İsveç İksiri (Orijinal Maurers) Nedir, Nasıl Kullanılır

İsveç İksiri (Orijinal Maurers) Nedir, Nasıl Kullanılır
İsveç İksiri (Orijinal Maurers) Nedir, Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda insanların bitkisel tedavi yollarına yönelmesi ile birlikte bu alanda sunulan ürünlerin değeri artmıştır. Bu ürünlerden biri olan İsveç iksiri ise 104 yaşında ata binerken düşerek ölen Doktor Samt’ın notları arasında bulunmuş bir reçeteden oluşmaktadır. Doktor Samt’ın ve çevresindeki kişilerin oldukça sağlıklı olduğu da bilinenler arasındadır.

Bu iksirin tarifini alarak Tanrı’nın Eczanesinden Sağlık isimli kitabında yayınlayan Avustralyalı Mari Treben ise bu iksirle ilgili deneyimlerini de 1980 yılında insanlar ile paylaşmıştır. Ülkemizde tanınması 1984 yılında olan İsveç iksiri deneyenlerin kendilerini daha iyi hissetmeleri nedeniyle yaygınlık kazanmaya başlamıştır. İçerisindeki maddelerin bitkisel ürünlerden oluşuyor olması da bu ürünü sağlıklı ve doğal bir hale getirmiştir.

İsveç İksiri Nedir?

Avrupa ülkelerinin birçoğunda “Yaşam İksiri” olarak geçen bu şurup, İsveçli biri tarafından bulunduğu için ülkemizde İsveç iksiri adı ile anılmaya başlamıştır. Gıda takviyesi olarak görülen bu iksirin bağışıklık sistemine iyi gelmesi ve 100’den fazla hastalığa da iyi gelmesi nedeniyle ülkemizde fazlaca kullanılmaktadır. Özellikle vücudun çeşitli yerlerindeki ağrıları alan bu ilacın rengi koyu kahverengi olup kokusu da oldukça keskindir. Bu iksirin metabolizmadaki aksaklıkları ve sorunları da gidererek daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için kullanılabildiği bilinmektedir. Kanser tedavisi gibi oldukça zorlu rahatsızlıkların bitkisel tedavisinde de İsveç iksiri kullanılmaktadır. En çok bilinen İsveç iksiri faydaları aşağıdaki gibidir:

İsveç İksiri Faydaları

 • Adet gecikmesi ve adet düzensizliklerinde,
 • Ağız ve diş eti sorunlarında,
 • Akciğer rahatsızlıklarında,
 • Bağırsak enfeksiyonlarında ve diğer bağırsak sorunlarında,
 • Baş ağrılarında ve baş dönmelerinde,
 • Bel ağrılarında,
 • Sırt, boyun ve omuz ağrılarında,
 • Böbrek sorunlarında çözüm olması İsveç iksiri faydaları arasındadır,
 • Gastrit, mide sorunları ve diğer problemlerde,
 • Cilt sorunlarında, saç dökülmelerinde,
 • Basur, romatizma, kabızlık, sinüzit, sedef,
 • Parkinson, sarılık, böcek sokmaları, sivilceler gibi daha pek çok sayılamayacak rahatsızlığa da iyi geldiği söylenmektedir.

İsveç İksiri Nasıl Kullanılır?

Gerek İsveç iksiri faydaları gerekse de kullanıcıların sorunlarına bulduğu çözümler sayesinde popüler hale gelmiş ürünlerden biridir. Cam şişelerde sunulan bu iksirin kıvamı hafif koyudur. Bu nedenle de bir anda içilmesi ya da tüketilmesi dozun aşılmasına neden olacağı için sağlık açısından zararlı olabilir.

İsveç iksiri iki farklı şekilde kullanılabilmektedir. İsveç iksiri nasıl kullanılır dendiğinde ilk tercih; içten kullanım denilen içerek tüketmek. İsveç iksiri nasıl kullanılır noktasında diğer kullanım ise; dıştan kullanım denilen tedavi edilecek yere sürerek kullanımdır. İçten kullanımlarda koyu kıvamda olan İsveç iksirinin inceltilmesi gerekir. Bunun içinde su ve ya bitki çayı ile karıştırılması daha iyi olacaktır. Ancak bitkisel ürünlerden oluşuyor olmasından dolayı İsveç iksirini süt, meyve suyu ya da diğer ürünlerle karıştırmak çeşitli sorunlara neden olabilir. İsveç iksirinin kullanımı ölçeklerle olmaktadır. Her evde bulunabilecek ölçekler olan kaşıkların boyutuna ve hastalığın türüne göre İsveç iksiri tüketilebilir. Ancak bu ürünün bir ilaç olmadığı unutulmamalıdır. Bir hastalığınıza çözüm olması için İsveç İksiri kullanmak istiyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız. İsveç iksiri kullanımı aşağıdaki şekillerde ve dozlarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Eğer kişilerin rahatsızlıkları baş ağrısı  ve kabızlık türü ufak hastalıklarsa, bu hastalıklar için kişilerin bir tatlı kaşığı tüketmesi yeterli olacaktır. Günde 3 tatlı kaşığı tüketilebilecek olan iksir yarım çay bardağı su ile veya bitki çayı ile inceltilebilir. Yemeklerden önce ve tek seferde değil yudum yudum içilmesi gerekir.
 • Eğer çok önemli rahatsızlıklar dediğimiz kanser, romatizma, basur gibi hastalıklarda kullanılacaksa günde 3 yemek kaşığı kadar tüketilebilir. Ayrıca yudum yudum tüketmek ve bir çay bardağı kadar su ile inceltmek gerekir.
 • İsveç iksiri dıştan kompres olarak uygulanacaksa bölgeye öncelikle zeytinyağı, kantaron yağı gibi ürünler sürülmelidir. İksirin içerisinde bulunan maddelerin tahrişinden korunmak amacıyla sürülen bu yağlardan sonra bir pamuk yardımı ile bölgeye sürülmelidir. Eğer bölgedeki rahatsızlık fazla ise bir bez ile alınan iksir burada bekletilmeli ve üzeri naylon ile kapatılmalıdır. Rahatsızlık hafif ise bez 2 saat kadar bekletilmeli, rahatsızlık ağır ise 4 saat kadar bekletilmelidir.
 • Böbrek ya da karaciğer gibi organlarda sorunları olan kişilerde ise günde bir çay kaşığı kadar iksirden kullanılması yeterli olacaktır. İçten kullanım yerine kompreste yapılabilir.

İsveç İksirinin İçeriği Nedir?

İsveç iksiri Doktor Samt tarafından hazırlanan bir iksirdir. Ancak içeriğindeki maddeler daha sonra Alman doktor ve eczacı olan Thesis tarafından değişikliğe uğratılmıştır. Bu değişiklik sadece bazı maddelerin daha etkili olanları ile değiştirilmesi ve içeriğe aynı etkiye sahip birkaç ürünün daha eklenmesi ile oluşmuştur. İçerisinde ise şu maddeler bulunmaktadır:

 • 5,5 gr. Cedvar
 • 1 gr. Besbase
 • 2 gr. Domuzdikeni
 • 1 gr. Kafur
 • 6,5 gr. Melekotu Kökü
 • 9 gr. Ravent Kökü
 • 10 gr. Sarısabır
 • 1 gr. Tarçın
 • 3,5 gr. Centiyane
 • 9 gr. Eğir Kökü
 • 0,5 gr. Kakule
 • 7 gr. Mirra
 • 0,1 gr. Safran
 • 1 gr. Sinameki

İsveç iksiri içerisinde yer alan bütün maddelerin belli oranlarda karıştırılması ile oluşan bu iksirdeki maddelerin yanlış oranda koyulmasından dolayı farklı reaksiyonlar gösterebilme özelliği vardır. Eskiden beri hazırlanan her karışımın oranlarla karışıma eklenmesi bir gelenek haline gelmiş ve sağlık açısından ilaçlarda kullanılan maddeler gibi etkilerine göre her bitkinin eklenmesi de önemli görülmüştür.

İsveç iksirinin içerisinde yer alan her bitkinin acı özellikte olması ve alkolle birleştirilmesi ile oluşan karışımda acı bir tada ve keskin bir kokuya sahip olmasında neden olmuştur. Şişenin kapağının açılması ile keskin koku etrafa yayılmaktadır. Kokusunun nefes edilmesinin de baş ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca kokusunun nefes edilmesinin baş dönmesine de iyi geldiği ve zihni açtığı da söylenenler arasındadır.

isveç iksiri nedir
isveç iksiri nedir

İsveç İksiri Yan Etkileri

Yapılan araştırmalar ve testlerde İsveç iksirinin önerilen oranlarda kullanıldığında bir sorun ortaya çıkarmadığı görülmüştür. Ancak bu araştırmaların ve testlerin sonuçları kesin değildir. Her insanın bünyesi farklı farklı olduğu için bazı kişilerde İsveç iksiri yan etkileri görülebilir ya da alerjik durumlar meydana gelebilir.

Ölçüleri aşılarak kullanıldığında zararlı olabileceği düşünülen bu ürün aslında gündelik hayatta kullandığımız ilaçları da çok içtiğimize başımıza geleceklere benzer etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca İsveç iksiri ile ilgili olarak her hastalığa farklı oranlarda kullanılması gerektiği ile ilgili uyarılarda yapılmaktadır. Çünkü etkili bir içeriğe sahip olan bu iksir her hastalığa farklı oranlarda kullanıldığında yeterli olabilmektedir.

Süt ile kullanıldığında İsveç iksiri alerjiye neden olabilir. Bu nedenle kişilerin su veya bitki çayı gibi ürünlerle birlikte tüketmesi daha sağlıklı olacaktır. Çocuklardaki kullanımı yetişkinlere göre farklı olan bu iksirin etkileri tam olarak bilinmediği için çocuklara daha az verilmesi gerekir. Aksi halde bilinmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

İsveç iksirini kullananların verdiği bilgilere göre süt veya yoğurt tüketiminden sonra bu iksirin içilmesi bağırsakların bozulmasına neden olabilmektedir.

Gebelikte de anneye ve bebeğe olan etkilerinin tam olarak bilinmediği İsveç iksirinin kullanılmaması gerekir. İsveç iksiri içeriğinde yer alan bitkiler bebeğin düşmesine ya da annenin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca 10 yaş altındaki çocuklar içinde ağır gelebilen bir formüle sahip olan bu iksiri kullanmamak daha iyi olacaktır. Hatta bu iksirin çocuklarda içten değil dıştan kullanımının mümkün olduğu yönünde yurt dışında açıklamalar yapılmıştır.

Kişilerin bünyelerinin farklı olması ve her birinin farklı rahatsızlıklar yaşamasından dolayı İsveç iksirini ve bu gibi ilaçları kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. Aksi durumlarda hastalarda yeni rahatsızlıklar görülebilir ya da daha farklı durumlar ortaya çıkabilir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir