Yönetici ve Müdürlerin En Çok Yakalandığı Hastalıklar

yönetici ve müdürlerin en çok yakalandığı hastalıklar
yönetici ve müdürlerin en çok yakalandığı hastalıklar

Çalıştığı yerde müdür veya yönetici olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak müdür ya da yönetici olmak sanıldığı kadar kolay bir meslek değil. Hemen hemen bütün yöneticiler büyük bir stres altındalar ve tahmin edildiğinden çok daha fazla çalışıyorlar. Yoğun çalışma ve stres sonucunda da birçok sağlık problemi ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Müdürlerin en çok yakalandığı hastalıklar konusunda bir araştırma yaptık ve bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Yönetici Hastalıkları

Baş ağrısı: Yönetici konumundakiler yoğun iş yükü ve uzun süren toplantılar sonucunda birçok öğünü atlamayı alışkanlık haline getirirler ve uzun süren açlıklar onlar için sıradan bir hal alır. Açlık vücuttaki şekerin düşmesine ve buna bağlı adrenalin salgısının artmasına sebep olur. Artan adrenalin salgısı neticesinde de beyin damarları daralır ve migren tipi baş ağrısı kaçınılmaz olur. Baş ağrısına ne iyi gelir öğrenmek için tıklayın.

Kalp damar hastalıkları: Yöneticilerin ortak özellikleri zeki, mükemmeliyetçi, sabırsız, aceleci, yaratıcı, kendi işini kedisi yapan, çabuk sinirlenen, ertelemeyen ve esneklikten kaçınan kişiler olmalarıdır. Bütün bu özelliklerin bir arada olması da stres beraberinde getirir. Bu kişilerde stresin sebep olduğu adrenalin salgısı neticesinde nabız yükselmeleri, ani tansiyon, inme, kalp ritminde düzensizlikler ve damar spazmlarının neden olduğu kalp krizleri görülür. Aynı zamanda yöneticilerde alkol tüketimi, aşırı sigara, obezite, uykusuzluk, depresyon benzeri kalp damar hastalıklarına sebep olan etmenlere sıklıkla rastlanır.

Diyabet: Yöneticilerde strese bağlı diyabet sıklıkla rastlanan sağlık problemlerindendir. Stres yöneticilerin beslenme alışkanlıklarını bozmakta ve fazla kilo ile birlikte şeker hastalığına zemin hazırlamaktadır. Aynı zamanda stresin şekeri yükseltici etkisi olduğu bilinmektedir.

Obezite: Düzenli beslenememe ve sağlıksız abur cubur yiyeceklerle öğünlerin geçiştirilmesi yetersiz uyku ve stresle birleşince kandaki kortizon hormonu yükselir, en çok bel çevresinde olmak üzere bütün vücudun yağlanmasına sebep olur. Vücuttaki bu yağlanma başta kalp damar olmak üzere birçok sağlık problemine zemin hazırlar.

Diğer Yazı  Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Kaygı ve depresyon: Stres yönetimi konusunda başarısız olan yöneticiler için depresyon kaçınılmazdır. Depresyonla birlikte iş performansı da düşmeye başlar. Bu durum daha da fazla strese sebep olur ve başa çıkılmazı zor bir kısır döngü oluşur.

Kronik yorgunluk, kas ve kemik ağrıları: Çok fazla masa başında çalışan kişilerde hareketsizliğe bağlı iskelet ve kas sisteminde çok fazla spazma sebep olur ve eklem, kas ağrıları meydana getirir. Bu duruma ofis ortamında çok fazla bulunmadan kaynaklı (yeterince güneş ışını alamama) D vitamini eksikliği de eklenince birçok iskelet ve kas sistemi hastalığı için uygun ortam oluşur.

Astım: Ani stres sonucunda solunum yollarında büzüşmeye sebep olur ve astım ataklarını sıklaştırır. Ayrıca stresle birlikte artan sigara tüketimi astım riskini arttırır.

Böbrek hastalıkları: Uzun süren toplantılar süresince ve ofis ortamında çok fazla kahve ve çay tüketimi sebebidir. İçilen çay ve kahve de idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Fazla su kaybına bağlı olarak böbrek taşı ve diğer böbrek hastalıkları riski artar.

Cilt hastalıkları: Ürtiker, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hasalıklarının altında yatan nedenlerden biri de strestir. Yöneticilerin yoğun stresle birlikte sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında cilt hastalıkları yer alır.

Alzheimer: Uyku düzeni bozuklukları, yoğun stres, yeterince egzersiz yapamama, sık ve uzun seyahatler beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bunun sonucunda da karar verme güçlüğü, dikkat dağınıklığı, hafızanın zayıflaması gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Yapılan çalışmalarda stresin Alzheimer hastalığının ilerlemesine sebep olduğu görülmüştür.

yönetici hastalıkları
yönetici hastalıkları

Mide bağırsak sistemi hastalıkları: Sindirim sistemi ile beyin sinir lifleri ile doğrudan bağlantılıdır. Ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin bağırsaklarda beyinden daha fazla bulunur. Stresin karın ağrıları, şişkinlik, gaz, kabızlık, basur kanamaları ve mide ülseri üzerinde doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir.

Diğer Yazı  El Ayak Terlemesi Nedenleri, El Terlemesi Neden Olur

Hızlı yaşlanma ve kanserStresin kişi hayatına etkileri daha anne karnındayken başlar. Stresli geçen gebelikler sonucunda doğan çocuklar ilerleyen yaşlarda birçok psikolojik ve kronik hastalığa daha fazla yakalanır. Ayrıca yapılan araştırmalar stresin insan ömrünü 17 yıla kadar kısalttığını göstermektedir. Üstelik yöneticilerde en çok görülen rahatsızlıklardan biri de uyku problemidir. Kronik uykusuzluk değişik nedenlere bağlı ölüm riskini 3 kata kadar arttırmaktadır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Tags from the story
,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir