Tatlı Badem Yağı, Badem Yağının Faydaları

tatlı badem yağı, badem yağının faydaları
tatlı badem yağı, badem yağının faydaları

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yayının faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı, badem ağaçlarından elde edilen tatlı bademlerin çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen, E vitamini bakımından da zengin olduğu için daha çok ciltte kullanılan kozmetik yağlardan bir tanesidir. E vitamini ciltte hasarlı bölgelerin onarımını hızlandırırken bağışıklık sistemini de güçlendirir. Daha çok bayanların tercih ettiği bu yağ nemlendirici ve makyaj temizleme solüsyonu gibi pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Tatlı badem yağı tek başına kullanılabildiği gibi diğer yağlarla karıştırılarak inceltici görevini de üstlenir. Bu yüzden kadınların elinin altında bulundurması gereken yağlardan biridir. Tatlı badem yağının faydaları:

Badem Yağının Faydaları

Az öncede belirtildiği gibi E vitamini zenginidir. Kuru ciltlerde ve egzamalı ciltlerde kullanıldığında cildi nemlendirir ve kişinin şikâyetlerinin azalmasını sağlar. Cildi yumuşattığı bilindiği için sabun şeklinde alınıp günlük kullanımlarda da tatlı badem yağı ile cildin ph dengesi sağlanıp, güzel ve canlı bir görünüm elde edilebilir. İlerleyen yaşlar nedeniyle ortaya çıkan alındaki ince çizgiler ve kırışıklıklar için masaj yaparak kullanılan yağ, cildi gerer ve sıkılaştırır. Aynı zamanda yorgun gözlerin çevresinde oluşan morluklarda da kullanılarak bu morluklar giderilebilir.

Badem yağının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Genç bayanların kullandığı rimeller kirpiklerini döker. Badem yağı bu konuda da bayanların imdadına yetişir. Kirpikler temizlendikten sonra rimel fırçasıyla badem yağı sürülerek eskisi gibi canlı ve gür bir görünüm sağlanabilir. Kirpiklerin uzamasına katkı sağlar. Kaş dökülmesini engellemesi de badem yağı faydaları arasındadır. Badem yağını kaşlara pamukla uygulayınca kaş köklerini güçlendirir ve parlak görünüm elde edilebilir. Bal ile karıştırılarak kullanıldığında dudak kurumasının sebep olduğu dudak çatlaklarına iyi gelir, dudakları nemlendirir. Güneş ışınlarının oluşturduğu yanık, kızarıklık ve lekelerden korunmada güneş kremleri kadar etkili olduğu için dışarı çıkmadan önce cilde uygulanabilir.

Yanlış işlem sonucu boyanırken yanan saçlarda, dökülen güçsüz saçlarda veya saç uzatmak için tatlı badem yağı kısa zamanda sonuç verebilir. Bıyıkları dökülen ya da daha cılız bıyığı olan erkekler badem yağını kullandıklarında hem bıyıklarını besleyecek hem de daha gür ve güçlü bıyıklara sahip olacaklardır. Sakallarda da kullanılarak aynı etki görülebilir.

Tırnakları ince olanlar ve sık sık tırnak kırılmaları yaşayanlar gece ellerine badem yağı sürüp yattığında tırnaklarının kalınlaşıp kırılmadığını görebilir. Banyo sonrasında ayak kokusunu gidermek için kullanılabilir. Bunların dışında birçok hastalığa iyi gelmesi badem yağı faydaları arasındadır. Badem yağının iyi geldiği hastalıklar:

Diğer Yazı  Orgazm Olmanın Vücuda Faydaları
badem yağının faydaları
badem yağının faydaları
 • Kas Ağrıları: Kas ağrılarını azalttığı görülmektedir. Vücudun gerilen yerlerine badem yağı ile masaj yapıldığında vücudu rahatlatır ve ağrıları hafifletir. İyi bir masaj yağı tercihi olabilir.
 • Kan Akışı: Badem yağı ile masaj yapılan bölgelerde kan akışı hızlanır ve sağlıklı bir görünüm oluşur. Özellikle yeni doğmuş bebeklerde yapılan masajla bebeklerin kemik gelişimini daha da hızlandırabilir.
 • Sinir Sistemi: İçerisinde bulunan Omega -3 vitamininin de katkısıyla belleği dinç tutan bir yapıya sahiptir. Bir bardak süte damlatıla iki üç damla badem yağı sinir sistemini düzenler ve zihinsel fonksiyonları artırır.
 • Sindirim Sistemi: Sindirim sistemine büyük katkı sağlaması badem yağının faydaları arsındadır. Badem yağı kronik ve enfeksiyonel hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlık ya da sindirim problemi yaşayan hastalar için müshil etkisi gösterir. Sindirim sistemini düzenler. Diyet yapanlar için de düzenli kullanımla zayıflatma etkisi gözlemlenir.
tatlı badem yağı
tatlı badem yağı
 • Kolesterolü ve tansiyonu dengede tutar.
 • Kalp Sağlığı: Doymamış yağ olduğu için tüketilmesi tavsiye edilen badem yağının içindeki potasyum kalp sağlığı için önemlidir. Günlük yemeklerde kullanılabilir.
 • Migren: Migren ya da diğer türlü baş ağrılarında başa masaj yaparak uygulandığında ağrının hafiflediği gözlemlenir. Sık sık baş ağrısı yaşayanlar baş ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilir.

Tatlı Badem Yağı Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Çoğunlukta badem yağının faydaları ve şifa kaynaklığı olduğu durumlar bilinir. Ancak badem yağının kullanılmaması gereken durumlar vardır. Bununla birlikte bilinen yan etkileri çok azdır. Tatlı badem yağı kullanılmaması gereken durumlar:

 • Her hangi bir tıbbi operasyon ya da ameliyat geçirecek kişiler on gün önceden badem yağı kullanımını bırakmalıdırlar.
 • Diyabet hastalığı olan kişiler tatlı badem yağını kullanmamalıdırlar.
 • Hamile bayanlar ve emziren anneler bu dönemleri boyunca badem yağı tüketimini azaltmalı ve bırakmalılar.

Doğal Badem Yağı Nasıl Anlaşılır

Aktarlardan alabileceğiniz badem yağını doğal olması gerekir. Bitkilerden yapılan işlem sonucu iki çeşit yağ elde edilir. Biri uçucu, diğeri uçmayan yağlardır. Badem yağı uçmayan yağlar kategorisinde yer alır. Doğal badem yağı sahte mi değil mi test etmek oldukça kolaydır. Bir kâğıt peçetenin üzerine bir damla badem yağını damlatıp bir süre beklenmeli. Eğer peçete üzerinde yağ uçarsa, yani iz silikleşirse o yağ orijinal badem yağı değildir.

Badem Yağı Saç İçin Kullanımı

 • Gece Badem Yağı Saç Bakım Maskesi: Gerekli olan malzemeler: Susam yağı, çam yağı, sarımsak yağı, ısırgan otu yağı, tatlı badem yağı ve zeytinyağı. Bu yağlar bir kâsede karıştırılacak. Elinizle saça masaj yaparak yağın tamamını yedirdikten sonra da naylon boneyle saçınızı sarıp gece böyle uyuyun. Sabah ılık suyla saçlarınızı yıkayın ve bu işlemi bir hafta boyunca her gün tekrarlayın. Sonraki haftalarda haftada sadece bir ya da iki gece uygulayın. Bu kürle saç kökleri yenilenir, güçlenir ve saçlar daha gür çıkar. Ahmet Maranki’nin tarifi olan bu kürle saçlar daha parlak görünecektir.
 • Güçlendirip Besleyen Kür: Gerekli malzemeler: Bir yumurta sarısı, bir çay bardağı demini almış çay, bir çorba kaşığı badem yağı ve iki damla limon suyu. Tüm malzemeleri bir kâsede karıştırıp saç diplerine masajla iyice yedirip on beş dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla ve şampuanla yıkayın.
Diğer Yazı  Kereviz Sapının Faydaları, Kereviz Sapı Nasıl Kullanılır
badem yağı saç
badem yağı saç
 • Kuru Saç Kürü: Gerekli olan malzemeler: İki yemek kaşığı tatlı badem yağı, bir yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı bal. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Özellikle bal karışım içinde eriyip kaybolana kadar karıştırın. Bu karışımı önce saç diplerine güzelce masaj yaparak sürün sonrada tüm saça masajla uygulayın. Beş, on dakika bekledikten sonra da yumuşak bir şampuanla ılık suda yıkayın. Bu badem yağı saç kürü saçları nemlendirir ve yumuşacık yapar. Bu kür isteğe göre her gün yapılabilir.
 • Saç Dökülmesini Önleyen Kür: Gerekli olan malzemeler: Bir yemek kaşığı yılan yağı, bir yemek kaşığı tatlı badem yağı, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı hint yağı, E vitamini kapsülleri. Yağlar bir kâsede karıştırılır. E vitamini kapsülleri de ezilerek barışıma ilave edilir. Homojen olana kadar karıştırılır. Bu karışım ocakta biraz ısıtılır. Ilık bir şekilde saç diplerinden başlayıp tüm saça masaj yapılarak uygulanır. Saç toplanıp sitreçle sarılır. Sabaha kadar saç böyle bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Bu kürün her gün yatmadan önce uygulanması tavsiye edilir.
 • Kepekli Saçlara Karşı Önleyici Maske: Gerekli olan malzemeler: yetmiş gram üzüm pekmezi, on gram badem yağı ve susam yağı. Banyo yapmadan önce tüm malzemeler karıştırılıp saç diplerine masajla sürülür. Biraz bekledikten sonra da banyoya girilir. Bu kür her banyodan önce yapılabilir.
 • İnce Saçlar İçin Besleyici Kür: Gerekli olan malzemeler: Yarım çay bardağı kil, iki yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı tatlı badem yağı, yarım çay bardağı su. Tüm malzemeleri karıştırıp saçlara uygulanır ve 10 dakika sonra saçlar ılık suyla yıkanır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir