5 Adımda Selülitten Kalıcı Olarak Nasıl Kurtulursunuz?

5 adimda selülitten kurtulun

Selülit Nedir?

Selülit başlı başına sorun değil, yan etkisidir: derinin hipodermisinin en derin tabakasının yapısındaki değişikliklerin dışsal bir tezahürüdür. Deri altı yağ tabakasıdır. Burada yağ hücreleri oluşur – adipositler. Vücuda enerji rezervi olarak hizmet ederler: karbonhidratlardan dönüştürülen enerjiyi depolarlar.

Yağ hücreleri genellikle daha büyük oluşumlara düzgün bir şekilde uyan küçük tanelerdir – bunlara yağ lobülleri denir. Ancak bu lobüller, uygunsuz ve dengesiz beslenme nedeniyle ciltte yağ biriktiğinde deforme olmaya (kaba, hacimli) başlar.

Yağ dokusunun kılcal damarları böyle bir yüke dayanamaz. Ödem var, o zaman hareket etmezseniz, lobüller katı düğümler haline gelir.

Selülit oluşumunun başlıca sebepleri nelerdir?

 • Hareketsiz yaşam tarzının arka planına karşı küçük fiziksel aktivite.
 • Zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol tüketimi).
 • Hormonal sorunlar.
 • Dolaşım sisteminin işleyişindeki ihlaller.
 • Genetik eğilim.

Bu noktalardan hangileri sizi titretiyor? Selülitle mücadeleye giriştiğinizde bununla yüzleşmeniz yeterli.

Ancak sebeplerle birlikte sorunun ihmal derecesini de belirlemek gerekir.

İlk aşama tam olarak selülit değildir. İlk başta düzensizlikler ve tüberküller yerine dokuların şişmesi vardır. İkinci adım da görünüşte zararsızdır: cilt sadece kaslarınızı çalıştırdığınızda portakal kabuğuna dönüşür.

Üçüncü aşamada çıplak gözle selülit görülebilir ve şiddetli şişlik hissedilebilir. Dördüncü aşama sadece bir dış kusur değil, aynı zamanda bir sağlık riskidir: yağlı nodüller ağrılı bir şekilde etkilenebilir. Kan dolaşımı çok zor olabilir, bu nedenle doktor yardımı almadan yapamazlar.

Peki Selülitten nasıl kurtulurum?

1.Diyeti değiştirin

Belki de ana kural, geriye dönüp bakmadan önce yağa dönüştürülen ve yanlara konan hızlı karbonhidratlardan kaçınmaktır. Ve tatlı, kızarmış, tuzlu, tütsülenmiş, sadece selülitle mücadeleden değil, aynı zamanda bir bütün olarak sağlıktan kaçınmak daha iyidir.

Diğer Yazı  Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları

Yeterince su içtiğinizden emin olun. Onsuz, sağlıklı bir metabolizma imkansızdır, bu arada sadece yağ hücrelerinde biriken toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Selülit, susuz kalmış ciltlerde daha kuvvetli görülür, bu nedenle böyle bir problemle su dengesini korumak gerekir.

Diyetinizdeki proteinlere dikkat edin: Vücut için her şeyden önce bir yapı malzemesidir (kaslar için gereklidir) ve bir enerji kaynağı değildir, bu nedenle biriken yağları yemelidir. Bu, cildin altındaki yağ tabakasını eriterek selüliti daha az fark edilir hale getirir.

Beslenme uzmanlarının selülite karşı gerçek bir savaşçı olarak adlandırdıkları yiyecekler var: bu ekşi tadı olan meyve (örneğin kivi) ve turunçgiller (özellikle greyfurt), muz, lahana, sebzeler, yağlı balık, avokado , tahıllar, kuruyemişler, kuru meyveler. Diyetinizde biraz daha fazla olmalarına izin verin.

Unutmayın: Yeme alışkanlıklarınızı değiştirirken, diyetin dengeli kalmasını ve bu nedenle vücudun gerekli tüm maddeleri doğru miktarlarda almasını sağlamak önemlidir.

2. Spor Yapın

Fiziksel stres, selülit oluşumunda ve gelişmesinde önemli rol oynayan kan ve lenf durgunluğuna karşı korur. Bu nedenle, bu sorun, yerleşik bir yaşam tarzına öncülük edenler arasında çok yaygındır.

Daha az oturmaya ve daha iyi yapmaya çalışın – düzenli egzersiz yapmaya alışın.

Mekik ve akciğer gibi kuvvet egzersizleri, selülit ve aerobik stresle doğrudan savaşmaya yardımcı olur – kalorileri yakmak ve yağ depolarını yakmak için.

Bu arada, en iyi selülit antrenman yöntemlerinden bazıları trambolin ve su aerobiği üzerinde zıplamayı içerir.

3. Sağlığınıza dikkat edin

Selülit, vücudun işleyişindeki bozuklukların yansıması olduğundan, bu bozuklukların oluşmaması için her şey yapılmalıdır.

Canını ne yakar?

 • Dar giysiler ve topuklu ayakkabılar. Çok sıkı, sıkı giysiler dokuları sıkıştırır ve kan dolaşımı bozulur. Bacak damarlarında ağır yükler topuklar tarafından oluşturulur. Dolaşım sistemi sorunları ve selülit yakından ilişkili olduğundan, sağlığınıza dikkat ederek giyinmek en iyisidir.
 • Sigara içmek. Nikotin, selülit görünümünü artırabilecek kan dolaşımını ve cilt durumunu etkilemenin en iyi yolu değildir.
 • Stres. Çeşitli vücut sistemlerinin çalışmasının yerleşik mekanizmalarını çözerler ve ayrıca hormonal arka planı etkilerler.
Diğer Yazı  Cildi Nemlendiren Gıdalar, Cildi Nemlendiren Besinler

4. Prosedürleri tamamlayın

Selülit sorununu tek başına çözemezsin. Ancak portakal kabuğunu daha az fark edilebilir hale getirebilirsiniz. Ve dokulardan sıvı çıkışına katkıda bulunan, kan dolaşımını ve cilt durumunu iyileştiren ev ve salon prosedürleri kadar etkilidir:

 • Ultrason tedavisi.
 • Lazer tedavisi.
 • Mezoterapi.
 • Masaj.

5. Kozmetik kullanın

Görüş alanının selülitini önlemek için özel kozmetiklerin kullanılması gereksiz olmayacaktır. Bir yandan peelingler var. Cildi pul pul döken ve kan dolaşımını ve dolayısıyla cilt tonunu iyileştiren aşındırıcı parçacıklara (örneğin şeker veya tuz içeren) sahip bir ürün.

İkincisi, bunlar kafein, sarmaşık özleri, sabelnik, deniz yosunu, ginkgo biloba, karnitin, nikotinik asit gibi maddeler içeren kremlerdir. Tabii ki, bu kremlerin çoğu, kullanımlarına egzersiz eşlik etmiyorsa çalışmayacaktır.

Selülit neden sadece kadınlarda ve neyse ki karın, uyluk ve kalçalarda bulunur?

Mesele şu ki, östrojen – kadın cinsiyet hormonları – geleceği düşünerek vücudun bu bölgelerine yağ gönderir, böylece olası bir hamilelik varsa, yağ tabakası bebeği izole eder.

Kadın vücudu için yağ gereklidir. Bu nedenle birinci ve ikinci evrelerde selülitle çetin bir mücadele verilmesi tavsiye edilir. Bunun yerine, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için çaba sarf etmek daha iyidir: faydalar daha büyük olacaktır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir