatırmı

Ancak yeşil kahve zayıflatırmı sorusunun cevabını kesin olarak zayıflatır şeklinde vermek pek mümkün değildir. Yeşil kahve ile zayıflamak için hareketsiz yaşam tarzından kurtulmak, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek ve kahveyi sadece destekleyici bir ürün olarak tercih etmek gerekir. Ayrıca yeşil kahvenin her bünyede farklı etki gösterdiği bilinmektedir. Bunun nedeni yeşil kahvenin metabolizma ile orantılı etki etmesidir. Her kişide metabolizma hızı farklı çalışır.

Zayıflamak için yeşil kahve içenlerin kullanım miktarı konusunda da dikkatli olması gerekir. Kahvenin günde iki fincandan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Çok fazla tüketilen yeşil kahve vücudun yağ yakma süresini uzatarak ödeme neden olur.

Yeşil Kahve Kullananlar

Zayıflamak için yeşil kahve kullananlar kahvenin etkileri ile ilgili farklı görüşler bildirmektedir. Bunun nedeni her kişinin metabolizmasının farklı çalışması ve kahve ile birlikte yapılan egzersiz ile diyetlerin farklı etkiler göstermesidir. Yeşil kahve kullanıcı yorumları yorumları konusunda araştırma içinde olanlar bu nedenle çok farklı görüş ve yorumlarla karşılaşabilir.

Yeşil Kahve Zararları

Çok fazla yeşil kahve tüketilmesi içeriğindeki kafein nedeniyle yorgunluk, sinirlilik, kansızlık ve yüksek tansiyon gibi yan etkiler gösterebilir. Ayrıca çok uzun süre fazla miktarda yeşil kahvenin tüketilmesi kemik erimesi ve böbrek yetmezliği riski oluşturur.

 

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir