Kolanın Faydaları ve Zararları, Kolanın 10 Zararı

kolanın faydaları ve zararları, kolanın 10 zararı
kolanın faydaları ve zararları, kolanın 10 zararı

Kolanın Zararları

Dünyada büyük bir kesim tarafından, giderek artan bir şekilde tüketilmeye devam edilen kola, şeker ve kafein içeren gazlı bir meşrubattır. Sağlık kuruluşları tarafından incelemeye alınan kolanın asit değerleri oldukça yüksek orandadır. Sağlıksız ürünler kategorisinde bulunmaktadır. Gazlı içecek grubuna dahil olan bu sıvının tüketiminde ne kadar bilinçliyiz? Kolanın zararları konusunda yeterince bilgili miyiz?

Birçok kişi, susuzluğunu gidermek için, yorgun geçen bir günün ardından zihnini toparlamak ve gerginliğini azaltmak için ya da yemeklerle birlikte kolayı sıklıkla tüketmektedir. Kola hakkında yapılan birçok tartışma, kolanın verdiği zararlar konusunda bizleri uyarmaktadır. Severek içtiğimiz kolanın fazla tüketiminin zararları konusunda bilinçli olmak durumundayız.

Kola Zararları

-Kolanın içeriğinde bulunan glikoz şurubu, fazla kullanımda kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. Kolesterolün yükselmesine yol açarak, tansiyon hastalıklarını meydana getirir.

-Kolada yüksek miktarda fosforik asit bulunur. Bu nedenle çeşitli böbrek sorunlarına yol açar. Böbrek taşı oluşumunu tetiklemesi bilinen kola zararları arasındadır.

-İçeriğindeki şeker oranı çok fazladır. İçenlerin, mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşamalarına sebep olabildiği gibi, diyabet hastalarının içmesi durumunda, şoka varan sonuçlar doğurabilir. Şekerli gıdaların fazla tüketimi, obezite hastalığını tetikler. Kola içildiğinde, kan şekeri hızla yükselir. Pankreasta insülin salgılanması normalin üzerine çıkarak, kandaki şekerin fazlası karaciğerde depolanır.

kolanın zararları
kolanın zararları

-Kolada bulunan fazla miktardaki asit seviyesi, diş ve dişeti hastalıklarına yol açabilir. Diş minesini zaman içerisinde aşındırır. Aynı zamanda diş renginde sarılığa da neden olur. Aşırı miktarda tüketilen kola ile, böbreklerde depolanan kalsiyum hızlıca dışarı çıkmaktadır.

-Çocuklarda görülen fazla kola içme alışkanlığı, sağlıklı bir kemik gelişiminin önüne geçmektedir. Çocukluk döneminde kola tüketimiyle, iskelet sisteminin gelişimi yavaşlar ve kemiklerin güçsüz olmasına yol açar. Bu konuda yapılan araştırmalar kola içen çocuklarda daha fazla kemik kırılması ve kemik zedelenmesi meydana geldiğini göstermektedir.

-Vücutta bulunan potasyum miktarının emilmesini engeller. Aşırı kola tüketimi, astım ve egzema gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarır.

-Sperm sayısını ve sperm kalitesini düşüreceğinden, aşırı kola tüketimi kısırlık gibi sıkıntılı durumlara sebep olabilmektedir.

-Kolanın yanlış kullanımlarından biri de, egzersiz sonrası kolayı tercih etmektir. Spor yapmadan önce ve spor yaptıktan sonra su içerek metabolizmanızı hızlandırmanız ve daha kolay yağ yakmanız önerilmektedir. Bunun yerine içtiğiniz kola, metabolizmanızın hızını düşüreceğinden, yağ yakıcı enzimlerin kaybolmasına yol açar. Egzersiz yaparak kilo vermeniz zorlaşır ve vücudun yağ yakması gerçekleşmez.

-Bağımlılık yapıcı maddelerden biri olan kafeini içerisinde bulundurmaktadır. Vücuda zararı olan kafein tüketiminin aşırı olmaması önem taşımaktadır. Çünkü, bünyeye alınan fazla miktardaki kafein, adrenalin hormonunu yükseltecek, yüksek kalp atışına sebep olacak ve hassasiyetlerde artış yaratacaktır.

-Kolada bulunan birçok yapay tatlandırıcı, insan sağlığına büyük ölçüde zarar vermektedir. Kola, kanserojen yapıda bir tatlandırıcı olan asesülfan, izin ile kullanılan ve ana maddesi benzoik sülfinit olan tatlandırıcı madde sakarin , ayrıca cochineal isimli böceklerden elde edilen bir renklendirici içermektedir. Tüm bu yapay maddeler, sağlık açısından risk oluşturmaktadır.

kola zararları
kola zararları

Günümüzde kola tüketimi oldukça fazladır. Her fırsatta birçok sağlık kuruluşu tarafından kola zararları konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bu uyarıların dikkate alınmaması ve aşırı tüketilen kolanın zararları, sağlığımız için oldukça önemli ve dikkate alınması gereken bu sonuçları doğurmaktadır.

Kolanın Faydaları

  • Sürekli zararlarından bahsettiğimiz kolanın faydaları var mıdır? Kolanın faydaları:
  • Düşük şeker seviyesi olanlar için kolanın içeriğinde bulunan şeker, vücuda enerji sağladığı için kişiyi canlandırır.
  • Soğuk olarak içildiğinde, sıcak havalardan dolayı oluşan bunalmaya iyi gelir. Serinlik hissi oluşturarak rahatlamamızı sağlar.
kolanın faydaları
kolanın faydaları
  • Kolanın içerdiği asit ve maddeler, kir ve pasların arındırılmasında kullanılır. Açılmayan civata ve somunları gevşetir, paslarını söker.
  • Ayrıca lavabo tıkanıklıklarında, bir adet kutu koladan yardım alabilirsiniz. Tıkalı lavaboları açması kolanın faydaları arasındadır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir