Diz, Dirsek ve Koltuk Altı Kararmaları Nasıl Geçer

diz dirsek koltuk altı kararmaları nasıl geçer
diz dirsek koltuk altı kararmaları nasıl geçer

Cilt Kararması Nasıl Geçer?

Cilt kararması bir çok insanın maruz kaldığı ve estetik görünüm açısından kendilerini güzel bulmadığı bir problemdir. Çeşitli sebeplerden ötürü karşımıza çıkması mümkün olan bu kararmaların evde bir takım bitkisel formüller ile yok edilmesi mümkündür.

Cilt Kararması sorununu yaşayan insanlar genellikle o bölgeyi kapatmak adına birbirinden farklı işlemlerde bulunabilir. Koltuk altı, genital gölge gibi sürekli tıraş halinde olan ve kapalı kalan bölgelerde bu sorunun yaşanması normaldir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda karşımıza çıkan bu sorun genellikle yaz aylarında kendini daha çok belli etmektedir.

Kadınların estetik görünümü etkilediği düşüncesi ile daha çok kafasına taktığı cilt kararması bir çok insanın canını sıkmaktadır. Diz, dirsek gibi sürekli olarak görünmesi mümkün olan bu yerlerin yaz aylarında kıyafet seçimlerini etkilemesi bir sorun halindedir.

Cilt Kararması Nedenleri Nelerdir?

Genellikle koltuk altı, genital bölge, diz ve dirseklerde karşımıza çıkan bu durum bayanlar için bir hayli problem haline gelmektedir. Yaz aylarında kolsuz kıyafetler, etek, bikini gibi çeşitli kıyafetleri giyemedikleri bir sorun oluşturmaktadır. Cilt kararması nedenleri arasında bulunan ilk sebep ağda, tıraş ve epilasyon yöntemleridir. Bunun yanında şeker hastası olan insanlarda insülin direnci oluşmasından ötürü bu tür problemler ortaya çıkabilmektedir. Aşırı terleyen ve terledikten sonra hemen kıyafetlerini değiştirmeyen insanlarında sık bir şekilde başına gelmektedir.

Fazla kilolu insanların ciltlerinde sürekli olarak sürtünme gibi problemlerin oluşması cilt kararması nedenleri arasındadır. Terleme anında dışarıya koku çıkmasını engellemek için kullanılan deodorant değişmemesi, genetik bir hastalık, devamlı olarak epilasyon cihazının kullanılması, kadınlar için jilet kullanımı, bölgenin herhangi bir sebepten dolayı tahriş olması, tıraş sırasında özel bir köpüğün kullanılması, diz ve dirsekler için sürekli aynı pozisyonda güneşte kalması, kıyafetlere ve ya herhangi bir cisme uzun süreli sürtünme gerçekleşmesi sonucunda ciltte kararma oluşabilir.

Koltuk Altı Kararmaları Nasıl Geçer?

koltuk altı kararmaları nasıl geçer
koltuk altı kararmaları nasıl geçer

Her insan belli bir zaman aralığında vücudunu izleme ve tanıma işlemine girmiştir. Hayatlarının belirli bir evresinde bu yola başvuran insanlar vücutlarında çeşitli değişikliklerin olduğunu da görmüştür. Kimi insanların ten rengi, kimisinin vücut anatomisi birbirinden farklıdır. İnsanların vücutlarında oluşan bu değişikliklerde biriside cilt kararmasıdır. Çeşitli sebeplerden ötürü vücudun belirli bölgelerinde bu siyahlıkların oluşması mümkündür. Günlük hayatta kadınların daha çok takıldığı estetik giyinme ve görünme muhabbetinden ötürü bir çok kadın bu durumun içerisinde olmak istemez.

Diz, dirsek ve koltuk altı kararmaları yüzünden bir çok kıyafeti giymemeleri ve seçimlerini daha farklı yapmaları can sıkıcı bir hale gelmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı oluşan cilt kararlamalarını beyazlatmak adına yapılması gereken ilk işlem duş almaktadır. Duş alındığı sırada o bölge güzel bir şekilde temizlenir ve gözeneklerin açılması sağlanır.

Temizlenen bölge ince bir törpü yardımı ile kazınmaya başlanır. Bu işlem sırasında kişi bölgeye çok bastırmamaya dikkat etmelidir. Herhangi bir tahriş olma ve ya zarar görmesi daha sonrasında acı çekmesi ve yara dökmesi gibi çeşitli problemleri de beraberine doğurabilmektedir.

Temizlenen bölge tekrardan su ile yıkanır ve ölü derilen vücuttan gitmesi sağlanır. Bu işlem sadece diz kapağı ve dirseklerde uygulanmalıdır. Bu bölgenin derisi diğer yerlere göre daha sert olmasından ötürü ciddi bir tahriş olma ile karşılaşılmaz.

Diz, dirsek ve koltuk altı kararmaları nasıl geçer ve tedavi yöntemleri arasında ilk bölümü sizlere duyurduk. Diğer kısımda koltuk altı için olan doğal bir yöntemdir. Bir adet limon temin ederek limonu ikiye kesme ile işlemimize başlıyoruz. Kesilen limonun bir parçasını koltuk altına sürüp bir müddet bekliyoruz.

Limon sürdükten sonra bölgeyi yıkamaya gerek duymuyoruz. Bu işlemi her gün düzenli bir şekilde uygulamanın ardından sizlerde fark edeceksiniz ki bölgenin derisi yumuşayacak ve beyazlamaya başlayacaktır. Limon sadece koltuk altına uygulanan bir işlem değildir. Diz, dirsek ve parmakların üst kısımlarının siyahlaşmasında da önemli bir yere sahiptir. Cilt kararmalarının beyazlamasında bir hayli etkili bir yöntemdir.

Diz ve Dirsek Kararmalarını Beyazlatmak İçin Tedavi Kürleri

Cildinizde oluşan kararmaları yok etmek adına kendi başınıza bir takım önlemler alabilir ve daha temiz bir cilde ulaşabilirsiniz. Bunun için sadece vücudunuzu tanımanız yeterlidir. Cilt kararmalarını beyazlatmak için tedavi kürleri arasında bir hayli etkili olan Zeytinyağı kürü ile sizlerde evinizde cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Bir yemek kaşığı zeytin yağını ile aynı ölçüde toz şekeri birbiri içerisinde karıştırarak maske kıvamında kür elde ediyoruz. Hazırladığımız kürü dirseklerde oluşan cilt karartısının üzerine sürerek renginin açılmasını sağlıyoruz.

Zeytinyağını sürme işleminde sıcak olarak kullanırsak daha güzel bir sonuç elde edebiliriz. Zeytinyağı içerisinde bulunan bileşenler ile sıcak bir hava ile temas ettiğini de çok daha iyi bir sonuç vermektedir. Kürü uyguladığımız bölgeyi 10 dakika kadar beklettikten sonra sabun ve su yardımı ile yıkıyoruz.

Cilt karartısı bölgeleri arasında bulunan bikini ve koltuk altı gibi hassas bölgeler için bitkisel yağ kürü bulunmaktadır. Düzenli aralıklar ile sürülmesi dahilinde karartıların beyazlamasını sağlamaktadır. Kürü kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekilen noktalardan ilki bölgenin peeling ile temizlenmesidir.

Bu sayede ciltteki ölü deriler ciltten temizlenir ve daha iyi bir sonuç elde edilir. Bölgeye uygulanan peeling ardından hindistan cevizinin yağı, greyfurt yağı ve limon yağı uygulanır. C vitamini içeren bu yağların içerisine bir tane E vitamini içeren kapsül, bir çorba kaşığı kadar bebe pudrası ve yağların miktarı ile aynı ölçüde limon suyu ilave edilir.

Bir müddet karıştırma işleminin ardından diz, dirsek, koltuk altı ve genital bölgelerde oluşan kararmaların giderilmesi için kullanılabilir. Sürülen bölgeye 15 dakika masaj uygulanmasının ardından ılık su ile duş alınarak bölgeler bol su ile yıkanır ve temizlenir.

Cilt Kararmalarını Beyazlatmak için Tedavi kürleri arasında bulunan pirinç unu da bir hayli etkili maske türüdür. Tamamen doğal bir kür olan bu tarif için bir tatlı kaşığı kadar pirinç unu, aynı miktarda elma sirkesi ve bir çorba kaşığı kadar yoğurdu bir araya getirip karıştırarak kürü hazır hale getiriyoruz. Bu kür içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kararan bölgelerin renginin açılmasın da etkili bir yöntemdir. Cilde uygulanıp 15 dakika kadar bekletildikten sonra bol su ile ovalanıp karışım yıkanır. Temizlenen bölgenin üzerine limon sürerek işlemin tamamlanması sağlanır.

dirsek kararmaları nasıl geçer
dirsek kararmaları nasıl geçer

Kararan cildin beyazlamasına adına etkili bir yöntem olan nane kürü ile sizlerde evinizde daha temiz ve estetik görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Yarım fincan kadar kaynayan suyu içerisine bir avuç taze naneyi atıp bir müddet kaynatıyoruz. Üzerine yarım limon suyunu ilave ettikten sonra ocağın altını kapatıp soğuması ve dinlenmesi için bir müddet bekliyoruz.

Karışım soğuduktan sonra kararan bölgenin üzerine pamuk yardımı ile sürüp 15 dakika kadar beliyoruz. Bölgeye sürülen kür cilt tarafından emilmeye başladıktan sonra ılık su yardımı ile temizleyerek bölgenin temizlenmesini sağlıyoruz. Vücudunuzun naneye karşı herhangi bir tepki vermemesi adına genital bölgeden önce koltuk altına deneyerek gerçeklik payını vücudunuzda deneyebilirsiniz.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

2 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir