Bel Ağrısının Nedenleri, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

bel ağrısına ne iyi gelir ağrısının nedenleri
bel ağrısına ne iyi gelir ağrısının nedenleri

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrısı neredeyse tüm insanlarda görülen rahatsız edici bir şikâyettir. Yürümeyi zorlaştırır, insanların hareket etmesini sınırlandırır, oturma güçlüğüne neden olur. Bu sonuçları ortaya çıkaran bel ağrısının nedenleri ile ilgili ise pek çok açıklama mevcuttur.

Bel ağrısı stres nedeni ile olabileceği gibi duruş bozukluğundan ya da kireçlenmeden kaynaklı da olabilmektedir. Bel ağrısının sebebi kesin olarak öğrenilebilmesi için uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Meydana gelen bel ağrılarının şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Dolayısıyla ağrının şiddetine bakılarak bel ağrısının sebebini saptamak pek mümkün olmamaktadır. Ağrının sebebi bulunduktan sonra kısa süre içerisinde mutlaka tedavi uygulanması gerekmektedir. Böylelikle ağrıya hemen çözüm bulunabilmektedir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı için ilk aşamada uygulanabilecek en verimli tedavi yöntemi ağrılı bölgeye soğuk kompres uygulamaktır. Yani beze ya da havluya sarılmış buz torbasının içerisine biraz buz koyarak soğuk uygulama yapılması faydalı olmaktadır. Bu işlem ağrı meydana geldikten sonraki ilk iki gün içerisinde yarar sağlamaktadır.

Genel olarak bu yöntem olumlu sonuç vermektedir fakat ağrı hala geçmezse ağrılı bölgeye sıcak kompres uygulamak etkili olmaktadır. Ağrının şiddetinin daha fazla artmaması için tedavi boyunca ani hareketlerden, dönüşlerden kaçınılması gerekmektedir. Ağrının oluşmasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen ağrının şiddetinde hala bir azalma yoksa ortopedi ya da fizik tedavi uzmanından yardım alınması gerekmektedir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel ağrısına ne iyi gelir ve bel ağrısını önlemek amacı ile basit önlemler almak mümkündür Buna yönelik olarak öncelikle ayakkabı tercihi doğru yapılmalıdır. Ayakkabı alırken rahat ve ayağın yapısına uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Dolayısıyla topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır.

Uzun saatler boyunca ayakta çalışmak zorunda olan kişiler bir müddet ayaklarını yükseğe kaldırarak dinlendirmelidir. Bu durum uzun süre oturarak çalışmak zorunda olan kişiler için de geçerli olan bir durumdur. Araç kullanma süresi uzun olan kişiler de yoğun bel ağrısından şikâyetçi olmaktadır. Bu nedenle o kişilerin b el bölgelerine koyacakları küçük bir yastık bel ağrısının meydana gelme olasılığını azaltmaktadır. Uygulanabilecek bu önlemler bel ağrısı için faydalı olmaktadır.

Bel Ağrısı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Bel ağrısı şikâyeti olanlar öncelikle kilo kontrolü yapmalı ve aşırı kilo almaktan kaçınmalıdırlar. Çünkü vücudun aşırısı kiloya maruz kalması beraberinde şiddetli ağrıları da getirmektedir. Bel ağrısı ile eşya taşımak arasında ilişki bulunmaktadır. Yani ağır eşya taşıyan insanlarda şiddetli bel ağrıları görülmektedir.

Dolayıyla bel ağrısı sorunu olan kişiler ağır eşya taşımamaya özen göstermelidirler. Vücudun esneklik kazanması amacı ile zor olmayan egzersizleri yapmak faydalı olmaktadır. Bel ağrısı oturma şekli ile paralel olduğundan dolayı dik ve düzgün oturmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Sert yastıkta yatmak ve otururken bel bölgesine yastık koymak ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

bel ağrısı nasıl geçer
bel ağrısı nasıl geçer

Bel Ağrısı Kimlerde Görülür?

Bel ağrısının oluşmasında genetik faktörler etkili olmaktadır. Dolayısıyla ailesinde bel ağrısı problemi yaygın olan kişiler risk altındadır. Bunun yanı sıra bel ağrısında cinsiyet etkili olmaktadır. Yani erkeklere kıyasla kadınlarda bel ağrısı görülme olasılığı daha fazladır. Kadınlarda bel ağrısı görülmesinin nedenleri ise çeşitlidir. Bu durumun ilk nedeni kadınlarda kemik erimesi sorununa daha sık rastlanılmasıdır. Kemik erimesinin sonucunda da bel ağrısı şikâyeti kaçınılmaz olmaktadır. Kemik sağlığını koruma konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kadınlarda bel ağrısının sık görülmesinin diğer nedeni ise kas kütlesinin erkeklere oranla az olmasıdır. Bu durum bel ağrısının erkelerde daha az olmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak bakıldığında kadınların bel ağrısına karşı daha duyarlı olmaları gerekmektedir.

Last Updated on 26 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir