Kilo Verdiren Besinler

kilo verdiren besinler
kilo verdiren besinler

Kilo Verdiren Besinler

Kilo vermek ve daha güzel bir görünüme kavuşmak isteyenlerin yararlanabileceği mucize besinler. Kilo verdiren besinler mi olur demeyin. Daha ince bele sahip olmak isteyenler, göbeklerini eritmek isteyenler, daha zayıf ve fit görünmek isteyenler yazımızın devamını okusun. Aşağıdaki kilo verdiren besinleri yemeklerinize ilave ederek amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. İşte 10 mucize kilo verdiren besin:

 1. Zencefil: Kilo verdiren besinler listemizin ilki bu aromatik baharat. Mide problemi olanlarrda mide yatıştırıcı özelliği ile bilinen zencefilin bir diğer mucize özelliği kilo verdiriyor olmasıdır. Nasıl mı? Zencefil antioksidan açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda acı biberlerde de fazlaca olan kapsaikin yönünden de zengindir. Yapılan çalışmalarda kapsaikin bileşeninin metabolizmayı hızlandırarak kalori yaktırdığı belirlenmiştir. Yine yapılan çalışmalar zencefilin tokluk hissi verdiğini göstermiştir.
 2. Maydanoz: Maydanozdaki antioksidanlar karaciğer metabolizmasını geliştirir. Karaciğer besinlerin depolanmasında, besinlerin sindirilmesinde ve metabolizmanın işleyişinde önemli söz sahibidir. Bu nedenle yağlanmış, hasarlı ve tıkanmış bir karaciğer metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımına sebep olabilir.
 3. Sarımsak: Kilo verdiren besinler söz konusu olduğunda akla ilk gelenlerdendir sarımsak. Daha çok doğal antibiyotiklerden biri olarak tanınan sarımsak iyi de bir yağ yakıcıdır. Yapılan birçok çalışmada sarımsağın yağ yakıcı özelliği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, yemeklerine %2 ile %5 oranında sarımsak ilave edilen hayvanların kilo kaybettiği görülmüştür.
 4. Biberiye: Biberiyeyi kilo verdiren besinler listesine sokan içerisindeki karnosik asittir. Açlık kan şekeri düzeyini düşüren karnosik asit kilo alımını sınırlamaktadır. Aynı zamanda biberiyede polifenol ve flanonoid bulunmaktadır. Bu sayede biberiye tip 2 diyabete neden olan enzimlerin engellenmesinde rol oynar.
 5. Zerdeçal: Kilo vermek isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken bir başka kilo verdiren besin de zerdeçaldır. Zerdeçalın metabolizmayı uyarıcı etkisi vardır. Bu sayede metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
  kilo verdiren besinler nelerdir
  kilo verdiren besinler nelerdir
 6. Pul biber: Pul bibere acı tadı veren kapsaikin metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur. Yemeklerinize katacağınız az miktardaki pul biber vücudunuzu daha fazla yağ yakmaya teşvik edecektir.
 7. Kırmızıbiber: Acı yemek iştahın kapanmasına yol açtığı gibi vücuda daha fazla kalori yaktırır. Yapılan çalışmalarda yemeklerine kırmızıbiber katılan kişilerin açlık seviyesinin düştüğü saptanmıştır. Kırmızıbiber aynı zamanda soğuk algınlığına iyi gelir, vücudun bakterilerle mücadelesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 8. Hardal tohumu: Hardal tohumu hardal bitkisinden elde edilir ve keskin bir baharattır. Hardal tohumunda homobrasinolit bulunur ve bu madde kas hücrelerini uyararak kas kütlesini ve vücudun dayanıklılığını arttırır. Hardal tohumunu kilo verdiren besinler listemize sokan ise içerisinde bulunan melatonindir. Melatonin uyku düzenini koruduğu gibi vücudun kalori yakmasını sağlar ve kilo kontrolüne katkıda bulunur.
 9. Karabiber: Karabiberde bulunan pipelinenin yağ yakımına büyük katkısı vardır. Yapılan araştırmalarda karabiberin yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engellediği ve yağı kontrol altında tuttuğu görülmüştür.
 10. Tarçın: Tarçın hücrelerdeki glikoz hareketlerini kolaylaştırır, vücutta yağı depolayan insülini engeller. Tarçını kilo verdiren besinler listesine sokan bir başka özelliği de iştahı kapatmasıdır.

Zayıflamak isteyenlerin kilo verdiren besinler listemizi göz ardı etmemelerini tavsiye ediyoruz. Yemeklerine azar azar katacağınız bu besinler kilo vermek isteyenlere katkı sağlayacaktır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

1 yorum

 1. Kilo vermek için verdiğiniz bilgiler dışında başka hangi besinleri tüketirsek daha sağlıklı kilo verebiliriz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir