Domuz Giribinden Korunma Yolları

domuz gribinden korunma yolları
domuz gribinden korunma yolları

Kış günlerinin iyice bastırdığı şu günlerde, nereye baksak herkes grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, domuz gribi, ağır grip belirtileri ile yaşamaya çalışıyor. Domuz gribinin belirtileri nelerdir, domuz gribiyle başa çıkma yolları, domuz gribinden korunma yolları nelerdir konulu bir rehber hazırladık.

Domuz gribi nedir önce buna bir göz atalım ve aşama aşama tüm detaylarından bahsedelim.

Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi bulaşıcı viral bir hastalıktır. Domuz gribi, influenza A H1N1 , öksürük, hapşırık, havadan bulaşan, etraftaki eşyalara sürülen ellerden, ağıza, buruna göze sürüldüğünde bulaşır. Yakın temasta, kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Kuluçka süresi bir ile dört gün arasında en fazla yedi gün sürer. Genel belirtileri olarak yüksek ateş, titreme, halsizlik, kas ağrısı, baş ve boğaz ağrısı, bazen de ishal bulantı, kusma şeklinde de gözlenebilir.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri (İnfluenza A H1N1 ) aslında normal giripten farklı değildir. Seyreden yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük gibi bulgularla kendini gösterir. Ayrıca boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk şeklinde belirtilerle seyreder.

Çalışma hayatını aksatan en önemli hastalıklardan biridir. Hemen her yetişkin yılda bir yada birkaç kez olmak üzere grip le uğraşmak zorunda kalır.

Çocuklarda Domuz Gribi

Yetişkinlerde olduğu belirtilerin aynısı çocuklarda da görülmektedir. Çocuklarda öne çıkan grip belirtileri genelde huzursuzluk, uyku hali ve iştahsızlık olarak sayılabilir.

Eğer çocuk olsun yetişkinler olsun belirtiler ağırlaşırsa acil müdahale gerektirmektedir.

Yetişkinlerde  acil müdahale gerektiren grip belirtileri ise şu şekilde sayabiliriz:

 • Zor nefes almak veya nefes darlığı çekilmesi
 • Bilinç bulanıklığı
 • Sık ve uzun süreli kusma belirtileri

Çocuklarda acil müdahale edilmesi gereken grip belirtileri nelerdir:

 • Hızlı veya zor nefes alma belirtileri
 • Vücutta solgunluk ve morarmalar
 • Beslenememe
 • Uyaranlara cevap verememe
 • Uyku hali, uykuya meyillenme
 • Huzursuz olma
 • Ateşle birlikte gözlenen döküntüler

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?

Domuz gribi hastalığının tanısı, hastanın burun veya boğazından alınan örnekten elde edilen testlerle konulur.

Grip hastalığı ağır seyredenlerin, hastaneye yatacak derecede kötü olanların, domuz gribi testi yapmasında fayda bulunmaktadır.

Domuz Gribinde Kimler Risk Altındadır?

Domuz gribi risk grubunda, gebeler, bebekler, özellikle iki yaşın altındaki bebekler, 65 yaş üstü yaşlılar ve koronik akciğer hastalığı bulunan, kronik böbrek yetmezliği olanlar, diyabet, kalp hastalığına sahip olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar risk grubunda sayılmaktadırlar.

Domuz Gribinden Korunma Yolları Nelerdir?

Domuz gribi de diğer grip türleri gibi yayılan bir hastalıktır. Domuz gribinden korunma yolları için kişisel olarak yapabileceklerimiz, alabileceğimiz önlemler aslında grip ve soğuk algınlığından korunmak için yapabileceklerimizin benzeridir.

 • Hasta görünen, ateşi olan, öksüren kişilerden uzak durmaya çalışılmalı, gerekirse toplu alanlarda maske takılmalı, yakın temaslarda.
 • Sık sık ellerinizi, burnunuzu, su ve sabun ile yıkayın. Özellikle öksürüp, hapşırdığınızda  elinizi ve yüzünüzü yıkayın.
 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, ağzınızı mendille kapatmaya çalışın, mendilleri mutlaka çöp kutusuna atın, ortaya veya ev ortamında açıkta bırakmamaya çalışın.
 • Ellerinizi gereksiz yere sürekli burnunuza, ağzınıza, gözlerinize sürmemeye çalışın.
 • Hasta bir halde toplu yerlere, gitmeyin.
 • Tokalaşıp öpüşmeye bir süre ara verin.
 • Bol sıvı tüketin, beslenmenize dikkat edin.
 • Kesinlikle istirahat edilmesi gerekmektedir.
 • Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren, bağışıklık sistemini destekleyen gıdalar alınmalı.
 • Bitki çayları, eknizya, goji berry, zencefil vb. bitki çayları, tüketilmesi, c vitamini alınması yararlı olacaktır.

Grip aşısı olmak domuz gribinden korur mu?

Hayır mevsimsel grip aşısı olmak domuz gribinden korumaz, ancak kronik hastalar, yaşlıların risk grubundaki kişilerin grip aşısı olması tavsiye edilir.

Domuz gribinde antibiyotik işe yarar mı?

Hayır tüm grip türlerinde olduğu gibi domuz gribinde de antibiyotik tedavisinin bir yararı bulunmamaktadır.

Domuz gribinin aşısı var mı?

Domuz gribinin tüm grip türleri gibi belirli kesin bir aşısı yoktur. Çünkü sürekli her yıl kendini değiştiren bir virüs olduğundan, aşı üretmek güçtür. Mevcut grup türlerinin bir kısmında işe yarayan grip aşıları domuz gribinde bir fayda sağlamamaktadır.

Domuz gribinin ilacı var mı?

Domuz gribinin aşısı olmadığı gibi, kesin tedavi eden bir ilacı da bulunmamaktadır. Ancak bazı anti-viral ilaçların tedavi sürecinde faydalı olabileceği belirtilmektedir.

Sitemizde grip ve soğuk algınlığı ile başa çıkma yollarını anlattığımız; doğal tedaviler, korunma yolları ile ilgili diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Soğuk algınlığı nasıl geçer   ve grip nasıl geçer yazılarımızın size faydalı olacağını umuyoruz.

Last Updated on 24 Ocak 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir