Saç Dökülmesine Çözüm Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saçlarımı bizim kişiliğimizi  ve tarzımızı  yansıtmamızı  sağlayan olmazsa olmazlarımız arasında Yer alan  yapılarımızdır.  Saç dökülmeleri göz ardı edilmeyecek hastalıklar arasındadır ayı olağan dışı bir şekilde saçlarınızın uzun süredir döküldüğünü fark ettiyseniz mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır.  Saç dökülmesi genellikle erkeklerin sorunu olarak algılansa da çevremizde pek çok kadının saç dökülmelerinden şikayet ettiğini şahit olabilirsiniz. Kadınlarda saç dökülmeleri beslenme ve ya mevsim geçişleri ile alakalı olabileceği gibi değişen hormonlar veya kalıtsal hastalıklar nedeniyle de görülebilir.

Saç dökülmelerine  engel olmak için öncelikle Saçların neden döküldüğü belirlenmeli ve sorunun çözümüne odaklanmak en etkili yoldur.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

 • Beslenme yetersizliklerine bağlı olarak saçlarımız dökülebilir.  D vitamini eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak görürüz kapalı mekanda  uzun süre kalarak ve güneşte uzak kalmanız saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.  Güneşli annenizin mümkün olmadığı durumlarda D vitamini takviyesi almanızda fayda var.
 • D vitamini haricinde amino asit lizin, Bakır eksikliği ve çinko eksikliklerine saç dökülmelerine neden olabilir.  Eğer et tüketmiyorsanız yeterince protein almayan vücut,  az miktarda evdedir proteini saç için kullanmak yerine vücudumuzda Öncelikli işlevleri için kullanmayı tercih edecektir Bu da saç dökülmelerine neden olabilir.
 • Hormonal değişiklik nedeni ile de saçlarınızın dökülmesi mümkündür 30 yaşından sonra kadın ve erkeklerde görülen hormonlarda dengesizlik saç dökülmesine yol açabilir.  bazı erkeklerde bulunan hormonlar Kadınlarda da görülebileceği için her iki cinste de erkek tipi saç dökülmelerine rastlanabilir.
 • Kadınlar hamilelik esnasında saçlarımın çoğaldığına şahit olabileceği gibi artan  hormon seviyesi Saçların normal içinde dökülmesini engeller Bu sayede hamilelik süresince daha çok saça sahip oluruz ancak Bebek doğduktan sonra hormonlar normale döner ve saçlarımız hamilelik öncesindeki sayısına ulaşır. Hamilelik sonrasında 2 yıl süre boyunca saçlarını dökülebilir.
 • Kullanacağımız doğum kontrol hapları yumurtlamayı engellediği için saçların incelmesi neden olabilir özellikle saç dökülmesi ailede görünen kadınlar için saç dökülmesi söz konusu olabilirken Nadir durumlarda ise doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakmak saç dökülmelerine sebep olabilir.

Saç Dökülmesine Çözüm

Stresli Yaşam ile Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

saç dökülmesine çözüm
saç dökülmesine çözüm

Stres altında çalışan ve yaşayan şehir insanı iş baskısı ve günlük hayatta karşılaştığı stresli olaylar ile ani saç dökülmesi ile  karşı karşıya kalabilir.  günlük hayatınızdaki stres ile başa çıkmanın yöntemlerinden birisi de doğa yürüyüşleri nefes teknikleri meditasyon gibi yöntemler stresin önüne geçebileceğiniz yollardan birkaçıdır Bunun dışında profesyonel yardım almakta Stres için oldukça önemli ve etkili yollardan biridir.

Çeşitli Saç Hastalıkları

Saç dökülmesi nedenleri sadece çeşitli ilaçların kullanımı ile veya günlük hayatımızda karşılaştığımız stresli olaylar ile olmayabilir.  Saçlarınızda veya saç derinizde oluşabilecek bazı hastalıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Saçkıran;  saçkıran yama halinde ve yer yer görülebileceği gibi nadiren bütün saçın dökülmesine neden olabilir.  Vücudun bağışıklık sistemi bir hata sonucu saç köklerine zarar verebilir saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.  genellikle kalıcı olmayan bu durum 6 ay ile bir yıl arasında saçların yeniden çıkması  görünür.
 • Kıl kökü iltihabı; Kıl kökü iltihabı saçın beni bölümlerinin dökülmesi ile saçkıran hastalığına benzese de saçın çok ağzını çevreleyen iltihap halkaları sıklıkla saçın dökülmesine neden olur. Genellikle bakteriyel enfeksiyon nedenleri ile ortaya çıkabilen Kıl kökü iltihabı saça uygulanan yağların kıl köklerini tıkanması da enfeksiyon dışı Kıl kökü iltihabı nedenleri arasında yer almaktadır Kıl kökü iltihabı tedavisi genellikle antibiyotik yardımı ile yapılır.
 • Saç derisinde Sedef;  etkili bir tedavi ile geçebileceği gibi ciddi boyutlara ulaşan saç derisindeki sitede Saçların tümünün dökülmesine neden olabilir saç derisindeki Sedef’i tedavi etmek düzenli ve sabırlı bir tedavi süreci gerektirir.

Saç dökülmesinin  Büyük bir kısmı hamile kadınlar ve çocuklarda demir eksikliği nedeni ile gerçekleşir günlük beslenmenizde bol bol sebze yiyerek bu mineralin eksikliğinin yarattığı problemlere karşı kendinizi korumanız mümkündür.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Meyveler

Meyveler güçlü bir bağışıklık sistemi içerisinde bulunan C vitamini ile antioksidan etkisi yaratarak vücudumuzdaki enfeksiyonları önlemede güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği sebebiyle yıpranan saçların sağlığını koruma konusunda size yardımcı olur.

C vitamini içeren meyveler arasında;

 • Çilek
 • Kivi
 • Portakal
 • Ahududu
 • Mango
 • Kırmızı dolmalık biber

Gibi meyveler yüksek oranda C vitamini içerirler.  Saç dökülmelerine karşı A vitamini içeren elma kayısı tüketmeniz oldukça faydalıdır. Antioksidan özelliği ile hücre yenilenmesine yardımcı ve saç derisini güçlendirici etkili olan böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etli meyveler saçlar için yararlı besinler arasındadır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesine iyi gelen sebzeler arasında hücre yenilenmesini hızlandıran tatlı patates ve içerisinde protein barındıran fasülye gözlere faydası ile tanıdığımız Havucun saç derisinin koruyan A vitamini içeren özelliği ile saç kökleri için oldukça önemlidir.  Saç derisinin sağlıklı olması ve sıçan Parlak dayanıklı daha hızlı uzaması açısından da oldukça önemlidir. Demir bakımından oldukça Zengin yeşil yapraklı sebzeler Demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerinin önüne geçebilen besinler arasında yer almaktadır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Kuruyemişler

Saç dökülmesine iyi gelen kuruyemişler içinde en çok dikkat çekici olan kabak çekirdeği içerisinde bulunan Omega 6 yağ asitleri çinko protein ve demir bakımından son derece zengindir ve bütün ve mineraller vücut sağlığımızı korumaya yardımcı olacağı bir de saç sağlığımızı korumanın da en büyük dostunuz  olacaktır.  Her gün bir avuç kabak çekirdeği yemenin daha sağlıklı saçlara kavuşmanın açısından size yardımcı olur. Saçların normal uygulama seviyesini korunması ve vücudumuz için gerekli E vitamini esansiyel yağ asitleri ve  sülfür  içeren kuruyemişlerden de yararlanabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Deniz Ürünleri

Balık, midye ve karides gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendirir ve hormonları dengelemenizi sağlayan gerekli çinkoyu almanızı sağlar. Erkek tipi saç dökülmelerinde çinko eksikliği etkili olmaktadır.

Last Updated on 25 Kasım 2017 by Saglikloji

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.