Ağda Sonrası Sivilceler İçin İyi Gelen Krem

ağda sonrası sivilceler için iyi gelen krem
ağda sonrası sivilceler için iyi gelen krem

Ağda Sonrası Sivilceler

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için yaptığınız ağdalar kadar kaliteli ve doğru bir şekilde yapılması da bir hayli önemli bir konudur. Ağda sonrası oluşan sivilceler için iyi gelen krem var mıdır varsa nelerdir bu yazımızda anlattık.

Bazı insanların ciltleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Herhangi bir dış etmen sonucunda zarar görüp renk değiştirebilir. Bu tip problemlerin yaşanmaması adına öncelikle cildinizi iyi bir şekilde tanımanız gerekir. Kullandığınız ağdanın cildinize verebileceği zararı, cilt üzerine sıcak ağdanın sürülmesi, çekim sırasında sert davranılması, ağda öncesinde cildin nemlendirilmemiş olması, tüylerin gereksiz uzunluğu ve ya kısa olması gibi bir çok sebep cildinizde ağda sonrası sivilcelerin oluşmasına yol açabilmektedir. Bu tip problemlerin oluşmasını engellemek adına önceden bazı önlemler alınabilmektedir.

Sizlerde bu önlemleri gerek ağda yaptıracağınız yerde gerekse evinizde kendiniz yaparak sorunları en az seviyeye indirebilirsiniz.

Ağda Sonrası Önlemler

Ağda yapımını ardından oluşan sivilceleri önlemek adına bir çok madde bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygın ve etkili olan yöntemler şunlardır;

Öncelikle ağda uygulayacağınız bölgeyi yumuşatmak adına pudra dökerek bölgeye masaj ile yayabilirsiniz. Bu cildinizin zarar görmesini engelleyip ağda sonrası sivilce oluşumunu engellemektedir. Cildin yağ oranını düzenleyerek cildinizin tahriş olmasını önler. Hemen arkasına ağda sonrası önlemler içerisinde bulunan diğer bir yöntemde sıcak ağdanın bölgeye direk olarak sürülmemesidir. Ağdanın sıcaklığı arttıkça yapışkanlık oranı da artacaktır. Bu olay sizin yararınıza olan bir durum fakat cildinize zarar vereceğinden ağda sonrasında sivilce oluşumu gerçekleşecektir. Ağda yapımı sırasında hızlı ve sert bir çekip cildinizin tahriş olmasını gerçekleştirir. Tahriş olan cilt bir süre sonrasında kabuk bağlayıp sivilce atabilir. Ağda sonrası önlemler içerisinde bulunan hijyen mendilleri ile kalıntıları ve tahriş olunan bölgeyi yumuşatabilirsiniz.

Sir Ağda Sonrası Yüzde Sivilce

Sir ağda sonrasın yüzde sivilce çıkmasını engellemek için terlememeye dikkat etmeniz gerekir. Bunu başaramayan insanlar 15 dakika kadar buz tedavisi uygulayarak bölgenin soğuk kalmasını ve yara oluşumunu engellemiş olur. Aynı zaman aralığında bölgenin uyuşmasını sağlayıp daha az acı çekmesini sağlar. Yüz bölgesi diğer bölgelere oranla bir hayli hassas olmasından ötürü ağda yapılmadan öncede özellikle bayanlar için makyajlarının tamamen temizlendiklerinden emin olmalıdırlar. Ağdadan önce makyajı temizleyip cildin hava alması için sabun ve ya yüz temizleme jelleri ile ciltte bulunan kalıntılar temizlenir ve gözenekler açılır. Bu işlemin ardından ağda yapılması yüzde sivilce oluşumunu engelleyecektir. Cildin temizlenmesi ve nemlenmesi için cilde bebek pudrası sürülerek rahatlaması sağlanır. Ağda uygulaması son bulduğunda da buz kompleksi uygulayarak sivilceleri önlemiş olursunuz.

Ağda Sonrası Kol Altında Sivilce Nasıl Geçer

Vücudunuzun en çok sivilce oluşması beklenen bölgelerinden biriside kol altıdır. Ağda gibi hassas durumlarda göz önüne alındığı zaman bu durum bir hayli çetrefilli bir hale gelmektedir. Ağda sonrasında kıyafetlerinizi dikkatli seçmelisiniz. Pamuklu ürünler kullanarak cildinize zarar vermesi engellenmiş olur. Her ağda öncesinde uygulamak yerine duş jelinizi peeling içerikli almanız sizi daha rahat ettirecektir. Kol altından ölü deriyi atmak vücudunuzda sivilce oluşumunu engelleyecektir. Ağda sonrasında sivilce oluşumunu engellemek için terlememeye özen göstermeniz gerekir. Spor yapan ve ya çok koşturan bir insansanız o gün bu konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağda yaptığınız gün dar kıyafetler giymekten mümkün olduğunca kaçınınız. Bu sayede cildiniz hava alacaktır sizlerde gün içerisinde daha rahat etmiş olursunuz. Ağda sonrası kol altında sivilce oluşumu gibi konulara dikkat ederek daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Ağda Sonrası Sivilceler İçin Krem

Ağda sonrası sivilce veya kızarıklık için aşağıdaki kremler önerilebilir:

  1. Aloe Vera Jeli: Aloe vera jeli, cildi yatıştırıcı ve anti-enflamatuar özellikleri ile bilinir. Ağda sonrası oluşan sivilce veya kızarıklıkları hafifletmek ve cildi yatıştırmak için kullanılabilir. Aloe vera jeli, doğal bir ürün olduğu için genellikle cilt hassasiyetine neden olmaz.
  2. Salisilik Asit İçeren Krem: Salisilik asit, ölü deri hücrelerini temizleyerek gözenekleri açan ve sivilce oluşumunu azaltan bir bileşiktir. Ağda sonrası oluşan sivilceleri hedeflemek ve tedavi etmek için salisilik asit içeren bir krem kullanabilirsiniz. Ancak, hassas ciltlerde kullanmadan önce bir dermatologa danışmanız önemlidir.
  3. Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı, doğal antibakteriyel özelliklere sahip olan bir yağdır. Ağda sonrası sivilceleri tedavi etmek için bir pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak sivilcelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak, konsantre bir şekilde kullanmaktan kaçınmanız ve cildinizi kurutabileceği için dikkatli olmanız önemlidir.
  4. Probiyotik Krem: Probiyotikler, cildin sağlıklı bakteri florasını destekleyerek cilt bariyerini güçlendiren ve sivilce oluşumunu azaltan faydalı bakterilerdir. Ağda sonrası sivilce ve tahrişleri hafifletmek için probiyotik içeren bir krem kullanabilirsiniz.

Bu kremler genellikle ağda sonrası oluşan sivilce ve kızarıklıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, her cildin farklı olduğunu ve her ürünün herkes için aynı etkiyi göstermeyebileceğini unutmayın. Cildinizdeki tepkilere dikkat edin ve şüpheleriniz varsa bir dermatologa danışmanız en iyisidir.

Kişisel bakım ürünleri arasında bulunan ağda yağlı bir ürün olmasından ötürü herhangi bir nemlendirici ile karıştırılması doğru olmaz. Ağda sonrasında cildinize yağ sürülmesi de cildiniz için zararlı etkilere sahip olabilir. Cildinizde bulunan yağ oranı yüksek ise tekrardan yağlamanız daha fazla sivilceye sahip olmanızı sağlar. Peki ağda sonrası sivilceler için iyi gelen krem nedir?

Ağda sonrasında bepanthen sürülmesi cildinize olumlu bir etki bırakacaktır. Diğer bir önlem de ağda öncesi ve sonrasında pudralama işlemidir.

Pudra ağda sonrası sivilcelere iyi gelir.

Herhangi bir cilde uygulanması ile cildiniz yumuşatır ve ağrı olasılığını en aza indirir. Ağda öncesi ve sonrasında uygulanması mümkün olan pudranın, bebek pudrası seçilmesi de kimyasal etki azlığı olarak size yarar sağlayacaktır.

Diğer bir ağda sonrası sivilceler için krem de madecassoldur. Bu krem kötü kokmasına karşılık ağda sonrasında cildinizde oluşan tahrişleri kapatır, sivilce oluşumunu engellere ve cildinizi korur. Bu kremi kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise gündüz sürülmemesidir. Her hangi bir güneş ışınına maruz kalması sonucunda cilde leke etkisi yaratabilmektedir. Ağda sonrası kullanılan kremler sivilce oluşumunu engellemez ise cildiniz ağda malzemelerine tepki vermiş olabilir. Bu durum dahilinde bir cilt uzmanına gözükerek gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekebilir. Alerji gibi ciddi sorunlarla karşılaşmamak için sizlerde kalite malzeme kullanımına özen göstermelisiniz.

Vücudunuzun hassas bölgelerine yaptığınız ağdalar sonucunda kızarıklıkların oluşması normal bir durumdur. Kimi insanlar için bu olay kabusa dahi dönüşebilmektedir. Cildinizde oluşan acı, yanma hissi, batıklar günlerce başınızdan eksik olmayabilir. Birazda kıl kökleri ile alakalı bir durum olan bu sorun insandan insana değişiklikte gösterebilmektedir. Bazı insanların derileri daha kalın ve serttir. Yapılan ağdalardan etkilenmezler. Bazı insanlarda da bu durum aksine daha berbat bir olaya yol açabilmektedir. Hassas ciltlerin en büyük sorunlarından biri olan batık, tahriş olma ve kötü görünüm sonucu moral bozukluğu insanları çeşitli yollar aramaya sürüklemiştir.

Ağda öncesinde ve sonrasında bakım yapılması bu sorunları daha az bir şekilde atlatmanızı sağlar. Oluşan kızarıklıklar ile oynamamak sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Kıl köklerinize zarar vermemiş olup cildinizde pütürleşmeleri önlersiniz. Bacaklarda bir hayli çekilmez bir durum olan kızarıklıkları önlemek için ağdadan hemen sonra buz basmalısınız. Bu sayede daha temiz bir görünüme sahip olabilirsiniz. Anti-bakteriyel ürünleri kullanmanız sivilce oluşumunu engelleyip sizi rahat ettirecektir. Ağda sonrasında havuz ve ya küvet gibi toplu su yerlerine girmemeniz gerekmektedir.

ağda sonrası sivilceler için krem
ağda sonrası sivilceler için krem

Kıl köklerinin ve gözeneklerin açık olmasından ötürü cildiniz ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Gene aynı şekilde duşa girmeniz dahilinde cildinize zarar verecek herhangi bir şey yapmamalısınız. Kese, lif gibi temizlik ürünleri kullanmanız yumuşak cildinize daha çok zarar verip canınızı yakacaktır. Ağdadan hemen sonra duşa girmek yerine en az 2 saat bekleyip duş almanız daha mantıklıdır. Ağda sonrası merhem, duş sırasında bitkisel duş jellerini kullanmanız cildinize daha hoş bir görünüm katacaktır. Ağda sonrası kullanılan kremler ve yöntemlerden direk olarak sonuç almayı beklemeyiniz. Zaman ilerledikçe daha farkına varacak cildinizin daha güzel bir görünüme kavuştuğunu anlayacaksınız.

Ağda sonrasın cildinizi rahatlatmak için ölü hücrelerin temizliğini gerçekleştirmeniz sivilce oluşumunu engellemektedir. Hijyenik bir ortam sağlamak adına nemlendirici kremler kullanmanız mikrop oluşumunu da engelleyecektir. Sivilcelerinizi sıkma ve oynama eylemlerini gerçekleştirmeyiniz. Sıkma halinde içerisindeki mikrobun açık gözeneklere dağılması ve daha ciddi problemlerin oluşması gözlenmiştir. Ağda sonrasında sentetik kıyafetleri mümkün olduğunca tercih etmemeye çalışın. Bu sayede cildiniz hava da almış olur. Terleme anında su ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Ara ara torba içerisine buz koyarak da teninizi rahatlatabilirsiniz.

Last Updated on 16 Haziran 2023 by Saglikloji

2 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir