Astıma İyi Gelen Bitkiler, Astım Bitkisel Tedavi

astıma iyi gelen bitkiler, astım bitkisel tedavi
astıma iyi gelen bitkiler, astım bitkisel tedavi

Astım Bitkisel Tedavi

Astım, epizodik konstriksiyonlar ve bronş borularının iltihabı ile karakterize solunum bozukluğudur. Akut veya kronik olabilir, hem çocuklar hem de yetişkinler bu sorunu yaşayabilir.

Astım atakları, akciğerlerdeki hava akışında bir tıkanıklık olduğunda ortaya çıkar. Ortak tetikler alerji, hava kirliliği, soğuk hava, nem, solunum yolu enfeksiyonları, güçlü duygular, stres, fiziksel aktivite, gıda sülfitler, koruyucular ve bazı ilaçlardır.

Bu bozukluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte; genetik, mevcut bir alerjik durum, obezite ve aşırı sigara içme gibi astımı geliştirme riski oluşturan bir takım faktörler vardır.

Yaygın olarak görülen astım belirtileri şunlardır; göğüs ve nefes almada zorluk (özellikle ekspirasyon üzerine) hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve gerginlik. Astım belirtileri hafif seyredebildiği gibi, hayati risk oluşturacak kadar ciddi olabilmektedir. Astıma ne iyi gelir:

Astıma Ne İyi Gelir

Astım belirtileri, yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme değişiklikleri, ilaçlar ve astıma iyi gelen bitkiler ile kontrol edebilirsiniz. Birçok bitki astım ataklarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki esas tedavi hekim tarafından uygulanan tıbbi tedavidir ve astım bitkisel tedavi yöntemleri mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Astıma ne iyi gelir noktasında astıma iyi gelen bitkiler:

Astıma İyi Gelen Bitkiler

Kekik

Kekik, astıma iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Anti-inflamatuar özelliklerin yanı sıra, carvacrol, flavonoidler ve akciğer temizleyici unsurlar olarak çalışan terpenler içerir. Bu bitki, solunum yollarının ve bronş tüplerinin iltihaplanmasını azaltarak astım belirtilerini hafifletebilir.

Kekik çayını günde 2 ile 3 bardak içmenin astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Çayı hazırlamak için, 1 çay bardağı sıcak suda 5 dal kekiği 10 ile 15 dakika arasında demleyin. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Alternatif olarak, astım semptomlarını gidermek ve kronik öksürüğe ne iyi gelir noktasında çözüm olması için taze kekik yapraklarından çıkarılan 1 çorba kaşığı suyu günde bir kez içilebilir.

Zencefil

Astıma ne iyi gelir dendiğinde akla gelen bir diğer bitki de zencefildir. Yardımcı anti-inflamatuar özelliklere sahip olan zencefil hava yolu enflamasyonunu azaltır ve hava yolu kasılmasını inhibe eder.

Amerikan Toraks Derneği 2013 Uluslararası Konferansı’nda sunulan bir araştırmaya göre zencefildeki çeşitli bileşikler astım atakları sırasında sıkışan hava yollarındaki düz kas dokusunun rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Günlük 2 veya 3 bardak zencefil çayı astım belirtilerini hafifletebilir. Çayı hazırlamak için, kaynar suyun içerisine 1 parça zencefil (küçük parçalara kesin) ilave edin. 10 dakika kaynatın, hafifçe sıkın, soğumasını bekleyin ve için. Ayrıca doktorunuza danışarak zencefil takviyeleri de alabilirsiniz.

astıma ne iyi gelir
astıma ne iyi gelir

Sarımsak

Astım bitkisel tedavisi için kullanılan en bilinen besinlerden biri de sarımsaktır. Anti-inflamatuar özellikleri akciğerlerde tıkanıklığa yardımcı olur. Buna ek olarak, antibiyotik ve antiviral özellikleri bağışıklığı artırmaya ve astımı tetikleyebilecek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

¼ fincan sütte 2 diş sarımsağı ve karanfili kaynatın. Oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve günde bir kez için. Başka bir seçenek olarak, günlük 1 diş çiğ ezilmiş sarımsak yemek astım ataklarını önlemektedir. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri de alabilirsiniz.

Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç, bir diğer etkili astım bitkisel tedavi seçeneyidir. Kaygan karaağacın solunum yollarını tıkayan mukusun inceltilmesine yardımcı olan anti-inflamatuar özellikleri vardır. Ayrıca, öksürük ve göğüs sıkmasını rahatlatır. Astımın yanı sıra bronşit, boğaz ağrısı ve öksürüğe de iyi geldiği bilinmektedir.

2 çay kaşığı karaağacın iç kabuğunu 2 fincan kaynar suya ekleyin. Kapağını kapatın ve 5 dakika kaynatın. Tatlanması için içerisine bal ekleyin ve bu çayı astım belirtilerinde artış olduğunda günde iki kez için.

Not: Hamile veya emziren kadınlar kaygan karaağaç kullanmamalıdır.

Meyan kökü

Meyan kökü akciğerleri üzerinde sistemik bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve bu da bronş tüplerinin iltihaplanmasını azaltmaya, solunum yollarını sakinleştirmeye ve normal nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak bağışıklık uyarıcı özellikleri ile de astıma ne iyi gelir dendiğinde akla gelen etkili bitkilerdendir.

Bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı meyan kökü tozunu ekleyin. Örtün ve 10 dakika kadar demleyin. Tatlanması için bal ekleyin ve astım hastalığı için günde bir kez için.

Bu bitkiyi ek formda da alabilirsiniz.

Not: Meyan diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, azaltılmış böbrek veya karaciğer işleyişi sorunu olan kişiler için uygun değildir.

Zerdeçal

Zerdeçal astıma iyi gelen bitkiler arasındadır. Zerdeçal, astım ataklarını ve diğer alerjileri önlemek için güçlü bir bitkidir. Astım semptomlarıyla mücadeleye yardımcı olan güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar bileşik olan curcumin aktif maddesi içerir.

1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu 1 fincan sütle karıştırın ve kaynatın. Ilımasını bekleyin ve günde iki kez için. Ayrıca doktorunuza danışarak curcumin takviyeleri de alabilirsiniz.

astıma iyi gelen bitkiler
astıma iyi gelen bitkiler

Limon otu

Limon otu, öksürük ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendiren C vitamini içerir.

2 su bardağı suya 2 çay kaşığı rendelenmiş zencefil, 2 tarçın kabuğu ve 2 çay kaşığı limon otu ilave edin. 5 ile 10 dakika kaynatın ve için.

Isırgan otu

Astıma iyi gelen bitkiler arasında ısırgan otu oldukça etkilidir. Isırgan alerjiye bağlı astım için oldukça etkilidir. Bu bitkinin içeriğindeki doğal antihistaminikler ve anti-inflamatuar özellikleri astım semptomlarını hafifletmek için dar bronşiyal ve burun yollarını açmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ve metabolizmanın korunmasına yardımcı olan butirik asit bakımından zengindir.

1 çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu kökünü veya yapraklarını sıcak su bardağına ekleyin. Üzerini örterek 5 dakika demleyin. Tatlandırmak için içerisine bal ekleyin ve için.

Not: Bu bitki hamile kadınlar ve küçük çocuklar için uygun olmayabilir.

Astım Hastalarına Tavsiyeler

 • Astım tetikleyicilerinizi tanımlamaya ve onlardan kaçınmaya çalışın.
 • Sigara dumanı, iç-dış hava kirliliğine ve diğer yaygın allerjenlere maruz kalmaktan kaçının.
 • Günlük aktivitelerinize bazı aerobik egzersizleri, direnç eğitimi, germe veya yogayı ekleyin.
 • Soğuk ve kuru havada egzersiz yapmayın ve egzersiz yapmadan önce daima ısının.
 • Optimum nem seviyesini koruyun. Gerekirse bir nem cihazı kullanın.
 • Evinizi haftada en az bir kere temizleyin. Temizlik yaparken daima bir maske takın.
 • Soğukta dışarı çıkmanız gerekiyorsa burnunuzu ve ağzınızı örtün.
 • Gıda katkı maddeleri, işlenmiş gıdalar, rafine edilmiş karbonhidratlar, kızartılmış gıdalar ve suni tatlandırıcılardan kaçının.
 • B12 vitamini içeren gıdaları yiyin.
 • Enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmak için bir doktora danıştıktan sonra omega-3 takviyeleri kullanın.
 • Enflamasyonu teşvik etme eğiliminde olan serbest radikal aktivitesini azaltmak için antioksidan içeren gıdaları yiyin.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir