Diş Sararması Nasıl Geçer, Dişler Neden Sararır

diş sararması nasıl geçer dişler neden sararır
diş sararması nasıl geçer dişler neden sararır

Dişler Neden Sararır?

Günlük hayatta kişisel bakımlarını düzenli aralıklar ile yapan insanlar toplum içerisinde daha baskın karakterler oluşturmaktadır. Kişisel bakımlarını aksatmayıp kendine bakan bireyler toplum tarafından daha kolay bir şekilde kabul edilip benimsenmektedir.

Kişisel bakım konusunda en önemli detaylardan birisi de diş sağlığıdır. Dişleri sağlıklı ve güzel görünen insan toplumda kendini çok daha rahat hissetmektedir. Rahat bir şekilde konuşup, rahat bir şekilde gülebilmektedir.

Küçük yaşlardan beri alışkanlık haline getirilmesi gereken fakat toplumumuzda bir türlü önemi kavranamayan diş sağlığı önemli bir konudur. Rengi sararmış dişler genellikle çürüme ve ya plak oluşumunun habercisi olarak bilinmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz gıdaların dişlerinizde bakteri ve plak oluşumunda büyük etkileri vardır. Estetik görüntüyü bozan diş çürükleri insanın kendisini de oldukça rahatsız eder.

Dişlerin beyaz renginin yerine sarı bir renge bürünmesi bakımsız olduğunun işaretçisidir. Sosyal ortamlarda saklamak için elinden geleni yapan bireylerin en baştan önlemini alarak bir sıkıntı yaşamaması olması gereken bir durumdur. Dişlerinizi doktorunuza başvurarak ve ya bir takım kimyasal maddeleri dişinizle temas ettirerek beyazlamasını sağlamanız mümkündür. Bunun yanında sağlıklı bir çözüm yolu isteyen bireyler içinde doğal yolların uygulanması sizlerin gün içinde daha rahat hareket etmesini sağlar.

Diş Sararması Nasıl Geçer?

Diş sağlığı için önemli bir yer tutan fesleğen, diş tabakalarının beyazlaması adına uygulanması muhtemel bir yoldur. Ağız sağlığı ve bakımı için kullanılması önerilmektedir. Gün içerisinde birkaç adet fesleğen yaprağı çiğneyerek sizlerde dişlerinizin görüntüsünü beyazlaştırabilirsiniz. Bunun yanında diğer bir yöntem de fesleğen yapraklarını kurutup diş macunu içerisine karıştırmaktır. Bu karışım ile gün içerisinde 2-3 defa dişlerinizi fırçalayarak beyaz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Diş sağlığı bakımından önemli bir yer tutan diğer yol ise tuzdur. Sararmış dişlerinizin rengini açmak için tuzu kullanabilirsiniz. Bir miktar karbonat ile bir miktar tuzu karıştırıp dişlerinize sürerek beyaz bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunun yanında diş macununuza ekleyeceğiniz bir miktar tuz ile de bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Diş Sararmasına İyi Gelen Yiyecekler

Dişlerin bakımına özen gösteren ve ağız kokusu ile uğraşmak istemeyen okuyucularımıza bir diğer önerimiz portakal kabuğudur. Portakal kabuğunu dişlerinizin beyazlamasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunu uygulamak için bir portakalı soyup kabuklarını bir köşeye ayırarak başlayabilirsiniz. Gece yatağınıza girmeden önce ayırdığınız portakal kabuğu ile dişlerinizi fırçalayarak diş beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

Portakal kabuğunda bulunan kalsiyum ve c vitamini içerikleri ile hem ağzınızdaki mikropları yok etmiş olursunuz hem de dişlerinizin rengini açmış olursunuz. Portakalın diğer bir etkisi de nefesi tazelemesidir. Düzenli kullanımlar sonucunda etkili sonuçlar veren bu tarif bir çok insan tarafından kullanılmaktadır. Bunlarla uğraşmak istemeyen insanların diş macunlarına kurutulmuş portakal kabuğunun tozunu ve fesleğeni ilave ederek karıştırması da olumlu sonuçları doğuracaktır.

Bir diğer diş sararması engelleyicisi de havuçtur. Havuç içerisinde bulunan lifler ile sararmayı hafifletmektedir. Dişlerde biriken plak tabakasını arındırıp bakterilerin üremesini engeller. Diş ve göz sağlığı bakımında etkili bir besin ürünüdür. Diş sağlığını düşünen insanların uyguladıkları diğer bir yöntemde neem yapraklarıdır. Neem yaprakları dişlerin beyazlamasını sağlayan önemli bir bitki türüdür. Sararmış dişlerden kurtulmak isteyen bireylerin rahatlıkla uygulayacağı bu yöntem kesin sonuçlar doğurmaktadır.

Neem yaprakları içerisinde bulunan bileşenler ile kötü nefesi ve dili temizlemektedir. Bir damla neem yağını diş macunu üzerine ekleyerek fırçalama eylemini gerçekleştirince sizlerde sonuçların olumlu bir şekilde gelişeceğini fark edeceksiniz. Neem yağı içerisinde doğal bir anti bakteriyel ve anti septik özellikler barınmaktadır. Bu özellikler ile dişlerinizde daha beyaz ve parlak bir görünüm oluşacaktır.

Dişlerin sararmasını önlemek için kullanılabilecek diğer yöntemde karbonattır. Karbonat dişlerinizin sarı tabakasını çözmede kullanılan önemli bir maddedir. Sarı dişleri bulunan insanların karbonat kullanarak ağızlarında daha beyaz bir görünüm elde etmesi mümkündür. Karbonat ağız boşluğundaki asitlerin etkisini azaltmaktadır. Karbonatın seyreltici bir etkisi vardır bu sebepten ötürü dişlere yavaş bir şekilde uygulanması gerekir.

Baskı yapılması sonucunda dişlere zarar verebilir. Diğer bir etki de limondur. Limon dişlerin beyazlaması açısında sık bir şekilde kullanılan üründür. Diş eti iltihabını engelleyerek tükürük oluşumunu sağlar. Dişlerin beyazlaması için limon karışımı için eşit miktarda su ve limon suyu karıştırılır. Her yemeğin ardından gargara yapılarak kullanılır. Bu karışım ile ağız kokusu gibi sorunları da ortadan kaldırır. Limon içerisinde bulunan asit ile sararmış dişleri beyazlatır. Saf limon suyu içerisine su katılarak seyreltilir ve kullanılır.

diş sararmasına iyi gelen yiyecekler
diş sararmasına iyi gelen yiyecekler

Dişlerinin sararmasından şikayetçi olan insanlar için diğer bir çözüm önerisi çilektir. Çilek sarı dişlerin düşmanıdır. İçerisinde bulunan malik asit ile diş bakımını kendiliğinden yapmaktadır. Diş sağlığı için birkaç tane çilek ezilip hamurlaştırılır. İçerisine bir miktar karbonat eklenip hamur halinde dişlere uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra ağız bol su ile çalkalanır. Bu şekilde yapılan işlemlerde dişlerin bakımı da sağlanmış olur. Çilek ile arası iyi olmayan kişiler muz kabuğunu kullanabilir. Muz kabuğu dişlerin genel beyazlatıcısıdır. Diş etlerini yumuşatıcı etkisi de vardır. Bir muz kabuğunu dişlere yaklaşık 15 dakika boyunca ovup diş macunu ile de fırçalama işlemi yapılır. Düzenli bir şekilde bu işlemin devam etmesi ile olumlu sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir