Halsizliğe ve Yorgunluğa Ne İyi Gelir

halsizliğe ne iyi gelir yorgunluğa
halsizliğe ne iyi gelir yorgunluğa

Yorgunluk Nedenleri Nelerdir?

Yorgunluk vücudun kendini zehirlemesi ile eş değer olan bir durumdur. Çalışma halinde vücudun laktik asit meydana getirmesi sonucunda oluşabilecek bir problemdir. Yoğun bir şekilde hareket halinde olan insanların vücutlarında yüksek olması beklenen laktik asit ile birey kendini yorgun ve halsiz hissedebilir. Halsizliğe ne iyi gelir bu yazımızda öğrenelim.

Günlük yaşantımız sırasında ve ya herhangi bir spor etkinliğinde bulunma dahilinde vücut kendiliğinde yorgunluk toksinleri oluşturma başlar. Bu da kişide yorgunluk hissi oluşturur. Bir nevi kendi kendimizi zehirlemek ile aynı mantıktadır.

Oluşan toksinler kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılır ve sadece çalışan adele için değil bütün vücudun yorgun hissetmesi sağlanmış olunur. Araştırmalara göre iki köpeği bir araya getirip birincisine oyunlar vb. şeyler ile yormuşlardır. Yorulan köpeğin kanından bir miktar alıp dinç köpeğin kanına enjekte edilmiştir.

Dinç olan köpekte kana adapte olarak bir süre ardından yorgunluk belirtileri göstermiştir. Aynı şekilde dinç bir köpeğin kanını yorgun köpeğin kanına ilave ederek bir müddet dolaşımına izin vermişler. Zaman içerisinde yorgun köpek kendine gelip uyanmış ve vücudundaki yorgunluk belirtilerinin kaybolduğunu fark etmişler. Yapılan çeşitli deneyler sonucunda bireyin tamamen beyni ile alaka olan bu durumun kanısına varılmış.

Yorgunluk nedenleri sadece kimyasal bir durum değildir. Biolojik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Yorgunluk hissiyatını tam anlamıyla ortadan kaldırmak olası bir durum değildir. Vücutta bulunan hücrelerin tam anlamıyla dinlenmesi ve kendini yenilemesi gerekir. Hücrelerin içerisinde herhangi bir tahribat gerçekleşmeden kendini toparlaması ve hazır hale getirmesi gerekir. Yorgunluk hissi olan insanda vücut tekrardan kendini toparlayabilmesi için uyku süresi içerisine girmesi gerekmektedir. Bireylerin kişisel dinlenme istekleri birbirinden farklı olabilir.

Gün boyunca masa başında oturup beynini yoran bir kişi uyumak yerine temiz hava alma ihtiyacı hissedebilir. Kendi bünyesinde olan değişiklikleri gene en iyi kendini bulabilir ve çözebilir. Çocuk yaştaki insanların dinlenme ihtiyaçları uyumak yerine oyun oynamaktır. Kişiden kişiye değişken bu dinlenme çeşitleri içerisinde insan bünyesini en çok rahatlatacak durumu gerçekleştirmek ister. Vücudunuzda sürekli olarak kullandırdığınız gözler, eller ve ayakların yorulmasının ardından dinlendirmek için diğer uzuvlarınızı harekete geçirerek kendinizi toparlayabilirsiniz. Zihninizi yorduğunuz vakit kendinize zaman tanıyarak daha sağlıklı bir şekilde düşünebilirsiniz.

Diğer Yazı  İshali En Çabuk Ne Geçirir, İshale Ne İyi Gelir

Uyku Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Bazı insanlar uykularında dahi kendilerini yorarak kaliteli bir süreç geçirmemiş olurlar. Sabah uyandıklarında vücutlarında belli bir ağrı ile kendilerini mutsuz hissetmeye başlarlar. Yapılan araştırmalara göre uyku yorgunluğu çeken bir çok insan yanlış bir ruh hali içerisine soktuğu kanısına varılmıştır. Uyku sırasında yorgun olmamak için yatakta mümkün olduğunca az kalınmasını savunulmaktadır. Uzun süreli uyumaların ardından bireyde bitmek tükenmeyen bir halsizlik ve mental eksikiliği bulunur.

Kişiler sorunları çözüm odaklı yerine sorunu düşünmeleri ister istemez kaliteli bir uyku çekmemelerini sağlamaktadır. Bireylerin yatakta uzun süreli kalarak çeşitli aktivite yapmaları sırasında beyin dinlenmemiş olur. Aynı düzeyde çalışan beyin fonksiyonları insan sersem gibi yataktan kalkar. Uyku yorgunluğu hissetmemek adına sorunlarınızı belirleyip kendinizi belirli bir programa sadık tutmaya çalışın. Kafanızdaki düşünceleri net bir şekilde belirleyerek kendiniz her ihtimale hazırlayın ve uyuşukluğunuza karşı yenilmeyin.

Sorunlarınızı çözümsüz bir şekilde bırakmanız dahilinde rahat bir uyku çekme olanağınız bulunmamaktadır. Huzursuz bir şekilde yatağa girip uyumanız hiç uyumamanızdan çok daha iyidir. Uyku sırasında beyin tarafından üretilen çözümleri kullanmak adına uyuduğunuz yerin yakınına bir ses kaydedici koyarak gece olup bitenlerin farkına varabilirsiniz.

Çalışma anında da vücudunuzu doğru bir pozisyonda tutarak kas ağrılarınıza engel olabilirsiniz. Vücudun vitamin ve minerallerden eksik olması birlikte uyku kalitenizde düşük meydana gelir bu da sizin yorgun bir şekilde uyanmanızı sağlar.

Gün içerisinde yeterli miktarda karbonhidrat tüketimi yaparak uykunuz daha sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz. Aynı oranda 8 bardak su tüketimi gerçekleştirip vücudunuzun su ihtiyacınızı gidebilirsiniz. Yemeğe düşkün olan kişiler uyumadan iki saat öncesine kadar yemek yeme alışkanlıklarını yok edip sindirim sistemlerine yardım etmiş olurlar.

Sindirim sistemine yapılan bu yardım uyku sırasında herhangi bir yorgunluk hissini ortada kaldırmış olur. Odanızı düzenli bir şekilde havalandırmanız size güzel bir uyku ortamı sağlamaktadır. Oksijen olan bir ortam da kas yorgunluğu engellenmiş olunur.

Halsizlik ve Yataktan Çıkmak İstememe

Halsizlik ve yataktan çıkmak istememe durumu içerisinde olan bireyler kendi problemlerini çözmek için iki yola başvurmalıdır. Bunların ilki fiziksel özelliklerdir. Kişi gün içerisinde yeterli oranda besin yetersizliği yaşıyor ve vücuduna vitamin alma işlemlerini doğru bir şekilde gerçekleştirmiyor ise bu sorun daha farklı problemlerin oluşmasına etki edeceği savunulmaktadır. Tiroit bezlerinde oluşması mümkün olan hastalıklar, gün boyu spor yapmama, çok fazla sigara tüketme gibi çeşitli sebepler kişinin halsiz olması için yeterli olduğu bilinmektedir.

Diğer Yazı  Yanmadan Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı

İnsanın kendini bazı durumlara hazırlaması ve gün boyu yeterli aktivite yorgunluğu ile bünyesini yorması gerektiği düşünen bilim adamları sağlıklı olmak için aynı zamanda ruhsal olarakda beyinlerine mesaj göndermelidir. İnsan beynindeki kodlamalara göre kişi her zaman kendini önemseme ve sakin ruh hali içerisinde bulunmaya göre ayarlanmşıtır. Bahsedilen parağraf içerisinde olup ruhsal anlamda kendini toparlayan bir insan günlük hayattaki ilişkileri ve düzeninde de bir hayli ilerleyecektir.

Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

Yorgunluk ve Spor

Günlük hayatta herhangi bir aktivite içerisine girmeden kendini sabitleyen bir insan yaşamını da kalitesiz bir hale getirir. Gün içerisinde hareketsiz kalmasında ötürü eklemleri ve kas bölgelerinde ağrılar, yıpranmalar ve yorgunluk hisleri bir hayli artış gösterir. Bu hareketsizliklerin arkasına baş ve boyun bölgelerinde oluşan yorgunluk hissi zaman ile bütün vücuda yayılım göstermektedir. Bu durum itibari ile zihin kendini farklı bir şekilde görüp gerileme gösteriyoruz.

Karışan zihin ile birlikte unutkanlık hisleri, kilo alma, konsantrasyon kaybı gibi ciddi hasarlar meydana geliyor. Yorgunluk ve spor önemli bir birliktelik içerisinde iken kişinin kendini buna hazırlamaması yanlış bir durumdur. Yaşı ilerleyen bireylerde bu tip problemlerin oluşması ile birlikte cinsel isteksizlik, mutsuzluk ve iş kayıpları gibi ciddi problemlerde kendini göstermeye başlıyor.

Halsizliğe ne iyi gelir, SPOR.

Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Gün içerisinde sürekli olarak bi yorgunluk ve bitkinlik halinde iken kendinizi işinize ve ya yaptığınız bir durum içerisine konsantre etmeniz oldukça zordur. Böyle durumlarda halsizliğe ne iyi gelir bilmekte fayda var. Ruhsal ve fiziksel anlamda bu uzun süreli halsizliği, tükettiğiniz gıdalarla yakından bir ilişkisi vardır.

Halsizliğe İyi Gelen Gıdalar

Halsizliğe iyi gelen gıdalar arasında ilk bileşen proteindir. Protein içerisinde bulunan moleküller ile kaslarınızda enerji kaynaklarını yenilemektedir. Sığır eti ve yumurta tarzında hayvansal protein ürünlerini sık bir şekilde tüketmeniz kolesterol oranınızı oldukça yükseltmektedir. Bunun yanında yoğurt gibi basit bir gıda türünü de tüketmeniz sizi bir hayli rahatlatacaktır. Sindiriminizi kolaylaştıran bu ürün ile bağışıklık sisteminizi de yüksek seviyelere çıkarmış olursunuz.

Günlük ihtiyaçlarınızın yanında her sabah düzenli bir şekilde kahvaltı alışkanlığı edinmeniz, sekiz bardak su içmeniz, yeterli miktarda demir içeren besin tüketimi gerçekleştirmeniz, kompeks karbonhidratları almanız bünyenizi bir hayli dinç tutacaktır. Sizi gün içerisinde daha zinde tutup kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Tags from the story
,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir