Gastrit Nedenleri Belirtileri ve Gastritin Tedavisi

gastrit nedenleri belirtileri gastritin tedavisi
gastrit nedenleri belirtileri gastritin tedavisi

Gastrit Nedir?

Gastrit mide rahatsızlığı olup, kişinin mide duvarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Yetişkin olduktan sonra her insanın başına gelmesi mümkün olan bu hastalık dünyanın en yaygın mide problemlerinden birisidir. Diğer bir yazımız olan gastrite ne iyi gelir konulu makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Genellikle insanlarda kronik gastrit olarak kendini göstermesi mümkündür. Bir diğer aşaması olan ülsere göre daha hafif bir hastalık olan gastrit, daha yüzeysel yapılarda işlev görmektedir. Dikkat edilmediği sürece daha derinlere inerek kendini ülsere çevirebilen bir yapıya sahiptir. Yoğun bir şekilde antibiyotik alınması sonucunda tedavi yöntemi mevcuttur. Toplum arasında sık bir şekilde bilinen ve herhangi bir önlem alınması gereği duyulmayan gastrit her iki yetişkinin birinde mevcuttur.

Gastrit Nedenleri

Dünya genelinin en yaygın mide hastalıklarından biri olan gastritin temel nedeni bakteridir. Her yerde oluşan ve yaşamını rahatlıkla sürdüren bu bakteri türüne bir çok yerde rastlanmıştır. Enfeksiyon oranı yüksek olan bu bakteri gelişmekte olan bir çok ülkede var olmaktadır. Amerikalı insanların yarısında bu bakteri çeşidi bulunmaktadır.

Gastrit nedenleri arasında beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklar çok önemlidir. Kötü bir şekilde beslenme soncunda vücut kendini toparlayamayacak kıvama gelir ve bakteriler ile savaşamaz. Bu durum kendini dışarıya gastrit olarak yansıtır. Gastrit nedenleri arasında bulunan diğer önemli etmen de alkol kullanımıdır. Alkol kullanan insan düzenli bir hayat süremeyip aynı zamanda da iyi bir şekilde beslenemez. Mide duvarı alkolün içerisinde bulunan asitten ötürü tahriş olur ve incelir.

gastrit-nedir
gastrit-nedir

Dünya genelinde bir çok insan sigara tüketimi gerçekleştirir. Bu sadece sigara için değil bütün tütün ürünlerini kullanan insanlarda bu durum mevcuttur. Tütün içerisinde bulunan bileşenler ile sinirleri uyarır ve midenin asit üretmesini sağlar. Fazla aside maruz kalan mide bir süre sonra kendini düzeltemez ve gastrite yol açar.

Sadece gastrit için değil bir çok hastalığın ana sebebi strestir. Hasta olmanızda, kendinizi toparlayamadığınız zamanlarda dikkat etmeniz gereken ilk durum stres altında olmamaya dikkat etmeniz gerektiğidir. Stresli insanlarda vücut sürekli olarak negatif hareket eder. Bağışıklık sistemini düşürür ve savunmasız bir hale gelir. Aynı durum içerisinde stresli iken vücut asit salgılar. Bu durumda gastrit olmanız için yeterli bir sebeptir. Diğer önemli bir sebepte yanlış ilaç kullanımıdır. Asidik ilaçları doktor kontrolünün dışında kullanmanız midenize ciddi zarar verebilmektedir. Ağrı kesici gibi önemli ilaç türleri hem midenizi hem de böbreklerinizi bitirmeye yönelik bir hareket olur.

Diğer Yazı  Astıma İyi Gelen Bitkiler, Astım Bitkisel Tedavi

Gastrit Belirtileri

Gastrit bir anda oluşan ve iki bölümde karşımıza çıkan bir hastalık türüdür. İlki kronik gastrit olan ve çok az belirti içerip uzun süre vücutta barınan bir türdür. Kronik gastritte uzun süreli bir mide iltihabı bulunmaktadır. Karın bölgesinin üst kısmında ağrı ile kendini belli eder. Bazı insanlarda mide bulantısı ve kusmada görülmektedir. Özellikle yemek yedikten sonra geğirme hissi ve şişkinlik gastrit belirtileri arasındadır.

Diğer gastrit türü de akut cinsidir. Akut gastrit türünde midede yanma, ağrı ve basınç hissi bulunmaktadır. Akut gastrit olan insan aç karnına iken bu belirtileri hissedebilir. Kronik gastritte olan bulantı ve kusma hissi akut gastritte kendini gösterebilmektedir. Düzensiz ilaç ve alkol kullanımı mide yüzeylerinde yaraya yol açar. Bu yaraların oluşması bir süre sonra kanamaların meydana gelmesini sağlar. Kan, mide asidi ile karışır ve bulantı hissini gerçekleştirir. Kusma anında da koyu bir açığa çıkar. Aynı sebepten ötürü akut gastritin ağırlaşmasının sonucu dışkının rengi koyulaşır.

Gastrit Tanısı

Midesinde gastrit problemi olduğunu düşünen bireyler bir dahiliye uzmanı ile görüşerek durumlarını öğrenebilirler. Gastrit tanısı koymak için kişi kendi vücudu tanımalı ve bunun üzerine hareket etmelidir. Hastanın gastrit adı altında şikayetlerini dinleyerek genç ise ilaç tedavisi ile iyileştirilmeye çalıştırılır. Kırk yaşını geçmiş bireylerde ise endoskopi uygulanarak bu sorunun çözümü için yöntemler düşünülür. Bireyin midesine ağız yolu ile bir hortum sokulur. Hortumun uç kısmında bir kamera ve kameraya bağlı olarak mide görüntüsünü doktora yansıtan bir ekran bulunur. Bu sayede midede herhangi bir problem var ise bu doktor tarafından fark edilir ve gerekli tedaviye başlanır. Etkili bir yöntem olan endoskopiyi bir çok hasta kabul etmez ve korkar. Canlı bir şekilde yapılmasının yanında uyuşturulması hastanın psikolojik ve fiziki olarak rahat etmesini sağlar.

Gastrit Tedavisi

Gastrit her iki insandan birinde bulunan ve yaşanması normal olan bir hastalık türüdür. Gastrit olan bir insan iyileşmek adına vakit kaybetmeden doktoruna görünmeli ve gerekli tedavilere başvurmalıdır. Herhangi bir şekilde umursanmadığı süre içerisinde kişiye ileriki yaşlarda çok daha büyük problemler doğurmaktadır. Gastrit tedavisi içerisinde ilk olarak midede bakteri olup olmadığına bakılır. Bakterinin bulunmaması dahilinde hastaya mide asidini azaltmaya yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Aynı zaman aralığında yediklerine dikkat etmesi içinde bir takım diyet listesi verilir. Bu sayede hasta yediklerine dikkat etmiş olur ve mide asidinin artmasını sağlayacak herhangi bir besin vücuda alınmamış olur. Mide yüzeyini tahriş etmeyecek besinler tükettirilir. Tiryaki olarak sigara ve alkol kullanımı mevcut ise bunların bırakılması adına bir takım çalışmalar yaptırılır. Gastrit tedavisi içerisinde gereksiz ilaç kullanımı, ağrı kesici gibi ilaçların kullanılması önerilmez. Sadece doktorun önerdiği bakteri öldürücü ve ya oluşmasını engelleyen antibiyotiklerin kullanılması sağlanır.

Diğer Yazı  Reflü Nedir Belirtileri Reflü Tedavisi

Gastritten Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler             

Çağımızda bir hayli yaygın olan bu hastalığın temel korunma yolu düzgün bir şekilde beslenmedir. Hazır yiyeceklerin tüketilmesi, kola, sigara, alkol gibi mide asidini arttıracak besinlerin hayatımızda önemli bir yer tutması insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Gastritten korunmak için alınması gereken önlemler içerisinde önemli bir yer tutan bu konu bir çok insan uymadığı bir durumdur. Beslenme sırasında az ve sık yemek yenilmesi midenin besinleri sindirmesinde daha rahat etmesini sağlar. Fazla yemek mide duvarında tahrişlere ve yanmalara yol açabilmektedir. Yedikçe büyüyen bir organ olan midenin uygunsuz besinler ile büyümesi ve ya herhangi bir besin alımının ardından büyümesi bireye çeşitli sorunlar oluşturabilmektedir. Büyüyen mideye bir müddet sonra herhangi bir besin girmemesinden kaynaklı olarak mide asidi duvarları tahriş edecek şekilde bir ortam sağlar.

Gece yemek yeme alışkanlığı yok ederek en az 3 saat öncesine kadar bütün besin girişlerinin yapılması gerekmektedir. Yemek esnasında yutulan lokmaların küçük olmasına dikkat edilmelidir. Mide besinleri gördüğünde kendi asidi ile öğütmelidir. Ek olarak herhangi bir organdan asit yardımı almamalıdır. Besinleri çiğnemeden direk olarak yutmakta sindirimi zorlaştırıp, şişkinlik ile karşılaşmaya yol açmaktadır.

Gastritten korunmak için alınması gereken önlemler arasında bulunan kafein içeren besinlerden uzak durmak önemli bir konudur. Bunun yanında asit oranı yüksek olan besinlerin tüketilmemesi hassas bir konudur. Yağlı ve ağır besinleri mümkün olmadıkça vücuda almamalı, alındığı zamanlarda da çok fazla yememeye dikkat edilmelidir. Soğan, çikolata, alkol gibi asit oranı yüksek olan ve vücuda ciddi zarar veren besinleri mümkün olduğunca hayattan çıkarmak ve ya ölçülü bir şekilde tüketmek dikkat edilmesi gerekilen konulardır.

Last Updated on 27 Ocak 2017 by Saglikloji

Tags from the story
, ,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir