Midede Şişkinlik ve Gaz Nasıl Giderilir Bitkiler Besinler

midede şişkinlik gaz nasıl giderilir giderici bitkiler ilaçlar
midede şişkinlik gaz nasıl giderilir giderici bitkiler ilaçlar

Gaz Neden Olur?

Her insanda görülebilecek olan mide gazı rahatsızlığı sindirim sistemi ile on iki parmak bağırsağına kadar olan boşlukta sıkışma yaratan gazlardır.

Mide içerisinde normal koşullarda belli bir miktar gaz bulunur. Fakat bu belirli miktardaki doz aşıldığında midemizde kasılmalara ve ağrıya neden olur.

Midede Şişkinlik

Midemizde oluşan gazların bir çok sebebi vardır. Bunlardan ilki ve en sık rastlananı dışarıdan yutulan oksijen gazıdır. Esneme , yemek yeme , veya iç çekerken farkında olmadan havayı yutarız. Bu yutulan hava midede gaz olarak birikir. Midede gaz oluşumunun ikinci nedeni ise bir çok insanda görülen gastrit.

Midedeki asit ile ( mide öz suyu) yine mide içerisindeki tuz , su , ekşi ve baharat reaksiyona girerek mide içerisinde yanma ve gaz oluşturma eylemi gerçekleştirirler. Mide içerisinden gazla birlikte gelen kötü kokunun sebebi kalın bağırsaklarımızda bakteriler aracılığıyla yayılan sülfür gazıdır. Bunun aksine oksijen , nitrojen , karbondioksit ve metan gazları koku çıkarmayan gazlardır.

Gaz Nasıl Geçer?

Eğer mide içerisindeki gazın nedeni biliniyorsa önlemlerde ona göre uygulanır. Örneğin mide içerisindeki gazın sebebi gastritten dolayı ise, doktor gözlemi altında alınan mide hapları en çok rahatlatan yöntemdir. Farklı fakat pek çok kişi tarafından da onaylanmış olan diğer önlemimiz ise yiyecekler.

Ülkemizde kullanılan çeşitli baharatlar bir çok kişide olumsuz etki yaratmaktadır. Her insanın bağışıklık gösteremeyeceği bu baharat çeşitleri mide tarafından pek hoş karşılanmayıp asit üretimine neden olur. Yani insanlar genellikle midelerinin kimyasal yapısını bozarak gaz oluşumuna ve mide rahatsızlıklarına ortam oluşturur.

Kısaca midenin (kişiden kişiye göre değişen) bağışıklık kazanmadığı baharat ve yiyecekler tüketilmemelidir. Her vücut yapısı bir olmadığı gibi her mide kimyasıda bir değildir ve beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur.

Gaz Giderici Besinler Nelerdir?

Baklagiller ve karbonhidratlar en çok gaz yapan besinlerindendir. Arkasından laktoz içeriği yüksek olan süt ve süt ürünleri yoğurt peynir vs yiyecekler çok etkilidir. Meyvelerden gaz yapanlar ise ; erik, karpuz, elma ,üzüm kayısı ve şeftali başı çeker. Lifli gıdalarında mide gazı oluşumundaki etkisi büyüktür.

Yulaf kepek ve fasulye nohut gibi lif oranı yüksek yiyeceklerle beraber sebzelerin başını patates lahana karnabahar bezelye havuç soğan ve turp çekiyor. Tabi ki günümüzün göz ardı edilemez gazlı içeceklerinde bunları en büyük etkenleridir

Mide Gazına Bağlı Rahatsızlıklar Nelerdir?

Kişilerde en çok görülen rahatsızlık geğirtidir. Geğirti midede oluşan gazın yukarı çıkarak ağız yoluyla dışarı atılmasıdır. Eğer geğirti yemek sonrasında ara sıra oluyor ise bu çok normaldir. Her insan yemek yerken veya sonrasında geğirti çıkarabilir fakat bu sürekli oluşuyor ve rahatsız edici bir hal alıyorsa bunlara önlem alınmalıdır. Çünkü fazla geğirti ülser, reflü , mide fıtığı ve gastrit gibi üst seviye hastalıkların işareti olabilir.

Bir diğer gaz atılması olayı ise anüs yoluyla gerçekleşir. Karın şişkinliği fazla olan kişilerde genellikle bağırsakların çalışma düzeniyle alakalı sorunlar görülür. Kalın bağırsağın dalak bölgesine yakın olan splenik fleksura adı verilen kısmında gaz sıkışması meydana gelir. Ve anüs yoluyla dışarı atılması mümkün olan bu gaz insanlar için normal bir eğilimdir.

Gaz Yapan Gıdalar

Bir çok besinden rahatsızlık vereceği için kaçınmamızda aslında yarar var bu besinler tüketimiyle beraber gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Soğan ,sakız ,elma , şeftali, erik , karnabahar , fasulye , brokoli , enginar , kuşkonmaz, armut , süt , krema , dondurma , bira , kepekli tahıllar , gazlı içecekler ve benzerleri gaz oluşumuna neden olan yiyecekler arasındadır.

Gaz Giderici Bitkiler

Vücuttan gazı daha hızlı atabilmek için doğal yöntemlere baş vurmakta fayda vardır. İlk yapılması gerekenlerden biri sindirime yardımcı gıdaların tüketimidir. Bu sayede gazın vücuttan hızlıca atılmasında yardımcı olursunuz. Çok yağlı , şekerli gıdaları ise tüketmemeye özen göstermekte yarar vardır.

Doğal bitki yöntemleri arasında vazgeçilmez bitkilerden zencefil , nane ve de rezenenin gaza karşı etkili olduğu bilinmektedir. Yemeklerin hemen ardından bu bitkilerle hazırlayacağınız çay gaz sorununu ortadan kaldıracaktır. Fakat reflü rahatsızlığı olan kişilere nane çayı önerilmemektedir.

Ana yemekten sonra tüketilen meyveler yoğun gaz oluşumuna neden olduğundan dolayı yemeğin ardından meyve tüketmeyin.

Gaz sindirim sistemi içinde bağımsız çalışabilir. Yuttuğumuz hava ile gaz oluşumu sağlanabilir. Hava yutmayı en az seviyeye indirebilmek için sakız çiğnememeniz önerilmektedir. Yanı sıra ise sert şekerlemeleri tüketmekten kaçının . aynı zamanda sigara kullanan kişilerde sigara içerken de gaz oluşumu söz konusudur.

Sindirim sisteminin yükünü hafifletmek amacıyla ise lokmalarınızı küçültmenizde yarar vardır. Üç büyük öğün yemek yerine öğünlerinizi küçük ve beş altı kez yiyin. Az ve sıkça yemek yemek tokluk hissi de verecektir. Böylece sindirim sistemindeki yükte hafiflemiş olur.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir