Doğal Antibiyotikler Bitkiler Nelerdir İçeren Yiyecekler

doğal antibiyotikler nelerdir
doğal antibiyotikler nelerdir

Stres, yorgunluk ve yetersiz beslenme sonucunda insan vücudu kendini savunmasız bir hale getirir ve mikropları kolay bir şekilde vücuduna alabilir. Bunun temel sebepleri arasında ise bağışıklık sisteminin çökerek bu virüsler ile savaşmaya gücü kalmamasıdır.

Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini en üst seviyede tutacak besinleri vücudumuza katmalıyız. Genel anlamda hastalıklardan kendimizi korumak adına antibiyotik takviyesine başvururuz. Tıbbi antibiyotik faydalı olduğu kadar bir o kadar da zararlıdır. Sık süreler ile kullanılan antibiyotikler vücuda ciddi hasar yaratmaktadır. Bu sebepten ötürüdür ki doğal antibiyotik içeren besinleri tüketmek bu işin en mantıklı sonucudur.

Hastalanma sırasında direk olarak antibiyotiklere yüklenmeyip, doğal yiyeceklerden bu ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekir. Doğal antibiyotiklerle bünyemizi daha sağlam ve bağışıklı bir hale getirmemiz mümkündür. Doğal antibiyotik içeren yiyecekler nelerdir diye kendinize bir takım sorular sorabilirsiniz. Bu soruların cevabı ise makalemizin devamında yer alacaktır.

Doğal Antibiyotikler Nelerdir?

Doğal antibiyotikler nelerdir tarzında bir soruyu sorduğunuzda alacağınız ilk yanıt soğan ve sarımsaktır. Yapılan araştırmalara göre doğal yollardan antibiyotik almak isteyen bireyler soğan ve sarımsak yiyerek bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. İçerisinde bulunan bileşenler ile vücutta mikropların yayılmasını engelleyen bu besinlerin mümkün olduğunca çok fazla tüketilmesi gerekmektedir. Pişmiş soğan ve ya sarımsak yerine çiğ tüketmek sonuçlarının daha etkili olacağını sizlere gösterecektir.

Doğal Antibiyotik Baharatlar

Baharat denildiği zaman çok geniş bir alana açılan bu kapıda doğal antibiyotik barındıran baharatlar şu şekildedir; karabiber, pul biber, kimyon, acı kırmızı biber ve sumaktır.

Bunların içerisinde diğerlerine oranla daha işlevli bulunan acı kırmızı biber hem vücudun mikroplarını öldürür hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda direnç katan bu besinler aynı zaman içerisinde de kuvvetli bir antibiyotik etkisine sahiptir. Biber tüketimi ile içerisinde bulunan minerallere sahip olmamızın yanı sıra kuvvetli bir antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Doğal Antibiyotik İçeren Bitkiler Nelerdir?

Doğa içerisinde insan faktörü olmadan yetişen bitkilere doğal bitkiler denilmektedir. Bazı bitki türleri vardır ki içindeki bileşenlerde antibiyotik özelliği bulunmaktadır.

Doğal antibiyotik içeren bitkiler;

  • kekik
  • karabaş otu
  • dağ çiçeği
  • ada çayı
  • meyan kökü

Bu bitkiler genel anlamda kaynatılarak çay olarak içilmektedir. Bu şekilde tüketilen bu bitkiler kana direk karıştığı için daha etkili çözümler sunmaktadır.

Doğal Antibiyotik İçeren Sebzeler Nelerdir?

Doğal antibiyotik sebzeler arasında tüketilmesinde büyük fayda olan besinlerden biriside ıspanaktır. Ispanak içerisinde bulunan bol miktarda demir ve protein ile kendinizi daha iyi hissetmeniz olağan bir durumdur. İçerisinde bulunan lifler ile sizi daha tok tutar. Aynı zamanda da vücut direncinin arttırılmasında büyük rol oynar. Ispanak içinde bulunan çok miktarda C vitamini ile kış aylarını soğuk almadan geçirmeniz mümkün bir durumdur. Kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesi için önemlidir. Bebekler için tamamen doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir. Kan dolaşımını hızlandırır ve karaciğeri temizlemektedir.

Bir diğer faydalı sebzede lahanadır. Lahana içerisinde bulunan B, C, E vitaminleri ile romatizma, şeker ve vb. hastalıkların azalmasında büyük önem göstermektedir. Aynı zamanda lahananın kan temizleme özelliği bulunmaktadır. Doğal bir antibiyotik içeren bu sebzeler vücuttaki toksinlerin atılmasında büyük yarar sağlamaktadır. İdrar söktürücü özelliği bulunan bu sebzenin kanser hücrelerinin yayılmasını da engellemektedir. Yaraların iyileşmesi, vücuda U vitamini ile etki etmesi, kalp krizini engellemesi ve tiroit bezlerinin yavaş çalışmasını sağlayan etkileri bulunmaktadır.

doğal antibiyotik içeren bitkiler
doğal antibiyotik içeren bitkiler

Doğal Antibiyotik İçeren Yiyecekler Nelerdir diye düşünen bireyler brokoli tüketerek kendilerini daha iyi hissetmesi mümkündür. Brokoli içerisinde bulunan yoğun antibiyotik ile vücuda karoten maddesi vermektedir. Bu sayede daha dirençli ve kuvvetli bir bünyeye sahip olunması beklenmektedir. Bol miktarda C vitamini ve B1 vitamini salgılayarak soğuk algınlığı riskini en aza indirip, vücudun mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Elma suyu, havuç suyu ve brokoli suyundan oluşan bir karışım doğal antibiyotik kürüdür. Bir diğer faydalı olan besin ise enginardır. Enginar içerisinde bulunan bileşenler ile karaciğer yenilenir ve kal düzenli bir ritme girer. Enginarın içerisinde bulunan antibiyotik etkisi ile vücutta birikmiş vaziyette bulunan atıkların vücuttan dışarı çıkarılmasında kullanılır. Bu sebepten ötürü vücut kendini daha dinç bir şekilde görür. Üre ve kolesterol kontrolü ile kalp kaslarını güçlü kılan sebzeler arasındadır.

Doğal Antibiyotik İçeren Meyveler Nelerdir?

Doğal antibiyotik içeren meyveler arasında en etkili olan besinler; muz, nar, kayısı ve portakaldır. Muzun içerisinde bulunan bileşenler ile vücudunuzda bulunan yorgunluk hissiniz kaybolur. İshal tedavi edici özelliği ile bünyenizi rahatlatır. Kas sistemlerindeki yorgunluğu alarak iyileştirici bir güce sahiptir. Bir diğer yararlı meyve ise nardır. Nar içerisinde bulunan vitaminleri ile kış aylarının vazgeçilmez besinleri arasındadır. Prostat kanseri ve ya cilt kanseri hastalığına yakalanmış bir kişi nar tüketimini gerçekleştirerek bu hastalıktan doğal yollarla kurtulabilir. Doğal olarak antioksidan özelliği bünyeyi temiz tutar ve toksinler vücuttan uzaklaştırır. Böbrek iltihabına iyi gelen nar tansiyon düşür ve cildinize güzel bir görünüm kazandırır.

Last Updated on 26 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir