Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır, Güvenilir Mi

limonla hamilelik testi nasıl yapılır, güvenilir mi
limonla hamilelik testi nasıl yapılır, güvenilir mi

Hamilelik şüphesi  belki de bir kadının hayatındaki en özel ve en heyecanlı şüphelerden biri olsa gerek. Adet gecikmesi ile başlayan bu sürecin sonuçlarını belirlemek için doğru olan yöntem tıbbi testlerdir. Bir sağlık merkezinde yapılan kan ve idrar testi yüzde yüz kesin sonuç içermektedir. Ancak evde yapılan bazı testler de her ne kadar yüzde yüz kesin sonuç içermese de yüzde 80 e varan doğruluk payına ulaşabilmekte. Karbonat ile yapılan hamilelik testi, idrardaki asit ölçer cihazla yapılan hamilelik testi, kahve telvesi ile yapılan hamilelik testi ve limon ile yapılan hamilelik testi evde yapılabilen başlıca testlerdir. Bu testler arasında en fazla tercih edileni ise limonla hamilelik testi dir.

Limonla Yapılan Hamilelik Testi

Limon ile yapılan hamilelik testi, hamilelik belirtileri nin ilki olan adet gecikmesini yaşayan kadınların evde doğal yöntemlerle uyguladıkları bir test türüdür. Çalışma şeklinin mantığı oldukça basittir; limon suyundaki asit ile idrardaki asitin hacimsel dengesini ölçmeye yarar. Normal bir insan idrarında bulunan asitin hacim miktarı bir limon suyunun asit hacmine göre fazladır. Fakat hamile idrarındaki asit miktarı normal bir insanın asit miktarı seviyesinden düşüktür. İşte testin mantığı da bu bağlamda devreye girer.  Test yapıldığında limon suyu, hamile adayı kadının idrarı içinde dibe çöküyorsa hamilelik testinin pozitif olduğu anlamına gelir. Limonla hamilelik testi nasıl yapılır:

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Limon ile yapılan hamilelik testinin uygulanması oldukça kolaydır ve fazla malzeme gerektirmez. Orta boylarda, temiz bir kap hazırlanır. O kabın içerisine idrar bırakılır. Daha sonra 1 adet limon iki parçaya bölünür ve kapta bulunan idrarın içerisine 6 – 7 damla limon suyu ilave edilir. 5 dakika civarı bekledikten sonra eğer limon suyu idrarın dibinde tortulaşmış vaziyette ise sonuç pozitiftir. Yani testi uygulayan kişi teste göre hamiledir. Limon suyu dibe doğru çökmek yerine idrarın üzerinde dağılmaya başlamışsa sonuç negatiftir. Bu da, testi uygulayan kişinin hamile olmadığı anlamına gelmektedir.

Limon ile Hamilelik Testi Ne zaman Yapılmalı

Yalnızca limonla yapılan hamilelik testi için değil, evde doğal yollarla yapılan tüm testler için zaman oldukça önemlidir. Her adet gecikmesi sonrasında  gebelik testi yapılması doğru değildir. Adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir; mevsim değişikliği, vücut içerisindeki bazı hormonal değişimler, alınan gıdaların vücuda etkisi, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi  vs bunda temel faktör gibi. Bu yüzden her gecikmede telaşlanmamak ve hemen hamilelik testine başvurmamak gerekir. Eğer yaşanılan yerde herhangi bir iklim değişikliği yoksa ya da vücuda yan etkide bulunabilecek kimyasal bir ilaç alınmadıysa geciken adet kanaması anormal olabilir. hamilelik beklentisi içinde olan bayanlar yine de test için en az 1 haftalık gecikme beklemelidir. 1 haftadan az geciken tüm adet kanamaları tıbbi literatürde normal olarak addedilir.

Evde Yapılan Hamilelik Testleri Güvenilir Mi

Evde yapılan hamilelik testlerinin büyük çoğunluğunda olduğu gibi limonla yapılan hamilelik testi de güvenlidir. Temizliğe dikkat edildiği, bazı kimyasal maddelerin vücuda temas ettirilmediği müddetçe hiçbir sorun meydana gelmez. Ancak bu testlerin doğruluklarına dair herhangi bir ispat bulunmamaktadır.  Çeşitli uzmanlara göre bu tarz evde yapılan testlerin doğruluk oranı yüzde 60-70 civarındadır. Zaten fala inanma ama falsız da kalma sözü misali testi yapan insanlar testin güvenilir olduğuna pek fazla aldırmamaktadır. Bu yüzden testin pozitif çıkmasıyla hamile kalma ihtimali bile kimi anne adaylarını heyecanladırabilmektedir.

limonla hamilelik testi nasıl yapılır
limonla hamilelik testi nasıl yapılır

Daha önce de belirtildiği gibi kan ve idrar testi dışında hiçbir test yüzde yüz gerçek sonuç içermez. Limonla hamilelik testi ve evde yapılan diğer testlerin hiçbir geçerli yani bulunmamaktadır. Hamileliğinden şüphe duyan tüm kadınlar mutlaka kadın doğrum doktorları tarafından muayene edilmelidir. Doktorun vereceği telkinlere uyarak gerekli testleri yaptırmalıdır.

Hamilelik kutsal bir duygudur fakat esas iş hamile olup olunmadığını öğrenmek değil, hamilelikte bilinçli hareket etmektir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

1 yorum

  1. Adetim düzensiz ama limon teari yaptim pozitif çıktı adetim de 2 gun gecikmiş acaba hamile miyim

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir