Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Yöntemler Nelerdir

hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler yiyecekler

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının öncelikle ne kadar süredir hamilelik durumunun oluşmadığının tespit edilmesi çok önemlidir.

12 ay düzenli ilişkiye girilmesine rağmen hamilelik durumunun oluşmaması halinde kısırlık durumlarından söz edilebilmektedir. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Anne adayının yaşı 35 yaşının üzerindeyse bu süre 6 ay ile sınırlıdır. Yani 6 ay düzenli ilişkiye girilmesine rağmen hamile kalınamıyorsa kısırlık durumundan söz edilebilmektedir. Kısırlık durumu şüphesi taşınması durumunda vakit kaybetmeden bir doktora gidilmelidir.

Kısırlık durumunun araştırılması ve tedavisi derhal başlanması gerekmektedir. Ancak kısırlık durumu söz konusu olmayan ve korunmasız olarak bir yıldan az süreli olarak ilişkiye giren çiftler bazı yöntemler deneyerek hamile kalma sürecini kolaylaştırabilmektedir.

Ancak 1 yıl boyunca hala hamile kalınamaması durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler

Hamile kalmak isteyen anne adayları aşağıdaki yöntemleri uygulayarak hamile kalma sürecini hızlandırabilirler. Ancak 35 yaş ve üzeri anne adaylarının 6 ay içerisinde hamilelik durumunun gerçekleşmemesi halinde mutlaka doktora görülmesi gerekmektedir.

35 yaş ve üstü kadınlarda hormonal değişiklikler meydana geldiğinden dolayı zaman kaybetmeden doktora başvurmak hamilelik süreci için büyük bir öneme sahiptir.

Yumurtlama Dönemine Yakın Bir Zamanda ilişkiye Girilmeli

Hamile kalma sürecini kolaylaştırabilmek için yumurtlama dönemine yakın bir dönemde ilişkiye girmeye önem verilmelidir. Yumurtlama gününün tespit edilmesi çok önemlidir. Yumurtlama gününü tespit edebilmek için evde uygulanabilen yumurtlama testlerini kullanabilirsiniz.

Düzenli Olarak İlişkiye Girilmeli

Hamile kalma sürecini hızlandırabilmek için haftada 2 veya 3 defa düzenli ilişkiye girilmesi çok önemlidir. Haftanın her günü ilişkiye girmek hamilelik şansını arttırmamaktadır. Çünkü bir sperm 3 gün boyunca canlı kalmaktadır.

Bu nedenle haftada 2 veya 3 defa düzenli ilişkiye girmek hamile kalma şansını arttırmak için yeterlidir. Her gün ilişkiye girmek sperm sayısı az olan erkeklerde sperm birikmeden boşalmasına neden olmakta bu durum da hamile kalma olasılığını düşürmektedir. Bu nedenle haftanın 2 veya 3 günü ilişkiye girerek spermlerin birikmesini sağlamak daha etkili bir yöntemdir.

Erkek İlişki Esnasında Vajina İçerisine Boşalmalıdır

İlişkide erkeğin tamamen vajinanın içerisine boşalması hamilelik şansını arttıran faktörlerdendir. Kadının ilişki sonrası sırt üstü 15 dakika boyunca uzanması çok önemlidir. İlişki sonrası hemen ayağa kalkmak veya tuvalete gitmek spermlerin dışarı akmasına sebep olabileceğinden dolayı 15 dakika boyunca yatmak önemlidir.

Diğer Yazı  İlk Hamilelik Belirtileri, Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

Yatarken spermler akabilmektedir. Ancak bu telaş edilecek bir durum değildir. Çünkü vajinada kalan spermler hamile kalmak için yeterli sayıdadır.

Bu nedenle hamile kalmayı kolaylaştıracak yöntemlerin önemli aşamalarından biri kadınların ilişki sonrasında 15 dakika boyunca uzanmaları ve spermlerin akmasını önlemektir. Erkekte vajinanın içerisine boşalmadan dışarı çıkmamaya özen göstermelidir.

İlişkiye Girilen Pozisyon Hamile Kalmak İçin Önemli Değildir

İlişki esnasında kullanılan pozisyonla hamile kalmak arasında herhangi bir bağ bulunmamaktadır. Hamile kalmak için erkeğin vajinanın içerisine boşalması yeterlidir.

Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Hamile kalmak isteyen kadınların stresten uzak durmaları çok önemlidir. Hamile kalamadıkları için psikolojik sorunlar yaşayan eşler yaşadıkları stres sonucunda gebe kalma sürecini uzatmaktadır. Bu nedenle eşler arasında karşılıklı anlayış çerçevesinde stresten uzak bir yaşam biçiminin benimsenmesi çok önemlidir.
  • Hamile kalmayı engelleyen faktörlerin başında sigara, alkol ve uyuşturucu gelmektedir. Bu nedenle bu kötü alışkanlıklardan uzak durulmaya özen gösterilmelidir.
  • Kadınların vajinalarının içerisini yıkamaması çok önemlidir. Uzmanlarında yanlış bir yöntem olarak değerlendirdiği vajina yıkama süreci vajinada kuruluğa neden olmaktadır. Bu nedenle vajinanın içerisi yıkanamaması gerekmektedir.
  • İlişki esnasında ilişkiyi kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı kullanılmamalıdır. Ancak kullanılması gereken durumlarda özel olarak üretilmiş su bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilmeli ve yağ, krem gibi ürünler tercih edilmemelidir.
  • Aşırı kiloya sahip kişilerde hamile kalma süreci daha ağır bir seyir izlemektedir. bu nedenle hamilelik süreci içi diyet ve egzersiz yaparak hamile kalmayı kolaylaştırabilirsiniz.
hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir
hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Hamile kalmak ve doğurganlığı arttırabilmek için tüketilmesi gereken bazı besinler bulunmaktadır. Ancak öncelikle sağlıklı bir beslenme tarzı tercih edilmesi çok önemlidir.

Doğurganlığı arttırabilmek için yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri, çinko içeren lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenme koşulları sağlandıktan sonra yapılan araştırmalar sonucunda doğurganlık oranının %80 oranında arttığı belirtilmektedir.

Diğer Yazı  Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır, Güvenilir Mi

Hamile Kalmayı Kolaylaştırabilmek İçin Hangi Besin Grubu Tüketilmelidir?

Doğurganlığı arttırmak için karbonhidrat tüketiminin sınırlandırılması çok önemlidir. Glisemik indeks değeri yüksek olan karbonhidrat içeren besinler tüketmek yumurtalarda verimsizliğe neden olmaktadır.

Gebelik ihtimalini yükseltebilmek için bitkisel kaynaklı protein tüketimi çok önemlidir. Kuru baklagil, yumurta ve fındık, ceviz gibi kuruyemişler protein içeren doğru besinler arasında yer almaktadır.

Hayvansal kaynaklı proteinlere göre bitkisel kaynaklı protein tüketenler de yumurta verimleri daha yüksektir. Vücudun her daim yağa ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak belirli oranlarda yağ tüketmek önemlidir.

Somon ve uskumru gibi balıklarda bulunana omega 3 yağları vücut açısından oldukça faydalı yağlar arasında yer almaktadır. Trans yağ tüketimi hamile kalmak isteyen kişiler tarafından tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Trans yağların kullanımı sonucunda yumurtanın verimsizliği artmaktadır.

Hamile Kalmak İsteyen Kişilerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler Hangileridir?

Hamile kalmak isteyen kişiler bu süreçte tüketmemesi gereken besinlerden mutlaka uzak durması gerekmektedir. Konserve yiyecekleri, sakatatlar, tuzu fazla olan yiyecekler, kızartmalar ve şarküteri ürünleri mutlaka uzak durulması gereken besinler arasında yer almaktadır.

Bu süreçte hamur işleri, şekerli ürünler gibi karbonhidrat oranı yüksek olan yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Karbonhidrat ihtiyacı meyve, sebze ve tam tahıllı ürünler tüketilerek karşılanması gerekmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak İçin İlaçlara ve Doktor Kontrolünde Devam Edin

Hamile kalmayı kolaylaştırabilmek için kullanılan ilaçların tespit edilerek doktora danışılması çok önemlidir.

Hamile kalma sürecinde hangi ilaçların kullanılabileceği hangi ilaçların kesilmesi gerektiği hakkında doktorunuza mutlaka danışın.

Kullanılan ağrı kesiciler hamile kalmayı engelleyen ilaç gruplarından biridir. Bu nedenle kullandığınız ağrı kesicileri mutlaka doktora danışarak kullanmalısınız. Ağrı kesiciler yumurtlama dönemlerinde kullanıldığı zaman vücutta bulunan prostaglandin hormonunu baskılama özelliğine sahiptir.

Ancak hamile kalmak isteyen kişiler prostaglandin hormonuna ihtiyacı bulunmaktadır. Bu hormon sayesinde yumurta fallop tüpüne düştüğünden dolayı kullanılan ağrı kesiciler doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Hamilelik sürecine etki edecek ilaçlar bilinçsizce kullanılmamalı ve doktorun tavsiyesi olmadan ilaçlar bırakılmamalı veya tüketilmemelidir.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Tags from the story
,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir