Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

diş ağrısına ne iyi gelir evde
diş ağrısına ne iyi gelir evde

Ağrısına bir türlü dayanamadığımız ve hatta en kötü ağrıların başını çeken şiddetli diş ağrısı hepimizin korkulu rüyası haline gelmiştir. Bir şey düşünemez, yapamaz hale gelecek kadar çekilmez olan diş ağrısıyla baş etmek pek kolay görünmese de alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bu arada diş ağrısı nasıl geçer konulu ve oldukça popüler olan yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çoğu zaman gün içinde yapacağımız işimizi, gideceğimiz okulu diş ağrısı yüzünden ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Çürükten, dişlerin iyi fırçalanmamasından ve daha farklı sebeplerden dolayı diş ağrısı zaman içinde artarak dayanılmaz bir hal alır. Bu duruma bir dur demek tabi ki de başta yapacağınız tedbirler doğrultusunda daha da kolay olabilir. Hassas dişlerinize hassas ilginizle yaklaşmanızda yarar var.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Hepimizin muhakkak karşılaşmış olduğu diş ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı varlığını hissettirebiliyor. Dişin neden ağrı yaptığını bilmenizde de fayda vardır. Diş ağrısının belli başlı sebepleri şunlardır :

 • Dişlerde çürük oluşumu ağrıya neden olabilmektedir. Dişteki durumuna göre diş veya diş etinde ağrı oluşturur.
 • Dişte oluşacak kemik kaybı da ağrıya neden olan etkenlerden biridir. Daha çok çiğnerken rahatsız edici bir ağrıyla karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır.
 • Diş eti iltihaplanmaları genellikle plakta oluşan bakterilerden dolayı oluşur. Böylece diş etinde dayanması güç ağrılar meydana gelir. Aynı zamanda yanma ve acıma hissi uyandırabilir.
 • Diş gıcırdatma ise yine ağrıya yol açan nedenlerdir biridir. Ayrıca gıcırdatmalar gece olduğundan dolayı da ağrısı genelde gündüz hissedilir.
 • Kanal tedavisi sorunuyla karşılaştıysanız tedavi bitiminden sonra ve de tedavinin üzerinden çok zaman geçmesi durumunda bile dişte ağrı oluşabilmektedir.

DİŞ FIRÇALAMA SIRASINDA OLUŞAN SIZLAMANIN NEDENLERİ NELERDİR ?

Diş hassas olmasıyla beraber fırçalama sırasında yine çeşitli sıkıntılara rastlayabiliyoruz. Diş fırçalarken eğer sızı oluşuyorsa ilk sebep su olabilir. Sağlıklı dişlerde fırçalama sırasında soğuk su kullanılıyorsa 5 saniyelik bir sızlama meydana gelir. Fakat dişleriniz problemli ise 30 veya 60 saniyelik bir sızlama oluşabilir.

Eğer dişin belli bölgelerinde çatlaklar oluşmuşsa diş fırçasının kıllarıyla sızı meydana gelir. Bu durum tedavi ile son bulabilir. Dişinizi fırçalarken yanma ve ağrı oluşuyorsa da bu durum diş etinde oluşan rahatsızlığın belirtisidir. Bu durum karşısında diş taşının temizlenmesi önem taşımaktadır.

Diş Sorunları Hangi Durumlarda Çene Ağrısına Yol Açar ?

Genel olarak 20 ‘li yaş dişinin çıkması durumunda ağrı çeneye kadar ulaşır. Göz ve şakak çevresinde ağrı oluşabilir. Aynı zamanda çene kemiğinde meydana gelebilecek kayıplarda veya çene kemiğinin aşınması durumunda da çenede ağrı hissedilebilir. Ayrıca hareketli protez kullanımıyla beraber çene kemiğinizin aşınması durumunda protez çeneye baskı uygular ve bu baskıdan kaynaklanan ağrılar meydana gelebilir. Diş hassasiyeti de bu durumda önem taşımaktadır.

Eğer dişlerinizin soğuk hassasiyeti varsa çürüğün başlangıcı olabilir ve hatta çatlak ya da aşınmalar oluşmuş olabilir. Bu nedenle de ağrılar rahat oluşabilir. Eğer dişlerinizin sıcak hassasiyeti varsa da dişin sinirlerinde iltihaplanmanın başladığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda derine işlemiş çürükte aynı ağrının oluşumuna neden olabilir.

Diş gıcırdatmaları dişinizde çatlağa yol açabilmektedir. Gıcırdatmadan kaynaklı çatlama ve kırılma durumunda ağrı oluşumu gözlenebilir. Tüm bunların yanında çiğnerken hissedilen ağrının sebebi de oluşan fizyolojik boşluğun arasına yemeklerin girmesi veya derinlemesine işlemiş olan çürüğün içine yemek atıklarının takılmış olması neden olabilmektedir.

DİŞ AĞRISI NEDEN GECE BAŞLAR ?

Sadece diş ağrısı değil ağrıların genel durumuna bakıldığında vücutta meydana gelen hemen tüm rahatsızlıkların ağrısının gece hissedildiğini söylememiz mümkündür. Bunun nedeni ise gece gün ışığından faydalanmanın sağlanamamasından kaynaklıdır. Gece 03.00 civarında gün ışığından almış olduğumuz fayda tamamen yitiriliyor. Vücutta hormonal olarak değişiklikler gözleniyor. Vücut gece bazal metabolizma denilen en düşük seviyeye ulaşır.

Bu esnada vücutta yenilenmeler ve iyileşme meydana gelir. Bu sırada kan hücreleri yaranın olduğu bölgeye hücum ederek hücreleri iyileştirme etkisi yaratıyor. Bu durumun güzelce işlediği düşünülse de diş etinde oluşan iltihap için kan hücreleri o bölgeye hücum ederken diş etinin çevresinde baskı oluşur.

Bunun sebebi iyileştirici kan hücrelerinin bölgede olduğundan fazla birikmesinden kaynaklanmaktadır. Kemik içerisinde sıkışmış olan hücrelerin yapmış olduğu basınçla gecenin bir yarısı tatlı uykunuz yerini ağrılı bir geceye bırakabilir. Daha bakımlı dişlerle gece uykunuzdan olmayabilirsiniz.

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER ?

 • Diş ağrısı çeşitli sebeplerle birden sizi bulabilir. Ağrıyan dişin üzerine kesinlikle ağrı kesici bir ilaç konulmamalıdır. Bu tür ilaçlar dişeti etrafındaki yumuşak dokuyu tahriş edip zarar verebilir. Bunun sonucunda da ağrı iki katına çıkabilir.
 • Ağrıyan dişinizin arasına bir şey takılırsa fırça yardımı veya diş ipi ile temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda yarım su bardağı içine yarım çay kaşığı tuz konulup karıştırılıp tuzlu suyla gargara yapılmasında yarar vardır.
 • Yüzde şişmenin sebebi iltihap ise yüze soğuk kompres yapılması ağrıyı hafifletebilir.
 • Diş üzerinde oyuk oluşmuşsa ve bunun sebebi çürük ise oyuğun içine karanfil yağı emdirilmiş pamuğu yerleştirebilirsiniz.

DİŞ HASSASİYETİ NEDİR ?

Diş hassasiyeti dişlerinizi fırçaladığınız an daha çok hissedebileceğiniz bir durumdur. Mesela soğuk su hassasiyeti dişinizde küçük bir çürük olmasıyla beraber sağlıksız dişlerde 30 ya da 60 saniye kadar hissedilebilir. Fakat sağlıklı bireylerde bu hassasiyet 5 saniye kadar sürmektedir.

Aynı zamanda soğuk hava soluduğunuz anda da ağrı hissedebilirsiniz. Dişetlerinin dişlerden çekildiği durumda ya da diş eti dokusu kaybedildiğinde hassasiyet oluşur. Ayrıca düzenli fırçalamanın olmadığı anda ve sert fırçalamanın olduğu durumlarda oluşabilir. Diş hassasiyetini bazı durumlar tetikleyebilir. Bunlar :

 • Dişlerinizi çok sert fırçaladığınız anda dişinize zarar verip dişte hassasiyet oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda diş eti kaybına da yol açabilir.
 • Şekerli ve asitli yiyecek içeceklerde bu durumu tetikler.
 • Tedavinizi ertelediğiniz sürece bu durum size ağrı ve hassasiyet kaybı olarak geri dönüş yapacaktır.
 • Diş temizliğine olduğundan daha çok önem vermeniz gerekmektedir.

HASSASİYETİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

 • Dişlerinizi gün içerisinde düzenli olarak en az iki kere fırçalamanızda yarar vardır.
 • Dişlerinizi fırçalarken sert darbeler yerine nazikçe fırçalayın. Fırçalama basıncını doğru seviyede tutmanız gerekmektedir.
 • Asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızda yarar vardır.

Fırçalamanın, ağız ve diş temizliğinin oldukça fazla önemi olduğundan diş arasındaki boşluklara kadar dişin iyice temizlenmesi önem taşımaktadır. Bundan dolayı oldukça hassas dişlerinize olduğundan daha hassas davranmanız gerekmektedir.

şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir
şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir

Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Sirkeli Su Tarifi: Evde yapabileceğiniz pratik tariflerle diş ağrısından kurtulmanız basit ve artık mümkün. Bir bardak içine yarısını kaplayacak şekilde su ve diğer yarısını kaplayacak şekilde de sirke boşaltın. Ardından su sirke karışımına bir kaşık tuz ekleyin ve ağzınızı çalkalayın. Etkili ve kesin çözüm sağlayacağından emin olabilirsiniz.
 • Karanfil Bitkisi : Diş ağrısına etkili olan bu bitki görünüşü bakımından da dişi andırmaktadır. Ayrıca karanfil bitkisi syzygium aromatik ağacı baharatıdır. Karanfil 7 ile 9 dakika arasında etkisini göstermektedir. Dolgulu veya apseli dişin çevresine uygulamanızla etkisini gösterecektir.

Last Updated on 24 Ocak 2022 by Saglikloji

2 yorum

 1. Su bardağın içine bir tatlı kaşığı sirke ve 3 veya 4 tatlı kaşığı tuz koyun ve sıcağa yakın ılık suyla karıştırın ve ağzınızda gargara yapın ve dis duasını okuyun (min şerri ma ecidi min vecei haza) anlamı (yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerrinden ALLAH’IN kudretine sığınırım) çok iyi geliyor denedik

 2. Akşam 8 den beri hepsini yaptım :(buralarda açık eczanede bulamadım damama vuruyo sancısı

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir