Tırnak Mantarı Tedavisi İçin 10 Bitkisel Çözüm

tırnak mantarı tedavisi için 10 bitkisel çözüm
tırnak mantarı tedavisi için 10 bitkisel çözüm

Ayak Tırnak Mantarı

Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı çok yaygın bir sorundur. Tırnak mantarı belirtileri çoğunlukla iltihaplanma, şişme, sararma, tırnağın kalınlaşması veya parçalanmasıdı şeklinde görülür. Enfeksiyon yayılmadığı sürece genellikle acı verici değildir.

Mantar, cildin anormal pH seviyeleri, zayıf bağışıklık sistemi, terli ayakkabı ve çoraplar, kötü hijyen, şeker hastalığı, nemli bir ortama sürekli maruz kalma gibi belirli koşullar altında gelişme eğilimindedir.

Tedavi edilmediğinde, ayak tırnağı mantarı, çatlama, bölme ve hatta ayak tırnağının tamamen kesilmesine neden olabilir. İyi haber şu ki ayak tırnağı mantarı tedavisi mümkündür ve tırnak mantarı iyileştirilebilir. Tıbbi tedaviye ek olarak çeşitli doğal, ev yapımı bitkisel kürler ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Ancak bu bitkisel kürlerin doktora sorulmadan kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavisi

İşte tırnak mantarı tedavisi için iyi gelen 10 bitkisel çözüm. Bu yöntemleri denemeden önce mutlaka doktora danışmalı ve doktor tavsiyesi ile hareket etmelisiniz.

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi hafif asidiktir ve ayak tırnak mantarlarının yayılmasını önleyebilir. Aynı zamanda bakteri ve mantarları öldürür.

 • Elma sirkesi ve suyu eşit miktarlarda karıştırın. Bu çözeltide ayak tırnaklarınızı her gün 30 dakika bekletin. Bittiğinde, ayak tırnağını iyice kurulayın. Birkaç hafta boyunca her gün kullanıldığında, iyileşmeyi çok hızlı fark edilecektir.
 • Başka bir seçenek ise; ev yapımı sirkeye birkaç kaşık pirinç unu karıştırın. Bu macunu etkilenen tırnağın üzerinde, çevresinde uygulayın ve bölgeyi hafifçe ovun. Bunu haftada birkaç kez yapın. Tırnak mantarı nasıl geçer sorusuna çözüm olan bu bitkisel formül aynı zamanda ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza ve cildi yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antiseptik özelliğinin yanı sıra, ayak tırnağı mantarının tedavisi için çok etkili olan antifungal özelliklere sahiptir. Bu yağ aynı zamanda diğer deri enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

 1. Bir çay kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağında birkaç damla çay ağacı yağını karıştırın.
 2. Karışımı etkilenen ayak tırnağına uygulamak için pamuklu bir top kullanın.
 3. On dakika boyunca bırakın ve etkilenen tırnağı nazikçe fırçalamak için bir diş fırçası kullanın.
 4. Şikayetleriniz geçene kadar bunu günde iki veya üç kez yapın.
ayak tırnak mantarı
ayak tırnak mantarı

3. Pişirme Sodası

Pişirme sodası, çoğu mutfaklarda ayak tırnağı mantarını iyileştirmek için kullanılabilecek hazır bir elyaftır. Ayak kokusunu nötralize etmeye de yardımcı olacaktır.

 1. Bir fincan pişirme sodasını, dörtte bir fincan % 3 hidrojen peroksit ve bir buçuk fincan Epsom tuzu dört fincan sıcak suya ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın ve daha sonra bir bardak beyaz sirke ekleyin.
 2. Etkilenen tırnakta solüsyonu yaklaşık 10 dakika kadar bekletin.
 3. Temiz suyla yıkayın ve ayağınızı iyice kurulayın.
 4. İşlemi birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

4. Beyaz Sirke

Beyaz sirke, enfeksiyonla savaştığı ve cildin pH’ını eski haline getirmesine yardımcı olduğu için, ayak tırnak mantarı bitkise tedavisi için en iyi malzemelerden biridir .

 1. Beyaz sirkeyi sıcak su ile karıştırın.
 2. Etkilenen tırnağı 10-15 dakika kadar bu solüsyonda bekletin.
 3. Durulayın ve etkilenen bölgeyi iyice kurutun.
 4. Mantar yok olana kadar günde iki kez tekrarlayın.

Not: Cildiniz tahriş olursa, çözeltiye daha fazla su ekleyin ve işlemi günde iki defa uygulamak yerine her gün tekrarlayın.

5. Kekik Yağı

Kekik yağı, antiseptik, antibakteriyel, antiparazitik, antiviral, analjezik ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile kekik yağı tırnak mantarına ne iyi gelir noktasında oldukça etkilidir.

 1. Bir çay kaşığı zeytinyağı ile iki damla kekik yağını karıştırın.
 2. Bu karışımı etkilenen tırnağa uygulayın.
 3. En az 30 dakika bekletin.
 4. Ardından, durulayın ve parmaklarınızı iyice kurutun.
 5. Olumlu sonuçlar görmek için üç hafta boyunca günde bir veya iki kez tekrarlayın.

6. Listerin Ağız Gargarası

Ağızda bakteri ve mikropları öldüren Listerin ağız gargarası, aynı zamanda ayak tırnak mantarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Gargara, zararlı bakteri ve mantarları uzak tutmak için güçlü bir antiseptik gibi davranan çeşitli bileşikler içerir.

 1. Küçük bir kovaya Listerine ağız gargarasını ve beyaz sirkeyi eşit olarak bir arada doldurun.
 2. Etkilenen ayağı yaklaşık 30 dakika boyunca bu çözeltiye batırın ve ardından hafifçe fırçalayın.
 3. Durulayın ve etkilenen bölgeyi iyice kurutun.
 4. Enfeksiyon kapanıncaya kadar bu uygulamayı günde bir veya iki kez tekrarlayın.
tırnak mantarı nasıl geçer
tırnak mantarı nasıl geçer

7. Sarımsak

Sarımsak, allicin ve ajoene gibi tırnak mantarlarının tedavisine yardımcı olabilecek antifungal özelliklere sahip bileşikler içerir.

 • Sarımsak yağıyla eşit miktarda beyaz sirkeyi karıştırın. Bu karışımı enfekte edilmiş ayak tırnaklarının etrafına uygulayın ve tedavi edilen parmak tabanını bir bandajla örtün. Bandajı çıkarmadan önce birkaç saat bekletin. Enfeksiyon ortadan kaybolana kadar her gün tekrarlayın. (Sarımsak yağı yoksa iki ezilmiş sarımsak dişini iki çorba kaşığı zeytinyağında kızartrak kendiniz hazırlayabilirsiniz.)
 • Her gün bir veya iki diş ezilmiş sarımsak yemek de ayak tırnağı mantarı tedavisi için katkı sağlayacaktır .

8. Limon suyu

Limon suyu antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir. Limon suyunda bulunan sitrik asit ayrıca ayak tırnağındaki mantarın yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Enfekte ayak tırnağına taze limon suyu uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin.
 • Bir başka seçenek, eşit miktarlarda limon suyu ve zeytin yağı karıştırmak ve bu karışımı, enfekte bölgeye masaj yapmak için kullanmaktır. Durulamadan önce birkaç saat bekletin. Zeytinyağı cildinizi yumuşatırken limon suyu mantar enfeksiyonunu kontrol altına almaya yardımcı olur.

Olumlu sonuçlar elde edene kadar, bu çözümlerden birini bir kaç ay boyunca birkaç kez kullanın.

tırnak mantarına ne iyi gelir
tırnak mantarına ne iyi gelir

9. Lavanta Yağı

Lavanta yağı, her türlü enfeksiyona karşı savaşabilen ve cilt tahrişini önleyebilen çeşitli uçucu bileşikler ve antiseptik özelliklere sahiptir.

 1. Her biri beş damla lavanta yağı ve çay ağacı yağını karıştırın.
 2. Bu çözümü etkilenen tırnak üstü ve çevresindeki üst kenarın altına uygulamak için pamuklu bir bilya kullanın.
 3. En az 10 dakika bekletin, durulayın ve parmaklarınızı iyice kurutun.
 4. Günde iki veya üç defa tekrarlayın.

10. Portakal Yağı

Portakal yağı ayrıca antifungal özelliklere sahiptir ve bu nedenle enfekte olan ayak tırnaklarının tedavisinde kullanılabilir. Portakal yağı alerjik reaksiyonlara ve yan etkilere neden olabilir, bu nedenle tırnak mantarı nasıl geçer noktasında portakal yağı kullanımına başlamadan önce yağların ciltte küçük bir yerinde test edilmesi önemlidir.

 1. Parmaklarınızla parmaklarınızın arasına ve parmaklarınızın altına saf portakal yağı uygulamak için bir damlalık kullanın. Hassas cildiniz varsa bu yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi yağlarla eşit miktarda karıştırın.
 2. En az 30 dakika bekletin.
 3. İyileşme görene kadar günde iki veya üç defa tekrarlayın.

Bu bitkisel ayak tırnak mantarı tedavisi kürlerinin etkinliği, onların doğru kullanımı ve uygulanmasına çok bağlıdır. Olumlu sonuçlar görmek için bu kürleri en az bir veya iki ay boyunca kullanın. Sabır ve sebat ile ayak tırnak enfeksiyonunuzu tedavi edebilir ve daha fazla komplikasyonu önleyebilirsiniz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir