Neden Sürekli Üşüyorum, Sürekli Üşüme Nedenleri

neden sürekli üşüyorum, sürekli üşüme nedenleri
neden sürekli üşüyorum, sürekli üşüme nedenleri

Neden Sürekli Üşüyorum

Kış aylarında yaşanan üşümeyi soğuk havalara bağlasak da aslında üşümenin altında yatan farklı nedenler olabilir. Kış aylarında yaşanan ani hava değişimleri sonucu vücut sıcaklık değişimlerine tepki vererek üşümeye başlar. Bu normal bir durum olsa da sürekli olarak yaşanan üşüme farklı sağlık sorunları sonucu ortaya çıkabilir. Neden sürekli üşüyorum sorusunu soranlar için sürekli üşüme nedenleri:

Sürekli Üşüme Nedenleri

Soğuk havlar nedeniyle ne kadar kat kat giyinilse de sürekli olarak bir üşüme durumunun yaşanması bir hastalığın habercisi olabilir. Üşümenin yanında vücut farklı şekillerde de belirtiler göstermeye başlamış ise işte o zaman vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir.

Kış aylarında en çok yaşanan sağlık sorunlarından birisi olan grip, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre gibi enfeksiyonel hastalıkların ilk belirtilerinden birisi de aşırı derecede üşümedir. Üşümenin yanı sıra yüksek ateş ve titreme de hastalığa eşlik eder. Bu türden sağlık sorunları yaşamaya başladığınızda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız, hastalığın ilerleme sürecini durdurarak kısa sürede iyi olmanızı sağlayacaktır.

Soğuk algınlığı dışında kışın sürekli üşümeye nedenleri arasında yer alan diğer hastalıklar ise şunlardır:

Anemi

Özellikle kadınlarda görülen anemi, bilinen adı ile kansızlık ciddi bir sağlık sorunudur. Üşümenin yarattığı halsizlik ile başlayan hastalık süreci çabuk yorulmayı ve kalp çarpıntısını da beraberinde getirir. Sürekli olarak üşüme sorunu yaşayanlar bir uzmana başvurarak gerekli testleri yaptırıp anemi rahatsızlığının olup olmadığını öğrenebilirler. Bu şekilde de uygun bir tedavi sürecine başlanabilir.

neden sürekli üşüyorum
neden sürekli üşüyorum

Kan Şekerinin Düşmesi

Hipoglisemi olarak bilinen kan şekerinin düşmesi; kan şekerinin 50 mg/dl’ye ve altına düşmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bu şekilde kan şekerinin düşmesi kişide ilk olarak üşüme problemini ortaya çıkartmaktadır. Hipoglisemi tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Eğer tedavi edilmez ise işte o zaman bayılmanın yanı sıra beyin fonksiyonlarında geçici ve hatta kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Hipoglisemi ile birlikte yanlış beslenme sonucu alınan kilolar kişide bir süre sonra diyabet sorununu ortaya çıkartabilir.

Tiroit Rahatsızlıkları

Halk arasında kansızlığın yanı sıra en çok bilinen üşüme sebebi tiroit hastalıklarıdır. Tiroit bezi metabolizmayı düzenleyerek vücut fonksiyonlarının iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Hali ile tiroit bezinin görevini tam olarak yerine getiremeyerek az veya çok çalışması çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Tiroid rahatsızlıklarında ilk sorulan sorulan sorulardan biri de neden sürekli üşüyorum olur. Üşümenin dışında aşırı kilo alımı, halsizlik, kabızlık, saç dökülmesi gibi sorunlar da yaşanabilmektedir.

Demir Eksikliği

Oksijeni hücrelere taşıyan demirin yetersizliği durumunda kişilerde üşüme oldukça sık görülmektedir. Gereken oksijen hücrelere taşınamadığı için kişinin enerjisi düşer ve bir süre sonra üşüme problemi yaşanmaya başlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak yaşanan üşüme kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. Demir eksikliğini tespit etmek için bir uzmana başvurarak kan testi yaptırmanız yeterlidir. Bunun dışında içerisinde demir olan besinleri tüketmenizde vücudunuzun demir ihtiyacını karşılayacaktır.

sürekli üşüme nedenleri
sürekli üşüme nedenleri

Raynaud Hastalığı

Raynaud hastalığı aslında çok fazla bilinmeyen bir hastalıktır. Üşüme sonucunda parmaklarda sızlama ve renginde değişim olmasına Raynaud hastalığı denir. Soğuk havanın etkisiyle birlikte el ve ayak parmaklarındaki damarlar ani bir şekilde daralır. Bu daralma sonucunda kan dolaşımı yavaşlar parmaklarda sızlama ile birlikte renk değişimleri olur. Raynaud hastalığı ilerlerse eklem rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle üşüme sonucu parmaklarınızda bu türden değişimler var ise hemen bir doktora başvurarak tedavi sürecine başlamanız gerekir.

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenme neden sürekli üşüyorum sorusuna yol açan durumların başında gelir. Gün içerisinde tükettiğimiz her besin bize enerji kaynağı olarak geri döner. Sağlıksız beslenme veya sık sık diyet yapma durumunda vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri alamayız. Buda bir süre sonra vücudun enerjisinin düşmesine neden olacaktır. Vücut enerjisi düştüğü için de daha çok üşümeye başlanılır. Sık sık uygulanan aşırı diyet programları nedeniyle yaşanan ani kilo kayıpları kaslara zarar verir. Buda; vücutta en çok ısı üreten kasların zayıflamasına ve kişinin daha çabuk üşümesine neden olur. Sağlıksız beslenme sonucu yaşanan üşüme problemi daha çok kadınlarda görülen bir sorundur. Uygulanan diyet programları, atlanan öğünler ve stresli yaşam sonucu yeterince beslenmeye önem verilmediğinde bir süre sonra vücut bu duruma tepki vereceğinden üşüme problemi ortaya çıkmaya başlar.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.