Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Ne Zaman Başlar

hamilelik belirtileri
hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamileliğin en önemli habercisi hepimizin bildiği gibi adet gecikmesidir. Buna karşın yine de bazı erken dönem belirtileri, adet gecikmesi gerçekleşmeden önce de hamile kaldığınızı gösterebilir. Erken hamilelik belirtileri konulu yazımızın faydalı olmasını dileriz.

Bilinmesi gereken en önemli husus hamilelik belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değiştiğidir. Hamilelik belirtileri arasında, yorgunluk, kusma, bulantı, iştah, tiksinme, kanama vb. pek çok belirti sayılabilir. Bu belirtiler kadından kadına, hamilelikten hamileliğe oldukça değişiklik gösterir. Kimi anne adayları bir hamileliğinde oldukça iştahlı iken, bir sonraki hamileliğinde ise tam tersi bir durum gösterebilirler. Bazı durumlarda anne adayının ruh halinde değişme gözlenebilir, hamilelik süreci başından sonuna sıkıntılı bir süreç olabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Hamile olduğumu nasıl anlarım ?

Hamilelik belirtileri öncesinde bir anne adayının hamile olup olmadığını anlaması için en kesin yol hamilelik testidir tabiki. Hamilelik testi yaparak, hamile olup olmadığınızı rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ancak, adet gecikmesi durumuyla karşılaşmanızla birlikte test yaptırmanız için bazı belirtiler de yardımcı olacaktır size. Bu belirtiler hamileliğin erken dönem belirtileri olarak adlandırılır. Anne adayı adet gecikmesi yaşamadan önce bu belirtiler ışığında fikir sahibi olabilir.

Hamileliğin adet gecikmesinden sonraki belki de en büyük belirtisi; insanların kendini yorgun hissetmesidir. Her zamankinden daha yorulmuş ve halsiz hissetmeniz hamileliğin erken dönem habercilerinden biri olabilir. Hamilelik dönemlerinde bazı hormonlar fazlaca salgılanır, bu nedenle metabolizmanızın da iş yükü artacağından, normalden daha fazla uyku hali, yorgunluk hissi duyacaksınızdır.

Erken dönem hamilelik belirtileri içerisinden birisi de, hormonal değişiklikler le birlikte memelerde büyüme, hassasiyet ve sızı hissi olacaktır. Hatta bazı anne adaylarında meme uçlarında renk değişikliği gözlenebilir.

Hamileliğin belirtileri olarak diğeri de bulantı, ve kusma şikayetidir. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler nedeniyle bizlerin sabah bulantısı adı verdiğimiz bulantılar başlar. Kokulara hassasiyet gelişir. Sabah bulantısı günün herhangi bir saatinde olabilir.

Hamileliğin erken dönem diğer bir belirtisi de, iştahın artması, midenizin eskisinden daha fazla kazındığını hissetmenizdir. Normalde fazla yemediğiniz bir sebze, meyveyi birden bire çok istediğinizi farkedersiniz. Bazen de bunun tam tersi, her zaman sık sık yediğiniz yiyeceklerden tiksinti duyarsınız.

Diğer bir belirti olarak da, gün içinde ve geceleri özellikle daha fazla idrara çıkma ihtiyacının duyulmasıdır.

Ani hareketlerde bulununca başınızın dönmesi de diğer bir erken dönem hamilelik belirtisi olarak söylenebilir. Bu durumla karşılaşan, araçla seyahat ederken, birden merdiven inerken, oturduğu yerden kalkarken ani baş dönmesi yaşayan epey sayıda anne adayı da bulunur.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

İlk hamilelik belirtileri arasında hafif vajinal kanamalar da sayılmaktadır. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşan, döllenmenin ardından yaklaşık iki haftaya kadar oluşan kısa süreli bir kanamadır.

Hamilelik belirtileri olarak en fazla bilinen belirti de, anne adayının ruh halindeki değişimlerdir. Aşırı duygusallık, aşırı asabiyet gibi zıt duyguların etkisinde kalır anne adayları kimi zaman.

Yine tekrar etmekte fayda olacak. Adet döngüsündeki değişimlerin ve adet döngüsündeki düzensizliklerin çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğini de unutmamalısınız. Mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız.

Hangi dönemde hamile kalınır? 

Anne adayları bilmelidirler ki; hamile kalmak için yumurta hücresinin yumurtlama döneminde olması gerekir. Peki anne adayları yumurtlama döneminde olduklarını nasıl anlayacaklar? Bunun için çok basit bir hesaplama yeterlidir. Eğer anne adayının adet dönemi düzenliyse hesaplamanın doğruluğu daha kolay olacaktır.

Yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

Anne adayları yumurtlama gününü hesaplayabilirler rahatlıkla. Bunun için adetin ilk gününden, bir sonraki adetin ilk gününe kadar olan süreci rakamsal olarak bulduktan sonra, bundan 14 rakamını çıkararak yumurtlama gününü kesin olarak hesaplayabilirsiniz. Örneğin adet döneminiz 28 günde bir ise; bu rakamdan 14 ü çıkarmalısınız. Yani adet olduğunuz ilk günden 14 gün sonra genel olarak yumurtlama döneminiz içindesiniz demektir. Yani yumurtlama tarihinin bir kaç gün öncesi, birkaç gün sonrası hamile kalmak için en uygun zamanlardır anne adayı için.

Örnek: 30 günde bir adet gören bir anne adayında yumurtlama günü 16. güne denk gelir. 26 günde adet gören bir anne adayında ise yumurtlama günü 12. güne denk gelecektir. Adetin başlamasından 12. gününde gebeliği yakalamak için daha sık cinsel ilişkiye girmek gerekir. Yani 10-12 günler.

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Düzensiz adet gören anne adaylarının yumurtlama dönemlerinin başlangıcını kesin olarak belirlemeleri oldukça zordur. Yumurtlama dönemleri düzensiz olduğu için, adet dönemleri de bu anne adaylarının düzensiz olacaktır. Bunun için Elisa yöntemi denilen bir yöntemle idrarda LH hormonun pik yaptığı zamanı ölçen hazır bir kit eczanelerde satışa sunulmuştur. Bu kitle anne adayları idrar analizi yöntemiyle kendi yumurtlama dönemi başlangıcını tespit edebilirler, ancak yüzde yüz kesinliği yoktur.

Düzensiz adet gören anne adayları için yumurtlama gününün tespiti için diğer bir yöntem de bazal vücut ısısının tesbiti yöntemidir. Anne adayının yataktan kalkmadan sabah, uykudan uyandıktan sonraki vücut ısısına bazal vücut ısısı denir. Bu ısı anne adayının yumurtlamasının peşinden artar. Ancak her ısı artışının sebebi bu değildir. Bazen, yorgunluk, enfeksiyonlar, uykusuzlukta buna neden olur.

Hamile kalmak için hangi sıklıkta cinsel ilişkiye girilmeli? 

Düzenli olarak haftada bir kaç kez cinsel ilişkiye giren anne adaylarının gebelik şansı her zaman daha yüksek olacaktır. Ancak haftada bir kez cinsel ilişki ile hamile kalmak kolay bir iş değildir, özellikle yaş, kötü alışkanlıklar, kronik hastalıklar söz konusu ise.

Hangi yaşlarda daha kolay hamile kalmak mümkündür?

Kadınların 20-30 yaş arası doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemdir. 35 yaşından sonra gebe kalmak zorlaşır. Çünkü yumurtaların olgunlaşma süreci bozulmaya başlar. Bu nedenle 30 undan önce hamile kalma oranı daha sonraki yaşlara göre gebelik şansı her zaman çok çok daha yüksektir.

Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar var mıdır?

Diğer temel yöntemler denendiği halde hamile kalınamayan durumlarda doktor kontrolünde alınan bazı ilaçlar vardır. Yumurtlamayı uyarmak için ovülasyon indiksiyon denilen ilaçlar kullanılır. Hap veya iğne şeklindeki çeşitli ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde uygulanan ilaçlardır.

Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir?

Ne yazık ki hamile kalmaya yarayan bir yiyecek yoktur. Ancak dengeli beslenmenizi sağlayacak yiyeceklerle beslenmeniz. Hamilelik öncesi ve sonrası tavsiye edilebilecek bazı gıdalar bulunmaktadır. Bunlar folik asit içeren yiyecekler, demir, çinko ve kalsiyum açısından zengin yiyeceklerdir.

Süt ve süt ürünleri, omega 3 açısından zengin, balık, ceviz, her renkten bol sebzeler anne adayının mutlaka tüketmesi gereken yiyeceklerdir.

Nasıl kolay hamile kalınır?

Kolay hamile kalmak için yapılması gerekenler: Kolay hamile kalmak için yapılması gerekenler aslında genelde basit önlemlerden ibarettir. Dengeli ve düzenli bir hayat tarzı, düzenli beslenme, uyku düzeninin olması, sigara ve alkolün kesilmesi, kafein ve ağrı kesicilerin azaltılması, kronik bir hastalık var ise tedavi edilmesi gibi.

Last Updated on 26 Ocak 2017 by Saglikloji

34 yorum

 1. Merhaba Hamilelik belirtileri genelde cinsel ilişkiden sonra ne zaman belli olmaya başlar bilgi verirseniz memnun olurum iyi günler

 2. Genelde hamilelik belirtileri adet gecikmesi ile göze çarpar ancak aslında gebelik testi ile, eczaneden alınan çubuk ile ilişkiden birkaç gün sonra da belli olabilmektedir. Takip etmek gerekir.

  1. meraba biz eşimle 21 mayıs ve 6 haziranda birlikte olduk fakat korunmadık esim kendisi cekildi kendisinden emin olduğunu soyluyor ama benim adetim 3 gun gecikti hamile kalma ihtimalim var Mıdir yada test alsam belli olur mu

   1. Merhaba
    Gebelikten emin olabilmeniz icin belirli aşamalardan geciyorsunuz. Adetinizde 7 gun gecerse 8.ci gun ecz test alip yapin. Olumsuz ise hekime basvuru yapin mutlaka.

 3. Cinsel ilişkinin ustunden 5 gün gectı ve bnde bazı hamilelik belırtileri var sizde gebelik testini yaptırsam sonuc verirmi yoksa bıraz bekliyimmi?

 4. Merhaba ben 5 senedir evliyim. Çocuk için birçok tedavi gördüm. Bazı dönemler tedaviler olumlu sonuçlar olmadığı için ara verdim. Şimdi yeni bir tedaviye başladım. Dk kontrolünde yumurta takibi yapılarak ilişkiye giriliyor.ilk ay tuttu ama düştü. Şimdi 2 ay beklemedeyiz. Dk ovilosyon gerçekleşmiş Dedi. Önerdiği günlerde ilişkiye girildi. Benim en çok şikayetim kadıköy ve bel bacak ağrısı acaba bana bununla ilgili yorum yaparmısınız

 5. Merhabalar ben 2-3 hafta once erkek arkadasimla iliskiye girdim bazi sorunlar var icime bosalmadi geriye cekildi ama korkuyoruz addtime 1 hafta felan kaldi kasigimda agri var karnimin altinda hafif sislik var goguslerimde hasaslik yorgunluk goguslerde sisme hamile olabilirmiyim acaba

  1. Melisa hamilemisin bende kız arkadaşımla ilişkiye girmedim ama zevk suyu gelmiş olabilir diye korkuyoruz belirtilerde var sen kalmışan bizdede olur diye düşünüyorum

 6. 22yasindayim bakireyim erkek arkadasimla cinsel temas olmadan tatmin olduk. O benim gobegime bosaldi. Sivinin vajinama değip degmedigini hatirlamiyorum. Bu şekilde hamile kalma olasiligim var mi???? Acemiyim ve çok tedirginim lütfen yardimci olun.

 7. 22yasindayim bakireyim erkek arkadasimla cinsel temas olmadan tatmin olduk. O benim gobegime bosaldi. Sivinin vajinama değip degmedigini hatirlamiyorum. Bu şekilde hamile kalma olasiligim var mi???? Acemiyim ve çok tedirginim lütfen yardimci olun.

 8. Mrb ben en son 19 temmuzda adet oldum ve dun test yaptm 2cizqi cikti yani hamileyim kac haftalik hamilryim acaba ?

 9. meraba 14 yasindaki kuzenim 17 yasinda bi erkekle iliskiye girmiş cok sinirliyim fakat banaa korunduklarini _ prezervatifle ilsiki sonrasi surtunme oldugunu _prezervatifsiz soyledi ailesi cok sert insanlar o yuzden soylemicem ama dogum kontrol hapimi vermem gerekirmi gerekmezmi emin degilim daha bugun olmus

 10. Geçen ay brliktelk yaşadğmzda korunmadık.ertesi gün hapı kullandım.adet dönemim 2 gün sürdü.daha adet dönemime 17 gün var 3 kez ardarda içime boşaldı eşim.ve ertesi gün hapı kullandım yine. Ateşle oynuyoruz zamanı değil ama, olasılık nedir..daha ilacı kullanalı 1 gün oldu.nasıl seyir edicek zaman ne yapabilirim

 11. bende bu belirtileri yaşamıştım ve kaleme almıştım.bakalım hamile gibiyim hayırlısı 🙂

 12. Iyi aksamlar benim iki gun gecti adet gunum ama normalde adet olacagim zamn kasik agrilarim oluyodu. Belim cok agriyodu bu ay malesef oyle bisey yok ikinci cocugumuzu istiyoruz uzun zamandir olmuyo insl bu ay olur. Bizde melegimize kavusuruz allah olmayan herkeze versin

 13. Ben 2 senelik evliyim .çocuğum yok çok istiyoruz eşimde bende Kasım ayının 20 sinde adet oldum hala adetim gelmedi gebelik varmidir yokmudur acaba yumurtlama doneminide bilmiyorum adet bazen düzensiz acill cevap çok heyecanlı hissediyorum hamileyms im gibii bi his var sanki içimde

 14. Ben dün ilişkiye girdim ve hiçbir ağırım yok sevgilim içime boşalmadı sanırım işedi galiba bi sorun olurmu hamile kalırmıyım acil bi yanıt veririmisiniz

 15. Merhaba arkadaşlar 20 yaşındayım
  Uzun süredir ilişkim olan erkek arkadaşım beni zorla kaçırdı ve tecavüz etti şimdi cok şükür iyi durumdayım ama hamile kalmam için bilerek defaalarca içime boşaldığıni söyledi tam yumurtlama donemime denk geldi ufaktan hamilelik belirtileri hissediyorum ama adet günüm tam olarak bi kaç günle hatırlamıyorum gibi sizce hamile olma ihtimalim ne kadar ??

  1. Ne buyuk bir dam yasamissin kardesim. Bu durumdan kimsenin haberi yok mu? Ne kadar fahat soyluyorsun bunu, bence hastaneye git tahlil yaptir. Cok merak ettim o kisi ile suan hala berabermisiniz?

 16. 27sinde adet oluyorum.6ocakda nisanlimla iki kez ustuste iliskiye girdk ve ustune ertesi gun hapi kullandim.hamilelek riski var mı

 17. Merhaba, ben eşimle yakin temasda bulundum. Fakat vajinama bosalma vs zevk suyu tam anlami ile gelmedi, ama penisi kuruyken degdi sadece sizce boyle bir durumda hamilelik durumu var mı? Yani ne bosalma ne zevk suyu bulasmadi bana.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir