Histeroskopi Sonrası Hamile Kalma Şansı Artar mı?

Kısırlık, düşük yapma ve erken gebelik sorunları ortadan kaldıran histeroskopi yöntemi yardımıyla günümüzde hamile kalanların sayısı hızla artıyor. Hem tanı koyma hem de tedavi etme amacıyla meydana getirilen histeroskopi günümüzde en gelişmiş yöntemlerle yapılmaktadır.

Uzman doktorlar tarafınca kısa sürede uygulanan bu yöntem çocuk sahibi olmak isteyenleri mutlu ediyor. Tane düzensizliği, rahim içi rahatsızlıklar, myom şeklinde hastalıkların tedavi edilmesinin yanı sıra peş peşe düşük icra eden, uzun süredir çocuk sahibi olamayan kişilerin sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Kısırlığı ortadan kaldıran en etkili yöntemlerden biri haline gelen histeroskopi sonrasında hamile kalmak kolaylaşır. Histeroskopi sonrasında hasta en fazla 1 aylık iyileşme sürecinden sonrasında derhal hamile kalabilir. Sadece histeroskopi yapıldıktan sonrasında ilk bir ay şahıs tane göremeyebilir. Bu durum hamilelikle karıştırılmamalıdır. Tam teşhis için tahlil yapabilirsiniz.

Histeroskopi Sonrası Hamile Kalan Var mı?

Histeroskopi birçok rahim içi ve yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlığı ortadan kaldırarak tam bir düzelme sağlar. Bu durum hastanın daha ilkin yaşamış olduğu kısırlık, düşük yapma, erken doğum yapma, rahim kanalının darlığı, rahim duvarının yapışık olması, kist ve poliplerden meydana gelen hamile olamama problemini kati olarak ortadan kaldırır.

Günümüzde histeroskopi öncesi hamile kalamayan bir oldukça bayanın histeroskopi sonrasında daha rahat bir halde hamile kalabildiği bilinmektedir.  Bu yöntem gebeliğe engel olmadığı şeklinde gebeliği kolaylaştırmaktadır. Tane düzensizliğinden kaynaklı olarak hamile kalamayanların problemlerine da çözüm getirerek hamilelik şansını yüksek oranda artırır.

Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

Hastalığın teşhisini koymak amacıyla meydana getirilen ofis histeroskopi 1-2 saat içinde anestezi uygulanmadan kolayca yapılır. Bu durumda kişinin rahim içi duvarında hiçbir kanama, ağrı ve acı meydana gelmediği için hasta uygulama sonrası derhal ilişkiye girebilir ve hamile kalabilir.

Sadece tedavi amacıyla meydana getirilen cerrahi histeroskopi ortalama 6 saat kadar sürer ve anestezi verilir. Bu yüzden histeroskopi sonrası vajinanın iyileşmesi için minimum 1 hafta beklemek gereklidir. Bu süre sonrasında girilen ilişki sonrasında hamile kalınabilir. Bilhassa kist ve miyomların alınması ile kısırlık tedavisi amacıyla meydana getirilen histeroskopi sonrasında rahim ve yumurtalıkların iyileşmesi birazcık daha uzun sürer. Bu zamanda hamile kalmak için acil edilmemelidir.

Rahim, vajina, tüpler ve yumurtalıklar tam olarak iyileşmeden hamile kalmak düşük riskini yada erken doğum riskini arttırabilir. Bu durumda en ideal süre minimum 1 aydır. Rahim içinin iyileştikten sonrasında girilen ilişki sonrasında derhal hamile kalınabilir.

Ek olarak histeroskopi sonrasına denk gelen tane döngüsünde hasta tane göremeyebilir. Tane göremediği dönemlerde hamile kalma ihtimali düşüktür. Bu yüzden tane düzensizliğinin giderilmesi  için ilk olarak hormon ilaçları kullanılır. Hastanın minimum 1 ay sonrasında hamile kalma şansı adım atar. Tam bir netice için doktorunuzdan data alabilirsiniz.

Ofis Histeroskopi Ameliyatı Sonrası Gebelik Mümkün mü?

Ofis Histeroskopi hastalığın tanısını koymak amacıyla uygulanır. Bu yüzden cerrahi uygulamaya nazaran daha süratli iyileşme gösterir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran günümüzde ofis ya da cerrahi histeroskopi ameliyatı sonrasında gebeliği engelleyici hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Aksine tane düzensizliğini, kısırlığı ve düşük yapma riskini ortadan kaldırdığı için gebelik şansı artmıştır.

Ek olarak menopoz öncesinde ve sonrasında dönemlerde görülen tane düzensizliklerini ve aşırı kanamaları önler. Tekrarlayan büyük kist ve poliplerin tedavisi şeklinde ciddi problemler haricinde rahmin alınmasını da engeller. Böylece hamile kalmak isteyenlerin gebelik ihtimali yükselir.

Tüp Bebek Tedavisinde Histeroskopinin Tesiri Nedir?

Tüp bebek yapmak isteyen kişilerin rahim içinin uygun olup olmadığını görmek amacıyla kamera ile rahim içine girilerek histeroskopi yapılır. Tanı amacıyla meydana getirilen bu yöntemin rahme hiçbir ziyanı yoktur. Rahim filmi çekilerek hidrosalpenks ve çikolata kisti şeklinde durumların olup olmadığı belirlenir ve tüp bebek uygulamasına başlanır. Böylece tüp bebek tedavisi 2 kat daha etkili olur.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalırsam, Bebeğim Olumsuz Etkilenir mi?

Rahat ve sağlıklı bir gebelik geçirmek isteniyorsa, obezite cerrahisi geçirdikten sonra beslenme rutinine özen göstermek gereklidir. Mide bandı operasyonu sonrasında doğum yapmış olan annelerin bebeklerinde görülebilecek olan riskler, cerrahi müdahale geçirmemiş olan kadınlarla aynıdır. Hatta daha düşük olma ihtimali bile vardır.

İyi Beslenmenin Hamilelik Döneminde Önemi Mide bandı operasyonu veya Gastrik Bypass sonrasında anne beslenme düzenine özen gösterdiği sürece beslenme ile alakalı sorun yaşanmaz. Ancak biliopankreatik diversiyon geçirmiş olan kadınların yüzde 20’ sinde gebelik döneminde çeşitli besleyicilerin damar yoluyla verilmesi gerekebilir. Hepsinden önce kadın doğum uzmanın, geçirilen obezite cerrahi operasyonu ile ilgili tüm detayları bilmesi gerekir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebe Kalındığında Yaşanan Kilo Alımı

Obezite cerrahi operasyon sonrası kaybedilen kiloların hamilelik esnasında geri alınabileceği düşüncesi doğru değildir. Ancak bu doğru değil diyerek besin alımına dikkat etmemek son derece yanlış bir durumdur. Kilo alımı yaşanmaması için besinlerin miktarına ve alınan besinlere dikkat edilmesi gereklidir.

Bulantı, reflü, kusma, aniden acıkma gibi hastalıklar hamileliği zor hale getirse dahi diyetisyeniniz ile irtibat halinde olmanız ve onun tavsiyelerine uymanız hamileliğinizin sağlıklı ve rahat geçmesine sebep olacaktır. Kadınların birçoğu hamilelik döneminde aldıkları kiloları geri verirler. Bu durum obezite cerrahi geçirmiş anne adayları için de geçerlidir.

Obezite Ameliyatlarından Sonra Emzirme

Obezite cerrahi operasyon sonrasında emzirme dönemine geçmiş kadınlar için bir sorun yoktur. Sütünün bebeğe yeterli gelmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bu kendi sağlığını koruması içinde önemlidir.

Obezite Cerrahisi, Emzirmeye Engel Teşkil Eder mi?

Obezite cerrahisi emzirmeye engel değildir. Beslenmeye dikkat edildiği, vitaminlerin alımına özen gösterildiği takdirde bir sorun yoktur. Besin ve vitaminlerin yeterli olmaması durumu, süte de yansır. Hamilelikten önce aşırı kilolu yada obez olan kişilerde sütün oluşması gecikebilir. Bu korkulacak bir durum olmayıp, sütü arttırıcı yöntemlere başvurularak önlem alınması gerekir.

Kısaca Özetlemek Gerekirse;

  • Obezite cerrahisi sonrasında adet düzensizliği gibi problemler düzelerek, doğurganlık artar.
  • Operasyondan sonra gebe kalmadan önce ideal olarak 18 ay beklenmelidir.
  • Düzenli ve dengeli beslenme, gerekli vitaminlerin alımını ihmal etmemek son derece önemlidir.
  • Hamilelikle alakalı riskler azalıyor diye gerekli önlemleri almamazlık yapılmamalıdır.

Çünkü risklerin azalması tamamen yok olduğu anlamına gelmez. tamamen yok olmamaktadır. Hamileliğin sezaryen ile olma riskini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir