Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm Tedavisi

göz altı torbaları nasıl geçer
göz altı torbaları nasıl geçer

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer

Sağlıklı, gülen bir yüze, rengarenk gözlere sahip olsanız da; göz çevrenizdeki siyah halkalar, göz altı torbaları her zaman sizin için sorun teşkil edecektir. Akşamdan kalma görüntüsü veren, sanki hastalıktan yeni çıkmış bir yüz izlenimi veren göz altı çevresi problemleri için en pratik çözüm yollarını sizin için araştırdık. Göz altı torbaları nasıl geçer, göz altı torbaları tedavisi, göz altı torbaları için bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdaki yazımızda ayrıntılı olarak yer alıyor.

Göz Altı Torbalarına Bitkisel Çözüm

Göz altı torbaları, göz altında meydana gelen siyahlıklar, şişkinlik bizleri yaşlı ve yorgun hatta hasta gibi göstermektedir. Göz altı torbaları nasıl geçer konulu yazımızda, göz altı torbalarının giderilmesi için, siyahlıkların yok edilmesi için bitkisel yöntemlerin yanında beslenme ve yaşam biçiminize ilişkin ipuçlarından da bahsetmeliyiz öncelikle.

Göz altı torbaları neden olur?

Göz altı torbaları neden olur diye düşünürsek, en çok yorgunluk, stres nedeniyle ve de genetik faktörlerin sebep olduğu yaşlanma belirtileri cevap olarak karşımıza çıkar. Yorgunluk, akşamdan kalma, düzensiz bir hayat en büyük sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin uzun saatler bilgisayar başında olmak, tv seyretmek, uykusuz kalmak, göz altı torbalarını tetikleyen sebeplerdendir.

Göz altı torbaları, göz altında bulunan yağ keseciklerinin fıtıklaşmasından dolayı oluşur. Aslında bu yağ kesecikleri göz çevresinde bulunan bir çok kasın arasında bir tampon görevi görmektedir. Zaman içinde bağ dokusu ve deri gevşerse, kaslar uzun süre kasılı kaldığından dolayı bu göz torbalarında fıtıklaşmalar meydana gelir.

Stresli bir yaşam, kaslarda kasılmayı arttıracağından dolayı, keseciklerin üzerine basınç yaparak bunların fıtıklaşmasına sebep olur.

Diğer bir etken de genetik faktörlerdir. Eğer ki annemizde, onun annesinde bu şekilde bir göz torbası oluşumları var ise, bizimde böyle bir durumla karşılaşmamız çok büyük bir olasılıktır.

Göz altı torbaları bazı hastalıkların belirtisi olabilir

Göz altı torbaları, göz çevresindeki siyahlaşmalar, bir hastalığın nedeni de olabilir. Çünkü göz altı torbaları, doktorları böbrek hastalığının varlığı konusunda uyaran etkenlerden birisidir. Göz altı torbaları aşırı tuz tüketimi sonucunda vücutta sıvı birikmesine sebep olup, böbreklerin aşırı yorulmasına sebep olacak bir takım hastalıkların belirtisi olabilir.

Diğer Yazı  Meme Kanseri Belirtileri Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Göz altı torbalarına bitkisel tedavi

Göz altı torbalarını tedavisi için yaşam biçimimizde de değişiklikler yapmamız gerekir.

 • İlk olarak yiyeceklerinizde kullandığınız tuzu azaltmalısınız. Çünkü tuz aslında göz altı şişkinliklerinin en önemli sebeplerinden birisidir. Tuz aynı zamanda yüksek tansiyon nedenlerinin de başında gelir. Gün içinde eğer tuzlu gıdaları çok tüketirseniz, hele ki bu bir günden daha fazla sürerse, ertesi gün sabah kalktığınızda belirgin bir şişkinlik göreceksiniz. Göz altı şişkinliği, yorgun görüntüyü azaltmak istiyorsanız gün içinde tükettiğiniz tuzu azaltmalısınız.
 • Alerjiniz var ise, alerjenlerden uzak durmaya çalışın. Eğer kronik alerjik bir bünyeye sahipseniz, bu konuda dikkat de etmiyorsanız, ilk etkilenecek organlarınız gözleriniz olacaktır. Sulanmış, şişmiş gözler, göz torbaları istemiyorsanız alerjenlerden uzak durmalı ve doktorunuzun verdiği alerji ilaçlarını düzgün kullanmalısınız.
 • Sinüsleri tıkalı olan insanların sinüsleri açması da göz altı şişliğini gideren diğer bir yöntem olarak önerilebilir. Sinüzitten muzdaripseniz, göz altlarınızın, göz ve kaş çevrenizin dolması, şişmesi, siyahlaşması mümkündür. Tuzlu su solüsyonları kullanarak burun ve geniz bölgenizi temizlemek, göz altı torbalarının, siyahlıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Sürekli burnu tıkalı insanların göz altı torbalarının daha belirgin olduğunu gözlemleyeceksiniz.
 • Rahat bir uyku almaya çalışın. Yatma şeklinizden, yastığınızın yüksekliğine kadar bir dizi sizin rahat uyku çekmenizi sağlayacak önlemler alın. Göz altı torbaları ile uyanmak istemiyorsanız,yüzükoyun yatmaktan vazgeçin.
 • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeye özen gösterin. Özellikle göz çevresi makyajıyla uyumayın. Cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici kullanarak göz makyajınızı çıkarıp, uyuyun. Makyajla uyumak başlı başına cildi erken yaşlandıran bir etkendir, bunu unutmayın.
 • Özellikle alkolden (ve sigaradan da uzak durmalısınız ) uzak durmaya çalışın, gün içinde çok geç saatlerde alkol alıp, yorgun bir halde uyursanız, ertesi sabah vücudun bu yorgunlukla başa çıkamadığını ilk olarak göz altı torbalarından anlayacaksınız. İçmek zorunda kalırsanız, çok geç saatlerde yatmadan önce mutlaka içmeyi kesin, bol su alın yatmadan önce ve yatağa o şekilde girin. Ayrıca bir önlem olarak da makyajınızı temizledikten sonra koruyucu bir nemlendiriciyi gözlerinizin çevresine sürmelisiniz.
 • Göz çevrenizi korumak için güneşin zararlı ışınlarından mutlaka korunun. Güneş kremi için kaliteli bir yüz güneş koruyucusu edinin. Göz çevresi vücudumuzda en çabuk kırışan bölgedir, bunu unutmayın. Her gün dışarı çıkmadan mutlaka göz çevreniz ve yüzünüz için güneş koruyucu bir krem kullanmayı kural haline getirin. Ayrıca kullandığınız güneş gözlüğünüz gözlerinizin etrafını tam kapatacak genişlikte olmalı.
 • Beslenme biçiminde mutlaka bol kalojen arttırıcı gıdalar tüketin. Çünkü kolojen proteinli gıdalar vücudumuza, cildimize elastikiyet vermektedir. Ölü hücrelerden arınmamızı sağlamaktadır. Yaşlandıkça kalojen oranı vücudumuzda gittikçe azalmaktadır. Bu nedenle cildimizin elastikiyeti azalmaktadır yaşla birlikte. Bu nedenle kalojen depolayacak gıdalara yönelmeli, bu gıdaları sürekli bir biçimde vücudumuza almalıyız.  Böylece cildimiz daha dayanıklı, elastik ve gergin olacaktır. Bunun için, tavuk suyu, sarımsak, ıspanak, portakal, somon gibi kalojen artırmaya yardımcı gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz.

Aşırı su tüketmek de göz altı torbalarına sebep olur bunu unutmayın. Ayıca aşırı yağlı kremleri göz çevrenize asla sürmeyin.

Göz altı torbaları için evde neler yapılabilir?

Göz altı torbaları için evde göz maskesi uygulaması yapabiliriz. Soğuk ve buz içeren bu maskeleri yaklaşık on dk. kadar gözlerimizde tutmak, göz altı dokusunu sıkılaştırmaya göz altlarımızda rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Diğer Yazı  Grip için Bitkisel Çözümler, Saraçoğlu

Soğuk patates dilimleri, salatalık dilimleri de maske şeklinde gözlerimizde tutulabilir.

Soğuk çay maskesi de göz altı torbalarının giderilmesi için diğer bir yöntemdir. Bir miktar pamuğa batırılmış demlenmiş siyah çay ile gözlerin yaklaşık 10-15 dk. kadar dinlendirilmesi faydalı olacaktır.

Göz altı torbalarının bitkisel çözüm tedavisi

Göz altı torbaları için bitkisel tedavi, doğal tedaviler de bulunmaktadır. Örneğin patates halkaları salatalık halkaları ile soğuk kompres uygulamak bir  çözümdür.

1 yemek kaşığı kadar badem yağı, bir yemek kaşığı kadar soya yağı ve bir yemek kaşığı kadar avokado yağını karıştırın bir kapta. Sonra bunu haftada üç kez yatmadan önce göz çevrenize dairesel hareketler ile masaj ile yedirin. Sabah ise ılık bir su ile yüzünüzü yıkayın, yumuşak bir havlu ile güzelce kurulayın.

Göz altı torbaları ibrahim saraçoğlu kürü

Göz altı torbaları ibrahim saraçoğlu kürü uygulayabilirsiniz. Bir su bardağı suyu kaynatalım, bir tatlı kaşığı lavanta bitkisi ilave ediyoruz. On dakika kısık ateşte kaynatıyoruz, sonra ateşten alıp süzüyoruz. Süzdükten sonra ılınmaya bırakıyoruz. Akşam yemeklerinden iki saat sonra bir çay bardağı içiyoruz.

Göz altı torbaları ibrahim saraçoğlu kürü olarak ikinci bir önerimiz de, üzüm çekirdeği yağı soğuk pres; her akşam yatmadan önce bir miktar soğuk pres üzüm çekirdeği yağını parmak uçlarımıza alarak, göz çevremize masaj yapıyoruz.

Göz altı torbaları nasıl tedavi edilir?

Eğer göz altı torbalarınız, düzensiz yaşama, alkol, bilgisayar kullanmak, beslenme gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa, tedavi olarak genellikle düzenli yaşam, iyi uyku, kremler, göz maskeleri, bakım ürünleriyle tedavi edilebilir.

Eğer göz torbalarınız genetik faktörlerle ilgili ise, yaşlanma sonucu artık kaçınılmaz ise bunun için basit cerrahi yöntemler uygulanabilir. Plastik cerraha başvurularak, göz çevresi estetiği ile göz torbalarının neden olduğu görüntüden kurtulmak mümkündür.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Join the Conversation

22 Comments

  1. says: emine çiçek

   Nejla hanım lütfen bizimle de paylaşırmısınız ben ne yaptıysam geçmek bilmedi çok üzülüyorum bazen soran bile oluyor çok rahatsız ediyor lütfen paylaşırmısınız ??

 1. says: Necla

  Göz Alti torbalarina.1 cay kasik zencefil tozu.1 cay kasik un.2 damla limon .cay kasigi yumurtanin beyazi.bunlar macun olacak sekilde karistirip göz altina süroyorsunuz.20 dk sonra soguk su ile yikayin.daha sonra Hindistan ceviz yagi yada üzüm cekirdek yagini sürün.ben bunu 2 gün yaptim ve kurtuldum

  1. says: alp yiğit baglamis

   Necla hanım benim yaşım otuzun üstü bu karışım bende işe yararmı? Birde sormustum zencefilmi yoksa zerdeçalmı diye bana cevap yazmadınız.lütfen cevap yazarmısınız bekliyorum. Gülay selam ve dua ile

 2. says: alp yiğit baglamis

  Necla hanım tarifteki zencefilmi yoksa zerdecalmi ve sizin yaşınız kac çünkü yaş 30 oluncada çok etkili olamıyor malesef. Lutfen cevabinizi bekliyorum

 3. says: alp yiğit baglamis

  Necla hanım kac ay oldu bir soru sormuştum ama malesef sizden cevap yok. Siz kac yaşındasınız da 2gunde yokolmuş. Ben 34 yaşında bir bayanim ve ne yaptıysam fayda etmedi. Bide zencefil çok yakıyor bende acaba zencefil değilde zerdeçalmı diye sormuştum. Benim yasim da olupta yinede bu maskeyle sorunundan kurtulan varmı? Varsa lütfen yazsın. Çünkü bir bayan olarak çok rahatsız oluyorum. şimdiden teşekkürler.

 4. says: İsimsiz

  Necla Hanım söylediğiniz tarifi uyguladim ve azaltmak yerine daha çok şişirdi bu normal mi? İlk uygulandığı sebebiyle mi böyle sonrasında geçer mi?

 5. says: murat

  yaw her yazılana inanmayınn.. görmüyormusunuz neclamıdır nedir dalga geçiyorr ..necla umarım senınde göz altların öyle şişsinki doktorlara gidesinn :))

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir