Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir Kansızlık İçin

kan yapıcı yiyecekler nelerdir kansızlık için
kan yapıcı yiyecekler nelerdir kansızlık için

Kan Yapıcı Yiyecekler

Anemi, kanın yeterli miktarda kırmızı hücre üretememesi sonucunda oluşan bir hastalıktır, kansızlık ta denir. O halde bu yazımızda kansızlığa ne iyi gelir ve kan yapıcı yiyecekler nelerdir tek tek ele alacağız.

Her yaştan insanı vurabilecek bir hastalık olan anemi kişi güncel hayatında bir hayli zorluk çekmektedir. Kırmızı kan hücreleri sayesinde kaslara ve organlara oksijen taşınmaktadır. Bu oranın azalması sonucunda halsizlik ve yorgunluk belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır.

Kan rahatsızlıkları arasında kansızlık hastası olan insanlar bir hayli fazladır. Dünya sıralamasında en fazla görülen kan hastalıkları arasında bulunmaktadır. Aneminin oluşmasında ki temel sebep kırmızı kan hücrelerinin azalması ve ya tahrip olması sonucu işlevlerini yerine getirememesinden kaynaklanır. Her eksilmeyi de anemiye bağlamak normal bir durum değildir.

Bazı insanların gebe kalmaları, düzenli bir şekilde kan bağışında bulunmaları geçici kansızlığa yol açabilmektedir. Kan problemleri yaşanması bireyin gün içerisindeki yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir. Bu hastalığın önlemi alınmadığı takdirde ileriki yaşlarda ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Doktorunuza başvurarak tedbirler alınır ve bunların dâhilinde hareket edilir. Bu süreç içerisinde vitamin ve ya mineral gibi çeşitli bileşenler kullanılır. Tıbbi yolla her hangi bir sonuç almak istemeyen kişiler de tamamen doğal yollardan olan Kan Yapıcı Yiyecekler tüketerek vücutlarının kan oranlarını düzenleyebilirler.

kansızlık için iyi gelen yiyecekler
kansızlık için iyi gelen yiyecekler

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir?

Kansızlığın birbirinde farklı türleri bulunmaktadır. Bunların arasında temel olarak alınan ilk tür; Bedenin yeterli miktarlar da kan hücresi üretememesinden kaynaklı olarak oluşan hastalık, vücutta bulunan kan hücrelerinin sayısın da ciddi bir azalma oluşması, kan kaybı gerçekleşmesi ve ya kronik hastalıkların baş göstermesi sonucunda vücudun kendi hasarlarını giderememesi gibi problemlerden oluşur. Bu dört problemin arasında yaygın olarak insanlarda bulunan hastalık çeşidi kan hücrelerinin sayısının azalmasıdır. Bu durum ile karşılaşıp tıbbi müdahale almak istemeyen bireyler kan yapıcı besinler tüketerek eskiye oranla çok daha iyi bir konuma gelebilirler.

Kansızlık için demir

Kırmızı kan hücrelerinin temel yapı taşlarından biri olan demir bedenin hayatta kalmasını sağlayan önemli bir elementtir. Kendi aralarında da ikiye ayrılan bu element türünün ilki Heme’dir. Heme demir çeşidi hemoglobinden oluşan ve hayvansal gıdalardan alınan bir türdür. Diğer demiş çeşidi de non-hemedir. Aralarında ki temel fark ise heme demir çeşidinden alınan oran vücutta %14-%36 ile sindirilirken diğer çeşitte bu durum %3-%21 arasından değişmektedir. Heme demir çeşidi kırmızı et, balık, kümes hayvanları gibi besinlerden elde edilmektedir. Non-heme ise c vitaminin olarak zengin besinlerden vücuda alınmaktadır.

Diğer Yazı  Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir, Tedavisi, Yanık İzi Kalmaması İçin

Demir çeşitleri olarak bilimsel bilgilerin ardından halk arasında bilinen bir ürün de bulunmaktadır. Kan hücrelerinin zengin olduğu bu besin türlerinin tüketimine de dikkat edilmelidir. Bazı demir içerikli besinler içinde yağ, kolesterol ve kalori alımı gibi problemler oluşabilmektedir. Her yaştan insanın tüketebileceği bir oran olmamakla birlikte sağlık koşulları da düşünülerek vücuda alınması doğru olur.

Yaş aralığına göre günlük demir tüketimi; 7-12 ay arasında ki bebekler için 11 mg, 1-3 yaş aralığındaki çocuklar için 7 mg, 4-8 yaş aralığındaki çocuklar için 10 mg, 9-13 yaş aralığındaki çocuklar için 8 mg, 15-18 yaş aralığındaki gençler için 11-15 mg, 19-50 yaş aralığındaki bireyler için 8-18 mg, 51 yaş ve üstü bireylerin günlük 8 mg demir tüketmesi gerekmektedir.

Demir Bakımından Zengin Besinler – Yiyecekler

Kan Yapıcı Tavuk Ciğeri: Her gün tavuk ciğeri tüketmenizin olanağı yoktur. Fakat bazı günlerde kendinize özel olarak hazırlayabileceğiniz 100 gramlık tavuk ciğeri ile vücudunuzun demir oranını %60 oranında karşılayabilirsiniz.

Kansızlık için Sığır Ciğeri: 100 gram sığır ciğeri içerisinde bulunan bileşenler ile günlük demir ihtiyacınızın %35’ini rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Vücuda yararının yanında kolesterol ve trans yağ içermesi de zararlı bir yönüdür.

Kansızlığa İstiridye: Bazı günlerde sofranızda istiridye bulundurmanız vücudunuzun %35 oranında demir ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar. Olumsuz yönleri arasında yüksek oranda sodyum ve kolesterol etkisi oluşturması bulunmaktadır.

Kansızlığa iyi gelen hindi eti: Günlük tüketilmesi dâhilinde vücudun demir ihtiyacını %83 oranında karşılayan bu ürünün yüksek oranda soydum kolesterol oluşturması olumsuz yönleri arasında bulunmaktadır.

Kansızlık için sığır eti: 100 gramlık sığır eti içerisinde günlük demir ihtiyacınızın %12’sini rahatlıkla karşılayacak bileşenler bulunmaktadır. Vücut açısından olumsuz yönü de donmuş yağ, kolesterol ve trans yağ içermesidir.

Kansızlığa iyi gelen Yulaf: Günlük olarak 100 gramlık yulafın tüketilmesi dâhilinde vücudunuzun %24 oranında demir ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bir hayli besleyici bir ürün olan bu ürün ile fosfor, magnezyum ve besin liflerini de vücudunuza almış olacaksınız.

Kan Yapıcı Soya Fasulyesi: Günlük olarak 100 gram tüketilen soya fasulyesi ile vücudun %29 oranın da demir ihtiyacı karşılanmış olacaktır. İçerisinde bulunan yardımcı elemenler ile vücuda bakır, fosfor, K vitamini ve protein almış olacaksınız.

Diğer Yazı  Uçuk Nasıl Geçer Çabuk ve Uçuğa Ne İyi Gelir

Kan Yapıcı Mercimek: Günlük olarak 100 gram tüketilen mercimek ile vücudunuzun %18 oranında demir ihtiyacını karşılamış olursunuz. İçerisinde bulunan protein, folat ve besin lifleri ile zengin bir ürün tüketmiş olursunuz.

 Kansızlık İçin Mineraller

Demirin yanında tüketilmesi gereken bir çok mineral ve element bulunmaktadır. Gerek vücudun sağlığı için gerekse kaliteli bir yaşam için bir hayli önemli olan bu minerallerden bazıları şu şekildedir; C vitamini, B12 vitaminleri, folat alınması kansızlık için mineraller arasında kullanılmaktadır.

anemi kan yapıcı yiyecekler
anemi kan yapıcı yiyecekler

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde bir hayli yoğun olan ve hala bir çok insanın farkına bile varamadığı bir hastalık olan anemi; uzun süreli ve etkisini yıllar sonra dahi gösterebilen bir problemdir. Demir eksikliğinden kaynaklı olarak yaşanan anemi hastalıklarında vücut hemen kendini bırakmaz.

İlk aşamalarda bedenin bundan etkilenmesi olanaksızdır. Belirli bir süreç geçtikten sonra kan hücrelerinin depolanmaları boşalır ve hemoglobin uygun değerinin altına iner. Yaşanma durumlar içerisinde doğuran kadınlar, hamile bayanlar, az kilolu doğan bebeklerin anneleri normal insanlardan daha fazla kan kaybettikleri için vücutlarında böyle bir problemin yaşanması beklenebilir.

Kansızlık Belirtileri arasında en sık görülen; yorgun sürekli olarak halsizlik baş göstermesi, günlük hayatta verimliliğin azalmasından kaynaklı olarak iş ve okulda başarıların düşmesi, konsantrasyon problemi yaşama, vücut sıcaklığının sürekli olarak düşük olması, insanlarla sosyal ilişkilerin zorlaşması, bağışıklık sistemin çökmesi ve dilin şişmesi gibi önemli belirtiler bulunmaktadır.

Kansızlık İçin Önlemler

Bahsettiğimiz kansızlık belirtileri arasında kendinize uygun olanları seçtikten sonra bir karar vermelisiniz. Durumun toparlanabileceğini unutmayarak umutsuzluğa kapılmanız doğru bir davranış olmaz. Vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalı gerekli önlemlerin alınması için çalışmalara başlanması gerekir.

Kendi başınıza kullanacağınız vitamin ve minerallerin vücuduna yan etkisi sonucu daha farklı sonuçlar doğabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre demirin mineral ve ya vitamin yerine çeşitli besinler tüketilerek alındığında etkisi çok daha başarılı olmaktadır. Kendi başınıza karar vermektense doktorunuzla birlikte ne yiyeceğiniz düşünmeniz sizi daha sağlıklı bir birey yapacaktır. Sonuç olarak vücuda aşırı miktarda demir girmesi ile zehirlenme gibi ciddi problemler oluşabilmektedir.

Demir takviyesinin boş mideye alınması sonucunda vücut tepkime gösterip ishal, kusma, baş dönmesi gibi sert olaylara yol açabilmektedir. Demir takviyesinde bulunan aile bireyleri çocuklarının ulaşamayacağı bir yerde olmasına dikkat etmelidir. Kansızlık için önlemler arasında bir hayli önem tutan bu olay geçmiş yıllarda bir çok çocuğun zehirlenmesine yol açmıştır.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir