Alkali Su Nedir, Alkali Diyeti ile Zayıflama Nasıl Yapılır

alkali su diyeti nasıl yapılır
alkali su diyeti nasıl yapılır

Alkali Su Diyeti

Son dönemde oldukça popüler olan alkali su diyeti ve alkali su ile zayıflama yöntemleri oldukça dikkat çekiyor. Alkali suyun insan vücuduna ne gibi faydaları olduğu ve alkali su ile ilgili zayıflama yöntemleri ile ilgili herkesin kafasında soru işaretleri bulunuyor.

Alkali su diyeti ya da alkali beslenmeden kastedilen ise, besinler vücutta belli sindirimlere uğramanın ardından asit ya da alkaliye çevriliyor. Bu sindirdim olayından sonra besinlerin alkaliye doğru yönelmesini sağlamaya alkali besleme ya da diyet olarak adlandırılıyor.

Alkali Su Nasıl Yapılır

Alkali suyu evde yapmak oldukça kolaydır. Bu suyun hazırlanışında suyun pH dengesini düzene koymak için karbonat kullanılıyor.

Alkali su nasıl yapılır ve alkali su hazırlamak için öncelikle 2 litre suyu cam bir şişeye koyun. Bu şişeye 1 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edin. Alkali suyunuz hazır. Ayrıca eczanelerde alkali su damlaları da bulunuyor bunu da kullanabilirsiniz.

Alkali Diyeti ile Zayıflama

Alkali ağırlıklı olarak beslenerek aslında sağlıklı beslenmeye bir adım atılır. Bu sağlıklı beslenme standardına alkali beslenme ile katkıda bulunuyor. Peki alkali su ile zayıflama nasıl olur?

Alkali diyet ile amaç meyve ve de sebze ağırlıklı beslenme tarzını yaşamımıza daha çok katarak alkali üretimine vücudu adapte ederek kilo kaybına da fazla enerji yüklemesi yapmayarak sebep oluyor.

Hiçbir sağlıklı beslenme konusunda kesinlikle hızlı kilo vermenin daha avantajlı olduğu söylenmez. Alkali diyet ile sağlıklı beslenmeyi teşvik eden bir diyet uygulaması olduğundan dolayı bu programda kesinlikle hızlı kilo vermeden bahsetmez.

Diyet programları için aylık kilo kaybı iki ila beş kilo arasıdır. Fakat fazla kilolu olan kişilerde diyet uygulamaları sonrasında daha fazla kilo verme durumları yaşanabiliyor.

alkali su diyeti ile zayıflama
alkali su diyeti ile zayıflama

Alkali Besinler Nelerdir?

Alkali besinler üçe ayrılır. Çok alkali besinler, orta alkali besinler ve az alkali besinler olarak sınıflandırılan bu besinlere göre diyet programları hazırlanır.

Çok Alkali Besinler Nelerdir?

Çok alkali besinler vücudun daha fazla alkali üretmesine yardımcı olan besinlerdir. Bunlar hindistan cevizi sütü, avokado, limon, badem sütü, greyfurt gibi besin gruplarıdır.

Orta Alkali Besinler Nelerdir?

Bu besin grubunda yer alan besinler aslında günlük hayatta tükettiğimiz besinler olup az alkali besinlere oranla alkali üretimi daha fazla olanlardır. Bunlar yumurta, lor peyniri, siyah üzüm pekmezi, siyah erik, somon balığı, koyun sütü ve yoğurdu, keçi sütü ve yoğurdu, kefir, koyun peyniri, keçi peyniri, tofu, incir, kavun, olgunlaşmamış yeşil muz da bu grubun üyesi olarak sayılan besinlerdir.

Az Alkali Besinler Nelerdir?

Az alkali besinleri ise hiç alkali üretimine katkı da bulunmayan besinlere göre tercih edilmesi gereken besin grupları olarak sayılabilir. Bunlar arasında çilek, kuru hurma, böğürtlen, manda sütü ve de yoğurdu, çiftlik somon, pirinç sütü, hamsi, ton balığı, kuru siyah erik, siyah üzüm, kayısı, karpuz, soya sütü, sardalya ve nektarınlar bu gruba ait olanlar arasındadır.

Alkali Diyeti Yapanlar

Alkali diyet programı tamamında sağlıklı beslenmeye önem verdiği için tüm yetişkinlerin uygulayabileceği bir diyettir. Bu sebeple alkali diyeti yapanlar daha sağlıklı bir yaşama da adım atmış olacaklardır.

Alkali Diyet Kimlere Önerilmez?

Hamileler, büyüme çağındaki çocuklara ve de ergenlik döneminde olan gençlere mutlaka uzman tarafından önerildiği düzen de uygulanıp. Eğer uzman ile görüşülecek bir durum yoksa kesinlikle önerilmez.

Alkali Diyet ile Kilo Kaybı Sonrasında Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Sağlıklı beslenme düzeni içeren diyet sonrasında gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulması gerekir. Bunun yanı sıra meyve suları, şarküteri ürünleri, salamura ürünler ve şeker tüketiminden de uzak durulması önerilir. Yağlı et tüketimi yapılması önerilmezken bunun yerine yağlı tohumlar tüketilebilir.

Last Updated on 15 Eylül 2016 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir