Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Yiyecekler İçecekler Nelerdir

bağırsakları hızlı çalıştıran yiyecekler içecekler nelerdir
bağırsakları hızlı çalıştıran yiyecekler içecekler nelerdir

Bağırsakların yavaş çalışması problemi birçok kişide yaşanan önemli problemler arasında yer almaktadır. Kişilerde bağırsakların yavaş çalışması neticesinde şişkinlik problemleri ortaya çıkar. Karında meydana gelen şişkinlikler kendisini karın ağrısı şeklinde gösterir. Bağırsak hareketlerinin zorlaşması neticesinde şişkinlik problemleri ve tuvalete çıkamama sorunlar baş gösterir.

Bağırsakları hızlı çalıştırabilmek için doğru besinler tüketmeye önem verilmeli ve bol bol egzersiz yapılmalıdır. Bağırsak hareketlerinin sık olması kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle herkeste bağırsakların yavaş çalışmasının etkileri aynı şekilde meydana gelmemektedir.

Bağırsakları hızlandırabilmek için çalışmasını sağlayacak yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Bağırsaklarda çalışma bozukluğunu ortadan kaldıracak ve bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayacak besinler tüketerek şişkinlik ve ağrı belirtileri ortadan kaldırılabilmektedir.

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Yiyecekler

Lifli yiyecekler hem çok sağlıklı hem de sindirim sistemini düzenleyen besinler arasında yer almaktadır. Bağırsak hareketlerini kısa bir süre içerisinde düzenleyen lifli yiyecekler sayesinde bağırsaklar hızlı bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.

Kabızlık sorunlarına iyi gelen lifli besinler zayıflama sürecinde de tercih edilmektedir. Sağlık açısından çok önemli bir yere sahip olan lifli besinleri tüketirken bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Çünkü lifli besinlerin vücut içerisine emilimini hızlandırmak için su tüketilmesi gerekmektedir.

Lifli besinleri tüketirken su içmeye özen gösterilmeli ve lifli besinler arasından en çok bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olan meyveler tercih edilmelidir. Lifli besinlerin tüketiminin yanı sıra düzenli su içmek bağırsakları düzenlemeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Lifli Meyveler ile Bağırsaklar Düzene Girer.

Meyveler hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecekler arasında yer almaktadır. Meyvelerde bulunan C vitamini ve lif bağırsakların düzenlenmesinde önemli bir görev üstlenmektedir.

Mineral ve vitamin açısından zengin olan meyveler bağırsaklara kısa bir süre içerisinde etki etmektedir. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayacak lifli meyveler arasında; armut, elma, ahududu gibi meyveler bulunmaktadır.

Bağırsak kanserini önlemeye yarayan meyveler zayıflamak için de önemdi yardımcılardan biridir. Ara öğünlerde tüketebileceğiniz meyveler sayesinde hem bağırsaklarınızın düzene girmesini sağlayabilir hem de zayıflamaya yardımcı olabilirsiniz.

  • Elma: Lifli meyveler arasında önemli bir yere sahip olan elma metabolizma hızını arttırarak bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması için doğal tedavi yöntemlerinden biri olan elma içerdiği lif ve posa sayesinde sadece bağırsaklara değil tüm vücuda büyük bir katkı sağlamaktadır. Elmanın kalorisi düşük olduğu için zayıflama sürecine yardımcı olan meyvelerden biridir.
  • Armut: Mide içerisinde kolay sindirilebilir bir meyve olan armudun hazmı kolaydır. Bu nedenle bağırsakları kısa süre içerisinde harekete geçiren armut lifli bir meyve olduğundan dolayı bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Kivi: Birçok meyve arasında önemli bir yere sahip olan kivi güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan kivi bağırsaklarda bulunan mikrop ve bakterileri temizleme özelliğine sahiptir. Bağırsaklarda bulunan mikrop ve bakterileri temizleyerek bağırsakları hareketlendirir.

Kuru Meyveler Bağırsakları Hızlandırır

Yaş meyveler kadar kuru meyvelerin tüketilmesi bağırsak hareketlerinin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle ara öğünlerde tüketilen kuru meyveler çok faydalıdır.

Kuru kayısı ve kuru incir içerdiği potasyum sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu sonuçlar meydana getirmektedir.

Bağırsakları çalıştırmaya yarayan besinler arasında önemli bir yere sahip olan kuru meyveler kilo kontrolünde de çok tercih edilmektedir.

Kuru kayısı antioksidan özelliği sayesinde mide hareketlerinin düzenlenmesini sağlarken bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlayan Sebzeler

Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlamak için tüketilen sebzelerin yüksek oranda lif içermesi önemlidir.

Patates, mısır, brokoli, şalgam ve enginar gibi sebzeler yoğun bir lif içermektedir. Bu nedenle bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardım ederler.

Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Tahıllı Besinler Tüketin

Tahıllar yüksek oranda besin lifi içermektedir. Bu nedenle bağırsakların çalışmasına yardımcı olan tahıllı besinler tüketmek bağırsaklar için oldukça faydalıdır.

Kepekli tahıl ürünleri, yulaf ezmesi, kepekli ekmek tüketimi bağırsakların çalışmasını sağlama da önemli bir yere sahiptir.

Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Bakliyat Tüketin

Bakliyatlar lif açısından zengin besinler arasında yer almaktadır. Mercimek, fasulye, bezelye gibi bakliyatları günlük olarak tükettiğinizde vücudun ihtiyaç duyduğu lif açığı kapatılabilmektedir.

Demir ve protein açısından da oldukça zengin olan bakliyatlar bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Süt Ürünleri Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlar.

Süt ve süt ürünleri probiyotik açısından zengin olan besinlerdir. Probiyotik madde bağırsakları hızlandırmaya yarayan önemli bir süt ürünü etken maddelerdir. Süt ve süt ürünleri tüketerek probiyotik madde alımı sağlayabilirsiniz.

Sadece süt ürünlerinde değil enginar, muz, çilek, keten, bal ve sarımsak gibi besinlerde de doğal probiyotik bulunmaktadır. Probiyotik maddeler besinlerin parçalanmasına yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Probiyotik madde içeren besinleri tüketemeyen kişiler için doktora danışarak ek probiyotik madde desteği alınabilmektedir.

Yeterli Miktarda Sıvı Tüketimi Bağırsakların Hızlı Çalışmasına Yardımcı Olur.

Bağırsakların hızlı çalışması için bol bol sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir. Bol sıvı tüketmek sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.

Sıvı tüketimi içerisinde çay ve kahveye yer vermek yerine su tüketimine önem verilmesi önemlidir. Çay ve kahve bağırsakların çalışmasında herhangi bir role sahip değildir. Bağırsakların çalışmasını sağlayacak en önemli sıvı sudur. Yetersiz miktarda su tüketimi gerçekleştiren kişilerde bağırsaklar sertleşir ve tuvalete çıkma aşamasında zorlanmalar meydana gelir. Bu nedenli yeterli miktarda sıvı almak için günlük iki litre su tüketmeye önem verilmelidir.

Sade su içebileceğiniz gibi limonlu su hazırlayarak tüketebilirsiniz. Yeterli miktarda sıvı alımı gerçekleştiren kişilerde bağırsaklarda bulunan sinir ve kaslar uyarılır ve bağırsaklar hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Bol sıvı tüketmek vücutta bulunan toksin maddelerin dışarıya atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayan bitki çayları

Bağırsakların hızlandırılması için bitki çayları da önemli bir yere sahiptir. Bitçi çaylarını tüketerek bağırsakların düzene girmesini sağlayabilir ve yavaş çalışan bağırsaklar nedeniyle oluşan şişkinlik ve ağrı gibi rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Papatya Çayı: Papatya çayı vücutta rahatlama etkisi sağlarken mide problemlerini de ortadan kaldırır. Sindirim problemlerini ortadan kaldıran papatya çayı sayesinde sindirim sistemi düzene girer ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Rezene Çayı: Bağırsakları hızlandırmak için tercih edilen rezene çayı içerdiği rahatlatma etkisi sayesinde bağırsakları rahatlatır ve hızlı bir şekilde çalıştırır. Rezene çayını hamilelik şüphesi taşıyan kişilerin içmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Sinameki Çayı: Kabızlık dönemlerinden çok tercih edilen sinameki çayı kısa bir süre içerisinde bağırsakları hızlandırarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ancak sinameki çayı bağırsakları tembelleştirdiği ve geçici bir çözüm olduğu için çok fazla tercih edilen bitki çayları arasında ye almamaktadır.

Ada Çayı: Ada çayının birçok mucizevi etkisi bulunmaktadır. Ada çayı bağırsakları rahatlatarak hızlı bir şekilde çalıştırılmasına yardımcı olur.

Anason Çayı: Bu çay dinginlik ve sakinlik veren bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bağırsakları temizleyerek rahatlatır ve bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Last Updated on 18 Haziran 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir