Anne sütünü arttıran yiyecekler

anne sütünü artıran yiyecekler
anne sütünü artıran yiyecekler

Anne sütü bebeklerin ilk 6 ayında bütün besin ihtiyaçlarını karşılayan tek gıdadır. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ve anne sütü yenidoğan bebeklerin ilk aşısıdır, bebekleri hastalıklardan korur. Bununla birlikte bebeğin anneyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi yol emzirmedir. Bebekler için anne sütü önemi çok büyüktür. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda, anne sütüyle beslenen bebeklerin ilerleyen yaşlarda başka gıdalarla beslenen bebeklerden daha zeki oldukları anlaşılmıştır. Anne sütüyle ilgili bilinmesi gerekenler:

anne sütü
anne sütü
 • Bebekler için en taze ve en iyi besin anne sütüdür.
 • Anne sütü temizdir ve mikrop içermez.
 • Daima hazır bir besindir. Masrafsızdır ve ek bütçe gerektirmez.
 • Bebekler için kolay sindirilen bir besindir.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerde karın ağrısı, kabızlık ve ishal daha az görülür.
 • Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bebekleri enfeksiyonlardan korur.
 • Bebeklerin zeka gelişimine büyük katkı sağlar.
 • Bebeğin su ihtiyacının tamamını karşılar. İlave suya ihtiyaç kalmaz.
 • Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt bebeği hastalıklardan korur.
 • Anne ile bebek arasında sevgi bağı kurar.
 • Emziren annelerde rahim ağızı ve meme kanseri riski daha azdır.

Anne Sütü Faydaları

Bebeklerin ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu demir, protein, vitamin ve yağın tamamı anne sütünde vardır. Anne sütündeki koruyucu maddeler bebeğin enfeksiyonlara yakalanmasını engeller. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ve anne sütü bebekleri ishal, alerji, astım, çocuk diyabeti ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kanser vakaları daha az görülür. Emme bebeklerin ağız ve diş sağlığına katkı sağlar.Yine anne sütü ile beslenen bebeklerde pişik, karın ağrısı, kabızlık ve ishal daha az görülür.

Farklı gıdalarla beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenen bebeklere göre 4-6 kat daha fazla ölüm oranı vardır. Anne sütü faydaları na dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, anne sütüyle beslenme oranı daha fazla olsaydı her yıl 1,5 milyon bebek ölmekten kurtulurdu.

UNİCEF ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bebeklerin doğumla birlikte anne sütüyle beslenmeye başlamasını, Bebeklerin ilk altı ayında sadece anne sütüyle beslenmesini ve altıncı aydan sonra da diğer besin takviyeleriyle birlikte en az 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesini tavsiye ediyor.

anne sütü faydaları
anne sütü faydaları

Anne sütünün bebekler açısından önemi kadar, emzirmenin de anne sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Doğumdan hemen sonra emzirme annelerde görülen doğumdan sonra kanama miktarını azaltır.Emziren annelerde idrar yolu enfeksiyonu, yumurtalık ve meme kanseri görülme ihtimali daha azdır.

Emzirme anne ve bebek arasında güçlü bir sevgi bağı kurar ve anneyi duygusal açıdan tatmin eder. Emziren anneler bebeklerine daha sevgi dolu davranır ve emzirilen bebeklerde ağlama daha azdır. Emziren annelerde bebeği hırpalama ve terk etme oranı daha azdır.

Annelerin büyük tereddüt yaşadığı konulardan biri de bebekler her ağladığında emzirilmeli mi? Uzmanların buna verdiği cevap evettir. Bebekler her ağladığında emzirilmelidir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Emziren çoğu anne zaman zaman bebeklerin aldığı süt miktarının yeterli olup olmadığından emin olamaz ve anne sütünü artıran yiyecekler konusunda arayışa başlar. Bu endişenin nedeni ise bebeğin emdiği süt miktarının mamalardaki gibi denetlenemiyor olmasıdır. Bu endişeye karşılık anneler şunu bilmelidir ki, sütün yetmemesi nadir görülen bir durumdur. Anneler beslenmelerinde doktorlarının tavsiyelerine uyduklarında ve sütü azalttığı bilinen gıdaları tüketmediklerinde sütün yetmemesi söz konusu olmayacaktır.

Anne sütünü artıran yiyecekler İbrahim Saraçoğlu tarafından da bir liste halinde ve kürler olarak önerilmektedir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre anne sütünü artıran yiyecekler dereotu, taze beyaz üzüm, incir, taze beyaz dut, anason, kereviz, taze kereviz yaprakları, sumak, kıvırcık salata, tere, rezene çayı ve bal kabağıdır. Yine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu anne sütünü arttıran yiyeceklere kür önerilerinde bulunuyor.

 • KÜR 1: Günde İki porsiyon taze beyaz üzüm tüketilmesi.
 • KÜR 2: Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce dereotu yenmesi.
 • KÜR 3: Yarım litre klorsuz suda 8-10 adet kuru incir on dakikayı geçmeyecek şekilde haşlanır. Kuru incir suyunun yarısını sabah yarısını akşam içilir.
 • KÜR 4: 8-10 adet ikiye bölünmüş kuru incir kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya atılır. Kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika da kaynatılır. Daha sonra suya bir havuç doğranır ve 3 dakika daha ağzı kapalı kaynatılır. Ilıyan karışım süzülerek öğleden önce ve öğleden sonra 20 gün süreyle içilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler için önerdiği kürlerin (4. kür dışında) bir hafta uygulandıktan sonra ara verilmesini ve ihtiyaç duyulması durumunda, ara verildikten sonra herhangi bir kürün tekrar uygulanabileceğini söylüyor.

Anne Sütü Artıran Yiyecekler

En çok bilinen anne sütü artıran yiyecekler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

anne sütü artiran yiyecekler
anne sütü artiran yiyecekler
 • Çemen Otu Tohumu: Yapılan bazı araştırmalarda çemen otu tohumunun anne sütünü artıran yiyecekler arasında olduğu belirlenmiştir. 2 hafta düzenli kullanıldığında anne sütünü belirgin oranda arttıdığı görülmüştür.
 • Rezene: Yapılan bazı araştırmalarda rezenenin anne sütü için gereken prolaktin ve östrojen üretimini arttırdığı görülmüştür.
 • Dereotu: Anne sütünü artıran yiyecekler den biri de rezenenin yakın akrabası olan dereotudur. Sağlıklı anne sütü üretimine katkı sağlar.

Emziren annelerin dikkat etmesi gerek diğer önemli hususlar ise;

 • Bebeklerde kilo alımı durduğunda ya da kilo kaybı olduğunda hemen doktora başvurulmalı.
 • Süt kalitesinin ve miktarının azalmaması için emziren annelerin stresten uzak durması gerekir.
 • Bebekler yeterli sütü emebilmek için 20-45 dakika emmeye ihtiyaç duyar.
 • Anne sütünü artıran yiyecekler, bitkisel ürünler veya takviye kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Emziren anneler günlük mutlaka 10-12 bardak su içmelidir.
 • Yorgunluk süt miktarında azalmaya sebep olabilir.
 • Emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanılması sütün azalmasına neden olabilir.

Anne Sütünü Artıran İçecekler

Anne sütünü artıran yiyeceklerden daha önemli olan yeterli sıvı tüketimidir. Anne sütünü arttıran en önemli besin sudur. Anne sütünün %87’si sudur. İnsanlarda günlük su tüketimi ihtiyacı 2 litre kadarken emziren anneler için bu miktar 3,5 litreye çıkıyor. Bu 3,5 litrenin 2,5 litresi saf sudan, geri kalanı diğer sıvı gıdalardan olmalıdır. Anne sütünü artıran yiyecekler ve anne sütünü artıran içecekler söz konusu olduğunda akla ilk gelen kuşkusuz sudur. Emziren anneler her gün en az 10-12 bardak su içmeli.

1 yorum

 1. Anne sütünü artıran yiyecekler var mıdır diye araştırırken sayfanıza denk geldim. Oldukça detaylı ve güzel açıklamışsınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir