Astım Belirtileri Nedir Astım Tedavisi

astım belirtileri nedir astım tedavisi
astım belirtileri nedir astım tedavisi

Astım Nedir

Yoğun şehir yapılaşması, sanayileşme ve kirlenen hava ile kirlenen çevre sonucunda günümüzün sık sorulan sorularından bir astım nedir oldu. Astım, solunum yollarının kronik, infilamatuar bir rahatsızlığıdır. Soluduğumuz havanın akciğerlere iletilmesini bronş adını verdiğimiz organlar sağlar. Değişik nedenlerle bu bronşlar zarar görür ve daralır. Bu bronşların daralması ve kasılmasıyla nefes almak, daha çok da nefes vermek zorlaşır. Bunun sonucunda hastalarda ataklar halinde göğüste sıkışma, öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı şeklinde seyreder. Astım nedir sorusuna en genel haliyle bu şekilde cevap verilebilir. Bu belirtiler giderek şiddetlenebildiği gibi, ilaçlarla tedavi edilebilir ya da kendiliğinden geçebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinde dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin astım hastası olduğu belirtilmektedir. Ülkemizdeki insanların da yaklaşık %5 i (her 12 yetişkinden biri ve her 7 çocuktan 1 i) astım hastasıdır. Her yaş grubunda görülebilen astım en çok çocukları etkilemekte. Dünya genelinde her sene 250 bin kişi astım nedeni ile ölmekte. Astım düzenli tedavi edilirse kontrol altında tutulabilir.

Astım Neden Olur

Kesin sebebi bilinmeyen, buna karşılık kabul gören genel görüşe göre, doğuştan duyarlı solunum borularına sahip kişilerde çevre koşullarının etkisi ile astım belirmektedir. Bunun dışında zatürre ve benzeri hastalıklar geçiren kişiler de astım görülme riski yüksektir. Yine aile geçmişinde astım hikayeleri olan kişilerde astım görülme oranı daha yüksektir. Astım neden olur sorusuna başlıklar halinde şu şekilde cevap verilebilir;

 • Kalıtım: Astımın en önemli sebepleri arasındadır. Kardeşleri ya da anne – babasında astım olan kişilerde görülme ihtimali yüksektir.
 • Atopi (Alerjiye Yatkınlık): Bazı kişiler nedeni bilinmeyen bir şekilde yine kalıtımsal olarak alerjiye yatkın bir bünyeye sahiptir. Değişik alerjenlere karşı duyarlı bünyeye sahip kişilerde astım görülme oranı daha fazladır.
 • Çevresel Nedenler: Kalitesiz hava, sigara, tahriş edici maddelere maruz kalmak ve polenler gibi alerjenler astıma sebep olan çevresel etkenlerdir. Özellikle sigara sık görülen astım sebepleri arasındadır.

Astım Tanısı

Astım tanısı doktorlar tarafından kolaylıkla konulabilmektedir. Astım tanısında acı verici ve zor tetkikler  yer almaz. Hasta şikayetleri dinlenerek bazı tetkikler ve testler istenir. Solunum testiyle akciğerin ne kadar hava alıp verebildiği gözlenir. Akciğer filmi çekilir. Alerji kaynaklı bir astımdan şüphe ediliyorsa bazı alerji testleri yapılır.

Astım Çeşitleri

 • Alerjik Astım:  Hayvan dışkılara veya polenler gibi alerjenlere karşı vücudun savunma mekanizması tarafından verilen tepkidir. Alerjik astım olan kişilerde alerjik rinit, egzama ya da saman nezlesi de görülür. Alerjik astım çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar başlarında kişilerde belirir. Bu mevsimlerde polenlerin artması alerjik astımı tetikler.
 • Alerjik Olmayan (Noalerjik) Astım: Oda deodorantları, taze boya, ev temizlik ürünleri, parfüm, odun dumanı, tütün dumanı, yemek kokusu ve çam kokuları gibi havadaki tahriş edici maddelerin tetiklediği astımdır. Alerjik astım olan kişilerle aynı belirtileri gösterir. Alerjik olmayan astımlılar polen ve küf benzeri alerjenlerden etkilenmezler. Alerjik olmayan astımın diğer tetikleyicileri soğuk algınlığı, solunum problemleri, soğuk hava, egzama, ani hava sıcaklığı değişimleri, mide yanması, sinüs enfeksiyonu ya da grip şeklindedir.
 • Gece (Noktürnal) Astımı: Genellikle gece  02 – 04 arasında, gece boyunca astım semptomlarının kötüleşmesi şeklinde görülür. Astım semptomları gece kötüleşmeye sebep olabilir. Hayvan dışkısı, tozlar ve sinüs fonksiyonları  gibi alerjenler tetikleyici faktörlerdir. Vücudu astıma karşı koruyan adrenalin ve kortikosteroidlerin üretimi gece düşük olduğu için vücut savunmasız kalır ve gece astımı görülebilir.
 • Hamilelikte Astım: Astım sorunu olan hamilelerin üçte birinde astım aynı kalır, üçte birinde iyileşme görülür ve üçte birinde astım semptomları rahatsız edici bir hal alır. Gebeliğe bağlı komplikasyonlar gebelik sürecindeki astımla doğrudan ilişkilidir. Astım şikayeti olan hamileler bu şikayetlerini mutlaka doktorla paylaşmalı.
 • Mesleki Astım: İş yerlerindeki çalışma koşullarından kaynaklanan astım türüdür. İş yerlerindeki kimyasal faktörler ve çeşitli proteinlere maruz kalma mesleki astımı tetikler. Çevresel etkenler, duman ve tahriş edici tozlar mesleki astımı ağırlaştırabilir.

Calpol Astım Yapar Mı

Calpol bebeklerde ve çocuklarda en sık kullanılan öksürük şurubudur. Dünyadaki bebeklerin %84 ü ilk altı ayında calpol kullanmakta. Son zamanların sıkça sorulan sorularından biri calpol astım yapar mı oldu. İspanyadaki Coruna Üniversitesinde 20 bin çocuk üzerinde  yapılan bir araştırmaya göre calpolu ayda sadece bir kez kullanan çocuklarda astım riskinin 5 kat arttığı görülmüştür. Yine aynı araştırmada yılda sadece bir kez calpol kullanan çocuklarda astım riskinin %70 arttığı belirlenmiştir. Araştırmacılar bu duruma calpol içerisinde bulunan parasetamolün sebep olduğuna inanmakta. Calpolün mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması gerektiği konusunda vurgu yapan araştırmacılar, özellikle ailesinde astım hikayesi olanların daha dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Astım Belirtileri

Astım hastalarında hayatı olumsuz etkileyen ve son derece rahatsız edici astım belirtileri görülmektedir.

 • En önemli astım belirtilerinden biri bronşların daralmasından kaynaklanan nefes darlığıdır. Nefes verilirken hava çıkması oldukça zorlayıcı olabilir ve hırıltılı nefes alınıp verilir.
 • Yine en çok görülen astım belirtileri nden biri öksürüktür. Gece yarısı ve sabaha karşı bu öksürükler daha çok ve daha şiddetli görülür. Bu öksürüklerin sebebi balgam ve bronşlardaki kasılmalardır. Böyle durumlarda balgamın çıkartılması rahatlamaya yardımcı olur.
 • Ağırlaşan astım hastalarında morarmalar görülebilir. Göğüs bölgesindeki deri kaburgaların arasına içe çekilir ve kaburga daha belirgin olur.

Astıma Ne İyi Gelir

Astıma ne iyi gelir sorusuna birkaç madde halinde şu şekilde cevap verilebilir.

 • Alerjenlerden kaynaklandığı düşünülen astımlarda astıma neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ve hassasiyet duyulan alerjenlerden uzak durulması gerekir.
 • Aşırı üzüntü ve aşırı tedirginlik gibi duygusal sorunlardan uzak durulmalı.
 • Fazla kilo astım için con derce olumsuz bir durumdur. Kontrollü bir şekilde fazla kilolardan kurtulmak astım hastalarını rahatlatacaktır.
 • Alınabilecek en önemli tedbirlerden biri sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak.
 • Suda kaynatılmış devetabanı buharının solunması nefes darlığına ve astıma iyi gelir.
 • Maydonoz yaprakları ve maydanoz tohumlarının kaynatılarak suyunun içilmesi astıma iyi gelir.
 • Soğan, havuç ve nar astıma iyi gelen yiyeceklerdir.
 • Ezilen ve balla karıştırılarak yenilen andız otu astıma çok iyi gelir.

Astım Tedavisi

Astım tedavisi çoğunlukla inhaler olarak adlandırılan medikal cihazların kullanımı ile yapılır. İnhaler cihazlarıyla lokal eti yaratılarak daha düşük dozla daha fazla etki sağlanır. Bu yöntemle sistemik yan etkilerin önlenmesi hedeflenir.

astım tedavisi
astım tedavisi

Astım İlaçları

Tedavide iki ayrı grup ilaç kullanılır. Birinci grup ilaçlar kriz belirtileri başladığında veya kriz esnasında hastayı rahatlatmak amacıyla kullanılır. Hasta kriz anında veya belirtiler başladığında nefes aldığı anda inhaler cihazı sıkar.

Atımdaki temel sorun haya yolu iltihabıdır. İkinci grup astım ilaçları nın amcı bu iltihabın azaltılması ve ortadan kaldırılmasıdır. Bu ilaçlar solunum yoluyla alınan kromolin sodyum, kortikosteroidler, nedokromil sodyum, teofilin ve lökotrien reseptör antagonistleridir. Astım tedavisi nde kullanılan her iki grup ilaç da inhaler ile kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir